Pulmakülalised võtke aru pähe !!! - Etikett, Külalistest, Peokohad, Pulmakülalistele

Sisestas Virgo Jaani,

Oeh...Miks peaksid pulmakülalised aru pähe võtma ? Miks ma nii kirjutan ja miks on mul palve, et palun jätkem mõned põhitõed etiketist meelde, tagugem need oma pea sisse nii kõvasti, et nad sinna ka jäävad.

Esiteks see foorumiteema http://www.pulmad.ee/node/17111 , kus räägitakse, kas külalised annavad enda tulekust teada või mitte. Ja vist esimest korda rääkisid kõik seal teemas umbes selliselt, et - lubage ma kasutan sealt foorumist võetud lauset - "Eestlased on etiketi ja RSVP-de osas täielikud hälvikud". Ja ma pean kurbusega tunnistama, et me oleme jah.

Miks me arvame, et kui kutsele on kirjutatud "Andke oma tulekust teada" ehk seda tähendab lühend "RSVP", siis me seda ei tee ? Ma natuke kirjeldan, mis juhtub kui te seda ei tee.

Esiteks- noorpaar tellib siis toitu selle järgi, mitu kutset laiali saadeti ja võib juhtuda, et toitu jääb meeletult üle või hullem veel, kui tuleb inimesi, keda polnud kutsutud. No tulevad kellegi paarilisena ja siis pole neile toitu pakkuda. Kui üle jääb, siis polegi nii hull, aga miks ei mõtle me külalisena natuke ka noorpaari rahakoti peale ?

Teiseks - te ei teavita, et tulete ning veel hullem, kui tulete võtate lapsed kaasa. Lapsed on pulmas tegelikult alati toredad, kuid arvestage sellega, et peoht ei oska sellega arvestada. Ei ole lastetoole, ei ole tegevusi lastele, ei ole toitu lastele. Ma ei suuda ülesse enam lugeda neid lõputuid vaidlusi teenindajate ja peokülaliste vahel - ühed nõuavad lastetoole ja teine pool ütleb, et pole, kuna ei öeldud ? Ja noorpaar saab ainult nukralt mainida, et külalised ei öelnud seda ka neile.

Kolmandaks - miks peab noorpaar oma tähtsa päeva organiseerimisel nii palju närvi kulutama enda jaoks tähtsate inimeste taga ajamisel ? Nad on ju meid, külalisi, valinudki selle järgi, et arvavad, et me oleme nende parimad sõbrad ning ei vea neid alt ?

Nejandaks - kas te kujutate ette, kui keeruline on ümmargusele lauala, kuhu mahub istuma 11 inimest, lisada veel kahte istekohta. Mõelge natuke, arvutage ja saate aru, et see on keeruline (ei, võimatu ei ole, aga keeruline). Ning kui kohad on paigutatud, siis istume me, külalised, seal lauas nagu kilud ning meil on väga ebamugav (väga viisakalt veel öeldud).

Nii lihtne see ongi.

Järgmine asi, mis on minu arust sama õudne, on eestlasene kohane hilinemine. Kas me ise, olles pulmapeo peategalased, tahame, et külalised jäävad registreerimisele/laulatusele 10-15 minutit hiljaks ? Ja et külalised voorivad sisse kuni nad ise heaks arvavad ?

Mõistaks seda hilinemist, kui seda juhtuks üks kaks korda aasta jooksul. Kuid uskuge või mitte - mul pole olnud ÜHTEGI pulma, kus vähemalt 2 paari pole hiljaks jäänud ning mida suurem pulm, seda suurem on see hilinemise protsent.

Kujutate ette - MITTE ÜHTEGI pulma, kus kõik külalised oleksid õigel ajal kohal ? Kui see on normaalne, siis ma ei tea mida arvata.

Ehk siis soovitused nüüd külalisele:

1. Teavitage alati - see ole kohustus, see on viisakus. Ja viisakus on asi, mida me peaksime lapsepõlvest alati õppima.
2. Hilinemine on ebaviisakas, vabandused puuduvad, tulge õigeks ajaks.

Ma kasutasin ka ennast siin blogiskülalise vormis, sest "visaku kivi esimesena see, kes pole kunagi patustanud etiketi vastu".

Loodame, et me siis parandame ennast külalistena ja käitume nagu viisakad inimesed.

Lugupidamisega,

Virgo
Pulmad.ee

Lindake
Võrgust väljas
Liitus: 11 Mai 2008 - 23:09
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe - RSVP ja hilinemine !
17 Detsember, 2010 - 16:36

Olen Virgo Jaaniga täiesti nõus - ka meil oli hilinejaid ja mõned sellised, kes ei tulnud kohale ei teatanud sellest ette (kuigi kutsel palusime seda) ja lihtsalt ei ilmunud kohale. Olin väga nördinud sellise käitumise peale!

golomb
Kasutaja golomb pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Märts 2008 - 22:18
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
20 Juuli, 2011 - 22:42

Tervist!

Kahjuks olen selliseid olukordi kogenud ka oma nahal. Kui me räägime sünnipäevast või suvepäevast, siis seal on sellised asjad ettehelistamisel andestavad, eriti kui külalised tulevad kaugelt. Kuid kui me räägime pulmapeost, siis see on minu arvates väga ebaviisakas ja lausa solvav tegevus kui jäetakse hiljaks. Üsna kole on saada Õnnepalee ametnike käest sõimata, et minu läbiviidava pulma külalised jäävad hiljaks ning tseremoonia ajal käib ruumi uks pidevalt lahti ja kinni. Kole on sellist asja jälgida ka kirikus, sest seal on tavaliselt tegemist üsna suurte ja kriuksuvate ustega.
Kuid kõige hullem on minu arvates see kui pulmapeole jääb hiljaks teenindav personaal. Olgu selleks DJ, ansambel, fotograaf, videooperaator, pulmatort või ilutulestiku ülesse sättiv firma. Näiteks ühes pulmas jäi videomees hiljaks ja nõudis minu käest, et ma noorpaari saabumist peopaika uuesti korraldaks kuna tema ei jõudnud seda filmile võtta. Üsna inetu tundus tema palve ja arvan, et tegutsesin õigesti kui ütlesin talle ära. On olnud juhtumeid, kus noorpaari etteteatamata tuleb peopaika hoopis teine DJ. Ühes pulmas läksin tordiajaks kööki ja küsisin, kus on tort? Vastuseks sain šokeeriva informatsiooni, et tort on veel ahjus ja saab valmis alles tunni aja pärast :) Hiljaks on jäänud peopaika ka üllatusesinejaid, kelle plaat ei hakanud bändi makis mängima või kelle ettevalmistusaeg esinemiseks on liiga pikk, et ta pulmakava segamata valmistuda saaks.
Nüüd kui Te küsite minu käest soovitust, siis soovitan pulma ettevalmistamisel tähele panna ka kõige väiksemaid nüansse. Olgu selleks laste arv, ruumi suurus või hoopis ahjus küpsev tort. Pulmas võib teha ka improvisatsiooni, kuid kõigel on omad piirid ja nendega tuleks arvestada, sest vastutus Teie tegemata töö pärast langeb just pulmaisa õlgadele.

Lugupidamisega,
Ilja Golomb

www.golomb.ee

mesisilver
Võrgust väljas
Liitus: 29 Nov 2012 - 12:38
*
29 November, 2012 - 13:28

*

mj2u
Võrgust väljas
Liitus: 14 Mai 2007 - 20:18
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
21 Juuli, 2011 - 01:34

Mul on kuri tahtmine see teema praegu kõikidele oma külalistele edasi saata, kes on tülitanud mind küsimustega nagu: kas ma võin oma uhiuue kaaslase ka pulma võtta või miks lastega tulla ei tohi. Samuti pidin ka mina oma külalised ise läbi helistama, kuna palutud tähtajaks suutis teavitada oma tulekust u 25% kutsutuist.

Ma ei tea kas ma olen liiga nõudlik pruut või milles on asi, aga mul on tunne, et mul tuleb tegeleda praegu suure kaosega. Kuna ma ei saa teatada cateringile kokkulepitud päevaks õiget külalistearvu, samuti jäävad mul tegemata kõik pulmade juurde kuuluvad vajalikud toimingud, mille aluseks on külaliste nimekiri (ametite jaotuvus, kohakaardid, külalisteraamat milles peaks oleme kõigi külaliste pilt jms).

Hoian praegu hinge kinni, et keegi pulma nö kutsumata külalisega sisse ei marsi. Sellisel juhul ei ole meil teda kuhugi lihtsalt paigutada ning taoline olukord on mõlemile osapoolele äärmiselt piinliik.

Samuti olen ma kuulnud oma külaliste suust igasugu õpetlikke, juhendavaid käskivas kõneviisis laused: Õiges pulmas on nii, nii ja nii. Selline suhtumine ajab mind ikka ausalt öeldes rohkem kui vihaseks. Olen ennast enne pulmi umbes 5 korda roheliseks vihastanud ja 6 korda kahetsenud et selle peoga jändan. Tahtsin, et see oleks meie päev, meie kõige armsamatega, kuid ilmselgelt ülehindasin oma külalisi.

Praegu veidi nukker ja solvunud pruut!

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
21 Juuli, 2011 - 10:57

Tervitus-

Kahjuks on see nii :( ja saada jah see teema oma kõikidele külalistele edasi. Äkki õpivad ?

Tervitades,

Virgo

KetKris
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2010 - 15:23
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
21 Juuli, 2011 - 11:49

Oh jah teema nagu meie pulmadest võetud.
Meil jätsid umbes pooled külalised oma tulesut teatamata ning pidin nad kõik üle helistama. Oli ka selliseid kes kindlalt teatasid, et tulevad kuid ikkagi jäid tulemata.
Laulatusele hilines kaks paari, viimased tormasid sisse vahetult enne meie sisenemist komistades minu kleidi saba otsa:)).
Ja mis minu jaoks oli tõeline üllatus, et umbes 10 paari olid sellised kes jätsid/unustasid kingituseraha meile kandmata. Ma ei teagi kuidas sellesse suhtuda.

Karinee
Kasutaja Karinee pilt
Võrgust väljas
Liitus: 7 Aprill 2008 - 21:45
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
5 August, 2011 - 21:02

Kui siit lugeda, et seda esineb nii tihti- kogu ebaviisakust etiketi poolelt, kutsumata külalised ja teatamata jätmine- siis võtab täitsa jahedaks hetkel seest, kuna endal ootab pidu järgmisel suvel alles ees. Ma ei kujuta ette olukorda, kus keegi kutsutud külalisteks hakkab oma nõudmisi esitama (võttes kaasa lisa, mida ei ole eelnevalt üldse läbi räägitud)!? Tundub selline rumalus, millega esmapilgul ei oskagi arvestada =(.

Starteri
Kasutaja Starteri pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Märts 2011 - 12:52
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
7 August, 2011 - 14:39

Meie kaunis päev oli siis 29 Juuli.2011.Sama lugu külalistega,pooled teavitasid ilusti tähtajaks,kas tulevad ,või mitte,teised pidime kaika ja püssirohuga välja meelitama :)see oli küll rohkem piltlikult,aga päris palju pidime manguma ja paluma neil otsustada,kas tulevad ,või mitte.Ja siis kui see päev käes oli,siis osad jõudsid kohale selleks ajaks kui juba meid lilledega õnnitleti,või tseremoonia ajal alles,aga noh seda ma kuulsin teistelt kohalviibijatelt,kuna mu kõrvad ja silmad olid kuskil mujal..:).Kõige suurem mure tekkis alles pulma peo ajal.Kus kella 00-ni oli kõik ok,aga siis läks põrgu lahti.Minu nn.pika ajaline sõbranna,ehk isegi OLI parim sõbranna,(oli on suurte tähtedega põhjusega),tema otsustas end täis juua ja kaklema oma peigmehega hakata ja siis sõitis purjus peaga auto sodiks ja sõimas meie teisi külalisi selliste sõnadega,mida trükimustki ei kannata.Sinnamaani oli kõik peaaegu,et ideaalne.Registreerimisele jäi tulemata viulist,kellega oli kõik eelnevalt kokku lepitud ja paigas,siis fotograaf arvas,et kuna me ei soovi teda terve peo ajaks pilte tegema,siis tema ei vasta enam kõnedele,ega ka meilidele,saime kuskilt sebitud ühe toreda inimese,kes meid siis hädast välja aitas ja eks kõigil külalistel olid ka kaamerad kaasas:)me ei lasknud sellistel asjadel end eriti kõigutada.Pulmaisa oli ka supper,suht uus tegija arvatavasti,aga kuna suured kogemused olemas avalike ürituste ja firmapidude korraldamises,siis sai ka selle meie päevaga kenasti hakkama,tänud temale.Ma ei oskagi selle nn. sõbranna koha pealt mingit seisukohta võtta,aga paha maik on suus sellest,ta küll ei rikkunud seda ametlikku osa ära,aga see hilisem tegevus tema poolt,rikkus nii mõnegi teise tuju,kahju.

crizzy19882
Kasutaja crizzy19882 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Mai 2010 - 01:32
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
9 August, 2011 - 19:23

Meie imeilus päev oli 6 august. Külalistega oli kahjuks sama asi. Kutsetele oli kirjutatud kuupäev, kunaseks pidid teama andma ja kahjuks suvatses telefoni võtta ja helistada ainult 2 inimest.

Et see on ikka nii kurb. Inimesed peaks ikka arvestama sellega et pruutpaar ei peaks kohe mitte taga ajama külalisi, et kas te siis ikka tulete või mitte.

Õnneks küll registreerimisele ei jäädud hiljaks kõik olid ikka varem kohal. Kuid jah see komme et nüüd keegi annaks ise teada oma tulekust ei lähe kohe mitte eestlastele peale kahjuks.

NeleH2
Võrgust väljas
Liitus: 23 Mai 2011 - 17:49
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
13 Oktoober, 2011 - 17:21

Lugedes, et neid juhtumeid on tõestnii palju tekib tunne, et kas peaks hakkama kutsetele lisama lauseid:"hilinejad jäetakse uksetaha"
Veider on tõesti ka see, et me ju ümbritseme end sellel päeval just Eriliste inimestega. Kuid kas erilised tõesti käituks nii lugupidamatult? Ehk siis tulekski pigem teha pidu väiksemale tõeliselt erilisele ringile, kelle austus nii sinu kui sinu päeva vastu on tõesti kõrge.

Päikest!

prtruu
Võrgust väljas
Liitus: 11 Aug 2007 - 16:59
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
12 November, 2011 - 00:44

Pean uhkusega ütlema, et meie 120 inimesega pulmakülaliste seas olid vaid üksikud inimesed, kes õigeks ajaks ei teatanud oma tulekust. Oli osa kes andsid teada, et neil selgub alles paar päeva enne pulma, kas saavad tulla või mitte ja saime sellega arvestada. Hiljaks jäi laulatusele vaid üks paar, aga nende saabumist ei märganud keegi ja neil oli väga mõjuv põhjus (tulid kaugelt ja praamiga oli miski jama). Eks muidugi enne pidu oli paar inimest, kes pirtsutas, et ei või kutti kaasa võtta ja et mis vahet on, kas tulevad A ja B või A ja C, et kahe inimesega on ju arvestatud. Lõpuks ei tulnud neist keegi, aga see on nende endi mure ja me ei lasknud end sellest segada.

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
30 November, 2011 - 00:44

Tervitus-

Seda on hea kuulda. Vist ei saa loota, et 100% kõik tulevad või loevad kutsed jne.

See, et ei saada aru, kellega tulla ja mitmekesi ja miks ei lubata kutti kaasa võtta, see on ka vist tavaline :D

Tervitades,

Virgo

pisipulm
Võrgust väljas
Liitus: 28 Nov 2011 - 09:33
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
4 Detsember, 2011 - 08:01

Kuna meil ka plaanis juunis pidada, siis nüüd tekkiski küsimus, et kas sellest oleks abi, kui panna kutsele punaselt ja suurelt kirja, et kui selleks kuupäevaks tulekust ei teata, siis arvestame mitte tulemisega?
Tõsiselt kurb on lugeda, et külalised on nii vastutustundetud sellise tähtsa sündmuse puhul. Nagu pulmad toimuksid iga aasta, nagu sünnipäev.

kjpulmad
Kasutaja kjpulmad pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Märts 2009 - 21:34
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
6 Jaanuar, 2012 - 10:23

Meie oleme mõelnud panna veidi varasema aja kutsele, et jääks ka hilinemisruumi:DKas selline tegevus oleks ok?või suudab ka siis keegi tund aega hiljem tulla?see oleks juba väga kole

Urmas Ääro
Kasutaja Urmas Ääro pilt
Võrgust väljas
Liitus: 12 Aprill 2009 - 13:35
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
19 Jaanuar, 2012 - 13:43

Hei Virgo!

Äkki poleks paha mõte luua pulmad.ee lehele korralik ja toimiv "Pulmakülalise Meelespea" mille lingi saab siis kutsele kirjutada. Ehk aitaks see ka kaasa üldise pulmakultuuri kasvule (mitte, et see meil hirmus madal oleks).

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
19 Jaanuar, 2012 - 14:04

Aga pole paha mõte ! Teen selle ära :D

Tervitades,

Virgo

Villa Nõva
Võrgust väljas
Liitus: 22 Märts 2010 - 11:00
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
14 Mai, 2012 - 16:08

Tere, tere

Suur, suur aitähh Sulle Virgo, et selle teeme üles tõstsid.
Sest, see, mis toimub külaliste poolt pruutpaaride suhtes on lihtsalt inetu....
Oleme endapoolt andnud pruutpaaridele nõu, et kirjutage kindel kuupäev ja saatke ennem vähemalt kaks meeledetuletus aga ka see ei ole aegaajalt vilja kandnud.

Miks peavad pruupaarid oma niigi kiires graafikus oma kallieid sugulasi, sõpru ja tuttavaid lihtsalt taga ajama? Neil on selle tähtsa päeva ettevalmistamiseks piisvalt tegmist, et kõik ikka korda saada ja seda kõike Teile kallid külalised.

Sama on cateringiga - kellele on "üllatus" külalised tõeline nuhtlus. Pole probleem oleme alati lahendused leidnud, kuid milleks seda närvipinget ja külalistepoolset kommenteerimist. Miks minu(meiega) pole arvestatud? ja see kestab aegajalt teenindajate kulul terve õhtu.

Kallid külalised andke endast õigeaegselt märku, nii jätate tekitamata palju peavalu ja mõttetut sebimist peokohas majutustega ja cateringiga söökide ja jookidega.

Ja kõige solvavam, mida saavad külalised teha pruutpaarile on see, et teatavad pulmapäeval, et nemad ikka ei tule... kus te varem olite tekib küsimus?
Ja seda on meie majas juhtunud pea igas pulmas.

Saame aru, kui tõesti juhtub miskit, mida ei oska oodata aga lihtsalt tulemata jätta?

Aitähh aga neile külalistele kes on endast pruutpaarile teada andnud, et tulevad hiljem ja on alati ka nendega arvestatud.

Sai vist natuke pikk jutt aga loodan, et seda loevad ka külalised ja saavad mõtlemisainet.

Lugupidamisega,
Kaija-Ly Nuudi
"Villa Nõva", Perenaine

lepu1
Võrgust väljas
Liitus: 20 Jaan 2012 - 21:21
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
3 Oktoober, 2012 - 13:59

Mina jagasin ja saatsin fb-s selle lingi oma külalistele ja loodan,et kõik toimub nii nagu kohane.Ja loodan südamest,et üksgi meie külaline ei solvu kuna lapsed pole pulma kutsutud.

Lugupidamisega:Aarne

Helka52
Võrgust väljas
Liitus: 28 Juuni 2013 - 14:10
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
24 August, 2013 - 18:34

Hei Liisa Lai!
Kuidas läks sul see pulm?
Mul oli täpselt analoogne asi... oli kutse 2-le.
Kutsutud olid algselt nõus ja siis mõni päev enne pulma lihtsalt teatasid, et nad tulevad kogu perega (neil 3 last). Nuta või naera?
Küsimus ei olegi selles, et ma ei jaksaks see 3 last veel ära toita vms, aga no põhimõtteliselt tahtsin väikest seltskonda, mis aga venis siis nagu kummipael...

Frostie
Võrgust väljas
Liitus: 28 Aprill 2013 - 23:26
Re: Pulmakülalised võtke aru pähe !!!
27 August, 2013 - 00:10

Ärge hirmutage siin! Mul on juba praegu, aasta enne pulmi, raske seda laste teemat pähe ja suhu võtta, sest meie pulmade ajaks on siia ilma sündinud kuus last, kelle vanemad on siis hetkeseisuga ka meie külaliste nimekirjas. Püüdke ette kujutada pulmapidu, kus kõik need kuus (tõsi, imearmast!) põnni teineteise võidu kisendavad? Hetkel tundub see lihtsalt naljakas, aga vot kui nii saakski olema..oeh. Laste kaasa võtmise keelamine (vähemalt sellises vanuses laste puhul) tundub mulle ebamugav. Võib-olla olen ise imelik..
Teisalt, ma leian, et kõik asjad juhtuvad mingil põhjusel ja olgem ausad, ega 100% ideaalseid pulmi või ükskõik, mis pidu ei olegi lihtsalt võimalik korraldada. Ikka tuleb ette probleeme, millele tuleb jooksvalt leida parim lahendus.

Oma keerulise ja mõneti ka vastuolulise mõttekäigu juures kiidan teema algatajat, sest külaliste hilinemise, tulekust mitte teatamise ja "teen, mis tahan" suhtumisega tuleks küll kiiremas korras midagi ette võtta! Nagu öeldud, see on elementaarne viisakus. Meie roll on siinkohal jääda lihtsalt võimalikult rahulikuks, sest koera kahel jalal käima õpetada on pea võimatu. Niisamuti ei suuda me ka oma kõige parema sõbranna tegude eest täielikult vastutada :)

Päikest teile, armsad pruudid, peigmehed ja muidu toredad kaasvõitlejad!