Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!! - Etikett, Külalistest

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Tervitus-

No vot, kirjutamise tuju ja põhjust ikka ka, sest sellel aastal juba palju pulmi seljataga ja olen ikka 100% aus, kui ütlen, et kõik on läinud super hästi. On olnud igasuguseid apsakaid ja juhtumisi, kuid ilma nendeta ei tee ühtegi hääd pulmapidu :)

Aga millest siis rääkida :) Räägiks külalistest ja räägiks etiketist ja räägist kuidas need kaks asja võiksid pulmas toimida. Ehk siis jutt ei ole noorpaaridele, vaid pulma kutsutud külalistele. Ja ma olen sellest rääkinud varem ja arvatavasti räägin ka tulevikus. Oeh... (sügav ohe).

Nimelt  - kahjuks ei saa kõik Eestimaalased (ja rõhutan kohe konkreetselt rahvust, et Eestlased siis) aru miks nad pulma tulevad ja kelle jaoks nad sinna tulevad.

Ma pole kunagi näinud, üheski oma pulmas (ja uskuge kui ütlen et ma näen arvatavasti kõige rohkem Eesti pulmaisadest muuskeelseid pulmi) et see probleem tekiks soomlaste, taanlaste, norrakate, rootslaste, iirlaste, inglaste, sakslaste, belglaste, itaallastega ja venelastega - nemad teavad seda täpselt, et tulevad pulma noorpaari heaks ja noorpaari külalisena ja ka käituvad vastavalt:) Vastavalt käitumine tähendab neile seda, et nad naeratavad, teevad seda mida noorpaar palub neil teha, võtavad heameelega tegevustest osa ja teevad kõik selle nimel, et noorpaaril oleks hea super ja meeldejääv õhtu. Ja see osa külalistest, kes tõepoolest ei taha ja ei suuda seda teha, ei näita seda valjuhäälselt välja, vaid on viisakas :)

Mida teeb aga see minu kallis kaasmaalane eestlane  (ja ma rõhutan, et neid inimesi pole palju, kuid kui nad välja tulevad, siis õnnestub neil oma käitumisega noorpaari tuju ikka korralikult ära rikkuda) ? Ta:
a) Istub osavõtmatult ja klaasistunud silmadega, lastes aegajalt mõne magusa kommertaari üle huulte (tavaliselt pulmaisa ja bäni kohta(
b) Avaldab kõva häälega arvamust, mida ta arvab sellest või teisest mängust
c) Vestleb kõva häälega just siis, kui keegi peab kõnet või kui tegevus on pooleli
d) Ja kui ta valitakse mängu (mis tähendab, et talle ju langeb osaks noorpaari poolt vägagi austav ülessanne), siis on see piisavalt kommenteerimist väärt just nende sõnadega mis just hetkel pähe tulevad.

Variante on veel :)

Ja ma pingutasin siin kirjeldustega natuke üle - nii õudne see kindlasti ei ole, aga tuleb ju tuttav ? Kui keegi arvab, et räägin siin sellepärast, et järelikult pulmaisana ei suuda pakkuda kõikidele sobivat programmi ja olla ise piisavalt tasemel, siis vastan ausalt ja puhtast südamest, et ei, minul on tegelikult sellest kuidas need paar külalist käituvad "suhteliselt savi", aga noorpaarist on kahju... 

Ja see ei ole pulmaisa süü, et ta kõiki inimesi ei rahulda :) Pulmaisa suudab hallata ikka ainult 90% rahvast (samamoodi ka bänd, pole võimalik et ta 100% kõigile meeldib).

Ehk siis mõttetera külalisetele siia lõppu - kui sind on kutsutud pulma, siis saa aru, et noorpaar tahab sellest pulmast teha endale suurt ja ilusat mälestust ning sul ei ole õigust seda ära rikkuda. Kui sa arvad, et ei suuda nii käituda, siis leia kena vabandus ja ära mine :)

liiska
Kasutaja liiska pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Mai 2008 - 21:28
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
10 Juuni, 2008 - 11:19

Minu jaoks on natuke tüütu see pidev eestlaste kallal võtmine. Esiteks: ühe rahvuse olemust selliste juttudega ei muuda. Teiseks: nagu mainid isegi, on tegemist paari külalisega peo peale. Ma olen üsna kindel, et sellised paar külalist on olemas igal peol, olenemata rahvusest.
Ja kolmandaks: kõige mürigsemate, kohatumate ja ebaviisakamate kommentaaridega esines mu sugulase pulmas pruudi õe brasiillasest peigmees. Jõi end purju, tegi rõvedaid nalju pruutpaari kohta, lärmas, karjus üle pulmaisast, segas bändi.
Ükski eestlane tollelt peolt millegi ebameeldivaga meelde ei jäänud: kõik mängisid mänge kaasa, mängisin minagi ilma virisemata, kuigi pooled mängud tundusid mulle tõesti tobedad ja seda sõna halvemas mõttes.

Minu meelest ei saa rahvuste põhjal üldistusi teha, tahan ma öelda selle jutuga. Ja eestlased, kes teiste eestlaste kallal võtavad, vastavad ise just eestlaste tüüpkirjeldusele: pole kunagi millegagi rahul.

Vabandust, aga olen seda "tüüpilise eestlase" ja meie rahva tuimuse ja nõmeduse juttu viimasel ajal nii palju kuulnud, et ühel hetkel keeb üle lihtsalt. Minu meelest võiks meie pisike rahvas kokku hoida, mitte teineteist kritiseerida. Ja ise hoidun alati ja igal pool kasutamast sõnapaari "tüüpiline eestlane" või "ehteestlaslik käitumine" ja seda siis negatiivses tähenduses. Soovitan sama teistelegi ja võib-olla märkate, kuidas pooled pinged tänu sellele, et teinteist pidevalt ei arvustata, juba kaovadki.

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
10 Juuni, 2008 - 12:35

Tervitus-

Õige arvamus :) ja hea lähenemine :) ja nagu sa tead erand kinnitab reeglit. Võibolla ei ole õige läheneda rahvuse poole pealt, vaid lihtsalt külaliste poole pealt, aga mul on lihtsalt olnud viimasel ajal paar sellist eriti "head" kogemust.

Kõiksugu ebaviisakas käitumine pulmas on 100% taunitav sõltumata rahvusest.

Ma ootaks veel siia toredaid arvamusi, selleks need blogid on.

Tervitades,

Virgo
__________________________________
Ma teen seda tõepoolest heast meelest...
www.pulmad.ee
www.pulmaisa.ee
www.svadba.ee
www.weddings.ee

kull
Võrgust väljas
Liitus: 16 Märts 2008 - 17:41
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
10 Juuni, 2008 - 14:10

Eks kindlasti leidub ju enamus pulmades selliseid, kes joovad end purju ja ei võta millestki osa jne. Olen minagi käinud paaris pulmas aga suuremaid vahejuhtumisi pole olnud -minu õnneks! Kindlasti see oleneb ju mingil määral pulmast ja asjaosalistest ka. Vahest on tõesti välismaalased isegi lärmakamad, kui eestlased. Oma pulma jätsimegi kutsumata ühe sellise inimese, kellest võib selliseid asju oodata. Tahame ju meiegi, et kõik saaks olema super ja ei taha et keegi selle ära rikuks.
Meie päev...18.07.08

emia
Võrgust väljas
Liitus: 9 Juuli 2007 - 14:06
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
10 Juuni, 2008 - 20:35

Mina arvan nii, et kui sind on lähedaste pulma kutsutud, tuleb ikka minna. On lausa loomulik, et tuleb osaleda ja kaasa lüüa. Kui on aga midagi sellist, mis sulle ei sobi, siis ei tohiks halvustada vaid tuleb lihtsalt viisakalt kõrvale jääda. Siiski peaks pulmajuht arvestama sellega, et inimesed on erinevad ja ei tohi lasta end sellest häirida kui kõik ei ole tema korraldatud tegevustest hullupööra vaimustuses. On olnud juhuseid endalgi, kui olen küsinud mõttes, et miks selline mäng on planeeritud või miks ei tehta seda või teist, mis tunduks just sel hetkel vajalik. Pulm on elu pidulikum sündmus, mida võiks võrrelda balliga. Ma ei saa üldse aru mille pagana pärast peaks näiteks pidulikus kleidis daam, äsja ämma seisusesse tõusnu, hakkama ühtäkki näiteks niidiga autor kerima , poksikinnastega midagi pusima või neljakäpulil raha maast korjama. Tavaelus seda ju ei tee ja nüüd, oma laste kaunimal päeval peaks hakkama nii tobedaid asju tegema, et siis teistel oleks tore tema kimbatust vaadata. Leian, et sellistest asjadest peaks peojuhid hoiduma, siis on vähem ka halvustajaid. Ning võiks veel lisada, et ise õpilastega tegeldes, näen ju sama: mõni kuulab ja osaleb, mõni lobiseb ja kisab kui esinetekse, mõni halvustab. Õnneks on esimesi rohkem, aga kui kõik oleks alati 100% rahul, siis ei pingutaks ka tegijad. Rahulolematute hulkade suuranemine paneb asju tegema huvitavamalt ja uutmoodi, õpitakse ju pidevalt katsetades.

mirju
Võrgust väljas
Liitus: 14 Märts 2008 - 12:35
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
10 Juuni, 2008 - 21:02

Eks igas pulmas ole oma must lammas,kuid üldiselt nad hajuvad selle parema massi sisse ära.Olen minagi muude rahvaste pulmas käinud ning kogemused samad,keegi ei oska end luhtsalt valitseda ning püüab olla teistest üle.Alati on olnud keegi,kes suudab selle tegelase paika panna ja sedasi asi saab lahendatud.
Kõike ilusat!

Tigetikker
Võrgust väljas
Liitus: 23 Aug 2007 - 08:01
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
11 Juuni, 2008 - 10:24

Sõbranna sai meilt pulmakutse. Kutsusime ta koos elukaaslasega.
Ja siis teavitas sõbranna, et kaaslasel on omad soovid. Tegu pidavat olema inimesega, kellele ei meeldi pulmaisad/õhtujuhid. Mängudest ta osa võtta ka ei soovi. Ja ülikonda ta nagu ka ei taha selga panna...
Ma ei tea mida mõelda, ma vist vaatasin talle väga totaka näoga otsa.
Eks siis näis, kuidas pulmas reaalne olukord kujuneb.
Vahepeal mõtlesin, et peaks selle blogi talle edasi saatma, see on kui rusikas silmaauku.

BellaKrissu
Võrgust väljas
Liitus: 20 Märts 2007 - 16:33
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
12 Juuni, 2008 - 09:52

Kas Sa ei tahaks sõbrannale teha sellist ettepanekut, et ta oma kaaslase koju jätaks või paluks see üks õhtu viisakas olla ja mitte pirtsutada?!.

Meist saab ametlikult meie 2. augustil 2008

Tigetikker
Võrgust väljas
Liitus: 23 Aug 2007 - 08:01
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
12 Juuni, 2008 - 15:42

Arvan, et kui ma palun kaaslane koju jätta, ei tule sõbranna ka. Tundub, et kaaslasele on üks õhtu viisaks olla ületamatu raskus. Tema kohe on sellise omamoodi ütlemise ja olemisega.
Eks pulmapäeval näeb, mis saab, võib-olla läheb kõik kenasti.

little
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
13 Juuni, 2008 - 09:46

Meil on ka juba ette teada, et üks inimene (vähemalt üks) on juba eos negatiivse suhtumisega, et talle midagi ei sobi ja ei istu. Ja ta pidi samamoodi oma arvamust väga valjuhäälselt avaldama. Kutsumata teda sellepärast ei jäta, aga tema tuttavad lubasid teda vaos hoida, et mitte meie pidu ära rikkuda.
Ette sa seda ju kunagi ei tea, kes kuidas käituda võib, aga inimlik oleks end vaos hoida, tõesti nagu raske tunduks. Jube, millised inimesed me siis oleme - eestlased?!!?
Samas teine nutab kutse saades silmad peast ja ajab veel mindki omakorda nutma, sest tal on nii hea meel, et teda on austatud sellisele suursündmusele kutsumisega.

eggi
Kasutaja eggi pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Okt 2006 - 02:26
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
17 Juuni, 2008 - 03:18

"Ja siis teavitas sõbranna, et..."
Teavitamised on ühed põnevad ja kavalad asjad. Mind kohe huvitaks, et mis plaaniga sõbranna võtab teavitada. Teabele meedium olemise motiiv sinu sõbranna juures paelub vaat et veelgi rohkem, kui et see uskumatute soovidega elukaaslane. No jah, nii palju siis minu uudishimutsemisest.
Aga tegelikult - need nn "lihtsalt" teavitamised on ühed vastutustundetumad liigutused inimestevahelistes suhetes.

sama totaka näoga,
Ivo Eggi

lugupidamisega,
Ivo Eggi

potsataja
Võrgust väljas
Liitus: 17 Mai 2008 - 12:27
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
2 Juuli, 2008 - 10:36

Huvitab mindki, et mismõttes teavitas? Käskis teil midagi teisti teha? Ütles lihtsalt kuidas asjad on, et teaksite sellega arvestada? Kui tegemist on oluliste inimestega, siis peaks ju teiste soovide austamine olema justkui vastastikune? Mitte ainult nii, et pruutpaar on A ja O ja külalised kummardagu ja koogutagu ainult ja täitku käskusid. Siin olijatel ja aasta(id) oma pulmi planeerivatel inimestel on vist küll väga raske mõista, et on tõesti olemas inimesed, kellele kogu selline traditsioonilne pulmateema absoluudselt vastumeelne on ning mängudes osalemine (üldnimetus igasugustele tegemistele)või nt tantsiminegi tundub suurima piinamisena. Aga selliseid inimesi on siiski. Ja kui see inimene on juhtumisi keegi kes on sugulus-või muude sidemete tõttu pulma kutsutud, siis tasub ka selle inimesega siiski arvestada. Ehk siis selliste inimeste puhul on selline kokkulepe ju kompromiss, pulmamängudes jätab noorpaar selle inimese vaikselt kõrvale ning tema hoiab oma arvamuse asjast sel ajal omale. Kõige hullem vaatepilt on pulmades situatsioon, kus mängudesse sõna otseses mõttes tiritakse inimesed kelle näod pegeldavad halvemal juhul puhast õudust. Mis selles siis halba on, et osad inimesed jäävad tegemistest kõrvale ning mängudes osalevad need kes tõesti seda teha tahavad??
Variant oleks ehk jah, et see inimene ei tulekski siis pulma, aga samas on pulmas siiski üksinda olla mitte kõige parem ning kindlasti tahab see paar ikka ju koos olla. Ja pulmas on siiski ka kõige pulmapõlgurlikuma inimese jaoks kindlasti midagi romantilist :)

murka
Kasutaja murka pilt
Võrgust väljas
Liitus: 19 Jaan 2007 - 16:08
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
11 Juuni, 2008 - 10:46

Eks lisan ka oma arvamuse, usun ka , et on olemas igast rahvusest selliseid probleemseid inimesi, kes ei oskagi kuskil käituda, või ei oska küll joogiga piiri panna ja ei taha milleski osaleda.
Mul oli tore see, et kõik inimesed läksid kõigega kaasa, ei olnud kedagi, kes pirtsutaks ja ei tahaks mänge kaasa teha, kuid eks ole ka igasugu mänge ja kõik vb. tõesti ei ole eriti mõnusad ja olen ka kuulnud, kus pulmavana tõesti ei oska normaalseid mänge teha, küll terve õhtu saad ainult õhupalle puhuda ja tooreid mune visata, minumeelest need ei ole nagu pulmas sobivad asjad ja su riietus peaks ikka peo lõpuks korda jääma.
Ning samas minu pulmas lauldi ka nii toredalt, et selles mõttes läks kõik hästi, kuid kõige suurem probleem oli väga lähi sugulasega, kes ei oska alkoholiga piiri panna ja rikkus mu õhtu sellega tegelikult väga ära ja eks ta nii elus ole, et osad inimesed ei oskagi käituda ja kahju kui see juhtub teiste kõige ilusamal päeval!
Nii et eks külalised peaks ikka kõik tegema , et see tähtis sündmus elus jääks tõesti väga ilusaks!!

http://www.kardaan.pri.ee/maris/kutsed/

luuna2x
Võrgust väljas
Liitus: 30 Dets 2006 - 21:42
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
12 Juuni, 2008 - 18:14

Aga jutus on piisavalt tõde tegelikult - üldistada muidugi ei saa.

Aga mina poleks elusees osanud ette kujutadagi, et minu oma pere - ema ja õed tulevad lagedale OMA soovidega ja kui nii ei saa, siis nemad ei tule. See oli kõige solvavam asi, mida üldse ette võib tulla (vähemalt minu jaoks). Minu meelest on see ikka suur au minu jaoks, kui mind nii suurele sündmusele kutsutakse. Aga jah... Pidin lõpuks otsast lõpuni selgeks tegema, et miks nii ei saa, et ikka ei saa nii, jne, jne, jne ja et mind ähvardada ei ole mõtet selliste asjadega, et vot ma siis ei tulegi... Ära tule jah! Pole vaja ühte vingus nina sinna meie pidu rikkuma - ja olengi egoist, sest see on meie pidu!

Kellele ei meeldi, ei pea tulema.

Atukas
Võrgust väljas
Liitus: 3 Jaan 2008 - 09:35
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
13 Juuni, 2008 - 12:22

Ma olen nii nõus sellega. Meil mehe tädi selline. Neile ei sobi see ja see ja vat me nüüd ei tule terve perega. Asi juba nii kaugel et mina olen nüüd nende pere ära lõhkunud ja et me ikka kiiresti lahutaks jne. Selliseid inimesi küll oma mossis suudega oma pulmas näha ei taha. Aga tuleb vist läbi sõrmede vaadaata ja mitte selliste inimeste pärast lasta oma tujul langeda. Kõigil kellel sarnased mured, PEA PÜSTI!

Vana tegija
Võrgust väljas
Liitus: 12 Sept 2007 - 10:05
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
16 Juuni, 2008 - 13:10

Meil õnneks keegi ei hakanud ettekirjutusi tegema, et kuidas peaksime oma pulma pidama. Kõige rohkem aga meie kartsime minu isa pärast. Ta teada tuntud toriseja ja mitte midagi mitte kunagi ei meeldi. Meie suureks üllatuseks aga oli pulmas täiesti viks ja viisakas ja me ei kuulnud mitte üht torinat tema suust. Tänu sellele puudusid meie pulmast torisejad :) ja kõik võtsid mängudest osa. Tundub, et külalised said aru, miks ja milleks olid nad kutsutud :p

Atukas
Võrgust väljas
Liitus: 3 Jaan 2008 - 09:35
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
13 Juuni, 2008 - 12:19

Tänks Virgo! See väga asjalik jutt!!! Ja nii ongi. Osad on ikka täiega häbematud, nt mul selline juhtum et ühet külalised hakkavad ettekirjutusi tegema keda me võime kutsuda ja keda mitte. Teevad draamat ei millestki. Nii et suhteliselt tuttav teema. Tahaks et kõik me külalised ka selle jutu läbi loeksid, nii et ma koostan sellise hea pulmakülalise meelespea ja võtan paar pirnikest ka sinu blogist. Ätähh sulle ;)

maarja1712
Võrgust väljas
Liitus: 10 Juuli 2007 - 14:15
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
13 Juuni, 2008 - 17:23

V2ga hea blogi! T2nud selle lisamise eest siia. Mul just endal on probleem yhe pulmakylalisega, kes tegelikult pole kutsutud meie poolt, aga on s6branna elukaaslaseks saanud ja s6branna tahab teda lihtsalt kaasa v6tta. Nyyd saadan talle selle blogi koopia ja las loeb. Kuigi s6brannale on v2ga yhem6tteliselt selgeks tehtud, et tema elukaaslane pole meie pulma oodatud (erinevaltel p6hjustel) ja pealegi kuni kutse k2tte saamiseni me ei teadnuki, et nad koos on. Kutse oli saadetud yhele.....T2itsa imelik, et mina pean nyyd stressama oma v6imaliku pulmakylalise p2rast.... Loodan, et asi laheneb positiivselt!

maarja1712
Võrgust väljas
Liitus: 10 Juuli 2007 - 14:15
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
16 Juuni, 2008 - 12:36

Ja laheneski positiivselt:)

Cherryirl55xzy
Kasutaja Cherryirl55xzy pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Aug 2009 - 09:45
Re: Külalised ! Külalised ? KÜLALISED !!!
14 September, 2009 - 10:31

Olen käinud päris mitmes pulmas ja olen ka näinud selliseid juhtumeid, kus eestlane käitub nagu ta on siia maailma loodud.
Tahaksin siiski öelda, et käisin ühes pulmas, kus pulmaisa jootis rahva kohe peo alguses purju, ise oli nii õnnelik, et maarahvas juua sai. Väga kohatu, kuid kokkuvõttes oli vee väga ilus pulm. Mängud olid tagasihoudlikud lõbusad. Käib alati punase vestiga :) Edu talle.