Pulmade eelarve aastal 2013 ja edasi (vol IV) - fotograafid ja video - Finantsidest, Fotograafia, Video

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Tervitus-

Nagu lubatud, seekord räägime ainult fotograafist ja videomehest/naisest.

Fotograaf 250 - 1500 eurot

Eestis on nii, et hea ning tuntud fotograaf pulma maksab umbes täpselt 800 eurost ülessepoole. Saab ka 650 ja 700, kuid enamasti on see hind 800 ja ülesse. Mõned üksikud on oma hinna läänud ka täiesti taevasse (ehk siis Eesti mõistes) ja see on tõesti 1000 kuni 1500. Head on nad kõik.

Mida aga kindlasti saab öelda, siis väga hea fotograafi, kes võibolla pole nime teinud, saate kindlasti isegi 250 eurost alates ja seda terveks päevaks.

Samas olge siin ka natuke ettevaatlik, kontrollige täpselt selle "odavama" fotograafi portfooliot, vaadake tema pilte - kui fotograaf teeb pildistamisel kontseptuaalseid vigu (ehk ei paiguta inimesi õigesti, jätab jalad või pead poolikuks, seal kus ei pea), siis ma ei julgeks sellist fotograafi mitte kuidagi soovitada ja seda ükskõik millise odava hinna eest.

Sellised pilte, mis on juba alguses valesti paigutatud ja üle või ala valgustatud ei saa mingisuguse programmiga ka ilusamaks nii et olete oma piltidest lihtsalt ilma :(

Urmas Ääro (ka üks väga hea fotograaf) võib sellest pikemalt rääkida, sest tal on olnud au olla vahekohtunikuks nii mitmeski sellises noorpaari ja noore fotograafi vaidluses.

Omast kogemusest jagan ma algajaks või ebaproffessionaalseks fotograafiks kohe selle, kes tuleb minu käest küsima, et kus me pildid teeme ? WTF ? Kuidas saab fotograaf seda minu käest küsida :D

Teine variant, kus mina kipun fotograafi "imelikuks" liigitama, on see, kus fotograaf tahab pulmade käigus olla nii bänd, pulmaisa, videmees kui ka siis fotograaf. Selliseid on Eesti ainult üks meesterahvas....Teda ei saa ma soovitada mitte kuidagi.

Kas saab head fotograafi ka odavamalt kui eelpool mainitud ?

Ikka on variante. Talvel, nädala sees, "hapukurgihooajal" jne. Samas ega nendel headel fotograafidel eriti palju vaba või tööta aega ei ole.

Samas tean ma täpselt, et kui võtta selline a 800-1000 eurot honorariks võttev fotograaf ainult ilupilte tegema ja/võibolla ka kirikusse, siis saate ta hinnaga 300-400 eurot. Ja kui teie soov on tõesti saada hea nimega kvaliteetseid fotosid tegev fotograaf, siis on see ju odav hind ?

Video 400-1200

Andke nüüd kõik videomehed andeks, aga see on esimene osa, kus eelarve rea pealt noorpaar kokku hoiab. Ma võin küll öelda, et video on see mis jääb ja anna pulmamälestusele palju juurde, kuid kahjuks ei oska või ei suuda meie videomehed oma teenust nii müüa, et sa igas pulmas ka oleks.

Muuseas sellele kindlasti annab kaasa ka see, et paljud videomehed peavad oma tööd "selleks kõige raskemaks" ehk siis "meie peame tunduvalt rohkem tegema" :D ehk siis peame küsima rohkme raha. Õige see ju on, aga me oleme Eestis ja raha ei ole kahjuks puu otsas kasvamas. 

See raha puuotsas on tegelikult kõikide tegijate puhul määravaks - kui ikka ei ole eelarves niipalju ja kui ei saa kokkuhoida kuskilt mujalt, siis jäävad mõned tegijad ja tegevused lihtsalt tegemata.

No jah, tõepoolest, video redigeerimine/kokkupanek võtab tõepoolest rohkem aega kui fotode redigeerimine (kui fotograafil läheb fotode vaatamiseks, valimiseks ja redigeerimiseks 1 ühik aega siis videol on see kindlasti kohe 2 kuni 2.5 ühikut ehk siis poole rohkem).

Mida aga võib kindlasti öelda, on see, et meie videomehed ja naised on vägagi head ning kvaliteetsed. Aegajalt on mõnel "staarvideomehel" probleeme tulemuse andmisega noorpaarile õigeaegselt, aga siiski on see lõpptulemus tavaliselt hea.

Ja videoga on kindlasti kohe selline asi, et siis päris suvalist sõpra, tuttavat jne kasutada ei saa - seal on vaja ikka rohkem oskusi, kui keskmisel Eestlasel.

Aga millest siin siis see 400 kuni 1200 eurot hinnavahemik. Jälle on seotud see erinevate pakketidega - kas tullakse ainult laulatuseks, kas ollakse terve päeva, kas ollakse hommikust keskkööni jne. See kõik sõltub sellest.

Mida aga ma kindlasti noorpaarile südamele panen - kuna fotograaf ja videomees/naine on tavaliselt ikkagi teiega alates hommikust ja neil ei ole aega minna kuskile sööma, siis ükskõik mis ka ei juhtuks, neile on vaja kindlasti oragniseerida õhul süüa :D Palun...

Tervitades,

Virgo
Pulmad.ee