Palju maksta tegijale ? Kuidas maksta tegijale ? - Finantsidest, Planeerimine, Pulmaisad

Sisestas Virgo Jaani,

Kuidas maksta ?Tervitus-

Tavaliselt on nii, et üks tegija ei saa teisele kunagi öelda, et mis on see õige hind. Või mis on hind, mis tuleb maksta tegijale. Aga mida saab öelda, on see, et kuidas noorpaar võiks ühte või teist hinda vaadata ning juba ise otsustada palju ta maksab. Ja kuidas ta maksab.

Miks ma sellest räägin ? Sest me oleme aastas 2012, kuid ikka on veel tegijad (nii pulmaisaso,bände,fotograafe jne jne jne), kes kohe kui jutt läheb arvetegemiselt (ehk siis ausalt maksmisele), hakkavad noorpaaridele rääkima, et siis läheb summale ju käibemaks, sotsmaks, tulumaks jne jne mis iganes maksud otsa ning summa tuleb kallis. Või siis lisavad oma niigi päris heale honorarile alati ka transpordi hinna. Või kasseerivad noorpaari käest veel lisaks kõikide mängude/tegevuste ettevalmistamiseks mingi summa.

Pulmad.ee arvab, et see ei ole normaalne. Eriti see esimene lause maksude teemadel. Maailmas on ainult 2 kindlat asja - need on surm ja maksud. Ning iga mees, kes on võtnud endale äritegemise tee jalge alla, peab sellega arvestama. 

Loomulikult, kui raha liigub mustalt, siis on tegijal lihtne - ei pea maksma midagi. Noorpaar saab teenuse ja saab ka tegija oma raha kätte. 

Aga kui raha liigub mustalt, siis pole ka noorpaaril isegi kellelegi kaevata, kui teenus oli kehv. Millega sa tõestad et sulle üldse teenust pakuti ?

Ja kui tegija honorar on ikka piisavalt suur, kas mitte see ei olegi ka see summa, mille pealt tuleb maksta maksud, mitte neid veel sinna lisama hakata ?

Meelelahutajate liidu mingid liikmed võtsid kunagi (ja vist ka praegu) ülesse teema, et peaks olema mingi miinimum honorar, alla mille ei tohiks keegi liidu liikmetest tööle minna. Nagu ametiühigus. Mõte iseenesest on ju hea, just see nö ametiühingu pool, aga seda juttu räägivad enamasti just need härrased, kes ausalt makse makstes ei tee palju midagi. Tundub ju täiesti ajuvaba, kui inimesed, kes makse ei maksa, kes oma tööd ausalt ei tee, tahavad veel ka piirhindades kokku leppida ? Jättes kõrvale selle, et see on see on ka seadusevastane...

Soovitus noorpaaridele: head tegijad maksavad makse ja nende honorar sellest ei muutu. Küsige alati arvet ! Alati. Kui tegija hakkab rääkima, et siis läheb ju käibemaks (või mis iganes maks) sinna otsa, siis tehke rumal nägu pähe ning küsige, et mis mõttes ?

Kui firmade vahel käib tõepoolest hindade vahendamine käibemaksuta (sest kõik teavad, et see lisandub NIIKUINII), siis eraisikutele öeldakse hinnad ALATI käibemaksuga (kui tegija on käibemaksukohuslane).

Pole veel kordagi ma näinud, et suures selvepoes oleks kuskil kiri - hindadele lisandub käibemaks - miks peaks tegijad teistmoodi käituma eraisikutega (juhul kui nad on käibemaksukohuslased).

Maksude puhul kardetakse alati, et see siis tõstab hinda meeletutesse kõrgustesse ja enam ei ole töö või ei ole piisavalt noorpaare, kes telliksid teenuseid.

Ma olen veendunud, et pikas perspektiivis ei tõuse teenuste hinnad eriti kuskile, kui kõik noorpaarid hakkavad arveid küsima. Pigem saavad paljud tegijad aru, et kui oma teenust ikka väga hästi ei paku, siis pole neil mõtet selle turu peal olla, nad ei teeni enam midagi. Ning neile, kes oma teenust niikuinii hästi pakuvad, ei juhtu midagi - nad isegi saavad oma hindu natuke tõsta (kui turg lubab). 

Transpordiga on sama lugu. Enamasti on honorar umbes 600 euro kanti, ükskõik kuidas mina ka ei proovi, mul ei tule minu autoga (ja mul on praegu veel ameeriklane ehk siis kütusesöödik) kütusekulu ühest Eesti otsast teise kuidagi üle 30-40 euro. Mina pean seda tavaliseks, et see on puhtalt sinu äritegevusega seotud kulu, eraldi seda kuskilt ma sissekasseerima seda ei hakka. No pole mõtet. Esitatud arve peab olema lihtne ja arusaadav, mitte koosnema kümnest erinevast reast, mis kõik võiksid olla honoraris sees.

Samasugune imelik komme on võtta eraldi raha, kui sõit peab minema Saaremaale (Hiiumaale mineku eest natuke rohkem võtta on normaalne, sõit on pikem ja praamipilet ka tegelikult kallim). Kurjam, pilet praamile maksab juba tegelikult sente võrreldes honorariga...Erijuhus on ansamblid, sest nende kooseisud võivad olla suured, tehnikat palju ning alati ei saa ka bänd korraga kohale sõidetud. Siis tuleb sellest rääkida ja honorari tõsta. Aga erandeid on alati ja erandite vastu ei saa. 

Millega noorpaar peab kindlasti pikemate sõitude puhul arvestama, on see, et tegijatele tuleb pakkuda teie kulul ka öömaja (kui vaja), eriti kehtib see saarte puhul, sest seal tagasi ei saa.

Iseenesest mõista on kõik honorarid kokkuleppe küsimus, keegi ei saa rohkem küsida, kui ta väärt on ning kui noorpaar ei pea maksma kunagi kinni tegijate apsakaid.

Aga kui me ikka räägime päris paljude inimeste endale valitud elukutsest, siis kas pole mõtet ka hakata seda äri lõpuks ometi ausalt tegema ? 

Maksma ka makse ja esitama arveid. Või tundub see paljudele tegijatele täieliku kosmosena ?

Pulmad.ee ja ka minu isiklik arvamus on ja jääb...

...et kui sa hakkad ausaks, siis võetakse sind parema tegijana kui teisi. 

...et kui sa teed arve noorpaarile, siis maksud sa tasutakse honorari pealt, mitte ei lisa neid sinna.

...et noorpaaril on alati õigus küsida arvet - nii enne kui ka pärast pulma - sest nii on seaduses.

...et kui sa oled tuntud tegija, siis sa muud moodi ei saagi tööd teha, kui ainult ausalt.

... et nö mustalt või sularahas maksmine ei kao kuskile, aga seda peaks vähendama.

... et see kuidas maksta, jääb alati NOORPAARI otsustada.

Lugupidamisega,

Virgo
Pulmad.ee 

pisipulm
Võrgust väljas
Liitus: 28 Nov 2011 - 09:33
Re: Palju maksta tegijale ? Kuidas maksta tegijale ?
26 Mai, 2012 - 13:19

Väga hea postitus. Minagi pooldan seda, et arve peaks saama ja makse peaks maksma.

soo puhkemaja
Võrgust väljas
Liitus: 13 Dets 2010 - 12:05
Re: Palju maksta tegijale ? Kuidas maksta tegijale ?
5 Juuni, 2012 - 06:27

Nagu olen aru saanud,võetakse ikka mingi ettemaks.Mismoodi see ilma arveta käib? Ei kujuta ette.Võlalepinguga? Meil võetakse alati broneerimistasu,milleks on omad põhjused,kõik arve alusel.Rääkimatta lõplikust tasumisest.
Kindlalt oleksin vastu mingi miinimumtasu kehtestamisest. Käsitleksin seda kartelli kokkuleppena,mitte mingi ametiühingu jutuna.Las ikka turg määrab hinna.

toomas

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Palju maksta tegijale ? Kuidas maksta tegijale ?
5 Juuni, 2012 - 12:46
soo puhkemaja wrote:

Nagu olen aru saanud,võetakse ikka mingi ettemaks.Mismoodi see ilma arveta käib? Ei kujuta ette.Võlalepinguga? Meil võetakse alati broneerimistasu,milleks on omad põhjused,kõik arve alusel.Rääkimatta lõplikust tasumisest.
Kindlalt oleksin vastu mingi miinimumtasu kehtestamisest. Käsitleksin seda kartelli kokkuleppena,mitte mingi ametiühingu jutuna.Las ikka turg määrab hinna.

Tervitus-

Ka ettemaksu/broneerimistasu saab mustalt võtta ja paljud ka võtavad, ei mingit arvet. Seda teevad peaaegu kõik.

Ja see on konkurentsieelis, sest sulle jääb rohkem raha kätte, võrreldes nendega kes maksavad makse (ehk siis minusugused rumalad - mul on nii öeldud tegijate poolt otse).

Tervitades,

Virgo

Briksu1
Võrgust väljas
Liitus: 11 Okt 2011 - 20:41
Re: Palju maksta tegijale ? Kuidas maksta tegijale ?
12 Juuni, 2012 - 15:13

Ka mina nö. nõudsin oma teenusepakkujatelt arve. Ja kui majutus nng osa toitlustuse ettemasu pandi ühele arvele, kirjutasin makse selgitusse lahti, et mis majutuseks, mis toiduks, et hiljem probleeme ei tekiks.