Millised on ühe pulmaisa/päeva- ja õhtujuhi peamised kulud? - Finantsidest

Sisestas golomb,
Blogide kategooria: 

Räägin selles blogis ainult enda kogemustes, sest nagu kõik inimesed ümberringi, on pulmaisad väga erinevad isiksused. Ühisosaks võib pidada üsna sarnaseid kuluartikleid, mis selle tööga kaasnevad.

1. Transpordikulu on minu kui pulmaisa/õhtujuhi suurim. Selle täpne maksumus oleneb küll isikutena eraldi, kuid tahes tahtmata sõltub see meie töögraafikutest, ürituste toimumiste kohtadest ja elukoha asukohast. Kuna autos ja teel tuleb veeta suhteliselt palju aega ning sõita ka erinevatel kellaaegadel. Mõnikord peale üritust öösel, et jõuda hommikuks järgmise ürituse korraldamiseks välja puhata või hoopis ekstreemsemates olukordades või ürituse tarvis on vaja vedada erinevaid vahendeid, siis võivad eelistused ka erineda automargi, tüübi suhtes. Mina sõidan aastas keskmiselt 30-35000 kilomeetrit, mis tänaste arvutuste kohaselt läheb maksma koos remondi, hoolduse ja kütekuludega kuni 6000-7000 eurot. Selge see - elu iga aastaga kallineb, siis suureneb see kulu kahjuks veelgi!

2. Ürituse läbiviija peab ikka viks välja nägema. Ei ole mõeldav, et astuksin järjekordset pidu läbi viima kulunud ülikonnas või räbaldunud lipsu kandes. Igal aastal tuleb osta endale särke, paar uut ülikonda ja mõnipaar kingi! Ma pole väga bränditundlik, kui kvaliteetne riietus kindlustab viisakama välimuse pikemaks ajaks. Peab tõdema, et alla 100 euro summaga ei tule kahjuks ka keskmises poes uue ülikonna ostuga välja!

3. Ettevõtjana on meil kanda näiteks FIE või OÜ maksud, osta raamatupidaja teenus ja pidada üleval kontor/tööruumid/ladu. Ostes raamatupidamisteenust sisse on keskmine kulu kuus umbes 200-250 eurot. Mõnedel pulmaisadel/õhtujuhtidel on vaja maksta ka kontori või lisaruumide (lao) eest, kuid õnneks suudan mina oma kontoritöö ära teha kodus. Kodukontor on ilmselt hea lahendus majanduslikus mõttes, kui selleks võimalus on.

4. Olen seisukohal, et kliendiga tuleb olla väga aktiivselt suhtluses. Minu keskmine telefonikasutamise kulu on 30 kuni 50 eurot kuus.
Teiseks oluliseks suhtlemisvahendiks on arvuti. Igakuiselt maksan interneti eest ja 5-6 aasta tagant tuleb soetada ka uus arvuti. Lisaks pean üleval kodulehekülge, ostan internetireklaami, kulu esineb ka erinevate materjalide printimisel (lepinguid, pulmakavasid, lendlehed jne), mida läheb selles töös vaja. Orienteeruv maksumus on sellel 100-200 eurot kuus.

5. Peaaegu enne igat pulmpidu või muud üritust tuleb käia juuksuris ning enne peole minemist tuleb kasutada ka hügieeni/kosmeetika tooteid ning sõnaotses mõttes, tuleb lüüa end ka üles. Kokku läheb see maksma (olenevalt küll kohast ja inimesest) aastas keskmiselt 200-250 eurot.

6. Üsna suur osa tulust kulub pulmaisadel kliendiga kohtumiste ning ka peokohtade ülevaatamiste peale. Kohtumised ja pulmapeod toimuvad meil üle Eesti, see aga on ajakulu millele lisandub ka autokulu. Siinse kuluta aga ei saa olla ju olla ka tulu või tööpakkumisi ega kogemusi.

7. Tuleb investeerida raha ka rekvisiitidele, kostüümidele ning tehnikale. Minu töös tuleb paari aasta tagant osta uus raadiomikrofon, tellida õmblejalt uus jõuluvana kostüüm, täiendada mängurekvisiitide kogu, laenata kostüümilaenatusest vajaliku atribuutikat/kostüüme. Aegajalt kasutan keemilise pesu teenust olemasolevatele kostüümidele. Lisaks on mul autos alati nö „pulmapeo komplekt“, kuhu kuuluvad küünlad, raketid, valged lindid autodele, raadiosaatjad, pastakad, mappid, õhupallid, tuulelaternad. Suvepäevadel/jaanikutel jaanikukomplekt: köis, sangpommid, teatevõistluse komplekt, petang, pallid, rõngad, saapad jne... Kõik selleks, et olla valmis erinevatel üritustel endast parimat andma.

8. Spordi ja aktiivse elu peale kulub mul kuni 100-200 euro kuus. Siin punktis võib küll spekuleerida ja vaielda, kuid arvan, et üks korralik õhtujuht peaks siiski end ka vormis hoidma, sööma pidevalt vitamiine ja hoidma oma tervist, sest kes seda uimast kala seal laval või pulmas ikka näha soovib... Mina igatahes mitte!

9. Pulmaisa/õhtujuht peab pidevalt end ka koolitama. Olgu täienduseks siis kursus ülikoolis, keelekoolitus, ärikoolitus, seminar, kogemustevahetuste reis, kokkutulek või kasvõi meelelahutajate trall. Kohale ilmuma ning kaasa lööma võiks siiski üks õhtujuht/pulmaisa ikka, sest tutvused ja kontaktid, kogemuste vahetamine ja vahetu inimestega läbikäimine muudab inimest rikkamaks ja sellest tõuseb tulu ka kliendile. Keskmine kulu samuti umbes 100-200 euro kuus.

10. Pulmaisa/õhtujuhtidel tekkib töös ka palju ootamatuid lisakulutusi nagu näiteks parkimistasu, ootamatud lisakohtumised klientidega, auhinnad, pulmarongi väravate tagavara jne… Kuna kvaliteet meie töös ei tohi langeda hetkekski, siis pead olema alati valmis varuma vajalike vahendeid või maksma sind aitavate ja edasiviivate teenuste eest.

Ilusaid ning Õnnelike pulmapidusid kõigile!
Pulmaisa Ilja Golomb

tel. 55 614 260
www.mikrofon.ee