Fotograaf vali stiili mitte hinna järgi - Fotograafia

Sisestas Maris Arulepp,
Blogide kategooria: 

Kas sulle meeldib kui fotograaf sätib sind, seletab milline on pildi meeleolu ja kuidas peaksid pildile jääma või fotograaf suunab sind kuskile kohta, klõpsutab ning lõpptulemuses oled sa ikkagi kribupisike pildi nurgas või üleüldse hägune ja värvitu?

Pisut provokatiivne pealkiri vihjab noorpaaride orienteerumisele fototurul. Fotograafe tuleb juurde nagu seeni pärast vihma ning seetõttu on turg kirju, mida aga valijatel enamasti pole, on ülevaade fotograafide stiilist.

Igal (foto)kunstnikul on oma käekiri, minu nägemuse järgi saab meid jaotada stiiligruppide kaupa: (väga) kunstiline/väga töödeldud, muinasjutuline, puhas reportaaž, vahepealne tegija, algaja entusiast, vaba romantika jne. Ning ka iseloomu järgi: Vaikne hiilija hiireke, särtsakas-entusiastlik pealelendaja, vaikimisi mokaotsast juhendav, hästi juhendav, väga seltskondlik üle-laua-mees; ning kui fotograafe juhtub olema 2 või rohkem meeskonnas, nagu meidki on siis saab klient kogeda segu vahetust vabast naerutajast ning rahulikult sättijast, kes pingeid maha räägib ning loomulikku romantikat pildile toob. See nimekiri pole aga lõplik ja seda võiks jätkata väga-väga pikalt. Kõik iseloomud aga kokku ei sobi, paljudele ei sobi pealelendaja-särtsakas tüüp, ükskõik kui särav või energiline ta pole ja teistele jälle ei sobi rahulik ja loomulik romantika, ta tahab midagi energilisemat.

Minu põhimõte on see, et kõigile ei sobi kõik fotograafid ja seetõttu tasuks valimisel võtta arvesse ka muid kriteeriume peale hinna.

Fotograafi stiili näeb kõige paremini ära tema galeriist – küsige fotograafilt julgelt näha terve pulmapäeva veebigaleriisid, siis näete pulmapäeva reaalset jäädvustust ning neilt piltidelt saab ka aimu kui (tehniliselt) võimekas fotograaf on.

Iseloomu teada saamiseks tuleks rääkida kellegagi, kes fotograafi teenust on kasutanud, lugeda tagasisidet tegija kodulehel või kõige mõistlikum – saada fotograafiga kokku, rääkige, vaadake tema portfooliot/galeriid, see ei maksa ju midagi aga samas ei kohusta ka millekski aga annab oi kui palju siseinfot ning koheselt on ka näha, kas tekib klapp või mitte.

Sain hiljuti ühe kirja, kus noorpaar küsis lihtsalt – mis maksab? Kui ma hakkasin täpsustama kuupäeva ja muid detaile, seletades et fotograaf on pärit Tartust, siis tuli kiire vastus, ei, Tartu ei sobi. Aga miks Tartu ei sobi, autod on kõigil olemas ning Eesti on piisavalt väike, et liikuda ühest otsast teise, ilma, et see pulmapeo hinda hirmsuurelt muudaks. Sama küsimust küsiti veel 6-7 fotograafi käest, kes kõik olid ära mahutatud kirja saajateks ning kõik stiililt erinevad. Tänapäevane trend tundubki näitavat, et kõik taandub hinnale, mina soovitaks paika panna küll hinnavahemiku ja jätta sinna ruumi, juhuks kui sobiva stiiliga fotograafid on hinnalt kallimad. Sest miks saada endale pilte, mille stiil sulle ei meeldi või suhelda fotograafiga, kellega sa ei klapi. Kõik fotograafid on erinevad, nii hinnalt kui stiililt. Ei ole ju mõtet võtta fotograafiks meid kui sulle meeldib äärmiselt töödeldud ja väga-väga kunstiline stiil, sest meie ekstreemset töötlust ei poolda.

Minu soovitus on valida fotograaf stiili ja Teiega sobivuse järgi, ka hinnavahemiku võib sellesse kaasata, põhiline on see, et teie ja fotograafi visioon klapiksid.

Olavi Ruhno
Kasutaja Olavi Ruhno pilt
Võrgust väljas
Liitus: 16 Aug 2006 - 10:44
Re: Fotograaf vali stiili mitte hinna järgi
15 Oktoober, 2013 - 11:05

Mina olen andnud pruutpaarile alati soovituse, et las fotograafi valiku teeb pruut. Ja seda sellepärast, et pruudile tunduvad pildid palju olulisemad olevat, kui peigmehele. Sellepärast selline väike väike julgustus on tundunud fotograafi valikul kohane.

Olavi Ruhno
Fotograaf
www.olaviruhno.com

Kati_O
Kasutaja Kati_O pilt
Võrgust väljas
Liitus: 11 Veebr 2013 - 01:47
Re: Fotograaf vali stiili mitte hinna järgi
16 Oktoober, 2013 - 21:06

Enamik mehi vaatab tõesti, et pilt on ju pilt. Naised hindavad detaile märksa rohkem- needus!
Meie alles otsime oma ideaalset fotograafi.

..Every love story is beautiful, but ours is my favourite..

MeOlemeKoos
Võrgust väljas
Liitus: 2 Okt 2013 - 11:49
Re: Fotograaf vali stiili mitte hinna järgi
31 Oktoober, 2013 - 19:18

oh, tõesti - raske leida endale fotograafi.

Fionaix
Võrgust väljas
Liitus: 20 Aug 2013 - 12:17
Re: Fotograaf vali stiili mitte hinna järgi
30 September, 2014 - 05:50

Kõik fotograafid on erinevad, nii hinnalt kui stiililt.

Maris Arulepp
Kasutaja Maris Arulepp pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Sept 2009 - 14:01
Re: Fotograaf vali stiili mitte hinna järgi
29 Jaanuar, 2014 - 09:13

See on endiselt aktiivne teema, eriti kuna uus pulmahooaeg on juba hakkamas ja järgminegi kujunemas. Seega, soovin kõigile head uurimist!

Aasta 2013 Tegijaimad Fotograafid!

 

Fotograafid Maris Arulepp ja Raido Saar
www.kaunidhetked.ee