Fotolavastus ehk ilupildid pulmapäeval - Fotograafia

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Kindlasti on paljude abiellujate unistuseks oma pulmaalbumisse kleepida fotoseeria, kus näiteks seisatate kallimaga käsikäes, põsed koos, silmist peegeldumas loojuva päikese soe helk, taamal sillerdav mereviir. See kõik on võimalik, kuid vajab eelnevat hoolikat planeerimist ning noorpaari valmisolekut usaldavaks koostööks fotograafiga. Harva, kui noorpaar satub oma pulmapäeval juhuslikult pildistamiseks ideaalilähedase valguse ja taustaga kohta, mistõttu on aina populaarsemaks muutunud lavastatud fotoseeria korraldamine pulmapäeva käigus. Kuna pulmapäeval fotokaamera ees olemine on valdavalt noorpaari jaoks uus kogemus, püüan alljärgnevalt pisut julgustada ja lahti seletada selle hetke iseärasusi.

Fotograafi valik

Kuna valik on põhimõtteliselt seinast-seina, siis minu kindel soovitus on küsida tutvumiseks fotoseeriaid, mitte üksikuid pilte. Kui fotograaf on ka edasise peo jäädvustaja, siis peaks tutvuma kindlasti ka mõne tema pulmapeo fotoreportaažiga. Üksikuid ilusaid pilte suudavad ka hobipiltnikud kenasti teha, proffi aga eristab kindel võimekus üritus otsast-lõpuni tehniliselt korrektselt ja kunstipäraselt jäädvustada. Ei ole ka vähetähtis inimlik klapp fotograafiga, väga raske on naeratada aparaadi taga olevale inimesele, kes tundub teile võõristav.

Aeg

Pulmapäeval oleks parimaks ajaks ilupilti teha õhtune aeg, vahetult enne päikeseloojangut, mil valgus on hajus ja sooja tooniga. Kuna traditsioonilises eesti pulmas on õhtune aeg organiseeritud tegevusi täis, siis on mõttekas ilupildid teha ka enne abielu registreerimist.

Pildistamise pikkus oleneb fotograafi töömeetoditest ja vilumusest, kuid minu hinnangul peaks arvestama kahe tunniga. Kuna ilupildistamisele eelneb noorpaaril veel tuhat toimetust soengu, meigi, pruudikimbu jmt-ga, siis väga sageli juhtub, et ilupildistamisele hilinetakse, mistõttu võib kahest tunnist saada poolteist või isegi tund. Kuna enamasti on noorpaari poseerimiskogemus piirdunud paari passipildi ja koolilõpu grupipildiga, siis läheb kaameraga harjumiseks pisut aega.

Kahe tunniga jõuab teha mõnusa jalutuskäigu tavaliselt kahes erinevas kohas ning kui koostöö sujub, kaob ka aeg märkamatult. Pikemalt pildistades tuleks päeva alustada liiga vara ning venitatud fotoseeria muutuks väsitavaks. Võimalusel soovitan lühemat fotosessiooni ka õhtusel ajal, mil noorpaari päevane ärevus on taandunud mõnusaks äraolemiseks, fotograaf on enamus kohustuslikku juba kaadrisse saanud ning saab vaimu vabaks lasta.

Õhtune pildistamine võiks olla lühem kuna mitmeks tunniks pulmarahvast eemaldumine paneb õhtujuhi keerulisse olukorda, seega tuleks temaga kindlasti kokku rääkida millal pilti teha. Tavaliselt on seda mõistlik teha ajal, mil ansambel kostitab helidega jalakeerutajaid, üldjuhul on ühe tantsuploki pikkuseks u 40 minutit ja see on piisav aeg mille vältel väike tiir koos fotograafiga ümber pulmamaja teha. Õhtust pildistamist ei tasu aga võtta kohustusena, sest kogenud fotograaf suudab teid ka sündmuste käigus kenasti kaadrisse saada. Jagades pildistamise nii päeva kui õhtu vahel, on ka ilmast sõltumine rohkem hajutatud.

Koht

Üks sagedasemaid küsimusi, mis noorpaarid mulle esitavad on, et kus pildistada. Minu esimeseseks vastuseks on alati see, et teeme seal, kus te ühel oma elu ilusaimal päeval tahate kallimaga koos paar tunnikest teineteisega aega veeta. Kuna minu meelest on ikkagi tähtsaim meeleolu, pakun alati välja paar kohta, millest saab noorpaar valida endale sobivaima, sest päikeselisel keskpäeval ei ole kahjuks iga paik parim.

Olen enda kodulehel ära märkinud piltide juures ka kohad, kus võtted on tehtud, et tekiks ettekujutus millises paigas millised pildid tulevad. Suurimaks probleemiks suvisel päeval pildistades on liiga ere päike, mis paneb silmi kissitama ja kütab keha kuumaks. Selle vältimiseks on mõnusateks kohtadeks suurte puudega pargid ja kitsad linnatänavad. Kui te pulmapäeva hommikul taevasse vaatate ja heledat vihmaohuta pilvepoissi märkate, on see teile emotsionaalses mõttes küll võib-olla pettumust valmistav, kuid pildistamiseks igati sobilik ilm.

Teine noorpaari vaenlane on tugevnev vihm ja külm ilm, mille eest peitu pugemiseks on mõistlik eelnevalt läbi rääkida kena interjööri omava hotelliga. Vihma korral näiteks hotellisviiti kasutades saab täiesti meeleoluka tulemuse. Stuudios pildistamise jätan mina alati viimaseks võimaluseks, sest tundub kuidagi liiga sünge sulgeda noorpaar pulmapäeval pimedasse, vaid valgusteid ja taustu täis ruumi. Kindlasti ei ole mõtet läbi sõita kõiki ümbruskonda jäävaid lemmikkohti, sest selline üks plõks siin ja teine kiiruga seal üldjuhul head tulemust ei anna, kuna aeg kulub enamjaolt sõitmisele ning fotograafil ei jää aega süvenemiseks.

Kui teil on enda jaoks emotsionaalse tähendusega paigad, kus sooviksite pildistada, siis andke sellest fotograafile varakult märku, et saaksite koos arutada, kas need kohad ka sobivad – selles osas tasub fotograafi arvamust kindlasti usaldada. Kogenud fotograafil on enamasti välja kujunenud oma lemmikpaigad, mille iseärasusi ta hästi tunneb. Kui tegemist on fotograafi jaoks täiesti uudse kohaga, siis läheb ta kindlasti juba varem kohale, et uurida valguse ja varju võimalusi jmt.

Emotsioon

Tihti muretseb värske pruut soengu meigi kleidi jne pärast , ma mõistan neid alati kuid lohutuseks võin öelda, et parimatel piltidel ei ole need tegurid kõige määravamad. Kõige tähtsam on emotsioon ja kui see liigse närveerimisega ära rikkuda, siis võib hiljem pettumusega pildilt leida oma mureliku näo. Mõne meigivea saab vastutulelik fotograaf kindlasti arvutiprogrammiga hiljem eemaldada, kuid murelikku ilmet kahjuks järeltöötlusega ära “parandada” ei saa. Õnnelik meeleolu on hea pildi õnnestumisel kindlasti olulisem, kui täiuslik kulmukaar või veatu juuksetukk.

Oma kogemusest võin öelda, et iga õnnelik pruutpaar on selles ajahetkes maailma kõige ilusam ning see jäädvustub alati ka pildile. Mõni siiras silmavaade või naeratus on alati need, mis lummavad. Olge ka pulmapildil need, kes te olete igapäevaelus. Kui peate ennast pigem tagasihoidlikuks inimeseks siis uskuge, et see kaunistab teid ka pulmapildil. Samas ei pea emotsionaalsemad inimesed kindlasti mitte surmtõsisteks kaugusesse vaatajateks muutuma. Mõtisklege koos fotograafiga eelnevalt, millise stiiliga pilte te pigem eelistate (naljatlev, südamlik, romantiline, soliidne jne). Sellele tasuks tegelikult juba fotograafi valimisel tähelepanu pöörata.

Soovitan võtta pulmapäeva ilupildistamist kui mõnusat aega, mil saate sel kirjul, emotsioone täis päeval rahulikult koos olla ja üksteisele siiralt silma vaadata, ärge siis häbenege välja näidata seda rõõmu mis teis kindlasti olemas on.

Fotograaf Rene Riisalu
+372 56 489 256
www.fotograaf.ee

Fotopesa www.fo...
Kasutaja Fotopesa www.fotopesa.ee pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Mai 2008 - 16:23
Re: Fotolavastus ehk ilupildid pulmapäeval
7 Märts, 2009 - 13:33

Väga õige artikkel ja nõustun pea kõigega. Ainult seda stuudiospildistamist ma nii maha ei teeks. Kenal suvepäeval kus fotograaf on broneeritud pikemaks ajaks ei tuleks vist keegi selle pealegi, et minna ilupilte tegema stuudiosse. Küll aga võib see olla tore alternatiiv näiteks hooajavälistel pulmadel, kus eelarve on piiratud ja ehk pulmapäeva üldse mõni sõber jäädvustama palutud. Sel juhul oleks kindlasti hea mõte võtta see tunnike- poolteist ja teha stuudios lisaks veel korralikud fotod.

Fotopesa stuudios näiteks on pulmapiltide tarvis mitmeid sobivaid võimalusi. Suur kiik, kus võib vägagi romantilisi pilte teha. Ja paekiviseinad koos laternatega kus hea nurga alt pildistatuna jääb mulje suisa vanalinna müüride vahel tehtud piltidest.

Samas kui aega ja võimalusi rohkem on, siis ei tasu karta ka talvist ilma ilupiltide jaoks. Sõbrapäeval pildistasime just õues üht vaprat pruutpaari. Ja see paljaste õlgade- lume kontrast on väga lummav.

Mina omalt poolt soovitaks pruutpaaridel võimaluse korral teha fotograafiga ka mingi eelsessioon. Proovimeik ja proovisoeng on nii levinud ja tavapärased aga fotograafiga kohtutakse enamasti vaid korra kuskil laua taga ja siis juba pulmapäeval.

Kui eelistatud fotograaf on juba aegsasti teada siis miks mitte tähistada pildistamisega ka nii tähtsat sündmsut kui seda on kihlumine. Või teisalt kui on olemas pere siis võiba vabalt ka teha varem perepilte. Igal juhul on see hea võimalus saada fotograafiga lähemalt tuttavaks, et pulmapäeval oleks olemine veelgi vabam ja mugavam.

blogis on näha mõned talvised võtted ja mõned stuudiopildid

http://fotopesastuudio.blogspot.com/search/label/pulmafotod

Pulmafotod