Külalised, palun jätke fotoaparaadid koju ! - Fotograafia

Sisestas Maris Arulepp,
Blogide kategooria: 

Kallis lugeja. Sellel postitusel on mitu eesmärki, eelkõige avardada sinu silmapiiri professionaalse fotograafi vaatenurgast. Kui oled pulmi planeeriv pruutpaar, siis soovitan kaaluda seda, et paluda külalistel oma aparaadid koju jätta.

Pulmafotograafi ülesandeks on jäädvustada pulma. Jäädvustada kogu kaunist melu ja emotsioone. Lihtne ja loogiline eks. Aga kahjuks on tänapäeval nii, et vaid väga vähestes pulmades saab jäädvustada kõiki külalisi pildile ilma, et nende nägu varjutaks fotoaparaat ja sellest on mul äärmiselt kahju. Ning mitte ainult – paljud ei naudigi paljusid momente, näiteks seda hetke kui õnnelik pruudi isa annab pruudi peigmehele üle vaid hoopis põrnitsevad oma kaamerat, et näha, kas eelmine pilt tuli välja. Tuleb tuttav ette? Seega jääb neil nägemata pisike pisar pruudi isa põsel või peigmehe üliõnnelik nägu...

Peo edenedes ei lähe asjad paremaks. Järgneb pruutpaari pilt altari ees. Selleks, et end ära mahutada fotoaparaadiga inimeste vahele, tuleb teha kompromisse. Jah, ma kindlasti mahutan end ilusasti kõva häälega kõigi ette, et me kõik saaksime oma pildid tehtud. Aga sellel ajal väsib pruutpaari naeratus, lilleneiude lilled kaaluvad mitmeid kilosid ja järgmine pruutpaar tahab juba sisse tulla. Siis tuleb grupipilt. Või siis mitte-nii-grupipilt, sest paljud inimesed tahavad kindlasti ka ise grupipilti jäädvustada. Ning kui ma neil palun pildile minna, antakse oma fotoaparaadid minu kätte, et minagi nende aparaatidega pilti teeksin. Siinkohal viisakalt keeldun, sest kõik pulmapildid saavad külalised failidena(!) ka minu käest. Tasuta.

On mitu pulmaisa, kes on küsinud, kas nad paluvad külalistel fotoaparaadid ära panna laulatuse ajaks. Suured tänud teile! Laulatusega on tõesti nii lihtsam, aga edasine pulmapidu?

Minu kõige meeldejäävam näide (kahjuks seda juhtub pea igas pulmas) on külalisest, kes grupipildil koos sõbrannade ja pruudiga ei suutnud jätta oma mehe juhendamist ja tema kallal näägutamist, et too teeks pilti samal ajal ja samast kohast kus fotograaf teeb, sest fotograaf ju oskab. Jah, oskan küll ja jagan teiega pilte ka. Tasuta. Selle asemel, et naeratada ja endale korralik pilt saada ei jäänud sellest naisterahvaga ühtegi ilusat grupipilti, tal oli pidevalt kuri nägu ees ja suu lahti. Õhtul lavastasime minu palvel pildi uuesti ning õnneks saime pildi tehtud. On sinulgi ehk olnud pilte, kus inimestel suud lahti või kurjad näod peas? Ehk tuleks lihtsalt tulla pulma külalisena mitte harrastusfotograafina?

Kuhu ma tahan oma jutuga jõuda? Kallid inimesed. Pulmapidu on võrratu pidupäev nii pruutpaari kui külaliste jaoks, nautige seda! Soovitan kaaluda oma fotoaparaadi koju jätmist. Kui pruutpaar on tellinud fotograafi, siis on tema kohustus hoolitseda selle eest, et te kõik kaunid hetked jääksid pildile. Kui soovite ise ka pildile jääda, küsige fotograafi käest – ta hea meelega pildistab ka teist kauni perepildi. Meie puhul on see lihtne - fotograafe on tavaliselt pulmas kaks, seega üks jälgib sündmusi ja teine saab samal ajal toredaid pilte teha. Mõelge ise, kumb on tähtsam. Kas hästi-hästi palju pilte ja suvalisi, tihtilugu pimedaid ja uduseid klõpse või korralikud, ilusad fotod külalistest naeratamas, tantsimas, kaunid pulmapildid ja ka perepildid-sõbrapildid. Ning teie ise saate pulmapidu nautida muretsemata, kas pilt tuli terav või korralik või üldse ei saanud pilti teha sellest, mis te tahtsite.

Mis lõppude lõpuks on siis oluline?

Kuna see artikkel on tükk aega olnud ka minu blogis ja saanud sealt tagasisidet, tahan juhtida tähelepanu sellele, et siin artiklis on kirjeldatud juttu ja soovitusi professionaalse fotograafi koha pealt. Ma ei ole võtnud arvesse nn. poolprofessionaale, hea kaameraga tuttavaid ja sõpru, kes ehk ka klõpsivad pisut ja on ostnud just endale peegelkaamera. Professionaal on ikkagi professionaal. Tõenäoliselt on ta esindatud siinsamas pulmad.ee infokataloogis ja olnud ka TOP-is siinsamas Aasta Tegija valmistel.
See artikkel pole mõeldud kellegi maha tegemiseks vaid mõtlemisaineks kõigile tulevastele noorpaaridele - et need hetked teie kõige kaunimast päevast jääksid eredalt pildile särama, mitte ei varjuks külaliste fotoaparaatide taha. Ma EI KEELA mitte midagi, vaid PAKUN mõtlemisainet!

Fotograafid Maris Arulepp & Raido Saar
Aasta 2013 Tegijaimad Fotograafid
www.pulmafotograaf.com

Juuli-August
Kasutaja Juuli-August pilt
Võrgust väljas
Liitus: 1 Aug 2013 - 17:49
Re: Külalised, palun jätke fotoaparaadid koju !
22 Aprill, 2014 - 16:47

Olen nõus. Vihjeks kutsele on viimasel ajal trend märgida "unplugged wedding" ehk siis see tähendab seda, et külalised võtaksid peost osa ilma nutitelefonite ja muude elektrooniliste seadmeteta.

Lihtsusega võidab hulga rohkem kui suure uhkusega

HeldiT
Võrgust väljas
Liitus: 8 Aprill 2014 - 23:18
Re: Külalised, palun jätke fotoaparaadid koju !
14 Juuni, 2014 - 01:07

Olen absoluutselt nõus. Käisin hiljuti pulmas ning jube tüütu ja lausa hetke rikkuv oli üritada kõigi nende "fotograafide" vahelt pruutpaari kiigata ning sahistamise vahelt kuulda, mida räägitakse. Meil on kindel plaan justnimelt "unplugged" registreerimine teha ning siis vihjata, et me eelistaks, kui ka kogu ülejäänud üritus oleks "unplugged". Loodame, et külalised on mõistlikud, aga eks mõni must lammas ikka sinna satub :)