Pulmade pildistamisest. Nii fotohuvilisele sõbrale kui ka pruutpaarile endale. - Fotograafia

Sisestas Urmas Ääro,
Blogide kategooria: 

Nagu igas vallas tänapäeval on ka fotografias toimunud spetsialiseerumine. Kõikjal on tegijate tase kõrge, ülepeakaela seda ei saavuta. Ei ole eriti mõeldav, et ollakse ühtviisi hea olümpiamängude pildistamisel, looduse imede tabamisel ja näiteks reklaamisfotograafias. Hea foto taga ei ole ju ainult fototehnika põhjalik tundmine ja kompsitsioonitaju vaid eelkõige tuleb põhjalikult tunda valdkonda mida pildistama minnakse. Pole mõtet eriti loota, et pühapäeva pealelõunal metsa jalutades tabate foto mille National Geographics tahaks teilt suure raha eest ära osta. Pole mõtet minna jalgpallimatši pildistama kui ei tunne mängureegleid ega mänguspetsiifikat. Nii ei ole võimalik olukordi ennetada ja end emotsionaalse hetke tabamiseks valmis seada.

urmasaaroSama kehtib ka pulmade jäädvustamisel. Kui sul seisab ees fotograafiks olemine sõbra pulmas, või soovid selles valdkonnas tõsisemalt tegutseda siis proovin sulle siin sellest tööst väikese ülevaate anda.

Olen ise pulmi pildistanud 7-8 aastat. Vaatamata mõningasele staažile alustan oma pulmapildistamise päeva ikka ärevuses. Kas tehnikaga on kõik ok, akud laetud, mälukaardid formatitud? Kas kõik saab ilusti kaasa? Kuidas ilm on? Kas olen ise vormis, et näha ja tunnetada? Ja mis meeleolus on mu noorpaar, ega nad üle ei närveeri, kas suudan nad õigesse meeleollu ja mänguliseks saada? Nagu näed probleeme on palju, osad neist saan ise ilusti korda mõned asjad aga ei sõltu minust.

Tehnikaäparduste vastu aitab varutehnika olemasolu. Et saaksin ennast kindlalt tunda võtan kaasa teise kaamerakere ja mitu välklampi. Enamjaolt on ka optikaga nii, et normaalulatus e. 50mm osa oleks dubleeritud. Normaalzuumi kõrval on ka 50mm fixobjektiiv. Milline võiks olla pulmafotograafi tehnika? Objektiividest rääkides on muidugi valgusjõud see mida vajad. Selge see, et selline optika on kallis, nt 24-70 f2,8 või 70-200 f2,8 VR. Kuid saab ka soodsamalt. Näiteks 50 f1,8 hind jääb 3 tuhande kanti ja annab väga terava joonise ja väga hea valgusjõu. Hea valgusjõud ja hea kaamera madal müratase ja teravus kõrgel sensoritundlikkusel lubavad kirikus välklambi sootuks välja lülitada ja saada naturaalse valgusega meeleolukas pilt. Sageli on küll väga arukas välklampi Alleesiiski kasutada nõrga täitevalgustina. Teleobjektiivi abil lood romantilise stseeniteineteise lähedust nautivast pruutpaarist rohelises pargis ja lainurk loobkohalolekutunde peotralli piltidel. Mõnikord ei ole ka lihtsalt ruumi, et tseremoonialpiisaval kaugusel olla ning lainurk muutub üsna möödapääsmatuks.

Selleks, et kõik oluline ja vajalik kaasa saaks on arukas koostada eelnevalt vajaliku tehnika list.

Ilm. See on muidugi üks kiuslikumaid asju, kuid öeldakse ju, et halb ilm ongi see hea ilm pildistamiseks. Jah aga pruudid ei kannata leotamist :). Riskide maandamiseks pead kindlasti mõtlema katusealusele pildistamiskohale fotosessiooni läbiviimiseks. Võid rääkida läbi nt mõne stiilsema hotelliga. Enamjaolt lubatakse teil lahkesti fuajees ja treppidel või baaris pildistada ja üldiselt ka mõnes vabas sviidis. Hotelli inimestega tuleb küll eelnevalt pildistamine kokku leppida. Mõnel pool küstakse selle eest siiski ka tasu.

Pulmapäeva pildistamine võiks alata hommikuste askeldustega. Väga põneva reportaaži saab juuksuri ja jumestuse juurest. Sellest kuidas kõik osalised on asja juures täie tõsiduse ja loomingulise pingega ning sellest kuidas ühest noorest naisest saab imekaunis mõrsja. Leia olulisi detaile mis räägiksid ise oma lugu. Sa peaksidki olema oma piltidega loovestja kes pajatab kaasahaarava loo mõrsja ja peigmehe terve elu kõige tähtsamast ja olulisemast päevast. Sul lasub suur vastutus, Ülesandesse tuleb suhtuda väga tõsiselt.

Edasi peaks toimuma 1-2 tunnine fotosessioon. Selline fotosessioon ei ole küll tavaks nt Inglismaal ja Ameerikas kuid meie siin teeme seda ja saame kauneid romantilisi ja atraktiivseid fotosid. Pildistamise kohad pead enne läbi mõtlema ja paariga ka läbi urmasaaroarutama. Siin tuleb oma fantaasia täie hooga lendu lasta. Muidugi sobivad kaunid ja hooltatud pargid kuid hoopis teise mõõtme saab nt kuskil varemetes, südalinnas või sadamas. Kuldsed viljapõllud sügisel, kosed, tormine mererand (siiski, tuul ja pruut ei taha päris hästi kokku sobida). Sul peab õnnestuma oma modellid häst vabaks saada, siis on emotsioonid piltidel kaunid ja loomulikud. Palju abi ideede saamisel on tuntud fotograafide tööde vaatamisest. Internet pakub lõputult materjali.

Tseremoonia juures pead käituma ettevaatlikult. Sa ei tohi oma tegemistega hetke hardust häirida. See ei tähenda kaugeltki seda, et peaksid vaikselt ainult ühes nurgas konutama. Kindlasti pead sa tseremooniat jäädvustades ringi liiuma, kuid tee seda rahulikult ja vaikselt. Siis muutud nähtamatuks. Inimesed on üldiselt fotograafi ja videomehe kohalviibimisega nii harjunud, et nad tõepoolest ei märka sind kuni sa just rõhutatud tähtsusega tähelepanu ei püüa. Pildista paari sisenemist ka seljatagant. Kui pruut tuleb kirikusse isaga jälgi peigmeest. Võid tabada väga emotsionaalse hetke. Ära unusta ka ämmasid. Ka neile on see hetk väga liigutav. Otsi emotsioone ka külaliste juures, sageli saab huvitava pildi lapsi jälgides. Hea on leida kirikus üles trepp kõrgemale kust saad hea vaate kogu üritusele, kuid ära seal üleval maga maha olulisi hetki altari ees. Allkirjad dokumentidele, sõrmuste sõrme panemine ja muidugi abikaasade esimene suudlus. Siin oleks abiks eelnevalt mõned asjad paariga läbi rääkida. Kui pruut hoiab pruudikimpu ka sõrmuste panemise ajal on oht kimbuga käte ja sõrmusta varjamiseks suur. Selleks hetkeks peaks pruut kimbu ära panema või lilleneitsile andma. Sõrmused tuleks kaasale sõrme panna rahulikult ja elegantselt, siis on seda ilus vaadata ja saab ka head pildid. Ka suudlus võiks toimuda väljapeetult mis mõjub liigutavalt ja samas jõuab fotograaf oma pildid tehtud. Sul tasuks küsida tseremoonia läbiviija käest, millal suudlus toimub. Kui see toimub sinu jaoks ootamatult, on oht, et sa ei jõua suures kirikus õigeks ajaks õigesse kohta ja oled väga olulisest hetkest ilma. Tõsi, selle stseeni saad ka peale tseremooniat lavastada aga ega see pole ju päris see.

Peale tseremooniat ja õnnitlusi-kallistamist (pakub pea alati väga emotsionaalseid hetki) saabub grupipildi aeg. Siin on fotograafi koht veidi esineda. Mina alustan nii: pruutpaar lilledega nt kirikuuksel, siis lisan vanemad (oma "uute laste" poole muidugi). Seejärel lisame õed-vennad, vanaemad-vanaisad ehk terve perekonna ja edasi kasvatame selle nö tuumiku ümber juba terve suure grupi. Suurt gruppi oleks väga hea pildistada kuskilt ülevalt. Pole sugugi paha omada autos väikest treppredelit. Kui oled ise häbeliku loomuga ja ei tihka eriti grupi ees "taielda" kasuta oma "hääletoruna" urmasaaroõhtujuhti kes reeglina tseremoonia lõppedes oma kohuseid täitma asub.

Pulmarongis ürita oma auto sättida võimalikult etteotsa. On viisakas kui pruutpaarile järgnevad vanemad ja siis võiksidki sina olla. Teepeal toimub igasuguseid asju, ka ootamatuid, siis ei maga sa midagi maha.

Peokohta jõudes ootab pidulisi harilikult ees šampuselaud. Ära võta endale kohustuseks pildistada üles viimane kui külaline kes pruudiga kokku lööb. Mina ei pea end pulmas mitte kroonikuks vaid eelkõige storyteller-iks. Leia iseloomulikke ja tabavaid hetki ja detaile.

Peo pildistamisel ürita ikka tabada rõõmsaid ja ülemeelike inimesi, et pildis oleks tugevalt emotsiooni. Endale toitu suhu tõstvat sõpra pole eriti lahe vaadata küll aga ohjeldamatult naeru lagistavat. Ka peol on mõned kohustuslikud hetked, milleks pead igati valmis olema, st ise kohal, välgul värsked akud ka mälukaartidel piisavalt ruumi. Need on avavalss, pruudikimbu viskamine, pulmatordi sissetoomina ja lahtilõikamine ja üksteise toitmine esimesest lahtilõigatud torditükist. Ja ka pruudipärja mäng kui see toimub.

Enamjaolt lõpetan oma töö pulmapäeval peale kl 12st üritust. Siis lõpeb nö ametlik osa ja pidu kulgeb edasi omasoodu.urmasaaro

Hoolitse selle eest, et su piltidest oleks võimalikult ruttu vähemalt 2 koopiat erinevates kohtades. Kui su failidega midagi juhtub.... Sul puudub ju võimalus pruudile helistada:" Muls siin väike tehniline jama, äkki saaks tuleval laupäeval asja uuesti teha."

Ole ka piltide töötlemisel ja ka valimisel hoolikas ja loov.

Jõudu sulle sel rajal, kerge see ei ole kuid südamega tehes pakub tasuks suurel hulgal kauneid hetki ja rahuldust kordaläinud tööst.

Suhtu siis asjasse täie tõsidusega, et me ei peaks lugema foorumites hiljem selliseid postitusi:

.... üldiselt kõik olulisemad asjad sain peale. vähem olulised asjad kahjuks jäid välja sest ma pidin peo lõpuosas akut säästma :S üritasin teda vahepeal laadida, saalis oli ainult 1 pistik mis töötas ja keegi idioot tõmbas selle laadija välja :S ja mina kogu aeg mõtlesin et aku laeb. aga õnneks see natuke aega vähemalt päästis asja. muidu oleks tordisöömine jäänud pildistamata täiesti. .... ...Olin elus esimest korda pulma fotograaf. Jube raske. Pildid tulid ka ehk mõned enam vähem välja, aga neid praegu ei näita...

...Vajan ikka hädasti lisaakut ja välku... no ei saa üldse selliseid pilte nagu tahaks muidu. kogu aeg peab photoshopiga igasugu asju tegema. ühe pildi peale kulub keskelt läbi pool tundi kui ma teen tööd korralikult. ja kui pilte on mingi 700-800 siis noh... arvutage ise :D... ...Pildistasin pulmas 1,5 tundi, kuni mu kaamera aku tühjaks sai. Just sellel hetkel toodi pulmatort sisse. Õpetus mulle tulevikuks, et hoida tagavara akud lähedal....

...Meil olid harrastusfotograafist sõbrannad ja sõber (3 tk) fotograafideks ning lisaks tegid veel paar külalist pilte. Kokku on pulmadest 1000 pildi ringis, kvaliteet kõigub seinast seina, aga ise jäime väga rahule. Fotograaf maksis 0 eurot, ainult piltide raha maksime...

... Uskumatult paljud kahetsevad, et ei valinud pulmafotograafi hoolikamalt. Inimesed teevad pulmafotograafi valimisel tihti ühesuguseid vigu. Sul on ainult üks võimalus — tee siis õige otsus. http://naistekas.delfi.ee/pulmad/planeerimine/article.php?id=18364403

Nysserius
Kasutaja Nysserius pilt
Võrgust väljas
Liitus: 29 Sept 2009 - 20:20
Väga hea ja huvitav
18 Veebruar, 2010 - 13:24

Väga hea ja huvitav artikkel, sain ülevaate, millele fotograafid kõik mõtlema peavad. Eriti meeldib idee teha ka ettevalmistustest pilti, sealt võib päris vahvaid pilte saada, teen seda kindlasti.

kristiinajaranno
Kasutaja kristiinajaranno pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Nov 2009 - 15:42
Re:
14 Märts, 2010 - 14:37

Väga hea ja sisukas artikkel! Aitäh!

retzu
Võrgust väljas
Liitus: 21 Veebr 2012 - 16:30
Re: Pulmade pildistamisest. Nii fotohuvilisele sõbrale kui ...
21 Veebruar, 2012 - 19:46

Poleks uskunudki, mille kõige peale fotograafid mõtlema peavad. Väga mõnus artikkel

Sinust ja minust saab meie - kõige ilusam aeg elus :)