Meie kaunis päev 12.06.2015 - Igasugused pulmadega seotud eel- ja järellood

Sisestas Gertrud Koiduste,

Meie imeline pulmapäev oli 12. juunil 2015 ning soovime selles postituses jagada tagasivaadet planeerimisele, pulmapäevale ning avaldada kiitust ja tagasisidet teenusepakkujate kohta. Kihlumisest pulmadeni oli meil aega veidi alla kuue kuu. Planeerimise esimene etapp oli üsna intensiivne. Kõik sujus hästi ja kuna pulmad toimusid reedesel päeval ja juuni esimeses pooles, ei olnud ka head tegijad veel liiga hõivatud.

Külalisi teavitasime esimest korda 12. jaanuaril eelkutsega, kuhu oli märgitud pulmade kuupäev ja ürituse toimumise koht. Tavalised kutsed jagasime laiali aprilli algul. Nii palju kui logistika võimaldas, andsime lõplikud kutsed üle personaalselt ning need hetked olid väga lahedad ja südamlikud. Soovitame ka tulevastele noorpaaridele sellist Eestimaal ringi seiklemist. Kutsele vastamiseks andsime oma kontaktid. Meie pulmad olid mõeldud ainult täiskasvanutele ja meie arvates oli see õige otsus, sest ka lapsevanemad said pidu nautida ning samuti ei pidanud muretsema, et lapsed mänguhoos midagi ära lõhuvad, ebasobival hetkel vahele segavad vms. Kokku oli pulmas 40 külalist (erinevatel põhjustel ütles ära 6 inimest). Lisaks veel meie ja 4 tegijat.

Abielu registreerimise ja pulmapeo kohaks valisime Maardu mõisa. Soovisime registreerida abielu väljaspool perekonnaseisuametit ning eelistasime seda teha peokohas või selle lähistel vabas õhus, kuid kindlasti oli vaja halva ilma varuplaani. Peo puhul olime kindlad siseruumide kasutamises, kus külalised ja bänd mahuksid samasse ruumi. Algul panime suuremat rõhku peokoha otsingule ning külastasime kokku 6 mõisa Harjumaal. Maardu mõisa puhul olid kõik meie tingimused täidetud. Registreerimine toimus mõisa aias (varuplaaniks olime välja valinud Jahisaali) ning pidu suures peosaalis.

Tegijad valisime kõik ise. Kuna seltskond oli pigem väike, ei mõelnudki pulmakorraldaja teenuse peale ning tagantjärgi tundub see päev selle võrra rohkem ka täitsa meie tehtud, omapärane ja lahe (ikkagi ju vaid korra elus saad kõiki neid detaile läbi mõelda!). Tegijate valiku kohta võib kokkuvõtlikult öelda, et kui teil ei ole mõne konkreetse tegijaga isiklikku head kokkupuudet, kogemust, siis leidke aega kohtuda mitmete teenusepakkujatega enne lõpliku valiku tegemist. Muidugi tasub uurida internetist, kes ja mida, kelle kohta kirjutab, kuidas tegija end reklaamib (sh varasemad tööd), kuid selle suhtes tuleb säilitada ka kaine kriitiline mõistus. Tagantjärele oli ka hea, et kohtumised toimusid nädala-paari jooksul, kuna muljed olid kõigi kohta värsked ning keegi neist ei pidanud liialt kaua meiepoolset vastust ootama.

Toitlustajaks oli Carmen Catering. Meie jaoks oli oluline, et kogu menüüvalikut saaks varem maitsta ja et antakse ülevaade, mida catering’i teenus sisaldab ning kuidas nad meid sel päeval abistada saavad. Kõik alkohoolsed joogid (šampus, valge ja punane vein, viin, liköör) saime ise tuua ja viisime need paar päeva enne lattu valmis (lisandus klaaside, küülerite rent). Samuti oli väga mugav lahendus tellida floristiteenus catering’lt. Kiidaksime meeskonda: müügijuht Margit Ränk, projektijuht Urmo Unus ja florist Hille Rosenberg. Teenindus oli pulmas väga kiire ja viisakas. Nad kõik olid väga vastutulelikud ja lahedad inimesed. Soe ja külm laud oli serveeritud buffeena, mis oli mõistlik otsus, kuna külalistel oli võimalik vahepeal ringi liikuda ja sooja toitu sai hoida marmiitides. Pulmatordi tellisime samuti Carmen’st – väga maitsev vaarika-toorjuustu tort martsipani kattega, serveerituna eraldi koogitükkidena. Meie palutud suhkrumassist pojengid nägid kahjuks rohkem rooside moodi välja, kuid ehk järgmistel noorpaaridel läheb sellega paremini. Söögi kogus ühe külalise kohta oli meil 1,3 kg ning see oli täiesti piisav.

Pulmaisa Veiko Veiert oli väga professionaalne ja muhe pulmaisa! Korraldas täpselt meie maitsele vastava pulmapeo. Hea organiseerija ning suhtlesime mugavalt Skype’i kaudu. Mõtles meiega kaasa peo kava osas ja aitas meie ideid sinna lisada, jagas omi kogemusi, andis head nõu logistika, kingituste, viktoriiniküsimuste, oksjoni jms teemal. Olime meelitatud, kui pulmaisa jäi peokohta peo lõpuni (01.30) ning saatis koos meiega külalised ära (nt paljude pulmaisade teenus lõpeb südaööl). Külalistele meeldis, et ta ei olnud pealetükkiv, tegi maitsekat nalja ja jättis aega ka niisama suhtlemiseks.

Fotograaf Tiia Saart on väga super inimene, kes pakatab energiast ja heast tujust, mis kandus edasi nii meile kui ka külalistele. Tellisime täispaketi, nii et ta veetis meiega kogu päeva ja jäädvustas tohutult palju hetki. Kuna meil varasem kokkupuude temaga puudus, tegime ka eelsessiooni, mis kinnitas meie õiget valikut. Soovituseks, et eelpildistamise ajal võiks muuhulgas käia ka pulmapäeva ilupildistamise kohtades, et erinevaid võimalusi katsetada. Pulmapäeva ilupiltide juures oli väga tore kasutada aksessuaare (antiikne tool, just married silt, päevavari jne), mis tegid pildistamise elamuse ka vaheldusrikkamaks. Samuti hõlbustas kogu päeva planeerimist ja ka ühise arusaama loomist nimekirja tegemine asjadest ja hetkedest, mida sooviksime, et jäädvustatakse. Külalistega tehtavate piltide jaoks vaatasime eelnevalt välja täpsed asukohad ning pulmaisale koostasime ka nimekirjad gruppidest ja nii sai ühtlasi tutvustusring kohe tehtud.

Meigikunstnik Õnne Rudi portfoolio avaldas muljet ja valikus ei pidanud pettuma. Muidugi tegin ka proovimeigi (just eelpildistamise jaoks, kus sai ka tulemust katsetada). Samuti oli pruutpaari jaoks väga mugav riietuda Õnne salongis ning seal sai ka fotograaf eelnevalt üles pildistada ka kõik riietumisega seotud detailid.

Abielu registreerimise viis läbi Peep-Ain Saar. Oleme mõnedes pulmades käinud ning seal nähtu põhjal oli meie ühine soov, et meid paneks paari keegi muu kui Perekonnaseisuameti töötaja. Häid vaimulikke, kes ka ilmalikke registreerimisi läbi viivad, on Eestis mitmeid. Vanemale generatsioonile on tulemas juurde uusi tegijaid ning üheks suurepäraseks, mõistvaks, muhedaks ja lahedaks ametimeheks on Peep-Ain Saar. Tema kõne, mis oli inspireeritud meist ja nendest detailidest, mida eelnevatel kohtumistel oma ühise elu kohta olime rääkinud, läks hinge nii meile kui külalistele. Hindasime väga, et ta oli huvitatud, millist tseremooniat, kõne ja sõnumit me ise sooviksime sel päeval kuulda. Muuseas, vestlused armastuse, suhete jms teemadel enne pulmi, olid väga toetavad ka meile kui paarina teineteise mõistmisel ja kooselu väärtustamisel.

Muusika eest kandsid hoolt Karl Madis ja Margus Martma. See oli pruudi spetsiaalne soov, et just nemad oleksid sel päeval kohal. Kuna kogu üritus toimus mõisas, oli väga hea lahendus neilt ka tseremoonia saatemuusika tellida. Muusika kõlas külaliste kogunemisel, pruutpaari sisenemisel ja väljumisel. Samuti sellele järgnenud õnnitluste ajal. Oma 4x30min mänguaega peo ajal lubasid nad lahkelt pulmaisal päevakavasse ise sobitada. Nad esitasid meile ka avavalsi loo „Sa oled ainus mu aare“ ning südaööl pruudipärja loo. Soovituseks, et kui võimalik, kasutage pulmapäeval live-muusikat, mis jätab ehedama tunde, on emotsionaalsem ja peo ajal tõmbab hästi ka rahva käima.

Külaliste transpordi tellisime Go Bus’lt. Kuna Maardu mõisas ei ole ööbimisvõimalust, aga soovisime siiski, et külalised saaksid pidu nautida (sh alkoholi tarbida ja ei pea pimedas ise roolima), organiseerisime tellitud bussi, mis tõi peolised mõisa ja öösel viis ka linna tagasi (koostasime tagasimineku maršuudi võimalikult kodude lähedalt läbi). Hiljem saime kiidusõnu, et oli olnud hea pingevaba olemine. Bussisõit oli küll tore, aga tõrvatilgaks meie pulmapäeva meepotis oli Go Bus, kellega koostöö kuigi ladusalt ei sujunud ning päev enne üritust toimus veel ka bussi ja bussijuhi vahetus ning kogu meie logistika info jms uue juhini ei jõudnud, mis tõi kaasa ebameeldivusi.

Detailid tulid lõpuks kõik pastelsetes beežikates toonides, kuigi otseselt pulmavärvi me ei valinud. Enamik asju tellisime erinevatelt käsitöö-nobenäppudelt, kelle leidsime Facebook’st või muud moodi interneti teel. Siiski soovituseks teistele, et kui leiate mõne hea tegija, kes suudab teha näiteks kutsed, külalisteraamatu, pulmaalbumi, šokolaadid külalistele jne, mida teil kõike pulmas soov kasutada, siis tellige need ühe inimese käest. Nii on lihtsam ühtset stiili hoida ning suhtlemise/hinnapakkumiste peale kulub vähem aega ja saate ehk ka hinnasoodustust.

Pulmariietuseks oli peigmehel klassikaline must ülikond, mille tellisime Gowrist, kus toodete ja kangaste valik on lai, kuid sujuv, konkreetne ja tähtaegadest kinnipidav suhtlemine jätab soovida. Pruutkleidi, maani, väikese sabaga ja pitsilise, otsustasime soetada internetist Tidebuy.com lehelt ning ei pidanud valikus pettuma.

Abielusõrmused, klassikalisema stiiliga, soetasime Mati Kullaärist ning graveeringu lasime teha Tallinna Kaubamajas. Kaalusime ka olemasolevast kullast omale sõrmuste tegemist, aga kuna otsustasime klassikalise kujunduse kasuks, oli mugavam neid poes kohe proovida ja osta.

Veel mõnda, mis meelel ja ehk on abiks tulevastele pruutpaaridele:

  • Internet on abiks väga paljude küsimuste puhul. Kui sealt ei saa kohe vastust, leidke võimalus autorilt, postitajalt küsida või ammutage lihtsalt ideid oma pulma jaoks.
  • Teenusepakkujate puhul olge konkreetsed ja heas mõttes piisavalt pealetükkivad. Meile öeldi hiljem näiteks catering’i poolt, et olime väga põhjalikud ettevalmistajad, mis muutis ka nende töö sujuvamaks. Eks see loob ka mingis mõttes standardi ja paneb suhtluse paika. Kui pruutpaar võtab asja väga vabalt ja lõdvalt, ei tohiks olla ootused ka liiga suured ning tegijatelgi rohkem mänguruumi.
  • Kui teha ilupildid, registreerimine ja pidu ühel päeval, on päev ikka päris pikk. Kindlasti mõelge söögi ja joogi pausidele. Vesi oli meil kogu aeg kaasas.
  • Delegeerige võimalikult paljud kohustused asjalikele sõpradele. Võite koostada tegijatele, abilistele ka skeemid, plaanid, asjade ülekontrollimise listid, et teil ei oleks ise vaja muretseda.
  • Võtke endale selleks päevaks personaalsed abilised, kes teiega koos liiguvad. Ärge juhtige ise autot. Pildistamine läheb sujuvamalt, kui keegi on abiks, sätib kleiti jne.
  • Valige pulmapeole mängud jms ühistegevused, mida ise ka külalisena naudiksite. Oma külalisi peaksite siiski nii palju tundma, et osata nõu anda ka pulmaisale peokava koostamisel. Samuti ei ole pulmatraditsioonid kohustuseks ning osad sõltuvad nii ajakavast kui ka peokohast. Meile näiteks jäävad päeva meenutama lisaks külalisteraamatule ka pulmaküünal ja graveeringuga klaasid. Kurepesale panime näiteks lindi ümber enne pulmi ja jäädvustasime sellest meeleoluka pildi, mida külalised pulmapeol nägid.
  • Leidke aega suhelda külalistega (mõlemad ei pruugi jõuda kõigi juurde). Need suhtlemise hetked on nii teile kui külalistele väga hinnalised.
  • Ja muidugi nautige igat hetke sel päeval. Olgu see siis riietumine, väike puhkepaus, külaliste piidlevad pilgud, järjekordne kibe või külaliste südamest tulev naer. Naeratage teineteisele, hoidke kätest ja kallistage!

Unustamatuid hetki tulevastele noorpaaridele,

Gertrud & Margus