Väike mõtisklus kombe vajalikkusest - Igasugust, Etikett

Sisestas Starius,
Blogide kategooria: 

Loen foorumite erinevaid teemasid rõõmuga, kuid vahest hakkab kohe väga kurb... , kohe väga väga kurb...

Miks? Sest tundub, et nii palju kaob iga aastaga ilusat, traditsioonilist , etiketikohast jne. ... teadimis, oskusi...

Mis ühelt poolt näitab aja loomulikku kulgu, liikumist, arengut , aga teiselt poolt ehk ka taandumist, mandumist, teadmatust. Ehk siis nii paljudki minusugused "vanamoodsad" saurused ainult ohkavad ja kaovad eest moodsa vabakäitumise (käitumatuse) arenguteelt.

Aga ikkagi on kurb, lugeda teemasid, kust selgub, et ei osata, ei teata, kuidas kirjutada kutset või sellele vastata, kuidas ei osata tantsida avavalssi, kuidas kohtasid paigutada lauda jne.jne. jne.

Lisaks loomulikult ka päris praktika, kus iga jumala päev näeme pruute/peigmehi, koolilõpetajaid jne., kes ei oska pidulikus riietuses seista, käia, istuda, rääkimata vajadusel etikohase riituse komplekteerimisest....Kui pruut seisab lummavas kleidis peegli ees (mis iseenesest istub nagu valatud) hoides käsi asendis, nagu hakkaks kohe hantleid tõstma; kui peig seisab ülikonnas , nagu see kohe teda ründaks - siis on seda kurb vaadata...

"Vanamoodne" nagu ma olen, aga veel 80-ndatelgi paljudes põhikoolides juba alustati etiketialaste tundidega, kus räägiti loomulikult algtõdedest, aga ka millal, kuidas ja mida..., ning hiljem keskkoolis juba täiendati tantsuoskust ja rühti... Palju loomulikult tuleb kodust, kus esimesed näpunäited saadakse vanemate eeskuju järgides ja nende poolt antud suuniseid täites (noa ja kahvliga söömine jne.)

90-ndatel alanud vabaduse võidukäik on sinnani sissekäidud rajasse teostanud omad murrangud, mis alles nüüd oma tõelist palet näitavad. Nii kurb kui see ka pole, aga vaba kasvatusega, kus kõik teevad , mida ise tahavad, kus vanamoodsaid teadmisi pole vaja , kus käitumisnormid (aastasadu harrastatud ja seni pole kedagi tapnud) on ahistavad, kaugele ei jõua, sest ka absoluutne vabadus nõuab piiranguid.

Teadmatuse piinlikkusele vastavas olukorras, lisaks on see ka parasjagu kulukas, lisa pinget tekitav , lisa aega nõudev jne. Ja ometi on see ju nii lihtne, võtta kätte ja asi endale selgeks teha või selgeks lasta teha. Naks ja valmis.
Selle pika ja segase jutu lõpetuseks tahan öelda, et ma väga loodan leida foorumites rohkelt teaberikast temaatikat, et foorumites osalejad jätaksid saadud info meelde ja annaksid selle edasi põlvest põlve, ehk siis mõnekümne aasta pärast jõuame tagasi sinna, kust vabadus oma lammutustööd alustas. Kõiksugused küsimused on teretulnud ja piinlikust pole vaja tunda, oluline on teha ainult üks samm - see kõige esimene, muu tuleb juba iseenesest...

Samuti soovin kõigile õppijatele kannatlikkust, püsivust ja kindlasti solidaarsust juhendavate "saurustega", kes asja tundes aitavad teid ennast natuke ka rohkem väärtustuda.

Seniks kõigile ilusat kevade nautimist

Jan

Bisquit
Võrgust väljas
Liitus: 27 Jaan 2011 - 15:25
Re: Väike mõtisklus kombe vajalikkusest
27 Mai, 2011 - 15:49

Vabandust, aga ma ei saa teie mõttekäigust aru: te nuhtlete neid, kes abi küsivad????
Siin foorumis noored naised ju paluvadki abi, et olla oma pulmas väärikas pruut ja korraldada väärikas pidu, nagu te ise ütlete oma kirjatüki lõpus: "Ja ometi on see ju nii lihtne, võtta kätte ja asi endale selgeks teha või selgeks lasta teha. Naks ja valmis." Seda nad siin ju teevadki!!! Miks see teid kurvaks teeb, see peaks ju just rõõmustama, et kuigi aeg ja kombed muutuvad omasoodu, siis on veel noori, kes uurivadki vanematelt ja targematelt, kuidas üht või teist teha...see on ju hea?
Andke andeks, aga teie jutt tundub täpselt see "kui mina noor olin, oli rohi rohelisem ja taevas sinisem..." ja "tänapäeva noorus on hukka läinud"...sellega te nüüd küll kedagi ei hari, pigem tekitate trotsi ja soovi kogu teemast kauge kaarega mööda minna.

Rohekm mõistmist ja abistavat kätt ning vähem taolisi epistleid!

Bisquit

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Väike mõtisklus kombe vajalikkusest
1 Juuni, 2011 - 15:27

Tervitus-

Ma lugesin ka seda ja mina saan pigem aru, et Jan nuhtleb neid tegijaid, kes vastavad meie foorumites alati sõnadega - helista mulle küll ma räägin või et tule minu kodulehele, ma aitan.

Ja samas - 10 aastat tagasi olid asi etiketi koha pealt PALJU parem ehk oli asi rohelisem ja sinisem. Ma näen seda iga kord kui pulmi teen - pulma jäädakse hiljaks, peos ollakse kui enda sünnipäeval jne. Kas on vanaemad läinud või peetakse etiketi millekski selliseks, mis võiks ajaloo prügikasti jääda.

Ja Jan on kirjutanud meie blogides pärsi mitu väga head nõuandvat kirjutist nii et temale võib ka selle epitsli andeks anda, ta on just see kes tahab noorpaare aidata.

Vot.

Tervitades,

Virgo

Bisquit
Võrgust väljas
Liitus: 27 Jaan 2011 - 15:25
Re: Väike mõtisklus kombe vajalikkusest
10 Juuni, 2011 - 10:16

Hmm...:"Aga ikkagi on kurb, lugeda teemasid, kust selgub, et ei osata, ei teata, kuidas kirjutada kutset või sellele vastata, kuidas ei osata tantsida avavalssi, kuidas kohtasid paigutada lauda jne.jne. jne.
Lisaks loomulikult ka päris praktika, kus iga jumala päev näeme pruute/peigmehi, koolilõpetajaid jne., kes ei oska pidulikus riietuses seista, käia, istuda, rääkimata vajadusel etikohase riituse komplekteerimisest...." jne...see on ju ikkagi otseselt noorpaaride kapsaeda, mitte tegijate???!!!

Mina pean ka augustis pulmasid, olen sinna sidunud nii enda unistused kui ka ema ja vanaema soovitatud traditsioonid aga ükski nende soovitustest ei ole alatooniga "nii kurb, et sa nii saamatu ja loll oled"...küll aga tekitas see tekst siin minus täpselt seda tunnet!!! Tegu võib olla väga asjaliku ja targa inimesega aga kahjuks ei kumanud see sellest kirjutisest!

Ma olen nõus, et etiket on oluline osa...aga olgem ausad, need inimesed, kes siia lehele jõuavad, tulevadki eesmärgiga abi küsida: kuidas kirjutada kutset, kus õppida valssi tantsima ja kuidas kohtasid lauas paigutada ja seda siiski põhjusel, et need samad vanemad, kes 20-30 aastat tagasi abiellusid väga kõrgete etiketi nõuete järgi, ei ole suutnud oma lastele neid edasi anda...nii et kivi võiks hoopis visata nende vanemate tegemata tööle, kes ise abiellusid "rohelisemal ja sinisemal" ajal aga ometi ei suuda oma lastele neid teadmisi edasi anda. Kasvatus ja algab siiski kodust!

Mina ka ei tea, kuidas kutset kirjutada, sest pole ühtegi kirjutanud, mitte kunagi ja nüüd ma ka arvatavasti ei tule seda siit foorumist uurima, et kuidas kirjutada, sest peale Jani kirjutist on nagu häbi seda siit küsida, peaksin ju nagu teadma, pean ju ennast haritu nooreks.

Vot sellist trotsi tekitas see kirjatükk! (Ja nagu näha kõige esimesest väga sarkastilisest kommentaarist, siis ma ei ole ainuke, kelles see kirjutis trotsi tekitas.)

Bisquit

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Väike mõtisklus kombe vajalikkusest
14 August, 2011 - 22:22

Tervitus-

Tegijal on täpselt samapalju õigus hurjutada noorpaari selle eest, kui ta ei viitsi või ei taha enda pulma nii organiseerida nagu etiket ette võiks näha.

Küsimus on minu jaoks põhimõttes, et noorpaar või tegijale öelda, et ta on kehv/halb/rumal/harimatu, aga tegija noorpaarile seda öelda ei saa, isegi mitte läbi lillede, sest kohe tekitab see trotsi.

Tegijale tekitab ka trotsi ja valu see, kui noorpaar ei kuula mida kogemustega hea tegija noorpaarile ütleb. Seda ei peeta miskiks. Samas pulmapäeva lõpus on süüdi ikka tegija, sest miks ta ei öelnud.

Kui sa tunned, et on häbi ja sellpärast siia tagasi ei tule, siis on see natuke naljakas. Keegi pole ju sind paika pannud ? Te olete kõik siin aliastega ehk mingit varianti kellelegi pahasti öelda pole võimalik. Keegi pole ju sulle otseselt midagi öelnud :)

Jan rääkis üldiselt ja oma südamest. Mina teen seda samuti.

Ja trots on hea, minus tekitab see tahtmise juurde õppida ning edasi otsida. Ning vastata trotsi tekitajale nii, et tal pole võimalik sulle teadmistest vastu saada, sest ma tean temast rohkem.

Mina ise vastan päevas vähemalt 3-4 foorumi teemale pluss e-postidele ning olen näinud, et rumalaid küsimusi pole. Nii et karta pole vaja, mina vastan alati nii, et sellest oleks kasu (kui oskan vastata) ja kui ei oska, siis otsin vastuse.

Tervitades,

Virgo

MerleR
Võrgust väljas
Liitus: 9 Aug 2011 - 11:53
Re: Väike mõtisklus kombe vajalikkusest
6 Jaanuar, 2012 - 13:16

Kas ma olen nüüd süüdi milleski , kui ma ei oska valssi tantsida ?
Hmm, paneb kohe sügavalt mõtlema !