Riiete puhastamine ja hooldamine - Igasugust, Ideed, Riietus

Sisestas Starius,
Blogide kategooria: 

Foorumites on aeg-ajalt üleval teemad, mis puudutavad peojärgset riiete puhastamist ja hooldamist. Kuna tegeleme igapäevaselt pulmariiete müügi ja laenutamisega, siis mõtlesin avaldada mõningaid näpunäiteid pruutidele, kes soovivad/planeerivad oma pruutkleidi ja vast ka peigmehe ülikonda ise puhastada.

Eks nende soovitustega ole ka see, et 100% garantiid ei saa anda millegi suhtes, küll on järgnevalt ja ka edaspidi antavad nõksud n.ö. omal nahal järgi proovitud, seega ka tõenäosus toimida on täitsa olemas.
Esimene asi kindlasti on see, et närvi ei tasu minna, ükskõik kui hull see plekk ka tundub, alati leidub mingi võimalus ja isegi kui omastarust on kõik võimalused juba ära kasutatud - siis ega meeleheide ja pisarad seda enam olematuks ei tee. Nii et pea püsti ja rahu - ainult rahu.

Kui rääkida peojärgsest üldhooldusest ja pesust, siis esimene asi peaks olema kleidil üles otsida see silt, kus on kirjas, kuidas üldse tohib kleiti puhastada. Paljudel juhtudel selgubki, et kleiti tohib puhastada ainult keemiliselt, nii et kodus vannis veega pestes võib pea 100% -liselt kindel olla, et kleit on peale pesu rikutud. Kui see silt aga lubab veega pesemist, siis järgmine samm oleks ette valmistada koht, kus kleiti pesema asutakse, ehk siis vann, kauss jms. pesta korralikult pesuainega puhtaks ja loputada. Oluline on see põhjusel, et kõik eelneva kasutamise jäägid oleks eemaldatud, muidu võib juhtuda, et kleiti pestes saate sinna hoopis uue pleki.

Järgevalt lasta kleidil soovitatud temperatuuriga vesi vanni/kaussi sellises koguses, mis katab kleidi täielikult (mitte kunagi ärge laske vett joosta otse kleidi peale. Ükskõik, kui head on veepuhastus filtrid, rauaosakesi sisaldab vesi ikka ja raud suudab ka kõige paremast kangast kleidi ära rikkuda) ja lisada pesuvahend. Pesuvahendina soovitan kasutada vedelaid geele, mitte pesupulbrit, kuna geel lahustub vees oluliselt paremini kui pesupulber, mis tükki jäädes kleepub riide külge ning on raskem välja loputada ning samuti kontsentreerib liigselt ainet ühte kohta, jättes muud vajalikud osad katmata.

Edasi , kui pesugeel on vette pandud ja korralikult vees segatud/ lahjendatud, võib kleidi vette panna , nii umbes 30 minutiks kuni tunnikeseks likku. Leotamine aitab hiljem oluliselt kergemini mustusel kangast vabaneda. Peale leotamist võibki asuda pesemise juurde. Pesemise kõige olulisemateks "töövahenditeks" ka 21.sajandil jäävad ikkagi käed. Samuti oleks hea, kui on kasutada väike hari, pehmete või keskmiselt pehmete harjastega. Suurus võiks olla selline, mis parasjagu mahub pihku ja mida on mugav hoida. Mulle endale meeldib kasutada eelkõige miniharja, millega tavaliselt küünealuseid pestakse. Jah, see on tõeliselt mini mini, aga kahjustab kangast oluliselt vähem, kui suur hari, sest saan pleki-mustuse puhastada lokaalselt, ilma, et pleki kõrvalt kangas kahjustuks.

Ja edasi ongi siis pesemise osa, ehk siis sentimeetri haaval liikumine ja käte vahel tasakesi nühkimine. Kus vaja, seal harjaga tasakesi kaasa aidata. Pesemist alustada soovitan ülevalt, ehk siis korsetist ja siis liikuda järsest allapoole. Kui kleidil on juba sisse õmmeldud alusseelikud, siis on mugavam alustada alusseelikutest ja välimisel kihil korsetist allapoole.

Nüüdseks siis kleit mõnusasti läbipestud-vahutatud ja aeg loputada. Loputamiseks soovitav kasutada vett natuke jahedama temperatuuriga, kui oli pesuvesi. Kui vähegi võimalik, siis ideaalne on loputamiseks kasutada duśśi - riputage kleit riidepuuga duśśiruumi üles ja kiht kihilt duśśist vett peale. Lopututamisel võib kasutada sama tsüklite järjekorda, mis pesemiselgi. Eriti super on (eriti mitmekihiliste kleitide juures), kui saate kedagi appi kutsuda. Kedagi, kes aitab kihte eraldi hoida, et kõik saaks läbi loputatud.
Nii ja ongi põhimõtteliselt kleit puhas. Jäänud veel kuivamise-kuivatamise  pool, mille puhul juhin tähelepanu, et kui kleit on loputatud, siis ei ole soovitav seda väänata. Parimal juhul võib kleiti natuke pigistada, et suurem vesi välja voolaks, aga mitte väänata. Väänamine kahjustab kangast ja raskendab ka hiljem triikrauaga töötlemist. Tsentrifuug on iseenesest ka tore asi, aga mitte pruutkleitidele, võib juhtuda, et kahju on isegi suurem, kui käsitsi väänamisel.

Kõige ideaalsem on, kui kleit on lihtsalt riidepuu peale rippu pandud ja selliselt täielikult ära kuivada lastud.

Ka on triikimine oluliselt kergem, kuna riie vajub oma raskusega pea poole võrra sirgemaks (sõltub kangast).

Ja edasi oluliselt kuivem tegevus, kus ka tulemus koheselt nähtav:)  Triikima hakates ja temperatuuri valides juhinduge jälle kleidi sees olevast juhendist, sest liiga külm raud jätab kõik kortsu ja liiga kuum kõrvetab kõik kortsu.

Triikige kiht kihilt, alustades sisemistest/alumistest kihtidest, lõpetades kõige pealmisega.

Kui pealmisel kihil on kasutatud külge õmmeldud pärleid-tikandeid, siis selliseid kohti on soovitav triikida läbi teise kanga , näiteks läbi pressimislapi. Üldjuhul tuleks kogu pruutkleit triikida pahema poole pealt ja suhteliselt madalal temperatuuril, vältimaks õnnetusi ja kanga rikkumist.

Ja peale kogu tsükli läbimist on teil kleit jälle nagu uus.

Loodan, et kõike seda olete varemgi kuulnud ja kasutanud ning et teie kleidid on alati säravpuhtad. Neile aga, kes siit midagi uut leidsid - mõnusat katsetamist .

Kõik küsimused puhastamise-hooldamise teemal on aga ka teretulnud.

Seniks kõigile Päikest

J.Jan Anderson
Starius salong