14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte - Igasugust

Sisestas mystic13,
Blogide kategooria: 

Siin siis toimunud pulmapeo kokkuvõtted-muljed soovituste-tähelepanekutega ja muude seonduvate teemadega… suures osas koosneb tekst minu selles portaalis juba esitatud kommentaaridest, aga mõtlesin, et koguks need ühte kohta kokku...
*-ga on tähistatud novembris 2007 täiendused blogile, ilma tärnita on juba varasemalt kogutud kommentaarid.

Sisukord:
MEIE LUGU
*ABIELLUMISE KUUPÄEVA VALIK
*TALLINNA PER-BÜROO
*PULMAPÄEVA KAVA
KUTSED
TAAGEPERA LOSS
*MÕISA- VS TALUPULM
*DJ JA NOORKUU
KLEIT JA KANGAD
KLEIDI PIKKUS JA TANTSIMINE
*ANNA BOUTIQUE
LILLED
TORT
*MEIK
*SOENG
SÕRMUSED
PLAKATID
*PULMALAULIK
TRADITSIOONID
*PULMAAMETITE MÄRGID
*RAHALAEGAS
*OKSJONI IDEED
*PULMADE ÕNNESTUMISE VALEM
*PULMAVANA VIRGO JAANI
*ILMA PULMAVANATA PULM
*FOTOD
*ERINEVATE FOTOGRAAFIDE LOOMINGUT
PULMAALBUM
TANTSUKURSUS
MUSTKUNTSNIK
*PULMA NUMBRID
*KOKKUHOIUVÕIMALUS PULMADE KORRALDAMISEL
*IDEID ILUPILDISTAMISEST, PULMAPÄEVA KONTSEPTSIOONIST
*PAARIPANEKU TSEREMOONIAGA SEOTUD MUUSIKA POOL
*EHTED JA AKSESSUAARID
NEGATIIVNE KOGEMUS PULMI KORRALDADES
*NEGATIIVNE KOGEMUS PÄRAST PULMI
*DO-S & DON’T-S
KINGIIDEE
*PULMADEKS VORMI

Meie LUGU
Tuttavaks saime OK-jutukas. Kunagi 90nendate lõpus oli see hästi kuum koht (Internetis siis). Tol ajal oli jutukas 16-26 aastaste pärusmaa, nii et kullakaevandus missugune ühe häääääästi tagasihoidliku ja ara tütarlapse jaoks. Meie kohtumine polnud küll armastus esimesest silmapilgust, aga väga hea läbisaamine ja küllaltki tihe e-kirjavahetus koos mõningate kokkusaamistega oli meil küll kohe algusest peale.
Romantilisemaks kippus lugu alles 2000a varakevadel ühel Atlantise klubiõhtul, kus sai kelmikalt silma vaadatud, liibuvalt tantsitud, ‚juhuslikke’ puudutusi salamisi kõige muu sekka planeeritud ja muidu mesijuttu aetud. Sellest ajast peale olemegi koos kasvanud ja vanemaks-targemaks saanud ning selle aasta suvi tunduski see kõige õigem aeg ka omad eelistused ametlikuks teha:). Pulmad olid siis 14.07.07
Ja üks kena idee on visiitabielu:) (muidugi kuniks pisiperet veel pole, sest nendele vaja mõlema hoolt võrdselt ja rohkem veel).
Abiellumise ajaks oli minu vanus 25, abikaasal 29, pulmade eelne koos oldud aeg - 7 ja pool aastat. Koos elanud me veel pole, isegi peale pulmi kohe kokku ei koli (sest kodu veel valmib:) ), ja pisiperet ka ei oma:).
Otsus abielluda tuli täpselt õigel ajal, ei oleks tahtnud varem ja hiljem ka mitte. Seega jah, eks see ‘õige aeg’ ole sisetunde küsimus.

KUIDAS MEIE LEIDSIME ENDALE SELLE ÕIGE KUUPÄEVA...
Kusjuures meie kuupäev loksus paika nii, et oli üldine idee - tahame juulis (2007), helistasin siis Taagepera lossi juunis (2006) ning hakkasin selgitama, mis päevad veel vabad, 07.07.07 oli loomulikult läinud (nagu hiljem on selgunud napsati see mai (2006) algul ära), nii siis võtsimegi järgmise võimaliku variandi 14.07.07 ja see oli õnneks veel puutumata:). Nädal hiljem juba helistati meile Taageperast ja küsiti, kas me selles kuupäevas ikka kindlad ning jaatava vastuse korral paluti ettemaks (5000.-) ära teha, sest juba oli tekkinud järgmine paar, kes oleks seda kuupäeva tahtnud, nii et kuum koht see loss... :).

TALLINNA PER-BÜROO
Kui ma ei eksi, siis võiks see olla soovitus kõigile suve nädalalõppudel abiellujatele: kohal tasub olla hommikul (nii pooltund enne avamist) ja kolm kuud enne õiget kuupäeva (e maksimaalselt vara), et oma avaldus sisse viia. Seda eeskätt kohapeal registreerujad, aga varajane ärkamine ei tee paha ka väljaspool Perekonnaseisuametit registreerujatele.
Reporteriülekannet teen 16.04.2007:
Jõudsime kohale mingi poole üheksa ajal ja järjekorras oli juba miski 15-20 paari. Seega ooteaeg oli üle tunni. Aga kõige parem oli, et vahetult meie ees olevale paarile öeldi, et nemad on viimased, kes saaksid veel 14.07.07 abielu registreerida Perekonnaseisuametis - vaesed meist tagapool seisjad. Õnneks meil on soov meelitada üks registreerija kaugeimasse Eesti punkti e Taagepera lossi, seega… vedas.
Kuigi väljaspool registreerujad (sinna ei pea koos teise poolega minema, võib üks ka. Aga avaldused tuleb kindlasti koos sisse viia) peavad veel juhataja vastuvõtule minema, tuleb ikka koos kõigiga hommikul sabas passida – kontrollitakse mõlema poole andmete õigsust ja antakse juhataja vastuvõtu number. Selle viimase trendi tõttu pole kindlasti kohe mõtet minna juhataja vastuvõtule enne selle algust, kuna kabinetti kutsutakse ikka numbri järjekorras. Lohutuseks öeldi niipalju, et keskelt läbi 8-10 väljaspool maja registreeruva paariga saavad nad hakkama, siis võib juba korraldamine raskeks minna.
Muidugi ametlikult sai registreerija hingekirja alles siis, kui (meie puhul) 5000+300 oli ühes ruumis kena teenindajatädi poolt üle kantud, seega… toimiv pangakaart kaasa ja hommiku-võimlema Perekonnaseisuameti ette, sest kes ees, see mees:).
------
Perekonnaseisuametil uued hinnad alates 01.01.08:
Palju maksab?
Riigilõiv on 300 krooni;
Lisaks sellele:
pidulik kombetalitus kolmapäeval 300 krooni
pidulik kombetalitus neljapäeval 500 krooni
pidulik kombetalitus reedel 800 krooni
pidulik kombetalitus laupäeval 800 krooni

Samuti on võimalik tellida abielu registreerimise pidulik kombetalitus väljaspool perekonnaseisuameti ruume Teie enda valitud kohas.
Nimetatud teenuse hind:
- Tallinnas 4000 krooni
- Väljaspool Tallinna, Harjumaal 6000 krooni
- Väljaspool Harjumaad 10000 krooni
--------
Nagu ma aru olen saanud perekonnaseisu (info)telefonile vastajatest, siis oleks see paaripanijatel üle Eesti vaid dokumendi vormistamise küsimus (et siis ametnik või perekonnaseisuamet peaks taotluse tegema, vist mingi summa maksma ja valmis.... või midagi taolist), AGA millegipärast pole seda tehtud enamuse ametnike/ametit poolt... vähemalt selliste teadmistega läksime meie 2007. aasta aprillis Tallinnasse avaldust viima, et endale kindlalt rabada üks vähestest teadaolevatest liikuvatest (ehk paberitega :)) paaripanijatest...

Kui tegu on ilmaliku paaripanemisega ja pulmade kuupäev on valitud nö tipptunni sees (mida nt 2007. a juuli oli ja 2008. a august kahtlemata on), siis peab tõesti paaripanija leidmisel pingutama (kolm kuud varem hommikul varakult ukse taga jne), et oleks kindla peale minek... Ma ei loodaks väga (s.t üldse), et perekonnaseisuameti inimesed saaksid reeglite painutamisel olla kuidagi vastutulelikud - kolme kuud enne soovitud pulmapäeva ja hilisemalt kuu varem on see periood, kus nad on nõus noorpaaridega suhtlema, aga ei garanteeri miskit. Seal paistab valitsevat reegel, kes ees, see mees... võibolla on siis tõesti kindlama loota kirikuõpetajate peale, kui leeris käidud...

Seetõttu, kuna suvi on abielude tipphooaeg, siis kardetavasti väga valida ei anta, keda enda registreerijaks kutsuda. Neil (vähemalt Tallinna Perekonnaseisuametis 2007. a seisuga) seal ainult paar inimest nö väljas käibki ja seetõttu on hästi, kui noorpaar mahub soovitud päeva graafikusse.
Vähemalt meil oli küll selline teema kuupäevaga 14.07.07. Pidime tund aega hilisemaks oma plaane lükkama (kella 17.00lt 18.00ks) ning siis ka teeremontide tõttu paaripaneja hilines pool tundi (mis lõppkokkuvõttes ei olnud ilmaolusid arvestades üldse paha, aga lihtsalt selliste asjadega tuleks arvestada).

Viimane variant oleks tõesti kuupäeva muuta ja viia see ajale, kui pulmaralli pisut vaibunud on, aga see ei tuleks enam kõne alla, kui juba mõned broneeringud tehtud...

PULMAPÄEVA KAVA
Meil oli midagi taolist...
7.00 -> Äratus, toimetused (kuigi oli plaan suur hommiksöök süüa ega see eriti alla küll ei läinud:)).
8.45-11.30 -> Soengu tegemine salongis.
11.30-12.00 -> Meik ja riietumine kodus.
12.15 -14.50 -> Pildistamine Tartus (Tartu botaanikaaed. Jaani kirikiku juurde ja Toomemäele ei jõudnudki esiteks sellepärast, et see aeg kulus ilusti botaanikaaias ära ja teiseks seepärast, et toimusid Tartu Hansapäevad 2007, seega inimesed igal pool ja fotograafil oleks raskeks läinud ainult meid kahte tabada, nii et vihje ettevalmistajatele – uurige ega miskit üritust või asja ei toimu paigas, kus ilupildistamist planeerite, ja sel ajal, kui seda pildistamist planeerite).
14.40 -> Algab külaliste kogunemine Tartus ........ parklas (kogunemine, pulmavana jagab valgeid linte ja tutvustab end kohalejõudnud rahvale ning räägib pisut kohale jõudmisest (päevakavast on mõtet rääkida kõigile Taageperas). Väga näljastel soovitatakse kiirelt läbi astuda lähedalolevast marketist, et haarata paar banaani hamba alla... ).
15.00 -> Väljasõit Tartust, Pulmarong Taageperasse.
16.40 -> Jõudmine Taagepera lossi (külaliste tubadesse jaotamine, sissesättimine, pisut ümbruse uudistamine, pulmavana tutvustab päevakava-kodukorda (kus suitsunurk, WCd jne).
16.45 -> Pildistamine Taagepera lossis (kuni külalised sätivad sisse, teeb pruutpaar lossi ümbruses-lossis ilupilte).
17.45 -> Tseremoonia ettevalmistus (fotograafile vihje: actionpildid enne tseremooniat külalistest, tseremooniast, peost kuni tordisöömiseni. Külalised kogunevad-paigutuvad, paaripanija võtab platsi)
18.00 -> Pidulik tseremoonia lossi küljel terrassil. Ametlikkuse tipphetk – “jah”-kinnitused.
18.20 -> Tseremoonia lõpp, pildistamine, õnnitlemine (külalistele shampuseklaasid, juba õnnitlenutele maasikas šokolaadis (shampust ja maasikaid pakuvad kelnerid kandikutelt). Lilleneiule lilled, kingituste neiule ümbrikud. Vihje fotograafile: õnnitlemise pildistamine ja lõpuks suur grupipilt ning kohustuslikud väiksemate seltskondade pildid).
18.50 -> traditsioonid õues – toonekure pesa ja jõe juures patupesu.
19.10 -> Suundume lossi – pulmavana avakõne ja sööma, kõne, hästi lühike, sest rahvas näljane. Esimene praad (tegelikult oleks olnud mõttekas paluda kelneritel praed lauda kanda juba sellel ajal, kui ise õues traditsioonitasime, sest rahvas oli näljane ja kannatlikkust nõudev sahmimine toidu jagamisega ei leevendanud olukorda).
19.40 -> Pulmavana aktsioonid (nt tutvustamine paaride kaupa – räägib see, kes peigmeest-pruuti tunneb; pulmaametite jagamine).
Edaspidi paneb kellaajad paika pulmavana -> Söömine, teine praad.
-> Mängud.
-> Söömine, külmlaud.
-> Tantsublokk, avatants noorpaarile. Söömise ajal vaiksem muusika (mängude ajal paus).
-> Noorkuu esinemine 2 x 25 min enne südaööd, tunnise pausiga.
-> Söömine. Mängud.
-> Muusikaline, tantsuline vahepala.
24.00 -> Uue pruutpaari leidmine, ‚pärja’ e sukapaela mäng; “Kibe!” uuele pruutpaarile ning uue pruutpaari avavalss.
00.15 -> Tordi söömine lossi ees terrassil, tordi esimesed tükid lõikab lahti noorpaar vanematele ning iseendile (lõikame lahti meie); noorpaari esimese ampsu tseremoonia. Tordi tükeldamist jätkab uus pruutpaar. Juua pakub kelner.
00.45 -> Riiete vahetus, mugavamad ürbid selga.
01.05 -> Algab suuremat sorti tants ja trall.
3.15 -> DJ vaikse muusika tunnid, pidu lõppeb kui viimane mees/ DJ kukub.

Mu meelest väga palju sõltub laulatuse aja paikapanekul päevakava üldisest ülesehitusest ja pulmapeo tüübist (paaripanek ja lihtsalt pidulik mõnetunnine vastuvõtt või paaripanek ja pidu ööbimiseta või paaripanek ja pidu ööbimisega jne, jne)... erinevaid päevakavu leiab ka siit http://www.pulmad.ee/node/4028.

Meie ilmalik laulatus hakkas nt 18.00 (tegelikult 18.30 või 18.40, sest registreerija jäi hiljaks) ja samas pidu kulges ikka väga hästi, ei saanud liiga äkki otsa. Võib isegi öelda, et selline 'lühiduse' moment andis juurde just paraja vürtsi, et kõigil oli tunne, et oleks tahtnud veel :)...

KUTSED
Kutsed tellisime me reklaamiagentuurist Dada AD (http://www.dada.ee/).
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/6454088
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/6444652
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/6444650
Kutse kaanepildi ja kogu teksti ning selle fondi variandid pakkusin ise välja, lõplik kujundus tuli agentuuri poolt. Nii saidki unistuste kutsed. Kauneimad, mida ma iial näinud olen (mõõdud 14,7 x 8 cm). Muidugi hinnaklass on masstoodangust kõrgem (ühe kutse hinnaks tuli keskelt läbi 40 kr, tellisime 57 kutset, kokku tehti kogemata rohkem - 90:), selle eest lisatasu ei võetud).
Kuna alustasin asjaajamist hästi varakult, siis sain kutsed kuuga kätte, aga kui oleks kiiremini vaja, siis olen kindel, et oleks vähemalt poole väiksema ajaga toime tuldud.

Esikaanel lõigatud pilt William Bouguereau maalist ‘Esimene suudlus’ ja pisike tekst: See päev kuulub meile kahele ja maailmale, mis mahub kenasti me kahe vahele.

Sisekaanel: Armastajad on nagu lautokeeled –
kuigi üksteisest eraldatuna
loovad nad koos harmoonilist muusikat…
Kahlil Gibran

Väga austatud külaline kaaslasega…
————————-
Teisel küljel: Oma seitsmenda koosolemise aasta seitsmenda kuu neljateistkümnendal
päeval ootame Teid suurima hea meelega meie pulmapeole.
Koht: Taagepera loss (Valgamaa, Helme vald)
Aeg: xx.xx.xxxx, väljasõit Tartust Tähe …… parklast kell …….;
ilmaliku laulatuse algus lossis kell …..
Oma osavõtust palume teatada xx. juuniks telefonil …………,
samalt numbrilt on võimalik saada ka kingiteavet ja lilleinfot.

Dresscode: registreerimine – suvine pidulik;
õhtu – vaba riietusstiil
Pruut ja peigmees
—————————-

Veel luuleridu
1.Me lähedaseks saime ajapikku
ja keele ühise nii leidsime,
nii ühise et südamed jäid lõpuks kokku
ja täna ühendame siin ka oma eluteed.
improviseering Heiki Vilep’i luuletusest
2. Kahe pilgu ja kahe südame vahele mahub kogu maailm.
3. Armastus on ühteaegu nii suur,
et sellesse mahub kaks maailma ja teistpidi,
parajalt nii väike, et kanda südames…
4. Üksi me tuleme, üksi me lahkume,
väärtuslikud mälestused loome me koos

Kutsed saatsime välja pea kaks kuud enne pulmi ja kutsel oli tel nr, millele palusime kindlalt helistada ja end registreerida pulma tulekuks (või öelda ära, kui tulla ei saa). Meie nö külaliste registreerija (minu tädi) rääkiski siis kõigiga läbi, kes helistasid:
- kas ööbivad või tulevad ainult pulmapeole ja öösel sõidavad koju (oli ka selliseid)
- kas tulevad kahekesi/üksinda (vastavalt kutsutute arvule), mille sisse sulandus ka jutujätk, et kas lapsele/lastele ikka lapsehoidja leitud, et kahjuks nemad piiratud laua- ja magamiskohtade arvu tõttu ei saa peost osa võtta. Kuna me teadsime kõigi paaride puhul palju kellelgi lapsi on, siis saime registreerija ka kurssi viia, kellega teema kindlasti läbi arutada e likvideerida nö titeoht:)
- lisaks sai külaliste registreerija jagada ka kingiteavet ja lilleinfot. Ehk siis pikalt ja laialt seletada, et noorpaar ootab hea meelega kingiks ümbriku sees raha ning ainult lõikelilli (e mitte kimpe).
Need, kes ei olnud helistanud palutud ajaks (selliseid oli mingi kümmekond), helistasime ise läbi ja küsisime samad asjad üle ning teatasime vajaliku info.
Loomulikult tulid pulmapeole mu õe kaks pisemat last ning vend võttis kaasa oma pooleaastase pisitüdruku. Nö vältimatud olid veel rinnapiima dieedil olijad, paar beebit. Kõik nö üllatuskülalised pidid ise vaatama, kuidas oma ööbimine mugavalt korraldada.
Aga üldiselt on mul tunne, et selline registreerimine võimaldab kõiksugu möödarääkimisi ja arusaamatusi võimalikult eduliselt vältida. Eriti kui on tegu pulmaga, kus on ööbimine ja piiratud voodite/tubade arv.

TAAGEPERA LOSS
Esiteks muidugi vähekulukas see koht pole, aga see eest Lõuna-Eestis üks kauneimaid (kui mitte kõige kaunim) mõis, kuhu mahub kenasti 90-100 külalist pidutsema-ööbima. Lisaks on Taageperas väga asjalik, lahke ja kompetentne müügijuht – Kerli Pauskar, kes võib suurepäraselt asendada ühes koma teises asjas pulmakorraldajat.
Kui juba Taagepera loss üürida, siis tasub võimalusel kindlasti planeerida kohapealset, soovitatavalt välist ilmalikku laulatust. Meie ilmalik laulatus oli lossi külje peal asuval terrassil, mis nägi välja nagu väike välikirik oma tooliridade ja pika jalutuskäiguga paaripanijani :).
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/7053397
Millega tuleb kindlasti arvestada Taagepera puhul:
1. Toit
Pulmamenüüs olevad toidud on seal suurepärased ja eri hinnaklassi menüüsid annab omavahel kombineerida ning hinnatase on seejuures mitte väga odav, aga enam-vähem. Uurisin erinevaid catering-pakkumisi enne oma pulmi, koos transpordikuluga ei olnud enam hindades suurt vahet. Meie panime menüü kokku vastavalt oma eelistustele kõigi kolme hinnaklassi menüüst. Väikseid järeleandmisi ja ekstra soove on nad hea meelega nõus arvestama. Nt tehti meile salatid korvikeste sisse ja täidetud tomatitena (eriti kiideti seenesalatid tomatis – kerge, mahlane, maitsev suupiste). Muidugi menüüd on iga aasta erinevad, nii et tasub küsida jaanuari lõpus-veebruaris järgmise suve pulmamenüüsid.

Toidu juures, mida oleks võinud teisiti teha: kuna meil algas ilmalik laulatus kell 18.00 (ning pooletunnise hilinemise tõttu reaalselt 18.30) ja külalised olid kohal juba suurem osa 17.00st (tegime Tartust pulmarongi Taageperasse), siis oleks võinud olla juba tikuvõileibade moodi suupisted ning osad puuviljad või midagi külmlaualt välisukse juures terrassil laua peal, sest külalised olid juba üsna näljased ja reaalselt sai sööma alles natu enne 20.00…

Teise asjana, kuna pärast tseremooniat olid veel õnnitlused ja kurepesa juures käimine ning nö pattude ära viskamine, siis selle aja jooksul oleks võinud paluda, et praed taldrikutel lauda kantaks. Nimelt, kuna teenindav personal 100 külalise puhul enam laudade vahel kiirel teenindama ei mahu, siis meil saadeti praed ja lisandid vaagnatel laua otstest ringlema, aga sellise jaotamise puhul on alati see häda, et kõike ei saa võrdselt, osa jääb puudu, osad vaagnad ei jõua kõikjale ja näljane inimene on igal juhul kärsitu, seega parem oleks, kui kõik oleks lauda istunud juba praetaldriku taha, mis sest et see oleks olnud õige pisut jahtunud.

Ning kolmas asi (mida me lõpuks ka õigesti tegime) tellisime kohe alguses menüü juurde kokku pool kilo puuvilju iga külastaja kohta – kõige paremini läks arbuus, kõige kehvemini apelsinid, mida pole võimalik mugavalt lahti lõigata, süüa. Kuna maasikate ja murelite aeg oli juba läbi (Taageperal on väga konkreetne varustaja, kui tema enam ei paku, siis mujalt ka ei tellita…) siis asendati need virsikutega, väga head olid. Seega mitmekesist ja kaalukat puuviljade kogust soovitame kindlasti!

2. Alkoholiga on Taageperas nutusem seis.
Nimelt on valida, kas maksad 100 kr iga külalise pealt trahvi ja saad tuua oma alkoholi või ostad koha pealt, kus pudel maksab keskmiselt 3x rohkem kui poes. Nende alko-menüü on küll koha peal suht kesine, aga nad on nõus ise sisse ostma Sinu soovide kohaselt, nii et valiku osas kitsendusi ei tuleks, aga eelarvesse tekkis meil kohe suur miinus selle tõttu.
Kuna kohapealsetele alkoholile on nö avatud baar e saab juurde tellida, siis meil tuli juurde võtta kokku 4 punast ja 4 valget veini ning 40 liitrit mahla. Üle jäi 6 pudelit viina ja 1 šampus.

3. Lisaks tuleb arvestada, et lisaraha tuleb välja käia ka väikse saunmaja üüri eest, juhul kui kõik külalised lossi ei mahu, ning tubadesse paigutatavate lisavoodite eest.

Aga nagu juba öeldud, kui sellega on arvestatud, siis jääb üle vaid nautida selle kauni lossi võlusid, kus arvestatakse meelsasti kõigi Su soovidega ja tõesti antakse endast parim, et pulmapäev oleks üks suur unistus saamas reaalsuseks:).

Kindlasti tuleks loss broneerida vähemalt 9 kuud varem. Meie broneerisime aasta ja kaks kuud varem ja ikka ei saanud päris seda kuupäeva, mida tahtsime, aga iseenesest valikuvõimalust oli siis veel.

Saalide süsteem on Taageperas tegelikult hästi tänuväärne, annab piisava liikumisvabaduse ja peokorraldus peaks pakkuma ka põhjuseid. Meil oligi nii, et nö pikk laud (E-kujuline) siis ühes saalis, külmtoidu ja suupistetega buffet-laud ja joogid teises saalis ning DJ, Noorkuu esinemised ning noorpaari katsed-väike etendus-pruudiröövi finaal-sukapaela mahamängimine kolmandas saalid. Tordi lahtilõikamise tseremoonia aga peasissekäigu juures terrassil, nii et inimesed said õhtuküünalde romantikat ka pisut nautida.

Kui on plaanis oma pulma üle 100 inimest kutsuda, siis võib ühte saali mahtumisega pisut kitsaks minna. Nimelt öeldi meile Taageperast, et sada on selline kena hulk, mis mahuks ühte söögisaali nö pika laua taha. Aga, kui pulmaseltskonnas on pisemat peret, kes juba omaette olemisest rõõmu tunneks, siis oleks üks võimalus nemad panna teise saali oma laua taha (+mõelda neile oma ka oma tegevuskava) eraldi laua ülesseadmist pakutakse variandina kohapeal nii lastele kui ka bändile, muudele nö pulmategelastele, kes pole külalised.

Et oma külaliste arvu hoida saja ringis, kutsusime me pulma ainult sõpradest, sugulastest vanemad ja palusime neil oma võsukesed turvaliselt koju jätta:). Nii saime suures osas nautida sõprade-sugulaste täit tähelepanu + said ka muidu kohusetundlikud ja tublid kanaemmed-issid nautida oma kvaliteetaega:). Samas muidugi 100%-lastevaba üritust vist polegi võimalik korraldada, aga vähemalt sellised mõtted siin…

Mida ei tasu tellida Taageperasse, on valgete katetega toolid. Küsisin pakkumist, mis oleks olnud mingi 7000.- lisaraha. Koha peal saavad nad pakkuda küll kahe erineva kattega toole (sajale külalisele siis), aga nö pikas lauas näevad need koos hästi elegantsed ja head välja ning pealegi, kui pidu täies hoos, siis ei pane enam keegi toole tähele. Seega pigem investeerida see raha millessegi muusse.

MÕISA- VS TALUPULM
Mu meelest kõik paneb paika eelarve - kui palju tahate ja reaalselt saate (on mõistlik) pulmadele kulutada. Mõisa pulma üks märksõnu on kindlasti keskmisest kallim ning reeglina mahub mõisatesse lahedalt ära 60ne ringis, vajadusel 100 inimest (olenevalt mõisast).

Mõisa ja modernsema pulmastiili valisime just põhimõtte pärast, et abiellutakse ju üks kord (järgmised korrad on igal juhul tagasihoidlikumad :D) ja kuna siis veel on põhjust nii piinlikult suurejooneline (aga mitte peenutsev ;) ) pidu korraldada ning sellised riided selga tõmmata, kui mitte omas pulmas.
Mõeldud-tehtud ja väga rahul tehtuga:)!

DJ JA NOORKUU
Meil oli muusikaline pool lahendatud nii, et enamus ajast mängis kas tagataustaks või tantsuks (olenevalt rahva soovist) DJ. 2×25 minutiline vahepala tuli aga live-esinemisena Noorkuu poolt (http://www.noorkuu.ee/), mis andis väga hea tasakaalu ja tõi rahva kokku suurepärast vokaalesitlust nautima (NB! Nõudke kindlasti Noorkuud tellides, et nad esitaks ‘Mehed ei nuta’ filmi popurriid, see oli üle mõistuse andekas!).

DJ-ks oli Janek Tennosaar (Janek.Tennosaar [at] hansa.ee). Põlvas muidu tegutseb, aga meeleldi oli nõus ka kaugemale tulema. Koos tehnikaga oli tema tasu kokku 3000.- (mis ju äraütlemata mõistlik!). DJ poolt arvestati väga meie muusikamaitse ning soovidega, väga vastutulelikult organiseeris DJ välitseremoonia ajaks vajaliku tehnika ja muusika õue (vahepeal tibutas veidi sadadagi, nii et kiledega võimlemist oli tal omajagu:)) ning väga vapralt mängiti suurepärast tantsumuusikat (uuemad-vanemad tantsuhitid) öösel kella neljani. Vastutulelikult suhtuti ka kohapeal esitatud soovilugudesse, nii et jalga said keerutada nii keskealisemad kui ka nooremad oma meelispalade järgi ja seetõttu oli meil tantsuplats pea kogu aeg rahvast täis:).
Kohe kindlasti ei tuleks karta, et DJ = disko (see võiks olla kokkulepete küsimus, mis stiili muusikat pulmapeol võiks mängitada).

Bändide pulmarepertuaarist niipalju, et pakun, et valsi osas peaks küll olema noorpaaril võimalik läbirääkimisi pidada, sest see on ju väga otseselt noorpaari etteastega seotud.
Muude lugude osas... vaevalt, et väga palju (kui üldse:), oleneb vast bändist ka) viitsitakse või on aega uut repertuaari ära õppida, seega tasub kindlasti küsida, mis bändil plaanis on, aga tasub arvestada, et ülivastutulelikkust on vast liiast loota.
Igal juhul, küsija suu pihta ei lööda:)!

KLEIT ja KANGAD
Vaatan, et nt pulmaportaalis www.pulmad.ee päris mitmed soovivad oma kleidile leida järgmist õnneliku omaniku ja ikka tekib selline süütu küsimus – mis võiks olla need argumendid?
Mõtlesin ka suure õhinaga, kui kleit oli alles valmimas, et raudselt läheb pärast pulmapidu müüki, aga juba pulmapeo järgsel hommikul ei suutnud ma enam seda mõtet teist korda mõelda - nii ilusti vaatas mu unistuste kleit mulle riidepuu pealt otsa. See on nagu kõige reaalsem mäletusese nendest hetkedest, mida ei taha ju kunagi unustada. Ja pealegi sai kleit ka selline, mida poleks häbi tulevasele põlvele kas või pilgu heitmiseks jätta:).

Alul ma kusjuures kartsin, et kleit tuleb liiga klassikaline (kuigi see pole valge), aga selle õige päeva hetkel, mil kleidi selga tõmbasin ja kogu hiilguses end vilksamisi peeglist nägin, olin rohkem kui kindel, et paremat rõivast oleks olnud raske leida/õmmelda :). Nüüd siis loodan, et uue korteri garderoobis saab olema kena nurk ka kiledesse pakitud kleidile.

Rahulolu kleidiga seega loomulikult 100%. Kui ikka tahta superilusat kleiti, mis istub, laseb olla, liigub ja on õnnelik koos Sinuga terve selle erilise päeva, siis raudselt tasub pöördud teadjate e moedisainerite poole. Neil on ka väga pädevad kangavalikud nii erinevate toonide kui ka pitsimustrite suhtes. Lisaks proff, mida Tiina Talumees vaieldamatult on, teab, milline kleit peab olema ja kuidas käituma. Hinnaklass on tal küll rohkem kui kallimate killast (juba üksi töö tasuks soovib ta 10 000.- + erinevad peened kangad sinna juurde, siis kleit läks kokku 27 000.-, aga see eest tõesti istus kleit mulle nagu selga sündinud ja lisaks lubas mul välja näha nagu unistus:) ). Seega oma kleidiga jäin ma rahule - kiitvaid sõnu ei suutnud keegi kokku hoida ning kadedaid pilke jätkus küllaga :D.

Samas vahetuskleidiriide ja muud vajalikud kangad leidsin Tallinna kesklinnast, seal Vene tn (vist oli ikka) alguses on kohe üks keldrikorrusel asuv pisike kangapood. Sealt leidsin ikka väga erilisi pitse, atlast, siidi jne. Muidugi hinnad on ikka 800-2000 kr/m vahel. Tartus tasub kindlasti läbi astuda Laura kangapoest, Riia tn alguses ning Solvegist Riia ja Akadeemia nurgal. Lahedaid kanga aksessuaare pakkus Abakan.

KLEIDI PIKKUS JA TANTSIMINE
Enda võimete korrektseks hindamiseks tasub võtta peigmehega oma pulmapäeval enne pidu üks rakulik 10 min ja proovida mõned kiiremad valsiringid teha, siis saab nö peaproovi teha, kuidas on.
Mind aitas see palju, et võtsin lihtsalt kleidi saba kätte (mu kleidil oli pikem saba - http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/7055319), mis tõstis kogu kleiti kõrgemale, nii et tantsimisega sai hakkama küll - http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/7164740.
Teisalt, kui kleidil on natukenegi alusseelikut või mingit materjali seal all, mis aitab kohevust hoida, siis see materjal juba lükkab iga liigutuse peale kleiti jalast eemale…

ANNA BOUTIQUE
Kusjuures Eesti salongidest sain ma suurepärase teeninduse osaliseks Anna Boutiques (http://www.anna-boutique.ee/). Helistasin sinna (kuna ise Tartu inimene, siis mõtlesin, et helistan ikka ette, kui ilmun eksprompt kohale ja ei pruugi kellegagi jutule saada), leppisin mulle sobiva aja ühel laupäevasel (!) päeval kokku ja läksin kohale. Spetsiaalselt oli poodi siis palutud eesti keelt suurepäraselt kõnelev müügiesindaja, kenasti pakuti, kas sooviksin kohvi/teed/vett, isegi uks keerati minu tagant lukku, et keegi ei tuleks, sest teiste klientide jaoks polnud teenindavat personali.
Lisaks salong on mõnusalt avar, stiilne ning ma julgen küll väita, et kleitide valik on üle keskmise (see muidugi väljendub ka hinnaklassis). Kuna ma olin ülipirtsakas pruut, kellel olid kleidile meeletud nõudmised, siis loomulikult koha peal päriselt sellist kleiti ei leidunud, mis mind oleks võlunud, samas saab sealt salongist ka kleite tellida teatud tootjatelt, kellede seas oli ka üks mu lemmikbrändidest – San Patrick (http://www.sanpatrick.com/).
Nii ma siis proovisin salongis mingit nelja-viite kleiti ja siis vaatasin kaks tundi erinevates kollektsioonides olevaid kleiti, mida oli võimalus tellida, sealjuures pidades kohapealse müügiesindajaga elavat diskussiooni nagu vanad sõbrannad:).
Lõpuks valisin kaks kleidimudelit välja, mille kohta palusin teha hinnapäringu ja kindlaks määrata võimaliku tarneaja. See info edastati mulle juba hiljem telefoni teel. Kahjuks tarneaeg oli 3 kuud, mis tähendas, et pildi järgi tellitud kleit oleks jõudnud kohale napilt kuu enne, siis ma siiski tellimise riski ei võtnud (kuigi nad kinnitasid, et kleidi parajaks tegemine e kui kleit on liiga lai-kitsas, pikk jne, oleks olnud salongi kulul), vaid suundusin otsejoones Tiina Talumehe Moestuudiosse...
Sellegipoolest jäi minu suhtlus selle salongiga täitsa lõpuni äärmiselt meeldivaks ja nad olid väga arusaavad ka peale mu äraütlemist.
Nii et äsjakirjeldatuga võin tuua näite, et Eestis on eeskujuliku teenindusega salonge:)...

Meeste rõivaid õmblevad:
Pohjanheimo Moemaja
Rüütli 28/30 10130 Tallinn
Üldtelefon 641 0052

Ülikonnameistrid OÜ
Kontaktandmed
Liivalaia 28-46, 10118 Tallinn
Telefon 646 6733, 5010355

LILLED
Esiteks peab endal olema hästi selge ettekujutus, mis eelarve piires dekoratsioone-pruudikimpu tahta, sest kui üldiselt üks suur roosiõis maksab juba 30-70 krooni, siis võib ju ise loogilised järeldused teha…
Teiseks peab olema hästi selge või vähemalt läbimõeldud ideed, mida pidupaika, autole, enda kimbuks ning peigmehele rinda tahetakse. Veel parem kui kas või välismaistest portaalidest leitakse sobiv piltmaterjal oma ideede juurde. Sellelt pinnalt on floristiga ühise keele leidmine uskumatult kergem kui lihtsalt minna ja tahta midagi ilusat oma pulma.

Raudselt SOOVITAN paluda külalistel tuua pulma kingiks lõikelilli, nt roose ning nendest paluda floristil koha peal teha mingi kompositsioon. Meie pulmas tehti kingitud õitest uskumatult ilusad, kuninglikud roosipõõsad urnide sisse,
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/sets/147666.
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/6460868.
mis oli 1000 x ilusam kui kümnesse vaasi topitud õitega vihad või siis 30 erineva näo ja teoga buketti, mis koos ei paku suuremat silmarõõmu oma kaootilisuses … õõ.

Meie pulma lilleteemaga tegeles Kolmest Lillest (asub Tallinnas, Raua 25 - http://www.kolmlille.ee/) Kati, kes oli hästi vastutulelik, avatud kapriissetele ideedele, ettepanekutele, nõudmistele, vastas igale küsimusele, sai suurepäraselt hakkama kontrollfriigist pruudi 100 kirjaga, mis olid naljakaid küsimusi täis pikitud:) ja toimetas pulmapäeval märkamatult lossis ringi. Lisaks olid tema ideed omanäolised ja maitsekad ning said eelarvelisse hinnaklassi surutud. Ja kõik, mis me teha otsustasime, nägi lõpuks kena välja. Nagu öeldud, eriti suurepärased olid külaliste lilledest tehtud seaded. Seega jäime rahule pakutud teenusega ning soovitame kindlasti ka teistele!

Ja julgustan küsima dekoratsioonide juurde LISAELEMENTE nagu:
- vibalikku stiili oksad õitega (Hiina-Jaapani stiil), lihtsalt dekoratiivsed oksad (viigipuu, bambusevõsud jne)
- erinevad põnevad lehed kompositsioonidesse
- vormid nagu põranda-madalad või lakke kõrguvad vaasid
- dekoratiivkivid (valged, hallid, pastelsed), klaaskuulid, üksikud/ketina pärlid, läbipaistvad/siidist laiad/kitsad paelad
- nt inglite kujukesed, muud maitsekad pisikesed kujukesed nt söögilauale või buffet-lauale, aga ka igale poole mujale, kuhu sobib
-puuviljad, marjad dekoratsioonide seas
Jne

Meie valikud, lilled lossis:
1. Purskkaev – ujuvad roosiõied, kroonlehed.
2. Sissekäik/tordi tseremoonia terrass – käsipuudele roosidest vanik, tordilauale küünlad, tortidele 3 valget roosiõit.
3. E-kujuline söögilaud – roosipuud, lillepallid ja pärlid, valged roosi kroonlehed laual
4. Buffeet-laud – võimalikult palju tasapinnalisi, mitte korrustega kandikuid (sest korrustega kandikud nägid seal koha peal naljakad välja), pikad valged vaasid mittelõhnavate liiliatega
5. Registreerimise terrass – tooliridade otstes mõni lilleherne õis koos paelaga, registreerimislaua mõlemal pool uhkemad kompositsioonid (hiljem tõstetakse lossi kuhugi).
6. Fuajee - seaded külaliste lilledest urnidesse, tulid väga kuninglikud. Käsipuul hõredam vanik, samase ilmega, mis torditerrassil.

Väljavõtteid kirjadest (värsked kommentaarid noolte taga):
/… Pruudikimp… võtaks pojengid - heledad, kreemikad, tagasihoidlikus
koguses (teisisõnu, mitte väga suur punt) ja vahele võiks olla pikitud
midagi värvilisemat, pastelset (aga palun mitte roosat:)). Kui sinna
sobiks mõned lehed või muu põneva sordi lilled, siis jah, aga kui ajab
pundi liiga suureks ja/või ei sobi, siis ei sobi. Varre osas võiks olla väike (tume rohelisest) kas paelast või riidest hoidmise osa. Kahjuks konkreetset pilti või isegi täpsemat visiooni mul sellest kimbust pole, aga ta peaks vastama märksõnadele
armas, kompaktne, kerge ja lummavalt ilus :).

Registreerimise terrass – peenem pael (ja sellised väiksemad lipsud:)?)
koos õrna lillega nende pingiridade juures. Nö vaibaks jääks siis rooside
kroonlehed registreerimise laua juures, seal ka postamendid seadetega.

Lillesordid …. toonid jäävad heledad (pastelsed):
- oksakrüsanteem (nagu karikakar, pisema õega, lihtne, samas armas lill ja väga vastupidav),
- freesia (samuti lugupeetud lill, lõhnab mitte pealetükkivalt ja seisab hästi),
- roos (kobarroos, üksiku õiega roos).
- liilia (oksa küljes mitu kellukat, annab oma olemusega massi, mahtu ja suursugusust) -> lõhnatud liiliad.
Kõige mõttekam on erinevaid lilli segada ja teha seaded sellised dekoratiivsed.
Ühtse stiili poliitika (sordivalikus, juuresolevates aksessuaarides
(pärlid jne) jne) kogu lossi kaunistamises sobib väga. Kordus tekitaks
sellise ühtse terviku kogu lossis. Sama stiili ja samu lilli kasutaks
läbivalt. Lauakaunistustes need pallid on samuti samalaadse iseloomuga,
just varre juurest, kus siis väetitega on liikumist ja elu sisse toodud. …/

Piltmaterjali asub
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/sets/147666.

TORT
Muidugi võib tellida ka vastavalt külaliste arvule tavalisi torte, kui hinnata ikkagi suurepärast ja teistsugust (e mitte vahukoor-martsipan-kohupiim-moosiga) maitset ning inimlikku hinnaklassi.
Meie tegime nii, et tellisime hõrgutavad ja kerged tordid Matilda kohvikust ning tõime need Tallinnast ise (õigemini peigmehe hääd sõbrad tõid) auto pagasis külm-kottide vahel Taageperra. Väga ilus nägi lõpuks tordilaud välja ja maitsev oli ka
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/7059782.
Nii mõnegi torditegija puhul tuleb arvestada tordi transpordi suurte kulutustega, kui nad üldse torte ise transpordivad :S. Minu meelest oli Violia Team (http://www.violia.ee/index.php) ja Frensi (http://www.frens.ee/index.php?id=209) ning Pere Leiva tortide transport mingi 10 või 11 kr/km, aga pead ei anna, peaks täpsemalt uurima.
Mõistliku hinnaga transportijat mul kahjuks ei õnnestunudki leida, loodetavasti on teistel noorpaaridel rohkem õnne.
Äkki pakub ka uut infot see teemaarendus - http://www.pulmad.ee/node/4067...

SOENG
Soengust… selle lasin teha Tartus, Tuglase ärimaja küljes asuva Säästumarketiga ühe katuse all olevas ilusalongis (kohe mitte ei mäleta selle salongi nime :S). Koht küll natu kahtlane, aga tegija tasemel.

Minu soeng koosnes patsidest ja lokkidest, seega poollahtine, patsidesse olid pikitud pärlid, mis tõid juurde selle vajaliku pidulikkuse (kuna loori ei olnud). Nägi imearmas välja ning sobis väga hästi veidi niiskesse ja küllalt tuulisesse päeva (lokkide jaoks kulus küll poolteist pudelit lokivedelikku).
Soeng ise oli selline: http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/8969224
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/8976323

Proovisoenguid oli kaks, sest idee paika loksutamine ja minul selle ideega harjumine võttis aega. Meeletult kalliks see küll maksma ei läinud (koos päris soenguga kokku 500 + 100 jootrahaks;)). Lihtsalt proovisoengut ei pea 100% ulatuses valmis tegema, piisab põhielementide läbi tegemisest.

Tartus patsipunumissoovidega soovitan kindlasti pöörduda Kadri poole (5185638).

Soenguideed paika pannes saab minu meelest asi alguse otsusest, kas pruut kannab loori või mitte (ning siis millist loori). Kui see otsus paigas, siis mitteloorikandjad peaks mõtlema, mis muid aksessuaare nad juustes kanda tahaksid: eluslilli (samased, mis nt pruudikimbus), klambreid, sulgi, erinevat sorti pärleid, muid helmeid, tiaarat, kübarat jne. Ka nende järgi hakkab soeng kujunema.
Iga vähegi professionaalsem ja pruudi juukseid natukegi tundev juuksur peaks oskama kleidi ning oma tunnetuse järgi soovitada, milline soeng sobiks suurepäraselt.

MEIK
Selle tegi mu täditütar, Angelina. Suur-suur aitäh talle, suurepärane jumestus tuli:)!

Ilupildistamise ja tõsise meigi teema juurde veel selline nõuanne, mida rääkis mulle mu kosmeetik (eriti oleks see nõuanne natuke komplitseerituma nahatüübiga või muidu juba oma esimese nooruse üle elanud tulevastele pruutidele):
Kui on plaanis teha ilupildistamine ikka aegsasti (tundide mõttes) enne laulatust/registreerimist, siis tasub kindlasti mõelda pildistamise ajaks tugevamale meigile (teisisõnu pannakse peale päris korralik aluskiht, lausa krohv:) ning tehakse suht tugev jumestus), mis piltidel jääb üliarmas, aga laulatuse ajaks ning sellele järgnevaks peoks võetakse esimene maha ja tehakse täitsa uus (ja tunduvalt kergem, inimlikum) jumestus. See siis tähendaks kaks korda salongis meikimas käimist või siis meikija kutsumist soovitud paika (mõlemad variandid on asjalike kosmeetikutega läbiräägitavad). Tulemus pidi seda rohkem väärt olema, mida probleemsema nahaga on tegemist. Nii et vaadake oma graafikud ja vajadused üle:)!

SÕRMUSED
Oma abielusõrmused telliseime Halju Kullaseppade käest (asuvad Vanaturu kael 5, Tallinn). Kuna mulle tundus hirmutav, et meie sõrmused peaks välja nägema nagu massitoodang, siis leidsin imeilusa ja erilise välimusega sõrmuse kujunduse internetist (http://gilletts.com.au/).
Teine raske ülesanne oli leida tegijad, keda kliendi oma idee ja selle idee raske teostamistehnika ei hirmutaks. Seega jõudsingi lõpuks Tallinnasse ja Halju kullaseppade juurde (ei-vastuse sain Trillians’ist, Aurum’ist, paljudest ehtekauplustest, sest nemad tegelevad ainult müügiga ning Tartust sain sellise hääästi kahtlase pakkumise koos suhteliselt ebaleva klienditeenindusega – ei jäänud küll muljet, et ma ikka saan, mida soovin, samas Tartu hinnaklass on poole väiksem Tallinna omast, nii et julged võivad katsetada küll). Teenindus oli Halju kullaseppades eeskujulik: ilusti arutati kõik detailid läbi, määrati hinnaklass, võeti suurused ja pandi paika valmimistähtaeg. Seega töö täpne ja korralik ning sõrmused tulid imeilusad (valgest kullast, minu oma briljantidega, abikaasa oma ilma kivideta, sees graveeringuna teise nimi ja see tähtis kuupäev) ja maitsekalt omanäolised-erilised. Jäime väga rahule:)!
Pilte sõrmusest:
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/9626164
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/9626168

PLAKATID
See vast eelkõige paaridele, kel koos oldud aastate jooksul siginenud juba arvestatav kogus fotomaterjali (miks mitte videomaterjali).
Meie tegime oma pulma pulmalehe asemele kuus plakatit: kaks minu lapsepõlve-üleskasvamise kohta, kaks abikaasa lapsepõlve-üleskasvamise kohta ning kaks meie ühise koosoldud aja-tegemiste kohta. Väga hea vahepala külalistele imetleda, kui käidi buffet-laua juures toiduvarusid täiendamas. Lisaks on kõigil ju alati jube huvi spekuleerida, et millised küll vastabiellunud noorena olid ja millised nende lapsed võiks tulla :D. Igatahes koos vaimukate kommentaaridega iga pildi juurde, võeti fotoreportaaž hästi vastu kõigi poolt:).
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/7057401
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/7059781
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/sets/147666?page=2

Suur miinus plakatite puhul on see, et pärast suurt pidu tuleb need meil laiali lammutada. Praegu ma siin vaatangi neid plakateid nii vesiselt, aga veel ei raatsi pilte albumitesse tagasi panna. Seetõttu on ka üks hea idee külalisteraamatu tüüpi pulmateema arendus – pildid, tekst, peo jooksul kirjutatud külaliste kommentaarid, edasi pulmapildid jne), eriti tuleviku mõttes!
Samas meil oli häääääästi tihe pulmagraafik, nii et lihtsalt ja kiirelt meelt lahutavad plakatid olid selles mõttes sobivam formaat.

PULMALAULIK
Leidsin netis kolades pulmalauliku sisukorra http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?6729 :
1. Pulmalaul 3
2. Kungla rahvas 4
3. Vanamees raius jämedat puud 5
4. Läänemere lained 6
5. Ma ei tea 7
6. Üksi rändan 8
7. Kullast süda 9
8. Suhkrutükk 10
9. Valged roosid 11
10. Kõndis neiu 12
11. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised 13
12. Kord elas mölder veski pääl 14
13. Sõrmus 15
14. Tule, Mannike õunapuu alla 16
15. Merepidu 17
16. Sinavad veed 18
17. Las laintes möllab torm 19
18. Võta mind kaasa 20
19. Mustlase elu 21
20. Šampanja 22
21. Meri ja tüdruk 24
22. Meri 25
23. Ei takista vallid 26
24. Noormees ja neiu 27
25. Hulkuri valss 28
26. Ämmamoori maja 29
27. Las käia, armas peremees 30
28. Heeringa laul 31
29. Väike neiu 33
30. Armsad silmad 34
31. Postipoiss 35
32. Saaremaa 36
33. Viljandi paadimees 37
34. Ma tahaksin kodus olla 38
35. Sauna taga 39
36. Jää jumalaga, Mann 40
37. Mulgimaa 41
38. Noorpaari valss 43
39. Pruudipärg 44
40. Head ööd 45

Kuna meie pulmalaulikud koostas pulmaametimees Hõbekõri isiklikult, siis avastasin alles hiljuti, et ta oli ilusti 1:1 kõik laulud sealt võtnud :D.

Mida veel netist põnevat leidsin:
http://www.beerguide.ee/laulud.html
http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/teema?80100
http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?10903
http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?1004
kui enam raamatupoodides seda toodangut pole, siis tasub kiigata kohalikku raamatukokku, sealt leiab raudselt miskit.

TRADITSIOONID
Rääkides omalaadsetest “traditsioonidest”… mõtlesime, et tahaks ikka oma pulmas uue pruutpaari valida, aga mitte ei meeldinud mulle mõte pruutpärjast ja kaabust. Niisiis asendasime need sukapaela ja rahakukruga - Villu libistas siis minult võetud sukapaela uuele õhetavale pruudile sääre ümber ning mina sidusin häbelikule uuele peiule pisikese nahast rahakukru vööle. Uuele pruutpaarile kibe! karjumine, esimese valsi mängimine ja seejärel neile kohustuse andmine, et pulmatort lõpuni lahti lõigata ning külalistele jagada, on vist juba üsna vilunud traditsioonid:).

Oma pulmadeks kogusime kokku sellise tegevuste repertuaari:
- Tutvustusring kõigile: (paaridest räägib üks, otsustavad ise, kui väga suur soov on, võivad ka mõlemad rääkida; üksikutel pole eriti valikut. Mida räägitakse? Tutvustatakse ennast (ja kaaslast) ning kuidas ollakse pruudi/peigmehega tuttavad; lisaks, kui kohe torust tuleb mõni vahva teemakohane lugu, võib selle ka ära rääkida, aga lugu pole kohustuslik.
- Ametite andmine koos kommentaaridega (ametisildi juures ka kirjalik ametijuhend)…
- Meeste, aga sama hästi võib olla ka naiste, vanne (hea tantsuvahepalade nö mäng): kõik mehed saavad viimast korda pruudiga (peigmehega) valssi (või midagi muud) tantsida ja joovad seepeale viina (või mingi muu vande joogi) tõotades sellega pruuti/peigmeest mitte kunagi endale ihata vmt.
- Mäng: joomisvõistlus: 2 võistkonda, kõigil samad joogid: esimene alustab ja kui lõpetab alustab teine jne. Võidavad kiiremad ja preemiaks eelisjärjekord WC ukse taga (lisaks pisikesele alko-pudelile):).
- Mäng: nobedad näpud. Kahte riidest kotti pannakse mõlemasse sama hulk samasid asju: nt kork, polt, nööp, erinevaid malendeid (pulli pärast võiks norida ja öelda, et üles tuleb leida valge kunn, nt:)), pastakas, käbi, tikutops, niidirull, münte, rohupurk, filmirullitops, juukserull, huulepulk, plastlusikas ja muu pisikesed asjad moodustatakse 2 võistkonda. Väljaõngitsemine käiks vastavalt nimekirjale (6-7 asja).
- Mäng: mälutreening. Mehed /naised ringis, et loevad numbreid 1,2,3,4,5,- (ei ütle midagi),1,2,3,4,5 jne või 2,4,6,8,-,2,4 jne. Pulmavana ringi keskel ja saadab eksijad tagasi kohtadele.
- Sukapaela mahamängimine. Kell 0:00 – pärja asemel libistas peig uue pruudi säärele oma pruudilt võetud sukapaela, pruut kinnitada uue peigmehe vööle kukru 15 mündiga, millega soovitakse noorele perele jõukust majja… siis uuele pruutpaarile kibe, avavalss ja tordi jaotamise kohustus.

Katsed pruudile ja peigmehele:
Peigmees - oma naise jala tundmine - kuskil 6 naist, kes saavad oma sääre paljastada, istuvad kõrvuti toolidele, seejärel talutatakse isamehe poolt tagatoast peigmees, kellel on silmad kinni seotud, ja ta hakkab tuvastama oma naise jalga. Kombata võib peig varvastest kuni põlveni. Hea, kui oleks sinna sekka panna ka üks mees, kellel sukad jalas, vahele võib torgata ka mõne karvaste jalgadega kuti. Lõpus peab peig ära arvama selle õige, kommentaarid teretulnud ka varasemalt.
Pruut - oma mehe käte tundmine. Kogutakse vabatahtlik hulk mehi, silmad seotakse pruudil sümboolselt kinni (et soengut ja meiki ei rikuks:)) ja istub toolile, siis käivad kõik vabatahtlikud ja teevad kas pai õlgadele, väikese massaaži vmt. Lõpus peab pruut ära arvama selle õige.

Võitjatele mõnusad auhinnad:
- vinged assortiišokolaadi karbid. Meie ostsime superhäid Kalevi ja Merci ülisuuri assortiikarpe ja sealt said aktsioonides osalejad endile maiuspalu valida. Kui on vähe mänge/muid auhinnalisi tegevusi plaanis, siis võib ju lausa terveid karpe jagada...
- pisikesed alkopudelid
- filmide DVD-d, muusikaga CD plaadid

Pulmaametid:
Lõpuks olid meil suuremal või vähemal määral sellised ameti-inimesed, kes kandsid kleepsudena rinnas järgmisi ametijuhendeid:
1. Märgistaja - sätib pidulikult rinda auväärsed ametimärgid ning kinnitab ametikohustused veetleva punase pitseriga (s.t põsemusiga). Kuna õrnema soo ametikandjad on usaldusväärsemad, siis neile ei pea pitserit näkku jätma, piisab käepigistusest. Edaspidigi jääb märgistaja omama ametlikku pitserit (s.t huulepulka) ja kinnitustähist (s.t põsemusi), mida vastavalt vajadusele ning soovile kasutada.
2. Tantsutiiger - Kõigi naiste tantsutaja olenemata staatusest. Peab jälgima, et ükski naisolevus ei peaks pulmas oma lemmiklugu vahele jätma, kuna oma mees juba laua all, põit kergendamas või lihtsalt udus.
3. Naisterõõm - Pakub avalikult silmailu õrnemale soole. Jagab sõnakatele soovijatele kallistusi ning musisid. Sammuti tegeleb nii neiukeste kui ka daamide tantsutamisega.
4. Tantsutiigrikesed ehk silmarõõmud meestele - Kõigi meeste tantsutajad olenemata staatusest. Jagavad vabatahtlikke kallitusi-musisid. NB! Kõik tiigrilised võivad tantsutada ka omasoolisi, meil poliitiliselt korrektne suhtumine:).
5. Loosungiõigusega kibetundlikkuse teavitaja ja hindaja (kibe karjuja) - Ainult temal õigus alustada KIBE! nõutamist, kusjuures tuleb tal iga kord määrata suudluse liik vastavalt nimekirjale ja hinnata toimunu vastavust soovitule (meil oli nimekiri suudlustest Suudluste variandid (http://www2.blog.ee/liisa/files/2007/09/variandid.pdf): Tudengisuudlus; Esimene suudlus; Süütu suudlus; Vilunud abielupaari suudlus; Tango suudlus; Armukeste suudlus; Seltsimehelik suudlus; Titaniku stseeni suudlus; Varastatud suudlus keset tänavat; Varjatud suudlus; Simpsonite suudlus; Suudlus läbi jäätunud klaasi).
6. Kibepikkuse statistik - Fikseerib kõik kibe pikkused, analüüsib neid. Esitab peo edenedes aruande keskmise, mediaanpikkuse ja miinimum-maksimum pikkuste ning eri liikide kasutuse kohta, andes ka omapoolse hinnangu. Andmete õigsust hindab kriitik.
7. Kriitik - Temale võib esitada kõik ametlikud ja mitteametlikud kaebused kõige kohta, mida siis kriitik hindab ja vajadusel avalikult või eraviisiliselt esitab. Võib avaldada ka tunnustust, aga seda võib teha ka otse asjaosalistele:). Kriitik hindab ka statistiku tööd.
8. Pruudiasendaja - Et pidu ega ka peig tohi olla ilma pruudita, peab igaks elujuhtumiks olema pruudi asemik. Ja et peig ise ka hea seisaks ja silma peal hoiaks, et pruut kenasti tema kõrval püsiks, siis seks puhuks ei tohiks pruudiasemik peiule liialt ahvatlev olla (pruudiasendajaks oli meil noormees, kes parasjagu karvane, ilusasti paksuke ja parimates aastates).
9. Turvamees - Hoiab (oma) enam-vähem kainet pead ja teiste mitte-enam-nii-kaineid päid. S.t rahustab riiukuked ja kassikismad (cat-fight), tagab, et ainukesed killud, mis lendaksid, oleks verbaalsed.
10. Pruudivalvur - Ainumaks kohuseks on olla valvas lugematute pruudiröövlite suhtes ja tagada 101%-liselt, et pruut ei langeks kurjade plaanidega röövlijõugu kätte.
11. Pulmadoktor - Haige jutuga palume tema poole pöörduda:). Doktor plaasterdab, puhub peale, ütleb ‘varesele valu’, väänab kondid sirgeks, üritab turgutada esimesi vindinähte ja viimaste vindinähtudega saadab juba oma-tubasele ravile.
12. Filosoof-toostimeister - Mõtteterade esitaja, eeskätt toostidena, aga ka lihtsalt toostide esitaja, kui vabatahtlike pole ja toostid kipuvad soiku jääma. Teeb koostööd Viinakõri joogi-Jõnniga.
13. Viinakõriga joogi-Jõnn - Aitab pudeleid lahti koukida. Kallab juurde, kus puudu, lööb kokku, kus tarvis, võtab põhjani, kus vaja.
14. Oraatorite organisaator - Seisab hea, et leiduks kõnepidajaid. Nt hõikab aegajalt, et ‘paras aeg oleks mõni kõne maha pidada, kas on vabatahtlikke’.
15. Elutarkuste allikas - Jagab kõigile, kelle maailmavaade veel paikaloksutamist vajab, oma loendamatuid tarkuseteri parimatest elamise viisidest.
16. Hõbekõriga laulumemm - Kui seltskond juba parajas konditsioonis ja DJle vaja puhkust anda, siis astub tema ette ja viskab laulu lahti.
17. Pulmavaras - Töötab noorpaari hüvanguks. Kogub kokku kõik asjad, mis ripakil, kaotatud või muidu väärtuslikud (ja ei kuulu lossile). Kunagi pärast südaööd toimub asjade lunastamine parter-tehingute vastu (nt, et enda asja kätte saada, tuleb puhtaks pesta noorpaari auto jne). Kui asjad omanikku ei leia, arvatakse need nooriku kaasavarasse. NB! Äraostmist ja pistise pakkumist me ei tolereeri:)!!
18. Pulmalombakas ehk endine naisterõõm - Temalt võib paluda toolide soojaks istumist. Tema hoole ja terava pilgu alla võib anda valvata kõik väärtuslikud esemed, millel on oht hoogsa peo käigus pulmavarga saagiks langeda. Kaotuse pandiks on kark.

PULMAAMETITE MÄRGID
Meie tegime nii...
kujundasin word’is parajalt suured (et ametinime ja ametijuhendit ikka lugeda ka näeks), ümara kujuga, nägusad sildid, ostsin kontoritarvete poest A4 suuruses kleebitavat paberit ning kallis abikaasa printis värviprinteriga sildid välja. Nii jäigi vaid mulle veel väljalõikamise rõõm ning pulmavanale siltide rinda kleepimise rõõm.
Tulid hästi armsad, maitsekad ja püsisid ka täitsa hästi terve pika õhtu.
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/7160190
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/7166450

RAHALAEGAS
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/7136162
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/8696042

Kui rahalaegas, siis ikka selline laeka moodi... ja tegelikult väga sobis lossimiljöösse ning osutus praktiliseks ka, sinna sai kogutud kõik nö pulmapeo suveniirid (lisaks õnnitluskaartidele ja rahaümbrikele ka rebenenud kleidiäär, üks pulmarongi auto lint, pulmalaulik, pulmaehted, leitud õnnesent jne, isegi pruudikimpu oli selles hea koju tassida:)). Nii et mahutas mõistlikult, kaalus tühjana minimaalselt, mugav tassida laekapidajatel ja hea käepärane asi edaspidi majapidamises.

OKSJONI IDEED
Ideed sirlit (http://www.pulmad.ee/node/4611), mis mulle hirmsasti meeldis:
Oksjonile asju pannes tuleks mõtelda, kas sina ise seda ostaksid? Meie valisime asjad just nimelt selle järgi. Oksjonile läks kokku 5 asja:
- kõige menukam oli sertifikaat romantiliseks õhtusöögiks kahele pruutpaari uue kodu terrassil, kus perenaine teeb söögid ja peremees mängib romantikaks kitarri.
- käisime klaasipuhuja juures vanematele luikesid puhumas ja puhusime ka ühe vaasi, mille oksjonile panime.
- müüki läks ka peigmehe poolt pruudile kirjutatud luuletused läbi aegade, mille peigmees kirjutas ilusasti väikesesse märkimikusse ümber.
- poissmeeste õhtult pärit peigmehel palutud pruudile trikooriidest välja lõigatud bikiinid läksid ka kaubaks.
- ja lõpuks läks letti jook, mille peigmees segas kokku külaliste nähes. Tegemist oli kokteiliga mille peigmees pruudiga kohtumise õhtul pruudile meisterdas.
Oksjon oli väga menukas ja lõbus.
Ühesõnaga kasutage fantaasiat ja mõtelge natukene raamidest välja :)

Minu ettepanek:
Meil küll oksjonit polnud, aga kui mu kleidi alusseelikul tükike ära kärises, siis pulmavana mainis, et see oleks olnud väärt asi oksjonile panna. Seega kuidagi peo või paari endaga seotud asjad võiks seal olla, millega saab ühe kena emotsionaalse loo kaasa anda... mitte lihtsalt midagi poest.
+ kui sukapaela mitte maha mängida ‘pruudipärjaks’, siis võib see ka täitsa atraktiivne oksjonielement olla.

PULMADE ÕNNESTUMISE VALEM
Märksõna on vaheldusrikkus.
Külalised on kommenteerinud ka seda, et hea, et nii alkohol kui ka külmlaud eraldi buffet-lauana kõrvalsaalis olid, siis oli põhjust end rohkem liigutada, ringi käia, mitte ei istunud oma toolis ja ei pistnud kõike, mis käeulatuse raadiuses. Seetõttu püsis ka rahvas enam-vähem üheni mõistlikus konditsioonis:). Samas need võimalused on ju kohas kinni ja Taagepera seda võimalust pakkus. Arvestades, et Lõuna-Eestist naljalt teist nii pädevat ja mahukalt majutavat kohta ei leia (nt Sangastes on liialt veel nõuka aja hõngu, vähemalt 2006. aasta veel oli, kui vaatamas käisime), siis muud valikut ju tegelikult väga polnudki. Tahtsime kindlasti nö mõisa-pulma.

Aga mis tegi selle peo eriliseks… hmm… 50% pulmavana, kes tõesti hoidis positiivset pinget kogu aeg õhus. Pidu tuli selline piisavalt tempokas: parajate intervallide tagant toimus miskit, sai rahva kokku koguda, külaliste üle naerda või Noorkuud nautida, mis vaheldus parajate hingetõmbe pausidega, et ümbrust uurida, sotsialiseeruda. 25% peo õnnestumisele andis seltskond, mis oli piisavalt kirju, aga samas ka sulas hästi kokku – kõik täitsid oma rolli suurepäraselt. 25% peo õnnestumisest oli kõik see meie poolne korraldus ning ettevalmistus, mis oli nagu selline varjatud krunt kõigele e need olulised-märkamatud pisemad ja suuremad asjad, mis üllatavad, loovad meeleolu, atmosfääri ja selle õige tunde:).

Õnnestumise juures on muidugi ka mitteplaneeritav komponent.
Näiteks eks see tantsuline pool ole natuke müstika ja keemia värk, et kuidas seltskond kõigepealt omavahel ja siis ka bändi/DJ-ga kokku sulavad (või siis mitte).
Ma ikka ja jälle omaette imestan, kui super hästi sai meil DJ praktiliselt kogu pulma muusikalise poole lahendamisega hakkama. Ausalt öeldes, ma talle küll nii häid ettevalmistavaid näpunäiteid ei jaganud, aga vastavalt eri vanusegruppidele oli varajasematel õhtutundidel selline keskealistele mõeldud tantsukas ja hiljem nooremate lemmikpalad, mille järgi isegi tantsisin nii, et lokid sõlmes:). Pidulikkuse jätsime tunniajase Noorkuu esinemise kanda. Kokku tuli väga harmooniline kompott kõigi vajalike osadega - kohe kindlasti polnud süldipulm (või Meie Mehe paraad :D) ja teisalt mitte ka liiga elitaarne - kõike parasjagu. Ja seda kõike kogemata, erilise planeerimise või läbi mõtlemiseta. Müstika:)!

PULMAVANA VIRGO JAANI
Hr Virgo Jaani on 100 + 1% õnnestunud valik: teda jätkub enne pulmi ja, mis kõige tähtsam, pulmapeo ajal, kõikjale; ta suudab rahva endaga kaasa elama panna; kohe kindlasti pole ta suu peale kukkunud, seega ka kõige ülemeelikumad ning nokastunud külalised pannakse paika ja huumorisoon võiks olla tema teine nimi. Lisaks on tal suurepärane reegel: enne südaööd ei mingit alkoholi. Ta on väga vastutulelik noorpaari kõigile kapriisidele, tunneb läbi ja lõhki pulmatraditsioone ja teemat üldiselt (vajadusel osaleb ka eelnevas pulmakorralduse protsessis) ning on avatud uutele põnevatele ideedele. Lisaks tema õhtu hinnaklass on igati mõistlik (nii professionaalse teenuse eest tahaks isegi rohkem maksta, et tasemel tegija ikka vääriliselt hinnata).

Meie polnud Virgot enne oma pulma kuskil näinud. Sellise valiku aluseks said juba kogenud paaride nii positiivsed kui ka negatiivsed kommentaarid, mida www.pulmad.ee ikka aegajalt leidub, ning tema pulmade teemalised kirjutised, mis näitasid selgelt pädevust. Samas oli taoline strateegia väikse riski peale väljaminek, aga tulemus oli üle ootuste!

Kokkusaamas temaga käis minu abikaasa. Minu kokkupuude algas alles poolteist nädalat enne pulmi, kui e-postitasin talle meiepoolse pulmapäeva visiooni, silma jäänud ja rohkem elevust tekitanud pulmategevused ja –ametid, nõnda sai kümnekonna kirjaga tähtsa päeva stsenaarium paika loksutatud.
Samas arvestada tuleb, et köögis saab olla ainult üks kokk, seega, kui oled oma ideed välja öelnud, peaks olema võimalik jätta peo reaalse kulgemise otsused 100% pulmavana korraldada, tema vaatab-teeb-otsustab-juhib-vastutab:).
Kontrollfriik, nagu ma olen, ega see ‚köögist’ lahkumine kerge polnud, aga samas ainuõige otsus, pulmapeo päeva võis lasta endal kerge südamega silmad kinni siduda :D.
http://www.pulmad.ee/node/4339;
http://www.pulmad.ee/node/4087

Ainuke ‘viga’, mille võib välja tuua Virgo puhul: oma tugeva, kõlava hääle ning energilise kõnemaneeriga hirmutas ta pisut tema läheduses viibivaid pisemaid lapsi:), aga teisalt päris pisikesed saab ka ju ohutumasse kaugusesse evakueerida :D.

Honorari suhtes eelistab ta, et noorpaarid temaga otse suhtleks, nii et kirjutada tasub julgesti virgo [at] pulmad.ee.
Omapoolse kommentaarina võin lisada, et kokkulepitud summa oli igati mõistlik. Selle eest sai Pulmavana suure algustähega, seda kinnitasid hiljem ka paljud meie pulma külalistest.

Tegijamatel pulmavanadel on teatavasti 24/7 kogu aeg käed-jalad tööd täis. Seega kui kohe e-kirjadele ei vastata või siginevad mõned vastamata kõned, siis see ei tohiks veel olla ebausaldusväärsuse näitaja, minu meelest.

ILMA PULMAVANATA PULM
Ma olin ühes pulmas, kus päris pulmaisa polnud, oli palutud lihtsalt ühel muidu aktiivsel ja hea jutuga inimesel vägesid juhatada (rahvast suunata, mõningate traditsioonide juures abistada jms).
Ja kahjuks oli kogu aeg tunne, et asi on liimist lahti – teisisõnu, miskit nagu oli (nii et peigmees päris ise ei pidanud üle külaliste hõikama mis-kus-kuna-ja-miks toimuma hakkab), aga suurepärasest peojuhtimisest siiski päriselt rääkida ei saa.
Kui mul oleks enda pulmad enne neid pulmi olnud, siis ma oleks raudselt soovitanud sellel noorpaaril pulmavana võtta, sest ma pakun, et isegi keskpärane pulmavana on parem kui peaaegu mitte midagi, aga kui päris aus olla, siis enne olgu pulmas vähem süüa ja juua, kui tehakse kokkuhoidu pulmavana pealt – tema peaks viimase peal olema (kui pruutpaar on põhjus, miks pulma tulla, siis pulmavana on põhjus, miks pulma nautida:), ise ju tahaks ka oma pulmas nö kolmanda isiku rollis olla, mitte muretseda, kas kõigil ikka lõbus on ja mis ma küll tegema peaks, et lõbus oleks), sest pulmavana on see nähtamatu õlitilk, mis kogu ürituse peaks käima lükkama, ja bensiinitilk, mis käimalükatu ka sobivas tempos hoiab, et liiga igavaks ei läheks ja et liiga palju tegevust ka ei kuhjuks...

FOTOD
Me broneerisime oma pulmafotograafi seitse kuud enne pidu ja saime soovitu. Õnneks ei tulnud vahele ennustamatuid asjaolusid, mis on muidugi iga broneerimise suur miinus.

Isiklik kogemus seega Rene Riisaluga (http://www.fotograaf.ee/article/fotograaf-rene-riisalu). Väga soovitame!
Tõeliselt hea silmaga ning osav, sest kuigi me pole modellipaar, tulid pildid mõnusalt magusad. Lisaks veel action-fotod… võimatult head kaadrid, mis muud oskan öelda.
Nt Rene muutis rahvarohke botaanikaaia mõnusaks üksildaseks džungliks
http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/7129178
ning Taagepera lossi aiast sai Egiptuse templi sammaste allee http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/7132406
Hinnaklass seejuures igati mõistlik.

Enne pulmi soovitas ta meil vihmase ilma puhuks küsida ilusama sisutusega/ sviitidega hotellidest, kas nende ruumides (siis eeskätt sviite silmas pidades) oleks võimalik ilupildistamist läbi viia (e siis paariks tunniks küsida sviidi kasutust. Nii mõnedki hotellid ei küsi selle eest midagi, osadel on sümboolne tasu kuni 500.-). Tagavara variandina ju täitsa mõeldav, kui väljas ikka kallab nagu oavarrest…

Üks tähelepanek seose fotograafiga… kui vähegi võimalik, paluge profi-fotograafile lisaks pulmas pildistada kõiki sündmuseid-hetki ka kellelgi tuttaval-sugulasel-sõbral, kellel nagu parem silm ja võimekas fotokas. Veel parem, kui selliseid on isegi kaks, miks mitte kolm. Meil oli lõpuks pulmapilte kokku 2300 ringis (koos kõigi külaliste omadega) ja sõelale jääb praegu absoluutselt kõigi fotograafide tabatud hetki.
Nagu ma külaliste muljetest kuulen, on seejuures siiski ka hetki, mida ükski pea kümnest pildistajast tabanud pole:).

Videograafi meil polnud. Aga tegelikult tagantjärgi leidsime, et ega ta mööda külge alla poleks jooksnud, nii et kui eelarve lubab, tellige ikka videograaf ka, aga muidugi siis üleprahi (see oli meie pulmade moto:)).

ERINEVATE FOTOGRAAFIDE LOOMINGUT
Võiksin huvilistele saata linke, kust vaadata erinevate fotograafide terveid pulmaseeriaid konkreetsetest pulmast. Olen siin huvi pärast uurinud ja saaksin edasi anda Rene Riisalu (loomulikult:)), Kristina Männiku, Urmas Ääro ning Annika Metsla suurepäraseid töö vilju:).
Ma hea meelega jagaks avalikult kõiki linke, aga kaldun arvama, et pooled nende albumi omanikest ei suhtuks just kõige positiivsemalt teadmisse, et nende (küll muidu avaliku) albumilehe andmed kuskil rohkelt vaadatavas kohas ripuvad. Seega ei julge ma kohe 100%liselt siia oma teadmisi kirja panna, aga 50% pole probleem, sest tegemist ametlikult täitsa avaliku infoga:):
Seega:
- Annika Metsla www.fotosalong.ee/tellimine/ (parool hellesean) tõenäoliselt need pildid ei jää sinna väga kauaks, nii et soovitaksin alustada neist;)
- Rene Riisalu http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/sets/216553 (see mu isiklik kataloog, mis on ja jääb:))

PULMAALBUMEID leiab:
Fotoluks (http://www.fotoluks.ee/)
Photo Pointis (http://www.photopoint.ee/)
Eurofoto (http://www.eurofoto.ee/)

TANTSUKURSUS
300 kr/individuaalne tantsutund on tantsuklubil Stiil.
Juhendajateks Jaan ja Hele Siilak.
Infot saab mobiililt 5136169 (Hele Siilak)Väga meeldiv kogemus selle klubiga:).

MUSTKUNTSNIK
Info korras lisaksin, et kui kellelgi võiks tekkida plaan üllatada oma külalisi, siis nt suurepärane Trikimees e Jürgen Veber’i (5045124) tund maksab 20 000.-…

PULMA NUMBRID
Külalisi: ca 100
Lõplik summa: 250 000.- (ei sisalda pulmareisi).
Tegemist oli siis mõisa pulmadega ja missiooniks teha see ainuke pulmapidu oma elus nii vinge kui võimalik. Eesmärk täitus, vähemalt 90-95% külalistest polnud midagi taolist oma elu jooksul veel kogenud - vaimustusest oimetud :D.
Ideede kogumist alustasime 2006 a jaanuaris, tegutsemiseks läks märtsis-aprillis, pulm ise oli 14.07.2007.

Eelarve:
- Taagepera lossi üür + lisatasud + toitlustus + alkohol + muud pisiteenused sealt (kokku kõige suurem kuluartikkel 133 000
- Sõrmused 13 000
- pulmavana xxxx
- Tallinna perekonnaseisuametile 5300
- DJ 3000
- Noorkuu 2×25 min esinemine 12 000
- soeng koos prooviga 600
- meik tasuta, tegi sugulane ja sai suurepärane:)
- kutsed 3700
- tort (16 kg) 2100, kuna Taageperra tõid tordi Tallinnast abikaasa vaprad sõbrad, siis sellega sai esiteks tordi, mis tõesti maitses ja oli omapärane (küpsisepõhja sidruni-mascarpone-toorjuustu täidise ja paksu metskirsi kattega) ning teiseks ei pidanud maksma transpordi hingehinda (äkki oli see 10.- km eest, mis sooviti, ei mäleta enam). See ei puutu küll eelarvesse, aga see oli teema, millega ma kõige kauem vaeva nägin, alles nii nädal enne pulmi sai asi jonksu aetud. Kahjuks jah on Eesti pulmatordi turg veel üsna nutune oma vahukoore-kohupiima-moosi-martsipani valikutega.
- kleit (Tiina Talumees moestuudio) 27 000
- ülikond 24 000
- lilled 11 000
- fotograaf 9300
- limusiin tasuta (hea tuttav oli omanik, seega tõi nii pulma kui ka viis hommikul koju:))
- peoõhtuks vajalik nänn (ametisildi materjal, auhinnad, katsete-mängude tarvikud, kokkusaamisloo plakatite materjal, uuele pruudile sukapael ja uuele peigmehele rahatasku jne) 2000
- valsitund 300:)
Eelarvest jäid välja ka mu isiklikud kulutused nagu praktiliselt uus garderoob nädalavahetuseks (õhtukleit, teise päeva kleit, kingad, ehted kõige juurde, öised ahvatlused), täismäng meigivarustust (kuna ma pole suur meikija, tuli muretseda enam-vähem kõik 0st alates), pulmade eelprotseduurid jne; kokku ca 30 000.

‘Pulma tulud’:
Meie endi pulmas oli ca 100 inimest, keskelt läbi kulus igale külalisele 2500.-, tagasi sellest tuli 110 000 + 50 000 võlakiri + 1600 eest Kaubamaja kinke kaarte. Seega külalised nö ei maksnud pidu kinni, aga see polnudki üldse asja eesmärk. Ma olin isegi imestunud selliste summade üle, sest osad kinkisid selgelt liiga palju (armas neist, aga loodetavasti ei teinud endale sellega liiga).

Ise oleme käinud ainult "ümbrikupalgaga" pulmades ja meie poolt kingitud summad on kõikunud 2000 kuni 5000 vahel, olenevalt hetkevõimalustest ja paari lähedusastmest. Kinkekaarte ei julge kinkida, sest see piirab ju valikuvõimalusi.

KOKKUHOIUVÕIMALUS PULMADE KORRALDAMISEL
Kõige edulisem kokkuhoid on vast selle pealt, kui leiad, et Su lähisugulased ja/või väga head sõbrad/sõbrannad on milleski super head, mis Su pulma marjaks ära kulub (teevad meigi, soengu, kleidi, lilleseade, tordi jne) või omavad omanäolist autot (meil oli kunagi vana Bobeda, millest keegi suurt ei teadnud :D), mis sobiks pulmaautoks või hobuseid-kaarikut, mis sobiks pulma sõiduks; omavad imeilusat suvekodu, mis sobiks pulmapaigaks jne.

IDEID ILUPILDISTAMISEST, PULMAPÄEVA KONTSEPTSIOONIST
Endal küll juba pulmad seljataga, aga mõned realiseerimata ideed veel kraabivad ja ei lase mitte vaiki olla, seega paiskan need siis laia ilma, ehk leiavad õnneliku omaniku:).
Eestis, pea igas maakonnas on müstilisi ja oma soiku jäänud olemises imelisi mõisaid (http://www.mois.ee/, http://www.manor.ee/, poelettidel olen näinud "Eestimaa linnuste teejuhti", kust võib ehk ka vihjeid leida salapärase auraga paikade kohta...), muid varemeid, kus liigub ka reeglina suht vähe rahvast, seega, kui vähegi organiseerimise viitsimist (uurida tuleks kas, kuidas, kelle loal jne) võiks noorpaarid mõelda nt selle peale, et mõnes sellises kohas korralda ilupildistamine või kasvõi intiimsem (samas miks mitte ka rahvarohkem) laulatus.
Minu üks unistusi oli, et meid oleks paari pandud kuskil maha jäätud, unustatud kabelis. See oleks imeilus, kui tegu oleks olnud pisikese, intiimse üritusega (muidugi kabelit ka ei teaks kohe nimetada:)).
Aga põhiline on see, et kõik saab alguse mõttest, unistusest:)…

Ilus koht Lääne-Virumaal: Käisime omaalgatuslikul mõistuuril ja leidsime Lääne-Virumaalt looduslikult imeilusa Vihula mõisa, kus annaks muinasjutulise välilaulatuse korraldada. Tegelikult ongi see mõis Eesti mõisatest maaliliseim.
Ööbimiskohtade ja muude tingimuste ning võimaluste kohta saab uurida:
Tel 32 26985
Mob 50 48199
info [at] vihulamois.ee

Lisaksin siia piltmaterjalilingi mõisatest, linnustest: http://fotoalbum.ee/photos/mystic13/sets/229293

Nii mõnedki mõisad pakuvad romantikapakette kahele (nt Taagepera loss, Pädaste mõis teevad seda kindlasti), et pärast laulatust ja muud aktsiooni õhtu ja järgmine päev kuskil sellises kohas veeta.
Võiks mõelda ka, et oma paaripaneku kohta saabute ja hiljem lahkute ning teete lõbusõitu-ilupildistamist uhke kaarikuga või kui riskite, siis lausa ratsa:).
Ilmatuma suurt rõhku saate panna ilupildistamisele (seega fotograafi ma valiks ülihea:)), sest teie järgi ei oota ju külalised ega peo algus...
Kindlasti kopsaka eelarve planeeriks ma seejuures ka mõlema pulmarõivastele (kui see loomulikult võimalik on), sest pildid ju jäävad igaveseks ja nii hea oleks näidata lähedasele hästi uhket albumit teie kahe päevast. Ise ma katsetaks isegi mingit moderniseeritud keskaja stiili pulmarõivaste juures:), aga mängumaa stiilide puhul oleks hiigla lai, sest disainerid on meil Eestis juba suht võimekad.

Samas võib alati teha tagasihoidlikuma registreerimise ja minna piinlikult pikale ja eksootilisele reisile – Uus-Meremaa, Mehhiko, Brasiilia, Ameerika ringsõit või midagi taolist.

PAARIPANEKU TSEREMOONIAGA SEOTUD MUUSIKA POOL
Leidsin www.pulmad.ee portaalist väga asjalikke viiteid:
Virgolt soovitused http://www.pulmad.ee/node/177 : Pole midagi lihtsamat lisamaks Teie pulmadesse suursugusust ja ilu, kui õige pulmamuusika valimine - mängib seda siis cd-mängija või viiulikvartett.

Enne...
Külalised on kogunenud, ärevus tõuseb, kõik on kirikus, kuid natuke on veel aega. Järgmised lood oleksid suurepärased inimestele kuulamiseks just enne tseremooniat.

Ave Maria – Gounod (http://www.youtube.com/watch?v=75Z0Botms28)
Ave Maria - Schubert (http://www.youtube.com/watch?v=7bMzFmu0vdc)
Canon in D – Pachelbel (http://www.youtube.com/watch?v=6wpPk8qk3uQ)
Holsworthy Church Bells - Wesley
Jesu Joy of Man's Desiring – Bach (http://www.youtube.com/watch?v=CDlNBUXS_tc)
Nimrod – Elgar (http://www.youtube.com/watch?v=lI4gnFpErmY)

Tseremoonia...
Te astute kahekesti altari poole ning lausa tunnete inimeste pilkusid enda peal...Muusika on pühalik ning järgmised lood sobivad imehästi.
Aida - Verdi
Arrival of the Queen of Sheba - Handel
Morning - Grieg
Spring - Vivaldi
Watermusic - Handel

Peale tseremooniat
Tseremoonia on möödas, jäänud on veel allkirjastada abieluleping (hetkel seda kirikus teha ei saa, kuid varsti...). Teile mängitakse lugu teie enda soovil.
Laudate Dominum - Mozart
Airona G String - Bach
Clair De Lune - Debussy

Lahkumine altari juurest
Te pühite otsaesiselt higipiisad, hoiate kramplikult teineteisest kinni, vaatate üksteisele silma, koperdate altarieelsele lademel ja olete õnnelikud. Läbi...
Wedding March - Mendelssohn
Toccata from Symphony No 5 - Widor
Hallelujah Chorus – Handel

NB! Enamus meloodiaid on võimalik leida mingil kujul http://www.youtube.com/

EHTED, AKSESSUAARID
Kui keegi veel ehete jahile läheb, siis soovitan kiigata ka Pilgrimi (http://www.pilgrim.dk/Womens/en-GB/Collections/) müügilettide juurde Tartu ja Tallinna kaubamajas ning esinduspoekesed Tartus Rüütli keskuses (Rüütli 6/Küütri 3) ning Tallinnas (Narva mnt 12). Hinnad küll kallid, aga ehted hästi omapärased.
Samas stiili viljeleb ka Evita (tavaliselt juukseaksessuaaride tootja), selle edasimüüjad vist ka mõlemad kaubamajad ning Ideaalkosmeetika müügipunktid.
Enda pulmaehted leidsin juhuslikult ühest naisteriiete kauplusest, sest reeglina, kus on riideid naistele, sealt võib leida ikka mõne kee, käevõru, kõrvarõngad jne

AINUS NEGATIIVNE KOGEMUS PULMI KORRALDADES
Mina sain omad vitsad ühe agentuuriga, kes pakub esinejaid, peokohti, cateringi kontakte, heli-ja valgustehnilisi võimalusi, atraktsioone. Selle agentuuri kodulehel on meeletus valikus õhtujuhte, bände, DJsid jne. Nii siis otsustasingi ühest kohast uurida paljude erinevate kohta, et pilti selgemaks saada, palju keegi õhtu eest tasu tahab, mis on eritingimised jne, jutt käib siis just pulmavanadest. Kirjutasin neile oma küsimused kümnekonna inimese kohta, vastuseks sain napi teate ainult ühe õhtujuhi kohta, kes pealegi ei saa ka kindlasti tulla. Ma siis uurisin jäärapäiselt edasi.
Lõpuks jõudsime selleni, et sain ühe numbri, mis tegelikult on suhteliselt avalikult kätte saadav ja kuna see pulmavana sobis… siis järgnes sellele otsa arve 2000.-… täiesti ilma hoiatuseta, et kuna vastused mu küsimustele tasuliseks läksid ja ilma eelteavet, et kui suured on mingi info tasud (asi ei olnud selles, et arve esitati, lihtsalt oleks tahtnud hoiatust, et kas miskit hakkab tiksuma esimesest kirjasaatmise nupule vajutamisest (või kuna siis) ning mis suurusjärgus taks tiksub).
Loomulikult olime pettunud ja väljendasime seda ka ümber nurga agentuurile .
Seega, mida me saime selle 2000.- eest:
- teada, et enamus näitlejaid, muidu tuntud rahvamehi ei ole kas pulmavanad või ei tööta suvel või olid juba kõik hõivatud (täpselt ju ei teagi)
- et üks tegelane tuleb ainult koos oma orkestriga ning nende õhtu hind ulatub hinnaklassi veerandsada tuhat, aga kohe kindlasti ei mahu nad ära sinna, kus toimus meie pidu
- ning ühe niigi teadaoleva telefoninumbri.
Ma ei pea seda 2000.- krooni vääriliseks teadmiseks, võib-olla 500.- ehk.
Seega SOOVITUS: enne agentuuriga ühendust võttes, mõelge läbi, kas ei saaks te mõttekamat ja odavamat infot juba pulmavana, bändi, DJ, muu esineja teenust kasutanud inimestelt (piisab ju tel-nr-st, et ise järgi uurida, kes-kus-mis tasu eest- mis tingimustel), paljudel bändidel on nt ka oma kodulehed kontaktidega ja telefoniraamatust leiab nii mõnegi pulmavana üles, seega… kas on ikka mõtet agentuure nii mõttetult toita, kui selle raha võiks hoopis oma pulmadesse investeerida.

Tõenäoliselt oli värk sellest, et summa oleks pidanud minema agentuurile läbi isiku, kellega me jutule saime ja omad diilid-tasud kokku leppisime, aga kuna agentuur ei tahtnud oma tasust ilma jääda, siis esitati arve meile ja tunne jäi küll nagu rohkem kena olemise eest:).

NEGATIIVNE KOGEMUS PÄRAST PULMI – PHOTO POINT
Niih, pulmad läbi, siis suure tõenäosusega paljud paarid võtavad tee jalge alla piltide ilmutamiseks. Endal rääkida siinkohal kahjuks küllaltki kurb kogemus Photo Pointi Lõunakeskuse teeninduspunktiga.

Nimelt kahel korral järjest nüüd ei ole mulle osutatud soovitud teenust – pildid standardmõõdus 10x15 sain esimesel korral kätte ebaühtlaste valgete äärtega (kuigi valgeid ääri üldse ei tellinudki); teisel korral tegin neile selles suhtes spetsiaalselt märkuse ning tõesti parandati endid, aga soovituslikult suhtuti minu esitatud tellimuses piltide mõõtudesse (mõned tehti suuremad kui tellisin) ja koopiate arvu (osa pilte oli soovitust vähem). Lisaks kliendisõbralikkusest nagu, et nad juhiksid tähelepanu, kui pildi soovitud suurus ja võimaldav tehniline vorm ei pruugi kattuda, noh jah, sellest lisaväärtusest ei saa üldse rääkida. Seega pildid tulid küll kena kvaliteediga, aga lohakalt oli täidetud tellimus ja kui te ei soovi mitu korda sibada ilmutusputka vahet (+ ajakulu, mis läheb piltide ootamise peale) ning siis kolm tundi neid kodus valgete äärte vabaks lõigata nii et õlg kange, siis pigem ärge minge sinna, kindlasti on klientide suhtes tähelepanelikumaid kohti... kuigi kahjuks samaväärse kvaliteediga (pildiilmutuses) digilaborit ma veel Tartus leidnud ei ole :(...

DO-s & DON’T-s
Ilutulestik on meie arvates selline asi, mis peaks olema korralik. Kuna isegi 10 000 eest saab ainult mõned tagasihoidlikumad raketid, siis me sellel investeeringul küll suuremat mõtet ei näinud. Sest enam-vähem sama raha eest saime nt palju väärtuslikuma live-esinemise, mis oli hulka parem tunnine meelelahutus kui viis minutit paugutamist. Samas mekk on maitse asi:) ja kui on võimalus tellida suurem ja võimsam tulemäng, siis on asjal kindlasti jumet:).

Teine asi, et nälg poleks tähtsal päeval lahutamatu kaaslane, tasuks pikema peopaika sõidu korral noorpaari autosse planeerida midagi kerget-söödavat (mis poleks kindlasti potentsiaalne suur plekiohutekitaja... ettevaatust shokolaadidega:)).

Kindlasti ei tasuks endale pulmapäeval ja isegi sellele eelneval nädalal mingeid kohustusi võtta. Ma jagasin kõik! ülesanded oma pereliikmete ja heade sõbrannade vahel ära (kes tegeles rahaümbrikute kogumise ja hilisema paigutamine, kes hoolitses, et alkohol ei lõppeks – nende teemade tarvis ongi ju pulmaametid –, kes vaatas, et hommikul toidu ülejäägid kaasa saaks, kes organiseeris külaliste lilled kogu lossi pealt hommikul autosse, kes riputas plakatid üles ja need ka hiljem maha võttis ning meile koju tõi jne) ja keeldusin isegi juhiste andmisest, sest sel päeval ma lihtsalt loobusin mõtlemisest ja vastutusega otsustest:).

Neljandaks, mis tundus meile tarbetu, oli pulmakorraldaja tellimine/ just eriti (!) agentuuri teenuste kasutamine. Pulmakorraldajale tuleks arvestada 10-15% oma pulmade eelarvest, sama palju võtab agentuur vahendatud esineja tasutu + salapärased projektijuhtimise kulud. Samas on kõik info tegelikult kätte saadav internetis ja paljut ka igast foorumites www.pulmad.ee. Lisaks oli meil hästi palju abi Taageperas peo korraldamisel Kerli Pauskarist (sealne müügijuht) ning meie pulmavanast Virgo Jaanist, kellelt sai ka soovitusi ja infot. Aga samas, kui tõesti ajaga kitsas käes või ei ole ise nii tugev enesekehtestaja ja on võimalus endale korraldaja teenuseid lubada, siis tõesti ehk tasub ära…

Minule suurimateks argumentideks, miks pulmad ise korraldada:
- ettevalmistusperiood hakkas poolteist aastat varem
- korraldajatele oleks pidanud arvestama 10-15% pulma maksumusest (nii ma olen kuulnud) e siis midagi 25 000.- ringis... ja ma tegelikult ei kahtleks üldse, kui mul päriselt selline summa oleks kulunud ka, sest isekorraldamise pealt juba nägin, et ei olnud nõus grammigi oma unistustes järgi andma, kui see polnud just absoluutselt viimane võimalus ja on ju teada, et nõudlikele klientidele kulub rohkem kalleid projektijuhtimise tunde (sisekujundajate näite varalt tehtud järeldus).
Seega pigem otsustasin selle summa pulmadesse investeerida ja kõik jäid väga rahule.
Muidugi on alati pisiasju (!), mille peale ei tulnud ja mida oleks saanud paremini, aga lõppkokkuvõttes polnud see ju 25 000.- väärt ja määravaks peo kvaliteedile ka ei saanud.

KINGIIDEE
Materiaalsete kingitustega on muidugi alati nii, et oleneb paarist.
… aga mina kaaluksin minekut portselani või hõbeda poodi, pidades silmas mõnda piinlikult suur ja uhket (tõenäoliselt ka küllaltki väärikalt kallist) vaagnat prae või puuviljade jaoks, millele saaks siis nt kas põhja või alla kirjutada/graveerida südamliku pühenduse. Võib ka olla supitirin või mingi muu peolaua pearoa serveerimisnõu. Pisut odavamasse hinnaklassi võiks jääda peolaua aksessuaarid nagu laualina + riidest “salvrätid”; noa-kahvli võrud, küünlajalad jne.
Peolaua teema just seetõttu, et just sellistel seltskonna üritustel (jõulud, sünnipäevad) kuluvad kõiksugu edevad variandid marjaks ära e kink, mis ei jääks kuhugi toa nurka koltuma.

Kui väga võõrustajad inimesed pole, siis võib alati nende kodu peale mõelda – mis oleks see, mida nad vajaks või mis sobiks nende elamisse, aga mille peale nad ise väga pole mõelnud/ ei saa seda endale lubada. Igal juhul on selliste kingituseideede eeldus üks kopsakas eelarve (tehke nt selline kink kamba peale).
Lihtne ja odav variant… selleks vist peaks väga-väga hästi juba kingituse saajaid tundma.

PULMADEKS VORMI
Kõik – kleididisainer, sõbrannad, muidu teadjad – rääkisid enne pulmi, et ole mureta, tuleb see pulmastress (eriti kui veel ise korraldada pidu) ja kilod kaovad nagu jää päikse käes... no stressasin mis ma stessasin, aga kilo ei kadunud kuhugi. Õnneks nii hirmsasti miskit maha polnudki vaja saada, aga oleks ju võinud:), nii et linnalegend... Aga massaazhe, saunamõnusid ja ujumistrenni, veeprotseduure julgeks küll ka teistele soovitada – midagi kehale ja rahustav ka vaimule.
Ahjaa... tüütute karvade fotoepilatsiooni (http://www.medemis.ee/et/services/laser/fotoepilatsioon/) võtsin küll ette, aga natu hilja alustasin, ei jõudnud pulmadeks päris lõpuni, samas lubatav tulemus on täitsa atraktiivne ka pärast pulmajärgset ajaarvamist.
Kaalusin ka keemilist happekoorimist, aga ka sellega oleks tulnud alustada aasta-poolteist enne suursündmust, lisaks kõik koos oleks juba päris paras põnts eelarvele...

Minu meelest väga positiivne uudis kõigile tervislikult uude vormi astujatele:).
Nii kirjutas Äripäev oktoobri alguses:
Miks süüa šokolaadi? 9 põhjust
Ilmselt mõtlevad paljud, et šokolaadi söömine on patt, kuid viimaste aastate jooksul läbi viidud uuringud kinnitavad, et šokolaadil on inimese tervisele positiivne mõju. Seda muidugi siis, kui selle maiustuse tarbimisega mõistlikku piiri pidada. Kasulike komponentide sisaldus on suurem tumedas šokolaadis.
1. Kakaos sisalduvate flavonoidide mõjul alandab šokolaad kõrget vererõhku. Kölni ülikooli teadlased jõudsid järeldusele, et kakao tarbimine alandab süstoolset ja diastoolset vererõhku vererõhku vastavalt 4,7 ja 2,8 mmHg võrra. Tume šokolaad on väidetavalt peaaegu sama tõhus vererõhu alandaja kui mitmed selleks otstarbeks ettenähtud ravimid.
2. Šokolaad parandab peaaju verevarustust. Jällegi on põhjuseks flavonoidid, mis Nottinghami ülikooli teadlaste sõnul mõjutavad kahe kuni kolme tunni jooksul vere juurdepääsu pähe.
3. Šokolaad parandab tuju. Peamine roll selles on kemikaalil nimega fenüületüülamiin, mis tekitab meis armumisega sarnaneva õnnetunde.
4. Šokolaad võitleb keharakke kahjustavate vabade radikaalidega, sest sisaldab sarnaselt punasele veinile rohkelt antioksüdante.
5. Šokolaad vähendab infarktiriski. John Hopkinsi ülikooli teadlased väidavad, et igapäevaselt pisut šokolaadi söövatel inimestel on kuni poole väiksem tõenäosus surra infarkti.
6. Šokolaad aitab võidelda kroonilise väsimuse sündroomiga. Inglismaal läbiviidud uuringu põhjal väidavad teadlased, et kroonilise väsimuse all kannatavad inimesed kaebasid šokolaadi söömise järel vähem väsimuse üle.
7. Šokolaad alandab kolesteroolitaset. Pennsylvania ülikooli uurimus kinnitab, et šokolaadis sisalduvad flavonoididel on kolesteroolitaseme alandamisele märgatav mõju.
8. Itaaliast läbi viidud uurimuse kohaselt aitab tume šokolaad organismil veresuhkru taset kontrollida ning vähendab seega diabeeti haigestumise riski.
9. Leevendab köha – Suurbritannias läbi viidud uuringu kohaselt on kakaos sisalduv theobromiin tõhusam köhavastane ravim kui mitmed apteegis pakutavad medikamendid.
Lõpuks üks selgitav märkus. See artikkel ei taha väita, et tervisliku toidu võiks asendada šokolaadiga. Enamiku inimeste menüü sisaldab niigi liiga palju magusat. Lihtsalt asendage osa sellest šokolaadiga.

Kui on veel küsimusi, võib julgesti kirjutada mseepter [at] ut.ee

leeena
Kasutaja leeena pilt
Võrgust väljas
Liitus: 16 Jaan 2008 - 20:23
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
24 Jaanuar, 2008 - 16:01

Sul olid ilusad pulmad:)

Mida ei saa üksi, saab koos!
Meie kaunis päev okt'08

mystic13
Kasutaja mystic13 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Aprill 2007 - 14:39
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
25 Jaanuar, 2008 - 13:42

Tänud (A):),
nõustun Su arvamusega 100%;).

Kata555
Võrgust väljas
Liitus: 12 Sept 2007 - 00:36
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
30 Jaanuar, 2008 - 23:50

Palun ütle kas Rene ütleb ka, kuhu vaadata ja kuidas paremini poseerida...just need ilupildid mis alguses tehakse...

mystic13
Kasutaja mystic13 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Aprill 2007 - 14:39
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
31 Jaanuar, 2008 - 02:01

Jah.
Alguses seletas ta lühidalt, kuidas ta arvab, et üldiselt paarid kõige paremini piltidele jäävad ja siis iga konkreetse võtte juures juhendas juba detailsemalt, kuhu vaadata, kuhu panna käed, kes istub, kes seisab, kuidas kõndida ning kui vajalik purgis, siis kuhu edasi.
Samas ta õhutas ka meid, et kui tuleb hea idee, millist kaadrit pildistada, siis käiks me oma ideed välja.
Seega väga meeldiv pildiseanss oli – soovi korral ei pidanud üldse mõtlema, aga asja käigus paar head ideed tuli ikka, mis ka kena teostuse leidsid:).

õnnelik ruudus
Võrgust väljas
Liitus: 3 Veebr 2008 - 15:13
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
5 Veebruar, 2008 - 11:34

Sul oli väga romantiline ja kaunis pulm.Meil pulmaisa, pulmakoht ja fotoraaf samad, loodan sama kauni päeva peale.
Edu kooselus

mystic13
Kasutaja mystic13 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Aprill 2007 - 14:39
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
7 Veebruar, 2008 - 09:45

Aitäh:)!
Oma kogemuse põhjalt võin öelda, et tehtud valikud on suurepärased. Loodan, et te pulm tuleb veelgi ilusam, romantilisem, meeldivalt meeldejäävam, kui oled julgenud ette kujutada:)!

BellaKrissu
Võrgust väljas
Liitus: 20 Märts 2007 - 16:33
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
12 Veebruar, 2008 - 15:44

Väga mõnus jutt! Ja pildid on ka suurepärased (muide, need viited teksti sees- priima!).
Muide, neid fotosid vaadates tekkis küsimus- kust kohast on õnnestunud sul leida nii kena vari (päikese/vihmavari)?

mystic13
Kasutaja mystic13 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Aprill 2007 - 14:39
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
13 Veebruar, 2008 - 00:22

Ma tänan hääde sõnade eest:)!
Päevavarju ostsin Stockmanni kaubamajas (V korrus, taga pool) asuvast Annilillest. Nüüd võiks neil jälle uusi mudeleid müügil olla. Nad meelsasti annad infot (üldkontakt 646 1143) ja saatsid mulle pildigi tookord müügil olnud pits päevavarjust:). Tänaseks olen oma pitsvarju juba edasi müünud uuele õnnelikule pruudile, nii et võib väita, et sellised aksessuaarid ei jää koju nukralt seisma.
Aga, kui Sa ise seda 300st investeeringut ei taha teha, siis võid küsida oma fotograafi käest. Juhul, kui ta kutseline proff, siis neil leidub hulgaliselt igast põnevaid aksessuaare, millega võimalusel pildistamist huvitavamaks, ilusamaks teha.

maarja1712
Võrgust väljas
Liitus: 10 Juuli 2007 - 14:15
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
6 Märts, 2008 - 13:51

Ma t2na Sind kogu sydamest selle m6nusa kokkuv6tte eest. Aitasid mul omi m6tteid koondada ja planeerimisele/organiseerimisele kaas aidata.
Meie pulmaisa on ka Virgo (pulmad 05.07.08) ja peaks mainima samuti, et ta on fantastiline abimees juba praegu!
Mulle tundub, et oma pulmade korraldamise v6ime julgelt oma CV-sse kirjutada tulevikus, kui oskus omaette:) Jube h2sti aitab seda kylge lihvida, parandada, proovile panna:).

6nne Teile kogu eluks!

mystic13
Kasutaja mystic13 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Aprill 2007 - 14:39
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
7 Märts, 2008 - 20:48

Nii hea kuulda, et kirjapandud kogemused abiks olid:).
Nõustun Suga, oma pulmakorralduse ma märkisin CVsse kui ürituse korraldamise kogemuse suurele seltskonnale ja arvestatava eelarvega:), sest mõtlema, kalkuleerima, arvestama ja ideid genereerima õpetas see kogemus edukamalt kui ükskõik milline koolitus.
Pulmaisa valisite tõesti suurepärase:)! Virgo oleks ka ainus, keda isiklikult soovitada julgeksin, seda sel lihtsal põhjusel, et pole ühtki teist pulmaisa nii kiiduväärselt oma ametit täitmas näinud.

Imelist pulmapäeva Sulle ja Su tulevasele:)!

HelinaP
Kasutaja HelinaP pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Veebr 2008 - 10:53
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
13 Märts, 2008 - 19:04

Mul lihtsalt pole sõnu... SUPPER BLOGI... Huvitav kui kaua selle kõige kirja panemine aega võttis :))
Meil sama peopaik ja pulmaisa :)
See blogi on meile meie pulmade planeerimisel küll VÄGA, VÄGA suureks abiks olnud ja on ka edaspidi.
Aitähh Sulle!

mystic13
Kasutaja mystic13 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Aprill 2007 - 14:39
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
14 Märts, 2008 - 12:00

Selles mõttes ettevõtmise vaev ainult, blogi ju kokku pandud siin portaalis esitatud kommentaaridest-nõuannetest, tuli vaid väheke copy-paste teha ja valmis ta oligi;). Peakski nüüd viimased uuendused ka ära tegema…
Aga see ju ülilahe, kui blogist Sulle otseselt kasu on olnud :):).

Lisasin muidu igast piltmaterjali ja pisut täiendatud lingikogu blogi järgmisse osasse, äkki leiad sealt ka miskit tähelepanuväärset… http://www.pulmad.ee/node/8313

Palju jõudu, kannatlikku meelt ning meeldivaid üllatusi oma imelise päeva korraldamisel!

muska23
Kasutaja muska23 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 3 Märts 2008 - 10:51
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
28 Märts, 2008 - 15:33

superlahe oli seda kõike siit lugeda! Teie Pulmad olid vinged.. kuigi meie eelarve nii kõrgele ei küündi loodame et ka meie pulmad tulevad sellised, et kõigile jääb kauax meelde!!!

Mõni Hetk On Elus Ilusam Kui Teine
Mõni Hetk On Kohe Väga-Väga Ilus

Mõni Hetk On Elus Ilusam Kui Teine
Mõni Hetk On Kohe Väga-Väga Ilus

mystic13
Kasutaja mystic13 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Aprill 2007 - 14:39
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
31 Märts, 2008 - 17:15

Ma olen täiesti kindel, et ka tagasihoidlikuma eelarvega annab väga erilisi ja meeldejäävaid pulmi korraldada. Siin saab väga palju organiseerimise tublidusega ära teha, sest kui ikka olete vaeva näinud ja kõigele mõelnud ning lisandub veel grammike seda õiget atmosfääri, õnnestumisi ja lihtsalt vedamist, siis ongi juba väga erilised pulmad olemas:). Mul on karvane tunne, et maailmas on väga vähe paare, kes oma pulmadega, mis on hoole ja armastusega korraldatud, rahule ei jääks... ikkagi ise tehtud ilusakesed:). Ning siis on veel eriti hea seda kõike ka teistele pajatada;).

leiwoudw
Võrgust väljas
Liitus: 26 Märts 2008 - 07:23
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
31 Märts, 2008 - 21:22

Sinu pulma ülevaade on lausa SUPER! Ja kui enda tähtis päev hakkab lähenema siis nopin kindlasti Sinult mõne idee! Ja ka piltide pealt võib järeldada, et kõik külalised ja pruut kui ka peigmees olid rahul!
Väga meeldiv, et Sa seda kõike siin meiega jagad! :)

rjad
Kasutaja rjad pilt
Võrgust väljas
Liitus: 26 Dets 2007 - 15:08
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
3 Aprill, 2008 - 10:41

Väga põhjalik blogi, lausa lust lugeda :) Mõned head ideed sai ka jälle ;)

mystic13
Kasutaja mystic13 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Aprill 2007 - 14:39
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
4 Aprill, 2008 - 09:26

:)
Ideed siin jah inspiratsiooniks ja edasi arendamiseks.
Kuna ise otsisin tikutulega häid vihjeid taga, kust mingit mõtet üldse mõtlema hakata, siis lubasin endale, et kui kõik õnnelikult selja taga, siis kindlasti panen oma kõikvõimaliku know-how ja targu kogutud tarkused must-valgelt paberile:).
Ja nii-nii hea, et neist siis reaalselt kasu ka sünnib (A):).

argojamerle
Võrgust väljas
Liitus: 1 Veebr 2008 - 16:29
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
2 Mai, 2008 - 16:30

Ma loen juba 3 korda seda blogi ja iga korraga nagu avastaks midagi uut:D
Ei väga põhjaliku ja hea töö ja vaeva oled meile pärandanud:)aitäääh:)

mystic13
Kasutaja mystic13 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Aprill 2007 - 14:39
Re: 14.07.07 pulmapeo korralduse kokkuvõte
5 Mai, 2008 - 09:30

Palun-palun:). Nõnna hea meel, et blobi ikka ja jälle avastamisrõõmu pakub:). Tahaks siia varsti jälle materjali juurde lisada (aga ikka pole veel jõudnud:S) ja rohkeid kirjavigu parandada. Mis teha, kui tegu perfektsionistiga :D.