Hea tegija leidmine ? - Igasugust

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Üks tegija ütles, et Pulmad.ee on absurdne. Et et kuidas me julgeme oma kataloogi eest raha küsida ja ikka jätta foorumisse tegijaid laitvad teemad ? Mõttesse jäin...Kõige huvitavam on, et see tegija pole isegi kataloogis mitte...

Miks ma seda kirjutan ?

Tahaks teha tasuta, aga selleks ei ole raha. Tahaks teha odavamalt, aga odavalt kaoksime varsti turult. Tahaks kustutada kõik negatiivsed teemad, kus räägitakse tegijatest, aga siis ei võta keegi enam meid tõsiselt.

Ja see viimane ongi see päris põhjus, miks see võtab mind pead raputama. Ei, jummala eest, mitte sellepärast, et ma tahaks neid negatiivseid komme kustutada ja kuidagi ei saa, vaid sellepärast, et osad tegijad ei saa ikka aru, kes tegelikult neile toiduse lauale toob.

Muuseas teadmiseks - me oleme kustutanud palju (isegi väga palju) erinevaid tegijaid "taunivaid", "sõimavaid" ning "ähvardavaid" komme. Alati on nende kustutamiseks olnud kaks põhjust: esiteks see, et oleme helistanud mitmele inimesele, kes on saanud neutraalselt teemasid selgitada ning aegajalt peale selgitusi, ei saa jätta lihtsalt pahatahtlikku laimu siia foorumisse. Ja teiseks see, et tegija on selgitanud või vabandanud siinsamas foorumis.

See selleks...Tuleme tagasi teema juurde...

See ei ole nende tegijate sära või mingi asja tegemise oskus või ilusa auto omamine, vaid selleks on noorpaarid, kes neid peavad säravaks, kes neid peavad oskajateks ning kes ostustavad, kas see auto on ikka piisavalt ilus, et see endale valida.

Arvasin, et masu paneb paljud mõtlema, kuidas oma tööd paremini ja effektiivsemalt teha, aga võta näpust, ei pannud ning uskuge või mitte, me oleme täpselt seal kus majanduskasvu harjal. Juba olen kuulnud tegijaid ütlemas, et ahh küll need noorpaarid ikka meid leiavad ning küll me seda tööd ikka saame, me oleme ka hinnad nii alla lasknud ja kohe hakkame ka tõstma.

Suhtumine on see mist toidab... või ei toida...

Ega selliseid tegijaid palju mu kõrval ei ole, proovin neist ringiga mööda käia, aga aegajalt neid ikka satub ning see ajendab kirjutama.

Ja kuna noorpaarid on ka küsinud minu käest, et milliste kriteeriumide abil siis leida hea tegija, julgen ma välja pakkuda 4 lihtsamat teed tegija otsimiseks (need siin on küll seotud ainult internetiga).

Ehk siis neli kriteeriumi, mis näitavat tegija suhtumist ja tõenäosust, et ta on piisavalt hea :

1. Kas nad on ka niisama telefoniteel, meili teel abivalmid, sõltumata sellest kas te olete nad valinud või mitte - näitab see ju nende abivalmidust ka muul ajal.
2. Kas nad blogivad, abistavad, kirjutavad artikkleid (vaadake facebookist, twitterist, googeldage ja netistage), kas neist kirjutatakse - näitab see ju nende kui spetsialisti taset, näitab see ka nende teadmisi teemadel. Muuseas, igasugusest negatiivsest kriitikast tegijakohta ei tasuks kohe heituda - esiteks, tegijal juhtub, teiseks, tegija tahab ikka teisele tegijale aegajalt ära panna ja internetis on seda lihtne teha.
3. Neil on oma veebileht ja seda ka uuendatakse.
4. Nende meilidele saadetud kirjad ei tule tagasi märkusega "Postkast on täis"...

Nii lihtne see ongi minu arvates (ja ainult minu arvates) - kõik arvamused on teretulnud (ärge ainult kaklema minge).

Lugupidamisega,

Virgo
Pulmad.ee

Andresj
Kasutaja Andresj pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Märts 2009 - 22:08
Re: Hea tegija leidmine ?
1 August, 2010 - 14:50

ma lisaks siia ühe kriteeriumi veel: hind. Kallis hind ei tähenda muidugi veel, et tegu on automaatselt hea tegijaga, küll aga peaks ettevaatlikum olema odava hinna pakkjatega. Miks? Lihtne tõde: Kui tegija ise ei väärtusta oma tööd, siis kuidas saavad seda väärtustada teised?

Näide elust enesest. Otsisin ca. kuu aega tagasi talvel toimuva juubeli õnnitlemise taustaks soolomuusikut. Odavaima ja kallima pakkumise vahe oli 5x. Ma ei valinud siiski kõige kallimat (usaldusväärne nimi) kuid samamoodi jätsin valikust kohe välja alumise otsa pakkujad - hea muusik ei tule tegema tööd summa eest, mis vaevu transpordikulu katab.

Pubisse muusikat otsides võib katsetada - ehk näkkab odava tegijaga (mõned neist on kindlasti väga head!), ja kui ei ole hea, kutsud järgmisel õhtul uue. Pulm (või juubel mida ma aitasin korraldada) ei ole siiski koht katsetamiseks.

Fotograaf Andres Jalak
http://stuudio.com/pulmad/

Kuidas pildil suurepärane välja näha? Profifotograafi nipid, vaata videot.
Kvaliteetsed pulmaraamatud: Fotoraamat

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Hea tegija leidmine ?
1 August, 2010 - 22:50

Nõus, aga kuna ma oma soovitused tegin ainult nn interneti baasil ja selle alusel, mida tegija endas väljaspoole näitab, siis ei saanud siia nimekirja seda va hinda panna.

Hinnast on meil siin palju räägitud ja mina jään alati oma arvamuse juurde, et hea tegija võib ja peab küsima õiglast hinda, mis katab kulu, annab võimaluse investeerida tagasi oma tegevusse, annab ka kasumit ning kuhu tegija ka mingi konstandiga lisab ka siis enda headuse või tuntuse (see viimane on otseselt seotud nõudlusega tema järgi, mida suurem nõudlus, seda suurem see koef. on).

Tervitades,

Virgo
__________________________________
Ma teen seda tõepoolest heast meelest...
www.pulmad.ee
www.pulmaisa.ee
www.svadba.ee
www.weddings.ee
www.twitter.com/pulmad

sleepwalkers
Kasutaja sleepwalkers pilt
Võrgust väljas
Liitus: 18 Märts 2008 - 16:59
Re: Hea tegija leidmine ?
1 August, 2010 - 22:11

Minu meelest on tegijate juures üks olulisemaid asju nende enda spetsialiseerumine - kui sa teadvustad endale, et oled pulmaisa ja mitte suvepäevade juht siis sellega paraneb ka kvaliteet. Kui sa teed kõik selleks, et olla hea omal kitsal turul ja mitte üritada olla hea kõiges kus raha pakutakse siis paistab see ka välja sinu tegevuses antud üritusel. Kui vaadata pulmaisade turgu siis on olemas vähem kui kahekäe sõrmedel kokku loetav eliit, siis veel normaalsed ja edasi juba terve hulk selliseid kes peaks elatise teenimiseks mingi muu väljundi leidma. Sama käib ka teiste tegijate kohta. Õnneks oleme me ise oma spetsialiseerumisega jõudnud sellise tasemini kus enamus õhtuid tuleb koos veeta oma ala tõeliste tegijatega. :)

Väga oluline on ka leida oma koht turul selleks, et sa ei satuks esinema peole kuhu oleks palju paremini sobinud keegi teine. Ka see on üks tegija tunnuseid, et vajadusel soovitab ta kedagi teist kui tunneb, et ise ei sobi. Näiteks ütlen alati juba kliendiga suhtlema hakates, et kui tahate oma pulma ainult eesti keeles laulvat ansamblit siis on lisaks ansamblile Sleepwalkers ka teisi ja võib-olla ka paremaid valikuid. Sama kehtib ka pulmaisade kohta - kõik neist ei saa hakkama eesti-inglise keeles suhtlemisega. Tegelikult hakkama saavad küll aga hästi teevad vähesed. Kui aga juhtub küsitav kuupäev juba lukus olema siis saavad kliendid ka minupoolsed soovitused uute valikute tegemiseks.

Kui valite oma pulma tegijaid siis kindlasti küsige oma valikute kohta teiste tegijate käest. Näiteks oskavad pulmaisad kommenteerida Teie bändi ja fotograafi valikuid ja bändid/fotograafid jällegi pulmaisasid. See ei ole kindlasti oma sõprade upitamine vaid pigem ikka tegijate omavaheline austus. Ladus koostöö tegijate vahel on see mis teeb Teie peost hea peo. Kui ikka pulmaisa on plaaninud noorpaariga teha mingil kellaajal olulist mängu aga fotograaf otsustab hoopis pooleks tunniks noorpaariga ilupilte tegema minna ei ole see just peo ladusale korraldusele kõige paremini mõjuv. Mitte, et ilupilte ei võiks teha aga ka selle jaoks on oma aeg ja koht vaja leida. Just üksteisega arvestamine ja oma koha teadmine eristab tegijaid "tegijatest".

Valige oma tegijad hoolega ja ärge kartke küsida ka teiste tegijate arvamust aga kui tunnete, et isegi soovitatud tegija ei ole Teile sobiv siis otsige edasi. Igale peole on omad sobivad tegijad aga alustage oma otsinguid piisavalt vara ja Te leiate just Teile sobivad.

Esko
www.sleepwalkers.ee

kati101
Kasutaja kati101 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Nov 2009 - 14:23
Re: Hea tegija leidmine ?
1 August, 2010 - 22:20

Kui ma otsisin enda pulma muusikuid, sai paljudelt hinnapakkumine võetud ja praegu aitan korraldada ka üht pulma ning juba oskasin pruudile soovitusi anda hindadest jne ja kui ta siis meilis ühele väga tuntud tegijale, oli hind kasvanud täpselt kahekordseks. Võta siis kinni, mis neil vahepeal muutus...
Ja üks ebameeldiv seik veel- selle tulevase noorpaariga käisime ühte ilusat mõisat vaatamas ja kuna neile väga meeldis, sai see mõis ka broneeritud. Kuna me ei ela Eestis, siis leppisime kokku, et suhtleme meili teel edasi, vaja oli valida menüü ja muid asju, samuti tekkis noorpaaril mõningaid küsimusi jne, aga nuta või naera, juba peaaegu 2 kuud pole mitte mingisugust vastust neilt saanud. Nüüd siis on noorpaar nii kaugel, et kaaluvad uue koha otsimist, kuigi see eelmine oli super ja jube kahju on sellest kohast loobuda. Raskeks teeb kohavaliku veel see, et noorpaar ei saa seda üle vaatama tulla enne kui alles järgmisel aastal. Siin foorumis on mõlemad, nii koht kui muusikud, vägagi soovitatud :(

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Hea tegija leidmine ?
1 August, 2010 - 22:44

Väga hea kommentaar. Seda kahekordseks kasvanud hinda olen ka mina aegajalt kuulnud.

Äkki need muusikud tegid eelmisel puhul mingit kampaaniat ja praegune hind ongi õige - kas võib äkki nii olla ? Ma olen ka aegajalt teinud 3500 krooniga ja 4000 krooniga, kuid ainult kampaania korras, see ei tähenda et see on minu päris honorar.

Muuseas, ma olen seda ka varem öelnud, et kui seda vastust oodatakse meili teel, siis soovitan kohe kindlasti parem helistada - kahjuks on vist e-mailide aeg möödas, sest õigeid meile ei leia lihtsalt enam spämmide seast ülesse (sõltumata sellest kui palju erinevaid filtreid sul peal on) ja aegajalt lähevad ka nn õigeid meilid otse "spämm-boksi".

tervitades,

Virgo
__________________________________
Ma teen seda tõepoolest heast meelest...
www.pulmad.ee
www.pulmaisa.ee
www.svadba.ee
www.weddings.ee
www.twitter.com/pulmad

kati101
Kasutaja kati101 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Nov 2009 - 14:23
Re: Hea tegija leidmine ?
1 August, 2010 - 23:05

Ma ei oska öelda, kas neil oli kampaania või mitte, aga vahe on 6000 eek-i, seda on ikka väga palju, ma leian. Ise naersime, et ilmselt oli kohavalikus asi, nimelt me algul millegipärast kaalusime Rehe hotelli( tegelikult ikka väga vilets koht) ja seda sai ka mainitud, aga praegune noorpaar soovib siis pulmitada päris kallis mõisas, võibolla lihtsalt selle järgi esitatakse hind.
Ja mis puutub sinna mõisasse meilimist, siis meilide kaudu sai suheldud nii enne sealkäimist kui ka vahetult peale sealkäimist ja kõik toimis suurepäraselt, aga peale broneeringu kinnitamist on vaikus majas. Meil on paljud tegijad sinna juba valitud, nendega enamvähem kõik kokku lepitud ja nüüd on kõik lahtine, kas seal ikka toimub midagi või mitte.
väga ebameeldiv lugu igatahes.

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Hea tegija leidmine ?
1 August, 2010 - 23:48

Arusaadud. Ei taha kohe kindlasti kedagi kaitsta, aga äkki on lihtsalt küsimus selles, et hooaeg on nii kiire ja ei saa isegi meilidele vastata...ahh, mis ma räägin, vastata peaks alati saama, vähemalt reaga, et "kas tohin teile pikemalt kirjutada paari nädala pärast, praegu on kiire hooaeg ja ei tahaks kiirustades nii tähtsatele küsimustele vastata"...

Äkki sa privad mulle koha nime (ma vist arvan teadvat, mis kohast on jutt) ja ma räägin nendega.

tervitades,

Virgo
__________________________________
Ma teen seda tõepoolest heast meelest...
www.pulmad.ee
www.pulmaisa.ee
www.svadba.ee
www.weddings.ee
www.twitter.com/pulmad

sleepwalkers
Kasutaja sleepwalkers pilt
Võrgust väljas
Liitus: 18 Märts 2008 - 16:59
Re: Hea tegija leidmine ?
4 August, 2010 - 01:59

Selle meilidele vastamisega on mul konkreetne näide.
Eelmise aasta lõpus võttis minuga ühendust tulevane pruut ja otsis 2010 suveks pulma bändi. Saime siis temaga peale lühikest kirjavahetust kokku ja kaup oligi koos. Aga rääkisime ka teistest bändidest keda nad kaalusid ja ta ütles, et oli saatnud hinnapäringu kokku neljale bändile. Kaks ei vastanud ja kolmas kirjutas, et uueks hooajaks enne jaanuari kokkuleppeid ei sõlmi. Ju on siis mõnel bändil tööd kohe nii palju... Vot siis.
Minu reegel on, et 24h jooksul peaks ikka suutma meilidele vastata.

Esko
www.sleepwalkers.ee

kati101
Kasutaja kati101 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Nov 2009 - 14:23
Re: Hea tegija leidmine ?
4 August, 2010 - 17:54

Minagi leian, et meilidele peaks a.s.a.p vastama, see näitab viisakust, iseasi, kui oled arvutist eemal vms, aga reeglina siis ka vabandatakse, et kohe ei vastatud. Aga jah, pulmade planeerimise ajal sai paljudega suheldud ja juba meilide tasandil said aru, kas soovid selle inimesega üldse kokkuleppeid sõlmida või oleks targem uus otsida. Sisetunne ei peta. Enamasti ollakse viisakad, aga võiksin ka mõned vastupidised näited tuua paraku.
Kuid ülalmainitud seik sai lahenduse tänu Virgole, aitähh veelkord.
Tehnikasajand, ma ütlen...

Ermo Leuska
Võrgust väljas
Liitus: 3 Aprill 2007 - 13:42
Re: Hea tegija leidmine ?
2 August, 2010 - 02:44

Tervitus!

Ei tea küll täpselt millisest ansamblist on jutt, kuid hinnapoliitika on igal juhul huvitav asi. Tean ise ka bände kes tõepoolest "vastavalt näole" (st peokohtale) hinda pakuvad. Mina ei pea seda õigeks ja pole kunagi ka niimoodi teinud.

Mis kampaaniatesse puutub, siis näiteks Plingeriga oleme Pulmad.ee's paaris kampaanias osalenud ja ühel korral ka ise kampaania korraldanud. Kuid nagu Virgogi mainis, siis tegemist ei ole meie tegeliku honorariga ja iga kord oleme juurde kirjutanud või mõista andnud, et tegu on kampaaniaga.

Üks oluline punkt honorarides on veel see, millist hinda küsib tegija kõrghooajal (ehk suvel) ja milline on honorar nt jaanuaris. Paraku on elukutselistele tegijatele nende töö tihti ainuke sissetulekuallikas ja seepärast peame ära elamiseks jälgima teatud majanduse reegleid.

Seepärast ei maksagi imestada, kui tegija hind erineb erinevatel pidudel näiteks kaks korda.

Üldjuhul tegija teab mis hinda ta väärt on ja kui sellise hinnaga kliente leidub, siis järelikult on asi paigas.
Tegelikult (vähemalt mina) tahaksin ju kõikidele vastu tulla ja küsida võimalikult vähe raha, aga kahjuks niimoodi süsteem ei toimi. Et pakkuda noorpaaridele maksimaalse kvaliteediga teenust, olen näiteks mina investeerinud niivõrd palju, et ei tea kas kunagi üldse plussi tagasi jõuan :) Aga see on juba uus teema.

Selline on minu arutluskäik. Ja see on minu isiklik arvamus :)

Lugupidamisega,
Ermo Leuska

PS. Mainitud peokoha asjus tuleb küll nendega kiiremas korras kontakti saada. See ei ole ju normaalne, et kaks kuud ei tule vastust. Loodetavasti asi laheneb hästi!