Šampanja ja vein - Joogid

Sisestas Kai Kuusik-Greenbaum,
Blogide kategooria: 

Šampanja ja vein

Kindlasti mõtlevad paljud millist šampanjat või veini oma pulmas pakkuda ning samuti puuduvad teadmiseks palju kumbagi vaja on. Selles kirjatükis on väike kokkuvõte mis võiks ehk natukenegi aidata Smile

Paljudel on juba välja valitud šampanja või vein, mida te armastate ning mida teile meeldib juua. Midagi, mida te mõlemad meelsasti joote kohtumisel või õhtul enne magamaminekut teleka kõrval, õhtusöögi kõrvale vms või šampanja, mida jõid teie vanemad oma pulmas. Kui teil see aga nii ei ole, on internetist võimalik leida palju erinevaid kasulikke veebilehti šampanja ja veini kohta (näiteks wine.about.com). Samuti on tõenäoliselt teie cateringil teile soovitusi ja koos võite loota, et saate oma veinid ja šampuse just nende nõule toetudes välja valitud. Muidugi võiks catering anda ka nõu selle kohta kui palju teil üldse šampanjat, veini, viina jms vaja läheb oma külaliste arvuga. Enamustel pidudel joob umbes 30-50% inimestest valget veini (enamjaolt Chardonnay-d), 30-50% punast veini (enamjaolt Cabernet-i).

Näiteks eelroogade puhul arvestage millise maitse ja stiiliga sööke pakute. Veinil nimelt, kui seda serveerida sobiva toiduga, on hea omadus tõsta toidu maitset esile. Kui valida vale vein võib aga efekt olla vastupidine. (Mõelge sellele, kui olete ostnud sini-või valgehallitusjuustu viinamarjadega ning joote kõrvale veini – mõned veinid toovad juustu maitse paremini esile, teiste puhul jääb maitse vaevutuntavaks) Praegustest maailmas levinud valgetest veinidest koguvad üha enam populaarsust Chardonnay-d ja Rieslingud, punastest Cabernet Sauvignon-id ning neile, kes armastavad „pehmemat” puhast, Pinot Noir-id. Loomulikult peaks arvesse võtma ka oma külalisi: kui naisi on rohkem, tähendab see seda, et on rohkem valge veini tarbijaid, kuna suurem osa mehi armastab pigem punast veini (Eesti mõistes siis ilmselt samuti valge vein, kuid meeste puhul võiks siis ilmselt arvestada ka viinaga, millega siin artiklis arvestatud ei oleSmile).

Ja loomulikult on teil ka šampanja või vahuvein toostiütlemiseks! (Paljud ilmselt ei tea, et vahuvein on küll sama mis šampanja, kuid see pole tehtud viinamarjadest, mis kasvavad Prantsuse Champagne regioonis). See saab muidugi olema sinu veinieelarve kõige kallim osa, seega serveerigi seda ainult toostiütlemiselSmile. Soovitatud on planeerida ühe külalise peale 2 klaasi šampanjat (juhul kui teie pulm ei ole väga pikk), kuid eks kindlasti tuleks kogu selle jutu juures siiski arvesse võtta ka omaenda külalisi. Kindlasti võib olla seltskonnas inimesi (eriti õrnema soo esindajate hulgas), kes väga armastavad šampanjat ning miks mitte neile heameelt teha ning paar pudelit šampust õhtu peale veel lisaks osta, arvestusega, et nad seda õhtu jooksul veel mekivad Sama kehtib ka tordi juurde pakutava konjaki puhul – arvestage oma seltskonnaga; kas teil on inimesi, kes naudivad konjakit ning kui, siis palju neid on? Ilmselt on mingil määral reegliks saanud, et üle ühe-kahe klaasi konjaki pulmas või ükskõik millisel teisel elegantsel koosviibimisel, ei tarvitata. Konjak on jook, mida nauditakse pikkamisi ning mis just käesoojuse juures oma tõelist palet aroomi näol näitab.

Seega, mis on jutu kokkuvõte? Minu isiklik arvamus on see, et pulmapeo eredamad hetked on šampanjatoost ning konjak tordi kõrvale. See, mida pakutakse söögi kõrvale – vein ja viin, on sellised joogid, millele suure tõenäosusega väga tähelepanu ei pöörata ning neid lihtsalt juuakseSmile Samas, mine sa tea… Smile

Hea ja sõbraliku teendinduse koos toredate soovitustega olen mina alati saanud Dunkri kaubandusest www.dunker.ee kus ka kodulehel võimalik juba veinide hinnaklasse vaadata. Seejärel Dunkrisse ja tootejuhiga vestlemaSmile. Osta saab eraisik alates 300EEK ostust.

Allikad: http://wine.about.com/od/winebasic1/a/Weddingwine.htm http://weddings.about.com/cs/wineandchampagne/a/champagnewines.htm

minnimiki
Võrgust väljas
Liitus: 6 Aprill 2007 - 11:38
Re: Šampanja ja vein
30 Aprill, 2008 - 11:08

olen Sinuga täiesti nõus - shampus tervitusjoogina ning konjak koogi-kohvi juurde on meeldejäävamad, kui vein ja viin, mida tõesti lihtsalt juuakse. ja tänu Sinu blogile jäingi mõtlema, et peaks vist shampuse siiski parema vastu välja vahetama.

konjaki osas juba pigistasin silma kinni ja valisime kõige kvaliteetsema, mis läheb 4 korda rohkem maksma, kui odavam konjak.

veinidest on meil kasutusel valgetest riesling ja chardonnay, punastest cabernet sauvignon ja merlot.

---
07.06.08

Kai Kuusik-Greenbaum
Võrgust väljas
Liitus: 1 Aprill 2007 - 19:34
Re: Šampanja ja vein
30 Aprill, 2008 - 11:15

:) Meil oli šampanja ja konjakiga endal sama teema:) Konjakiks valisime Remy Martini (hinda ei mäleta, kuid ikka suhteliselt soolane oli:))
Tore kuulda, et mu mõtteid jagad:D

Epu
Kasutaja Epu pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Aug 2007 - 23:23
Re: Šampanja ja vein
1 Mai, 2008 - 01:02

Mina olen ka täiesti nõus. Kuigi meie pulmas ei tulegi shampust, vaid miski muu.. Midagi mõnusamat kuumal suvepäeval. :P
Ma enne pole selle peale üldse mõelnud, kuid nüüd tuletasin meelde neid pulmi, kus viimase 4. aasta jooksul olen käinud.. Ja nendest veinidest küll palju miskit meeles pole, mis pakuti. Va üks pulm, sest vein oli lihtsalt kohutav! :P

____________________
Koduhaldjas

************
Kui mu kõrval vaid,
Päevi jagad ilusaid,
Käime läbi koos kõik maailma teed.

muska23
Kasutaja muska23 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 3 Märts 2008 - 10:51
Re: Šampanja ja vein
4 Mai, 2008 - 22:28

kui saladus pole siis huvitaks mis see miski muu jook teil olla võiks... päris huvitav idee miskit teistmoodi teha ja mitte alustada sampusest...!

Mõni Hetk On Elus Ilusam Kui Teine
Mõni Hetk On Kohe Väga-Väga Ilus

Mõni Hetk On Elus Ilusam Kui Teine
Mõni Hetk On Kohe Väga-Väga Ilus

Epu
Kasutaja Epu pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Aug 2007 - 23:23
Re: Šampanja ja vein
18 Mai, 2008 - 22:32

Noh, mis on parim lahja alkohol kuumal suvepäeval? ;)
Otsus tuli lihtsalt sellest, et eriti kuuma ilmaga ja tühja kõhu peale shampus nokib liiga hästi minu jaoks. :P

____________________
Koduhaldjas

************
Kui mu kõrval vaid,
Päevi jagad ilusaid,
Käime läbi koos kõik maailma teed.

mirju
Võrgust väljas
Liitus: 14 Märts 2008 - 12:35
Re: Šampanja ja vein
30 Aprill, 2008 - 21:39

Meil konjakitest Martell VS.Veinidest Casa Santa Maria cabernet merlot-punane,La Gatte Bordeaux - punane ja La Gatte Bordeaux blanc - valge.Vahuveiniga tekkisid veel lahkarvamused,kuid küll leitakse õige mark.Peame muretsema ka paar viskit,sest mõned külalised tarbivad mõõdukalt viina asemel viskit.Kuulsime ka soovi,et võiks olla natuke erilisemat likööri.Eks maitsed ole erinevad ja peab ikka natuke arvestama ka külaliste soovidega,sest kutsutud ju ikkagi kõige lähemad sugulased ning sõbrad ja siis maitsed teada.
Väga huvitav blogi oli.
Kõike ilusat!

rosiliis
Võrgust väljas
Liitus: 1 Nov 2006 - 10:41
Re: Šampanja ja vein
6 Mai, 2008 - 13:04

Meil ka plaanis alustuseks natuke kallim shampanja ja kohvi tordi kõrvale hea konjak. Nii on meie peres alati kombeks olnud ja ega minagi siis saa kehvem olla!

m6mmipeebi
Võrgust väljas
Liitus: 24 Veebr 2008 - 12:23
Re: Šampanja ja vein
6 Mai, 2008 - 22:49

Meil on veel endal alkohol täiesti läbimõtlemata ja kuigi siin öeldud, et pulma joogiks shampusest ma saan aru, selle ilmselt ostame selle õige, aga tordi kõrvale konjak on kaheldav. tean, et paljud meie sõbrad ja tuttavad ja ka sugulased eelistavad viina asemel hoopis rummi või konjakit/brändit kokaga. Kas peaks kokat ja erinevaid alkohole varuma? veinidega väga kuhjama laudu ei hakkakski, osad ikka paneks.. aga on suur pulm ja ausalt öeldes tundub alkoholivalik hetkel kõige suurem pähkel olevat.

~ 11.oktoober 2008 ~

BellaKrissu
Võrgust väljas
Liitus: 20 Märts 2007 - 16:33
Re: Šampanja ja vein
7 Mai, 2008 - 09:47

Naljakas on see, et tavaliselt ostetakse pulmalauale kallid joogid aga samas on meie oma Eesti tootjatel väga mõnusaid veine (näiteks Põltsamaal ja Võhu Veinil). Minule näiteks meeldis pikka aega üks Eesti mustasõstra vein- magus ja mahe ning päris odav ka aga kui passlik on selline mitte just erilise välimusega pudel lauale panna...

kassike
Võrgust väljas
Liitus: 7 Mai 2008 - 16:33
Re: Šampanja ja vein
18 Mai, 2008 - 21:13

arvame,et pulm ei ole mingi joomapidu ja seega ei vaeva nii hirmsasti oma pead jookide pärast .

Kai Kuusik-Greenbaum
Võrgust väljas
Liitus: 1 Aprill 2007 - 19:34
Re: Šampanja ja vein
18 Mai, 2008 - 22:10

kassike, keegi polegi seda öelnud, et pulm on joomapidu - veini ja šampust üldjuhul ei JOODA vaid nauditakse:) Kuid katsu sa seda enamusele seltskonnale, kes pulma tulevad, selgeks teha:D

Epu
Kasutaja Epu pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Aug 2007 - 23:23
Re: Šampanja ja vein
18 Mai, 2008 - 22:29

Ja mida sa naudid, kui nauditav pole. :P
____________________
Koduhaldjas

************
Kui mu kõrval vaid,
Päevi jagad ilusaid,
Käime läbi koos kõik maailma teed.