Laulatuse eeldused - Laulatus

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Laulatus on kiriklik talitus, kus mees ja naine sõlmivad teineteisega abielulepingu. Laulatus on kristliku abielu algus. Kirikuõpetaja viib laulatuse läbi kui kirikupoolne tunnistaja ja abielulepingu seaduslikkuse kinnitaja. Sõna „laulatus” tulebki sellest, et kirikuõpetaja laulatab ehk kuulutab pruudi ja peigmehe abielupaariks. Teine oluline osa laulatusest on eestpalve ja pruutpaarile õnnistuse palumine.

Kirik esitab laulatamiseks samu eeltingimusi, mida on sätestanud abiellujatele ka riigiseadus (abielu sõlmivad mees ja naine, abiellumiseks on olemas mõlema osapoole tahteavaldus, puuduvad kehtivad abielutakistused). Kelle abielu ei saa seaduslikult registreerida, neid ka ei laulatata. Kui vaimulikul on perekonnaseisuametniku õigused, siis esitataksegi abiellumisavaldus temale ja riiklik registreerimine toimub koos laulatusega. Kui registreerimine ja laulatus toimuvad eraldi, siis laulatada saab alles pärast abielu registreerimist.

Lisaks nimetatud eeltingimustele on laulatuse eelduseks kirikuliikmeks olemine - kristliku abielu saavad sõlmida kristlased. Seega on laulatuse eelduseks, et pruut ja peigmees on ristitud ja täisõiguslikud koguduseliikmed. Erinevates kristlikes kirikutes on erinevad tingimused täisõiguslikuks liikmeks saamiseks. Luterlikus kirikus on vanast ajast kord, et mees ja naine peavad olema ristitud ja konfirmeeritud, st leeris käinud.

Autor: Peeter Paenurm EELK

m oc
Kasutaja m oc pilt
Võrgust väljas
Liitus: 16 Juuni 2008 - 13:39
Re: Laulatuse eeldused
8 Juuli, 2008 - 17:35

hmm.. kuid kuidas siis saab kui mees on v2lismaalane, tugeva katoliiklase ja kirikliku tagapinnaga. Ja mina, v2ike eestlane kes pole ristitud ega midagi. Loomulikult saan ma ristitud ja leerisgi k2idud, kuid kuna elan iirimaal on leeris k2imine eestis voimatu, kuidas edasi asju ajada nii et me ikkagi saaksime kiriklikud pulmad ja onnistuse, ilma et koguduse liikmed oleksime mones eesti kirikus.

2kki keegi oskab aidata!!!