Nööbid meeste pidulikul riietusel - Mood, Igasugust, Etikett, Riietus

Sisestas Starius,
Blogide kategooria: 

Tere jälle!

Viimati sai räägitud natuke kingadest ja enne seda aksessuaaridest, nüüd mõtlesin panna kirja mõne sõna nööpidest meeste riietel.
Kuna viimati kingade blogis sai avaldatud teemat üsnagi otsekoheselt ja ehk liiga järsult, siis vabadan , see polnud eesmärk omaette.

Lihtsalt, vaatamata vanamoodsusest, arvan, et etikett ja selle täitmine on sünnis, viisakas jne.soovitatavalt kohustuslik ning see on valdkond, mille puhul erinevad moetuuled jätavad olulise jälje aastakümnetega mitte mõne kuuga. Ehk siis sotsiaalsest ja ühiskondlikult aksepteeritud, ühiskonna arengus kujunenud käitumistavad ja -normid, mis on ajas vähemuutuvad..... ja mida ikkagi võiks/tuleks järgida (vähemalt pidulike ürituste puhul).

Seekord siis nööbid. Üks nööp, mis põhimõtteliselt kogu aeg kinni on - püksinööp.

Ülejäänute osas on mõningaid soovitusi.

Pintsakunööp: Kui on tegemist piduliku riietusega nagu smoking (klassikaline ühe nööbiga), sabakuub, siis neil ongi ainult üks nööp ja seega selge, et see on kinni. Fraki puhul ka lihtne - avatud. Pigem tekivad küsimused pintsakute puhul, kus ühes reas nööpe rohkem, kui üks. Sel puhul lihtsaim - kõige alumine nööp lahti jätta. Kui tegemist kaherealise pintsakuga, siis sellel kõik nööbid kinni.

Vest: üldlevinud on vestide puhul, et kõige alumine nööp jääb avatuks, siis ei tõuse vest istumisel üles, äär ei veni välja jne. Vesti pikkust võibki määrata sellega, et kui alumine nööp on lahti, siis kas järgnev nööp jääb pükste nööbiga kohakuti või ei. Kui vesti alt jääb särk paistma, siis on vest lühike. Samuti ei tõmmata vesti seljapealt nii kinni, et nööbid on pingul ja alt avatud nööbi koht nagu linnutiib laiali. Uur kinnitatakse üldiselt alt kolmanda nööbi külge, aga kui on kinnitatud alt teise külge, ega siis ka midagi ei juhtu. Selle alt avatud nööbi külge kinnitamine, aga ei lähe mitte.

Särgi nööbid: kõik kinni. Särk valida õiges suuruses, sel juhul saab korrektselt kinni panna ka kõige ülemise nööbi, mis jääb kaelasideme taha, muidu hakkab kaelaside varsti peale sidumist punnitama ja lahtine nööp jääb paistma.
Särgi puhul soovitaks valida selline klassikaline mudel, millele kinnitatakse mansetinööbid :) Mansetinööp jätab elegantsema, puhtama, säravama mulje, kui plastmassist tavaline nööp. Mansetinööpide valikud on päris head juba, on mille hulgast valida - on töisemaid on pidulikke on lihtsamaid on kalliskividega jne. Vääriskivide puhul hea, kui sobiks ürituse tooniga (pulm, matus jne.) ja selga pandava ansambliga .

Peale piduliku osa (formaalse osa) toimumist pole ka hullu, kui pintsakunööbid on avatud, vestil aga suletud.
Ja lisaks kõigele sellele - pidulikul riietusel on pintsaku ja vesti nööbid sama kangaga kaetud, millest on pintsak või vest :)

Plastmassist nööp ei lähe kohe mitte :(

Seniks Päikest!

J.Jan Anderson
Starius salong