Riietumise etikett - Mood

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Riietumistavade tundmine aitab valida õige rõivastuse üritustele, mille kutsetel on esile toodud riietumisstiil.

Riietumisetiketti ei pea alati täitma, aga stiilne reeglite rikkumine eeldab etiketi tundmist.
Tume ülikond sobib kõikidele vastuvõttudele kellaajast sõltumata. See asendab ka frakki.  Mõiste tume ülikond tähendab tumehalli, tumesinist või musta ülikonda. Kangas võib olla õrnade triipudega, aga mitte ruuduline.

Meeste etikett 

Frakk

Frakki kantakse õhtul pärast kella kuut  suurtel vastuvõttudel, bankettidel, teatris esietendustel, ballidel või teistel pidustustel, kus fraki kandmine on ette nähtud. Frakki võib kanda päevalgi gala-dineedel, pulmas, akadeemilisel peol.

Frakk ehk sabakuub koosneb kuuest, pükstest, vestist, lipsust ja frakisärgist. Siidirevääridega kuub, käänistega püksid, mille küljeõmblustel satiinpael, on õmmeldud mustast peenest villasest riidest.

Frakiga kantakse kõva, tärgeldatud rinnaesisega särki, mille nööbid on läbipaistvast materjalist, pärlmutrist või pärlitest. Särgikäised kinnitatakse mansetinööpidega. Frakiga ei sobi kanda käekella.

Välja arvatud matused ja mõningad teised erijuhtumid - väitekirja kaitsmine, doktoriks promoveerimine - kantakse fraki juurde valget vesti. Kikilips on vestiga ühte värvi. Fraki rinnataskus kantakse ainult valget taskurätti.

Kui kantakse aumärke - frakk on ainuke õhturiie, millega neid sobib kanda-, siis taskurätti ei panda.

Kui etikett lubab smokingu juurde ka peenest mustast nahast kingi, siis fraki juurde kuuluvad ainult mustad lakk-kingad ja loomulikult mustad siidsokid.

Ilma mantlita õhturiietuses tänaval ei jalutata. Õhtumantel on lihtne, mustast materjalist, üherealine, revääridega. Selle juurde sobib ainult lihtne valge siidisall. Kui õhtumantlit kantakse frakiga, siis peakatteks silinder, talvel madalakarvaline karusnahkne müts, käes valged kindad. Smokingülikonna puhul kantakse silindri asemel musta kaabut, kindad on tavalised.

Smoking

Smoking on õhtuülikond ja seepärast kantakse seda ainult pärast kella kuut õhtul kas teatris, pidulikel õhtusöökidel, tantsupidudel või üritustel, mis toimuvad elegantsetes hotellides ja klubides.

Traditsiooniliselt õmmeldakse smoking peenest mustast villasest riidest. Smoking võib olla ka valge. Sel juhul on püksid valged või mustad. Kuid tänapäeval on kasutusel ka tumesinisest, veinipunasest materjalist smokinguid. 

Smokinguga kantakse murtud nurkadega püstkraega valget särki.

Etiketi järgi kantakse smokingu juurde musta lipsu, ka siis, kui smoking on valge. Veel mõni aeg tagasi pidi härrasmees oskama sõlmida kaelasidet "liblikaks."

Smokingu reväärid on siidist, pükste küljeõmblustel satiinpael. Viimasel ajal kasutatakse pidulikumail puhkudel ka valget, värvilist või brokaadist vesti, teravate või veidi ümarate nurkadega. Vesti asemel on lubatud ka must siidivöö. Cummerbund ehk siidivöö peab olema sama värvi, mis taskurätik ja kikilips.

Smokingu juurde kuuluvad mustad lakk-kingad ja mustad läbipaistmatud siidisokid, ballil ka valged glasee-kindad. Smokingus ei käida tänaval. Peale pannakse musta, tumesinist või tumehalli värvi mantel.

Jaquette (Shakett e sabakuub)

Sabakuube kantakse pulmarõivastusena, visiitidel, ennelõunastel vastuvõttudel, pidulikel istungitel enne kella 18. Koosneb mustast või hallist kuuest, mustast vestist ja tumehallidest triibulistest pükstest. Nõutav on valge särk, mille juurde kuulub pikk seotav tumehall või must-valges toonis kaelaside.

Visiitülikonna juurde kuuluvad mustad nahkkingad ning valged või hallid ilma voodrita nahkkindad.

Kantakse musta, tumesinise või tumehalli mantliga. Juurde sobib valge sall.

Naiste etikett

Peokleit

Kutsel on märgitud frakk või pidulik rõivastus.

Kleit - täispikk pidulikust materjalist valmistatud avar või ilma õlapaelteta kleit. Sageli nimetatakse seda galakleidiks. Akadeemilistel päevastel üritustel kantakse pikka kleiti, aga õlad peavad olema kaetud.
Kingad - graatsilised, avatud kingad. Tavaliselt kleidiga sama värvi ja sarnasest materjalist.
Ridikül - graatsiline, väike ja ilma rihmata. Kingadega sama värvi või materjalist.
Kindad- pikad üle küünarnuki ulatuvad. Kui kleit on varrukatega, siis kindad ulatuvad randmeni. Kinnastatud kätega võib daam kätelda, tõsta pokaale, võtta väikeseid suupisteid, kuid enne söögilauda istumist, võtab daam, teiste pilkude alt märkamatult, kindad käest.
Ehted- pidulikud ja väärtuslikud ehted. Sobib kanda tiaarat või diadeemi.
Muud - ei kanta käekella, kui see just pole nagu ehe.

Õhtukleit

Kutsel on märgitud smoking või tume ülikond.

Kleit - Pidulikust materjalist valmistatud ühes tükis või kahest erinevast materjalist valmistatud pikk, põlvedeni ulatuv või pidulik pükskostüüm.
Kingad - graatsilised, suursugused või peorihmikud.
Sukad - kostüümiga ühte värvi.
Ridikül - õhturidikülid on väikesed, mugavad, mida daam ei riputa kunagi toolileenile, vaid hoiab enda juures käevangus ka siis, kui läheb härraga tantsupõrandale. Kui istutakse söögilauda, siis õige valikuga tehtud ridikülide koht võib olla laual, vasakul. Õhturidikül on väikesed õhtukotid tekstiilmaterjalist, pehmed ja väikesed, mitte range vormiga. Sageli õmmeldakse igale õhtutualetile oma väike ridikül.
Kindad - kasutatakse vähem, aga võivad olla nii poolpikad kui ka lühikesed.
Ehted - väärisehted, klaasist.
Peakate - kübarat üldjuhul ei kanta. Peakate peab sobima siseruumides kandmiseks.
Muud - tavaliselt ei kanta aumärke.

Vastuvõtud

Valmistudes ükskõik millisele üritusele minekuks, võtta arvesse:

  • Ürituse olemus
  • Kellaaeg
  • Osalejad
  • Riigi kombed
  • Kutsuja poolsed palved

Kutsel märgitud soovi tasub arvesse võtta. Kui kutsel märgitud riietuse kohta jääb midagi ebaselgeks, võib järelpärimisega pöörduda korraldajate poole.

Pulmad

Traditsiooniline mehe pulmakostüüm on tume ülikond, valge särk, taskurätik ja tagasihoidlik lips. Pidulik pulmakostüüm on frakk või sako.

Kui peigmees kannab frakki või sakot on sobilik, et bestman  ja noorpaari vanemad kannaksid sama kostüümi.

Kui ootate, et külalised oleksid rõivastatud frakki, siis tasub seda mainida juba kutsekaardil.

Pulmakülaliste riietus peab järgima noorpaari rõivastust. Kuna noorpaar on peo keskpunkt, siis külalistel ei ole viisakas varastada endale tähelepanu erilise rõivastusega.

Naiskülalised ei tohiks riietuda üleni valgesse.

Autor: Engely Kirch

kadi83
Kasutaja kadi83 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 25 Aug 2006 - 11:48
peigmehe riietus pulmapäeval
17 Oktoober, 2006 - 09:57

Aga, kas siis tänapäeval ei sobiks mehele selga ajada valget ülikonda? Olen sellest alati unistanud ja loodan teda meie pulmapäeval näha valges ülikonnas!

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Igaljuhul sobib
17 Oktoober, 2006 - 12:56

Traditsioon traditsiooniks - kui ikka tahate mõlemad valges olla, siis kes seda keelab.

egma
Võrgust väljas
Liitus: 7 Juuni 2007 - 08:59
Re: Riietumise etikett
6 Juuli, 2007 - 14:53

mida arvate külaliste paljastest õlgadest (imepeened traksid kleidil)?? peaks nagu salli kandma või mis???

minnimiki
Võrgust väljas
Liitus: 6 Aprill 2007 - 11:38
Re: Riietumise etikett
19 Juuli, 2007 - 16:16

minu arvates võib jääda ka ilma traksideta ehk ilma õlapaelteta, kui inimene ilus on. Ei pea salli kandma, ega see presidendi vastuvõtt ei ole. Ja peaasi, et kleit uhkem pole, kui pruudil.

---
07.06.08

pulmanna
Võrgust väljas
Liitus: 16 Aug 2007 - 22:33
Re: Riietumise etikett
16 August, 2007 - 22:43

Kas pruutneitsi võiks kanda ülikonda?

Pulm toimub maavalitsuse hoones ja pruudil on seljas väga lihtne siiditaolisest materjalist roosakas kleit. Tollest pruudikleidist pole raske ekstravagantsemat leida, pintsak tundub seetõttu pruutneitsile turvalisem - nõnda paistaks pruut kindlasti rohkem silma.

Või sobiks pintsak ainult siis, kui naisterahvas asendaks isamehe rolli:)

Maikelluke
Võrgust väljas
Liitus: 4 Aug 2008 - 13:20
Re: Riietumise etikett
6 August, 2008 - 16:22

Meie pulm tuleb romantilses balli stiilis, kuid mitte liiga külluslik.
Mõlemad kanname kas šampajatoone või elevandiluu karva kostüüme. Lisakoloriit on kas bordoo punane või roosa. Kas on palju nõutud, kui külilistele panna ette ka vastavalt stiilile rõivastuda, kuid et see pole kohustuslik. Annaksin isegi heameeleega neile koloriidid ja nõuanded ette, mida võivad soovi korral järgida.... on see liiast?

Bella vita!