Dj Pulma, juubelile või erapeole. - Muusika, Planeerimine

Sisestas Pille Peokorraldus,
Blogide kategooria: 

Kui leiate peo korraldamisel, et ei ole võimalik kutsuda esinema ansamblit, aitab teid kindlasti korralik DJ. Sellel valikul tasub mõelda paljudele asjadele. Levinud arvamus on, et mis seal keerulist, paneme plaadi mängima või arvuti tööle ja kõik ongi hästi. Tulemuseks on pausid lugude vahel, võib-olla hüppavad plaadid ja kõlaritest kõlav hägune Youtube kahin.

Me tahame ju, et kõik tantsiks ning pidu kestaks varajaste hommikutundideni. Kui soovite pulma, juubelile või mõnele muule sündmusele DJ-d, soovitan kaaluda nö kaks ühes varianti- pulmaisa/DJ või peojuht/DJ. Teen ise seda tööd tihti ja oskan soovitada selle ala asjatundjaid, kes taolist teenust kvaliteetsel tasemel pakuvad. Esimese asjana on vaja mõista, et diskoril ja diskoril on väga suur vahe!

Tuleb mõelda, millist muusikat sündmusele soovitakse. Paljud DJ-d mängivad kindlat muusikastiili ja ei ole mõeldav, et neil on igale peole sobiv playlist. Kõik võivad osata retroteemal mängida Modern Talkingut või Boney M-i, aga kas sellest ikka piisab? Erinevatel aastakäikudel on olnud palju häid lugusid ja neid kuuldes on äratundmisrõõm suur. Kogenud DJ teab täpselt, millal tuua rahvani eriti hea „maasikas“ või põimida kaasaegse muusika sekka legendaarne „Apelsin“ või mõni muu kaasahaarav pärl, et tantsuhoog ei vaibuks. Vastavalt kliendi soovile on võimalik kogu õhtu sisustada ainult heade eesti muusikapaladega , mängida hitte 80.ndatest või 90.ndatest või käesoleval hetkel raadiost tuttavate lugudega. Seda kõike on mõistlik arutada teenuse tellimise faasis. Loomulikult on võimalik kokku leppida, et õhtu jooksul kõlavad ka Teie lemmik lood.

Sageli tellitakse DJ erapeole südaööks, et mõnus olemine jätkuks peale ansambli lahkumist varajaste hommikutundideni. Kui küsida universaalselt DJ-lt, mis muusikat täna mängid, siis on täiesti õige kui ta vastab: head muusikat.

DJ-d ei saa kindlasti ansambliga võrrelda, mõlemad on vajalikud ja peol toetavad teineteist, kuid võib juhtuda, et hea muusikavaliku ja rahvatundega diskor mängib erinevat tantsumuusikat ansamblist kordades paremini. Kindlasti aitab DJ muuta pidu sujuvamaks, mängides ansambli vaheaegadel ja peo lõpufaasis, pakkudes meelelahutust nii nooremale kui ka vanemale publikule.

Hea diskor omab originaalplaate, käitub vastavalt heale tavale ning riietub vastavalt sündmusele. DJ, kes esineb pulmas või erapeol peaks kindlasti kasutama ka mikrofoni ning jälgima alati külaliste meeleolu ning vastavalt sellele valima muusika.

Kõikvõimas internet on parim informatsiooni jagav kanal, tippige nimi sisse ja vaadake, mida sealt teid huvitava DJ kohta leiab.

Tervitades

Marko Pille
Pille Peokorraldus

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Dj Pulma, juubelile või erapeole.
18 August, 2014 - 19:32

Tervitus Marko-

Ma oleb paljude sinu poolt siin välja öeldud asjadega nõus va ühe asjaga.

Igaljuhul peab DJ olema nn universaalne, täiesti õigus. Kindlasti ei saa lasta muusikat YouTubest - see on ka kõige kindlam tee kõlarite lõhkumiseks. Kindlasti peab dj oskama enda tehnikat kasutama ning tõepoolest mitu lugu kenaks tervilikuks või oskama kasutada pause (alati ei pea miksima, aegajalt on väike vaikus efektsem kui miksimine).

Millega ma eriti nõustuda ei saa olla, on see, et kaks ühes ka toimib. Enamasti olen konkreetselt selliste asjade vastu - olen seda paar korda asjaolude sunnil pidanud tegema (a la olema DJ ja õhtujuht, sest DJ ütles ära) ja tean öelda kohe, et tänu sellele hakkavad muud otsad kohe kuskil ragisema/nagisema ning katki minema (võibolla on see seotud ka sellega, et pulmades olen ma suhteliselt suur kontrollfriik ning tegijatel peavad asjad minema nii nagu mina ütlen :D ).

Kui sa mulle seda paremini selgitab, siis olen ma piisavalt tark inimene, et ka sinuga nõustuda, aga enne selgita, siis äkki kuidas see käib, et saab nii diskot või ka muusikat teha ning samal sündmusel ka olla õhtujuht ?

Kuna muusikat tuleb ikkagi enamasti lasta kella 2.00-3.00-ni öösel (või nagu sa ütled, et varajaste hommikutundideni), kuid ka järgmine päev tuleb enamasti tööle minna (ning kui sa teed tööd kella 2.00 siis sa kohe kindlasti välja magada ei saa), siis kahjuks pean ei saa ma kunagi kaks-ühes variantidega nõus olla - ei ansamblitega, kes ka pulmaisad on või siis DJ-dega, kes samal ajal ka pulmaisad on või siis ka fotograafidega, kes samal ajal ka videot teevad (olen näinud) ega ka lilleseadjatega, kes samal ajal on ka lastehoidjad ning toitlustajad (olen ka näinud).

Tervitades,

Virgo
Pulmad.ee

Pille Peokorraldus
Kasutaja Pille Peokorraldus pilt
Võrgust väljas
Liitus: 16 Juuli 2008 - 20:53
Re: Dj Pulma, juubelile või erapeole.
19 August, 2014 - 17:06

Tere Virgo.

Ei taha siinkohal tüli üles tõmmata, aga see on ikka päris solvav ja häiriv minu ning veel mõne tegija suhtes, kes pakuvad analoogset teenust kvaliteetselt ja teevad seda hingega. Mõtlesin, lugedes seda sinu postitust, mitu korda, kas kirjutan siia veel või mitte. Tunne on, et reklaamides seda teenust olen ma pettur ja need tööd mis ma aastaid olen teinud ning ennast harides on olnud kõik vale. Vähesed suudavad teha sellist tööd, et olla 2-ühes. Olen näinud paari tegija tööd, kes teevad samuti seda hingega.

Meie seas on õhtujuhte, kes on suured halturtsikud, kellel pole mingit seost disko osaga või DJ teenusega. Ma nimetan neid muusika vahendajateks. Mul on olnud alati austus sinu, kui staažika pulmaisa suhtes ja panuses pulma teemadesse. Aga anna andeks, see sinu näide, et oled teinud olude sunnil DJ tööd oma sündmusel ja juhtinud samal ajal kõike. See ei ole veel disko. Minu küsimus, kas sa võrdled ennast paljude Dj-dega kes on teinud ainuüksi Dj-tööd iga nädal pubis või klubis?
Tegin oma esimese koolidisko aastal 1997, kultuurimajades alustasin 1989, sealt edasi kõrtsid, pubid klubid jne. Samuti omaaegsed tarifitseerimised, kus otsustati, kas sa saad seda tööd teha või mitte.
Siit kumabki välja, miks igaüks kellel on mõni plaat ja arvuti, kus on sees 1000 lugu, arvab, et on ja nimetab ennast diskoriks. Lugude mahamängimisega arvutist saab igaüks hakkama, DJ tööga mitte! DJ-ks olemine eeldab MINIMAALSELT - vastava eriala teadmisi, töövõtete tundmist ja spetsiaalse aparatuuri olemasolu. Lisaks tuleb ennast pidavalt vormis hoida! Siin ongi suur-suur vahe, et kui sa iga nädal käid tegemas pubis või klubis, oled sa kursis ja oskad DJ asja teha unepealt.
Meie väga-väga väheste puhul annab see suure eelise, et kui pole pulmahooaega on meil iga nädal kuskil eri paigus DJ tööots. Kui tuleb pulmahooaeg, suudan ma teha pulmale eelneval või järgneval või peo kestel samuti diskotööd. Olla kursis kõigega. Firmapidudest, juubelitest jne. ma ei räägigi, neid on ka pidevalt.

Tehes 2-te asja ühes võin kindlalt öelda, et vastutus on veel suurem kui muidu, ning lihtsam on ikkagi teha ühte asja. Aastatega on väljakujunenud selline une režiim, et saabudes koju kasvõi kella kuueks, läheb uni ära hiljemalt üksteist. Kuna nädala sees jagub aega puhkamiseks ja taastamiseks, kõik toimib. Kui peale diskoööd on järgmine päev pulm või mõni muu tähtis sündmus, valin kas teha lihtsam ja lühem ots. Või sootuks eelmine päev puhata.
Pulmade või peojuhtimisega on samamoodi, kui sa teed seda aastaid tuleb kogemus. Tehes DJ tööd ja peojuhtimist algselt eraldi, lõikad sa lõpuks kaks asja ühendades profiti ja oled eelisseisus teenuse omapära poolest.
See pole võimalik, ei üht ega teistpidi, kui sa oled teinud pikki aastaid DJ tööd ja ühtäkki hakkad juhtima pidu, siis tahes või tahtmata kannatab peojuhtimine – puuduvad kogemus, oskused ja teadmised. Kui sa oled olnud peojuht, siis pole ju mõeldav, et kohe saavutad DJ töös rahvatunnetuse või oskad laule üksteise järgi panna.
Täpselt nagu sa koostad peojuhtimise kava ja mõtled seda läbi viies rahvale mõned sammud ette, on ka DJ töös. Ei olegi mõeldav, et pulmaisa või õhtujuht kes teeb oma tööd hingega võtab kohe plaadid või läpaka kõrvale ja teeb seda perfektselt – kordan veelkord, et puuduvad teadmised, kogemused, oskused ja aparatuur!

Analoogne olukord on ka nt fotograafidega. Olen nõus, et ei saa pildistada ja filmida samaaegselt. Kuid tean mõnda väga head fotograafi, kes leiavad aja ja filmivad fotokaga ning pärast lõikavad kokku minivideo pulmapeost. See on väga omapärane boonus, mis on meeldinu noorpaaridele. Seega, kui inimene oskab ja teab oma võimaluste piire, siis on kõik võimalik ning midagi ei lähe viltu. Hoopis vastupidi – tulemus on tavapäratu ja meeldiv klientidele.
Samuti tean mõnda pillimeest, kes teevad 2in1 teenust ja ka samalaadseid õhtujuhte.

On kohatu öelda ja eksitada inimesi, et „asi ei toimi“. Toimib ja väga hästi. Olen nõus, et on ka soperdajaid, kes üritavad kaks ühes teenust pakkuda ning ei saa hakkama, kuid austa neid väga väheseid, kes on arendanud ennast aastaid ja õpivad edasi. Panen käe südamele, et mina ja veel mõned väga vähesed suudavad seda!

Head Dj/pulmaisa/peojuht Marko Pille

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Dj Pulma, juubelile või erapeole.
20 August, 2014 - 19:46

Tervitus Marko-

Sa kisud mu jutu kohe väga kontekstist väja :D ma ei ole öelnud, et ma olen diskor vaid ütlesin, et olude sunnil pidin seda DJ tööd tegema. Mingit tüli siin ei kisuta, küsimuse sisu on ju natuke teine.

Ja mu küsimus oli, et kuidas saab teha kahte asja pulmapeol korraga ühe inimese poolt? Palun selgita ja mul pole mingit probleemi öelda, et super, see toimib.

Minu arvamus on, et ei saa juhtida pidu ja olla samal ajal ka DJ (ja vastupidi) või olla ka bändimees. Eriti kui sa teed seda tihti.

Minu arvamus ei ole, et kõik pulmaisad on DJ-d või et DJ ei ole õhtujuht - kindlasti on, kui nad oskavad. Kordan siin lõpus ka küsimuse uuesti, kuidas saab seda tööd korraga teha ?

Ma saan väga hästi aru hea DJ tööst ja kui keeruline ning teistmoodi see on võrreldes nendega, kes a la lasevad muusikat playlistist (keda ma mitte kuidagi ei pea DJ-deks).

See et fotograaf teeb vahepeal väikseid videoklippe fotokaga on suhteliselt lihtne ning temal on selleks ka aega, pärast kokkulõikamine ei ole ka eriline probleem (sest fotograaf arvatavasti teab pärsi palju ka videoteemat).

Aga tehes kahte asja korraga, kusjuures ühe tegemise ajal peaks teist osa ettevalmistama ning õhtujuhtimise ajal peaks tegelikult DJ samal ajal abiks olema, siis see tekitab mus küsimuse, mille ma sult ka küsisin.

Ole hea ja selgita ning ma olen nõus, kui sa sellest räägid kuidas see käib ning ma sellega ka nõus olen - need küsimused on nüüd juba pigem retoorilised, sest sa vastasid väga kenasti ning ma võin mööndustega sinuga nõustuda (ja möödnuseks on see, et Eestis kindlasti pole selliseid tegijaid palju, kes seda suudavad - üks oled kindlasti sina).

Tervitades,

Virgo
Pulmad.ee

Raen
Kasutaja Raen pilt
Võrgust väljas
Liitus: 26 Aprill 2008 - 14:13
Re: Dj Pulma, juubelile või erapeole.
21 August, 2014 - 11:17

Vabandust, et sekkun ... :-)

Ka mina olen põhimõtteline 2in1 teenusepakkumise vastane, kui see puudutab mind. Vägagi sageli palutakse minult, et ehk teen pillimängu kõrvalt ka mõned seltskonnamängud. Vastus on alati kindel ei. Ma ei oska, ei taha, ei suuda.

Aga Marko käsitlusest saan ma nii aru, et ta ei pakugi ennast välja, kui õhtujuhti, kes samal ajal on ka DJ. Pigem siis õhtujuht, kes lisab oma tööle ka DJ elemente. Keegi ei saagi eeldada, et ta on samal hetkel füüsiliselt puldi taga ja rahva keskel. Aga kui ta on oma kava kuidagi nii üles ehitanud, et jõuab kahe koha vahet joosta, vb käivitab mussi kuidagi kaugjuhtimise teel jne ... miks siis ka mitte!

Mis ma öelda tahtsin, oli see, et kui tellija teab selgelt ette, millised on üksinda-tegija võimetepiirid ja on sellist teenust aksepteerinud, siis on ju kõik ok.

LehoValmas
Võrgust väljas
Liitus: 6 Okt 2014 - 16:41
Re: Dj Pulma, juubelile või erapeole.
7 Oktoober, 2014 - 08:09

Austatud Marko ja Virgo,
Põnev lugemine ja fanaaatikutele omaselt läks ka teie vestlus kohe emotsionaalseks ;-) Mõned tähelepanekud ja mõtted, mis aitavad ehk antud teemast paremini aru saada.
1) Absoluutselt nõus Virgoga, et õhtujuht on õhtujuht ning diskor on diskor. Tihti näeme küll kondiiter-keevitajaid, autojuht-fotograafe, mängujuht-maadlejaid, kuid olen seisukohal, et universaalsete ja asendamatute inimeste hiilgeaeg jäi kümne kui mitte kahekümne aastatagusesse aega. Professionaalses võtmes ei saa ja ei peagi üks mees/naine mitut ametit pidama. Hea küll. Kliendile on see kokkuhoid, kuid kokkuhoid kust? Peo dünaamika ja ladusa asjaajamise arvelt? Usun, et paljud meist suudavad pidada peol mitmeid ameteid, kuid kas see natukene lisateenistust on kõike seda väärt? Stressi, mis kaasneb mitme asja põhjaliku ettevalmistamisega (mängud, tekstid, viktoriinid ning muusikakava koostamine)... Kas ei oleks mugavam teha korralik eeltöö vaid pulmajuhi või diskorina ning anda õigel ajal peo-ohjad järgmisele esinejale? Peokülalise seisukohast annab selline käitumine ju uskumatult suure energialaksu, kui südaöösel astub tulle energiast pakatav, peol "uus nägu", kes suudab hetkega kogu rahva „enda kätte“ saada ning koos peolistega pulmavanemale suuri tänusõnasid ning head koduteed soovida!
Mitte et keegi oleks kade, kui on tublisid inimesi, kes tahavad rahvaga tegelda hommikust hommikuni....lihtsalt on emotsionaalsetel ja hästi korraldatud pidudel komme rahva südamesse pugeda, millest räägitakse veel aastaid peale toimumist. Algust tuleks teha pisiasjadest, kus igal mehel on oma töö ja oskus areenilt kaduda just siis, kui õhus on kõige suurem hulk rahulolu ja positiivseid mõtteid. Lühidalt. Tean mitmeid tuntud ja tööga ülekoormatuid artiste, kes on olude sunnil teinud nii päevajuhi, diskori, koka jms. töövorme. Kui see on inimese kirg ja hobi, siis tuld. Varem või hiljem saab aga igaüks aru, et ühte asja südamega tehes on nii enda kui ka peokülalise rahulolu protsent oluliselt suurem ja koostöö kaljukindlam, kui tehes tuhandet asja ja hajutades energiat, oskuseid ja kirge kõikide oma hobide vahel. On oluliselt ägedam näha ühte inimest erinevatel sündmustel erinevaid rolle täitmas, kui universaalseid kõik-ühes artiste ühel ettevõtmisel.
2) Igipõline teema. Kes ja mis on diskor. Mis on diskori töökohustused, missugune peab olema fonoteek jne. jne. Eks igal antud ametit pidaval inimesel on tõekspidamised endas välja kujunenud. Üldiselt ei ole ka paraku standardiseeritud arusaama, millal nimetatakse muusikasõpra diskoriks ja millal mitte. Kas on vajagi?
Diskoriks ei saa inimene kellel on 1000+ laulu arvuti kõvakettal või 100+ plaati kohvris. Diskor on artist, kes oskab olla ja käituda. Kes annab õhku endale ja kolleegidele. Diskor oskab suhelda ja omab sarmi. On tuntud diskoreid, kes liigutavad mägesid 70 lauluga ning inimesed hulluvad juba selle artisti nägemisest. Diskor armastab rahvast, armastab ennast ja armastab muusikat. See viimane on diskori kirg. Numbrid ei oma tähtsust. Diskor on professionaal, kes ei targuta tehniliste andmetega vaid tunnetab kogu kehaga inimeste soovi tantsida ja ennast välja elada. Mõnikord on ka paljukirutud kahin või ragin kõlarist omal kohal... Eesti on väike ja seepärast peavad kohalikud diskorid olude sunnil oskama ümber käia ka tehnikaga. Kui ei oska, ei ole hullu, sest diskor on artist... Artistil on lisaks kõigele ka hea diktsioon ning olla oskus muutuda kameeleoniks, sest kunagi ei tea, mis rahvas peol ees ootab, mis on kuu seis ning kui kvaliteetne on helisüsteem. Hea artist ei ole kriitiline mitte kolleegide ega rahva vaid ennekõike enda suhtes. Artist ei luba endale kunagi vigu ja seepärast on ta alati valmistanud kogu hingega ette sündmuseks, kus muusikat tuleb mängida. Tänapäeval ei ole eraldi tava- või videodiskoreid, sest tehnika tormiline areng annab võimaluse käidelda muusikat pildiga või pildita täpselt ühtmoodi. Diskori valikul ei ole olulised numbrilised ja tehnilised väärtused vaid sarm, säravad silmad ja ühtne hingamine. Usaldada tuleb kõhutunnet. Vägisi meeldima ei saa hakata.

Tõnis Kotsar
Kasutaja Tõnis Kotsar pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Sept 2012 - 14:56
Re: Dj Pulma, juubelile või erapeole.
26 Märts, 2015 - 23:49

Lugesin siin kõiki neid kommentaare ja ka Marko algset postitust. Kuna pakun ka ise vahel sünnipäevadel ja firmapidudes DJ ja mängujuhi teenust siis on mul kaasas assistent kes laseb vajalikul hetkel muusikat või aitab mõnda tegevust läbi viia. See on minu lahendus asjale. Kuna pulmades,firmakatel ja sünnadel on enamasti DJ viimane kes oma kola kokku paneb siis on mõistlik kas peokohta või selle lähedusse lasta endale töö tellijal öömaja kahele bronnida. Või bronnida see ise. Siis saab ka ennast vajadusel rahulikult välja magada enne järgmise õhtu tööotsa. Selline on minu nägemus asjast :)