Ansambel, honorar ja broneering... - Muusika

Sisestas Ingmar Päid,
Blogide kategooria: 

Leidsin, et oleks õige aeg endalgi üks pisikene blogi kirjutada.
Kuna mängin ansamblis, kirjutan kõike loomulikult just sellest vaatenurgast.

Jutt käib iseenesestki mõistetavalt sellest, mis puudutab pulmi ja ansamblit. Nimelt on meilt viimasel ajal korduvalt küsitud, mida sisaldab ansambli honorar. Tihtipeale võib inimestel jääda mulje, et ansambel küsib liiga palju raha, sest "Te mängite ju ainult 3 tundi" (see on lihtsalt näide). See on levinud eksiarvamus sellest, kuidas ansambli tööpäev tegelikult välja näeb. Mängides pubides ja tavalistel tantsuõhtutel, on loomulik, et ansambel tuleb täpselt niipalju varem, et jõuaks tehnika üles panna ja väike heliproov teha. Peale seda hakkamegi mängima. Olles lõpetanud, paneme tehnika kokku ja lahkume. Mis aga pulmadesse puutub, on eelmainitu ainult väike osa sellest. Meie töö algab juba sellest hetkest kui kodus end ülikonda poetame ja tehnikat autosse laadima hakkame, siis veel sõit, mis olenevalt pulma asukohast võib kesta mitu tundi. Kuna ansambli helitehnika peab olema üles pandud ammu enne seda kui pulmalised saabuvad, tähendab see, et enamasti algab meie töö juba päeval kell 12 või varemgi. Peo ajal tuleb jälgida pulmaisa tegemisi, vajadusel assisteerida teda helitehnika osas kui on vaja muusikat lasta või mida iganes. Kui tavapidudel kestavad ansambli setivahelised pausid võibolla 20 minutit, siis pulmapeo aegu võivad need venida rohkem kui tunnisteks. See kõik on ju samuti meie tööaeg, mitte ainult need minutid, mil me pilli mängime. Vahel tuleb ansamblil, olenevalt kokkuleppest, peale pillimängu veel ka makimuusikat lasta, mis võib omakorda tunde kesta, mis tähendab seda, et meie osa peol võib lõppeda päris öösel või alles varahommikul. Aga koju on vaja ka ju veel jõuda. Kõigest eelnevast võib järeldada seda, et mis puudutab pulmapidu, kestab ansambli tööpäev valdavalt 12-18 tundi ja ma leian, et see on piisav põhjus küsida oma töö eest ka rohkem raha kui tavalistel õhtutel. Aga eks igaühel on oma arvamus, minu oma on selline.

Mõni mõtisklus veel.

Viimasel ajal on meie ansambel hakanud küsima broneerimistasu. Nüüd ma siis üritan selgitada, milleks see kõik ja mida see täpsemalt meie ja Teie jaoks tähendab.

Mitmeid kordi on tulnud ette juhtumeid kui pruutpaariga on sõlmitud suusõnaline kokkulepe pulmapeo kuupäevas, kellaaegades, honoraris ja enamasti on see kõik juba kuid varem paika pandud. Ansambli jaoks tähendab see seda, et kõik muud pakkumised, mis samale kuupäevale tulevad, peame loomulikult ära ütlema. Kui aga nädal või paar enne kokkulepitud pidu, selgub, et mingitel asjaoludel on valitud muu ansambel või jääb pidu üldse ära, siis oleme meie ju täiesti ummikus. Kõik muud pakkumised on ära öeldud ja suure tõenäosusega nii lühikese aja jooksul enam midagi ei pakuta. Broneeringutasu ongi mõeldud selleks, et juhul kui midagi peaks juhtuma, ei jääks ansambel täiesti tühjade kätega, tööd ju selleks päevaks enam pole. Minult on ka küsitud, et kui broneerimistasu ära makstud ja pidu toimub, aga ansambel kohale ei ilmu, kas siis saame raha tagasi. No selle kohta ütleks ma niimoodi, et kui pulmapidu käib ja pulmalised kohal, aga ansamblit ei ole ega tule, siis ma arvan, et see pulmapidu oleks nii nässu keeratud, et pruutpaar otsiks meid pärast isiklikult üles ja see raha oleks selle juures veel kõige väiksem asi :) Õnneks ei ole meiega midagi sellist kunagi juhtunud ja me anname endast parima, et ei juhtuks ka.
Ehk siis, broneerimistasu annab mõlemale osapoolele kindlustunde, et kõik läheb nii nagu planeeritud: et pidu toimub ja et ansambel tuleb kohale ning et lõppude lõpuks läheb kõik hästi :)

Parimat soovides,

Ingmar ansamblist Plingers