Bändide valik pulmadesse - Muusika

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: Põhjus selle jutu jaoks on olemas juba ammu - seda küsimust, et millist bändi endale pulmadesse valida on küsitud foorumites, see küsimus on tekitanud tuliseid vaidlusi nii foorumis kui ka päris elus (erinevate bändiliikmete vahel). Ja kuigi ma tean, et paljud bändid on tahtnud ise ka kirjutada sellel teemal, siis otsustasin, et teen parem ise otsa lahti - ma näen seda ju kõrvalt ja pole otseselt muusika tegemisega seotud.

Mida ma näen, on see kuidas erinevad bändi- tegemise vormid toimivad ja mida saab nimetada live-bändiks ja mida mitte.Alustame siis.Esiteks - minu arust on enamus meil pulmades esinevad bändid "süldibändid". Süldikas tähendab ju väga laias mõistes bändi, kes mängib süldipidudel ja pulmades ju pakutakse sülti. Ma ei kasuta seda sõna üldsegi mitte negatiivses tähenduses, vaid kirjeldamaks seda, et kõik need bändid kasutavad 90% ulatuses võõrast loomingut ja umbes 10% ulatuses oma. Ükskõik kui proffessionaalne ka muusikud ei ole, senikaua on see sült, kui see pole nende omalooming. Nii et kui keegi ütleb, et bänd nimega N ei ole sült vaid midagi paremat, kuna ta mängib CCR-i ja Metallica lugusid, siis see minu arvates on ikka seesama sült nagu iga teine.Teiseks - head bänd koosneb proffessionaalsetest muusikutest. Lihtsalt sõber, kes küll tihti kitarri mängi ja sadu lorilaule teab, ei ole alati hea bändikaaslane. Proffessionaalne muusik teab ka miks ta pulma tuleb. Naljaga pooleks võib öelda, et minu jaoks läheb profi ja amatööri vahel piir kahe küsimuse juures: kui bänd küsib esimeseks, et miks nende laual pole alkoholi ja teine küsimus on, et kas südaööseks on asi läbi, mul on sõbral sünnipäev (või mis iganes see variatsioon on) ?Kolmandaks  - see mis eristab head bändi kehvast ei ole ainult nende proffessionaalsus, vaid see kuidas nad seda professionaalsust kasutavad koos nende poolt kasutatava tehnikaga. Palju ütlevad kohe, et proff mängib ka kehva tehnikaga hästi, kuid ma pean kahjuks oponeerima ja kohe ütlema, et see ei ole nii. Kehva tehnikaga proff kõlab kehvasti ja siis ta ei ole enam proff, vaid keegi, kes ei hooli enda mainest või siis ei hooli noorpaarist kellele ta esineb.Neljandaks - igaljuhul on ka ju määravaks hind. Mida suurem koosseis, seda kallim (ja alati ei tea ju ka milline on kvaliteet) ning vastupidi, mida väiksem kooseis seda odavam (kuid kvaliteediga on jälle sama asi ei tea ju ?) Aga hea tegija teab mis ta hind on ja hea tegija pakub selle hinna eest rohkem kui keegi odav (ja sõnade järgi hea).Viiendaks - soovitan ühemeheliste kooseisudes asemel ALATI võtta parem DJ, kõlab tunduvalt paremini.

Mida siis valida ja milline koosseis on see kõige parem ?Ühemehe bändSee ei ole kõige levinum koosseis, kuid kindlasti kõge odavam. Samas on selliseid ühemehe bändid ka kõige kindlam variant vale otsus teha - on häid tegijaid, aga on rohkem veel kehvasid.

Tavaliselt on kasutusel sünt (ja ka kitarr), lisaks väike taustavariant plaadilt või siis tuleb kogu taust "plaadilt" ja lauldakse koos kitarriga.

Ja sellise ühe mehe koosseisuga mängib tehnika ja proffessionaalsus kõige suuremat rolli - üksida ei saa ju peita oma kalasid teiste parema mänguoskuse taha ja üksinda ei vea sa ka kaasas suuremat hunnikut tehnikat. Ikka ainult kaks kõlarit ja parematel juhtudel ka subwoofer. Ma ei kavatse siin öelda, et see on kehv valik, kuid sellised koosseisu valimise peate kohe kindlasti lähtuma saali suurusest ja külaliste arvust. Kui on teil rahvast rohkem kui 60, siis parem otsige suurem koosseis või paluge sellel ühel mehel võtta kaasa rohkem tehnikat.

Või viimasel ajal olen ma ka öelnud,et kui võimalik, võtke parem DJ, see on alati parem kui ühemehe koosseis.

Ainuke keda oskan soovitada, on Raen Väikene, keda olen näinud ja kuulnud, kuid koostööd pole teinud, teisi kahjuks soovitada ei saa.

Kahemehe bändSee on kõige levinum variant turupeal. Enamasti on need suuremate bändide lühendused, millega erinevatel sündmustel mängida, sest suuremad koosseise võetakse vähem. Igaljuhul arvestada sellega, et siin mängib ka rolli tehnika võimsus ja kvaliteet, sest tee mis teed, aga kehvad muusikud kehva tehnikaga kõlavad kehvasti ja veel kurvem, kehva tehnikaga kõlavad ka head muusikud kehvasti. Samuti sõltub selle ja eelmise nn bändikategooria kvaliteet ka tehtud põhjadest ja need on head üksikutel.

Millega mängitakse - sünt ja kitarr, 2 kitarri ja "taust plaadilt", sünt ja bass jne.

Siin on valik suurim, häid tegijaid umbes kümmekond - soovitusteks kohe kindlasti Kammiste ja Punder, Karl Madis koos Margus Markmaaga, Veskikivi.

Kolme- kuni viieliikmeline "live" koosseis.

Tegelikult siis kõik kooseisud üle kolme liikme "live bändid" tingimusel, et see lisapill ansamblis on trummid. See ongi kõik mis kõige rohkem eristab kahemehe bändi suurematest kooseisudest ehk siis nn "live" kooseisudest. Ja eks see ikkab annab ka juurde kõlapinda ja elu.

Siin on tegelikult kõige suurem võimalus teha viga esineja valimisel, mida rohkme liikmeid ansamblis, seda suurem on ka veavõimalus. Kurb on see, et siin on kehvasid tegijad ikka kamaluga rohkem, kui häid.

Kui tellida, siis alati öelda, et bänd võtaks “supaka” kaasa - suur kooseis kahe kõlariga (näiteks 2 x 300w JBL aktiivikad) kõlab aegajalt väga ikka väga kehvasti.

Arvestama peab, et kui koosseis on juba suurem kui kolm liiget, siis peab ka bändile rohkem ruumi olema.

Soovituseks kohe kindlasti Onud (ehk siis vana nimega Lehmakommionud), Sleepwalkers, Plingers LIVE, James Werts World Project.

Lõpetuseks saangi öelda, et maitse asi - kellele meeldib kes ja mis raha eest. Mina isiklikult olen harva teinud ühemeheliste kooseisudega ning ei tea neid palju soovitada ja need kellega olen, on alati...olgem ausad...ikka väga nukrad olnud. Ülejäänud kooseisudega on koostööd rohkme ning ka võimalust soovitada rohkem.

Lugupidamisega,

Virgo

Pulmad.ee

Aare
Võrgust väljas
Liitus: 5 Okt 2007 - 20:21
Re: Bändide valik pulmadesse
3 August, 2010 - 15:26

Alustaksin sellest, et mis asi see sült otseses tähenduses on. Seast ülejääv osa, millest praadi teha ei saa, on pead-jalad. Et ka see kraam kaotsi ei läheks keedeti see ära ja kondileem, kus ka mõned lihatükid, on ju päris hää toit. Enamasti peetakse seda selliseks odavamaks kraamiks, kõik ei saanud endale puhast liha lubada. Head lihasülti pakutakse ka peolaual vahel, kuid soojemal ajal harvem: lödiseb ja sulab ära.
Nüüd süldimuusika ja süldibändid. See on ikka ka selline odavam ja üldrahvalik kraam, kuid ei pruugi alati ka vilets olla. Siiski on süldibändi nimetus kergelt halvustav. Minu arvamus on, et süldibänd on grupp, kes teeb lihtsate riistadega lihtsat muusikat, üldlevinud- leierdatud üldrahvalikke kolme-duuri lugusid, mida vanem generatsioon oskab peast kaasa laulda ("Mustlane", "Oi silmi siniseid", "Viljandi paadimees"...).
Kui bänd ei mängi ainult oma lugusid, vaid ka teiste autorite lugusid, ei tohiks see automaatselt kedagi süldibändide hulka lisada. Ka omaloomingut võib teha halvasti ja odavalt. Näiteks esimeste pähetulevate eesti autorite, Aarne Oidi ja Raimond Valgre, lugusid ei tahaks küll süldilugudeks nimetada.
Nõustun blogi autoriga selles osas täielikult, et pillimees pulmas on tööl, selleks et rahvast tantsutada, mitte ei pea viinapudeli järele vaatama. Ja pillimehe pulmariietus on ikka viigipüksid, lips ja triiksärk, mitte teksad-tossud.
Pulmabändi jaoks on oluline hea tehnika, hea pillmänguoskus ja lauluhääl, head tantsulood ja pühendumis.

Aare Mäeorg, ansambel "AARE"-st

soo puhkemaja
Võrgust väljas
Liitus: 13 Dets 2010 - 12:05
Re: Bändide valik pulmadesse
17 August, 2012 - 06:55

See viigipüksi jutt ei ole vist päris õige.Viimati mängis meil ansambel apelsin.Pean nentima,et kellelgi neil ei olnud viigipükse . Pooltel triiksärki ja lipsugi mitte.Ansambel kõlas sellest hoolimatta heal tasemel ja pillimeeste välimus oli super.

Toomas

toomas

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Bändide valik pulmadesse
20 August, 2012 - 13:59

Tervitus-

Arvan ikkagi, et kui ansambel tuleb mängima pulmadesse, siis nad peavad olema viisakalt riides. Viigipüks ja lips on ikka vägagi mingil määral viisakuse sümbol. Austus noorpaari vastu kui mitte enamat.

Ja isegi kui tuleb mängima Apelsin, siis mina kohe kindlasti ei anna neile andeks seda, kui nad pole viisakalt riides (super välimus, kui see ei sobi pulmadega, kahjuks ei loe) - ja ka hea muusika ei oma minu jaoks mingit tähtsust siinjuures. Kui noorpaari vastu "respecti" pole, siis minule kahjuks sellega ei imponeeri.

Ja osadel ansmablitel on esinemiseriided, millega nad alati seda ka teevad - see kohe kindlasti ei pea olema viigipüks või lips või triiksärk. Aga stiilne peaks see kindlasti olema ning sobima stiiliga.

Tervitades,

Virgo

sleepwalkers
Kasutaja sleepwalkers pilt
Võrgust väljas
Liitus: 18 Märts 2008 - 16:59
Re: Bändide valik pulmadesse
5 August, 2010 - 11:22

See "süldimuusika" ümber jutulõnga keerutamine on minu arvates suhteliselt aja raiskamine. Muidugi on sellel väljendil halb maine aga kui see bände lohutab siis võib ju selle asendada "tantsubändi" nimetusega. Siiski mõistan mina süldibändi all ansamblit kes valdavalt esitab teiste loodud laule. Nii oleme ka meie süldibänd kuigi üritame teiste tehtud muusikat mängida vürtsitades seda sülti oma loodud kastmega.

Pulmabändi üks olulisemaid omadusi on minu arust mitmekülgsus. Pulma tuleb ju tavaliselt ikka väga kirju seltskond ja midagi peab ansamblil olema pakkuda neile kõigile. Noorpaar võib ju tahta vaid rocki aga kui vanaema tahab vähemalt ühte valssi siis õigel pulmabändil on ka see kohe oma kavast võtta(ja mitte ainult üks). Ja mis seal salata, ka kõige suurematel rocki pidudel on üks lõbus polka nagu värske õhu sõõm umbses ruumis. Nalja peab ju ka saama. :)

Seega pole mõtet arutada selle üle kas oled "süldibänd", "tantsubänd" või "pulmabänd" vaid oma tööd pulmas peab hästi tegema ja loomulikult mitte pudeli järgi krabama. Meil vähemalt on sellel suvel nii palju tööd, et kui veel alkohol ka sellega kaasas käiks siis ei tuleks sellest küll midagi head välja.

Jõudu kõigile tegijatele. Pidage ikka vastu.

Esko
www.sleepwalkers.ee

Lehmakas
Võrgust väljas
Liitus: 7 Veebr 2008 - 00:57
Re: Bändide valik pulmadesse
21 August, 2010 - 13:22

Sattusin üle hulga aja pulmad.ee portaali ja lugesin Virgo postitusi. Sissejuhatuseks suur tänu Lehmakommionusid soovitamast.

Minu arvamus süldist. Lehmakommionud on delikatess sült Saaremaalt:) st. enamus meie repertuaari ei ole meie kirjutatud looming ja me ei häbene seda. Me oleme pannud lugudesse piisavalt palju oma nägemust, et mitte olla lihtsalt kopeerijad. 

Pop-muusika on ju nö. sülti täis. Kui Whitney Houston esitab Dolly Partoni repertuaarist laulu "I will always love you", siis ta on ka nö süldilaulja. Samas mitte halb süldilaulja ja selle esitusega originaalist isegi kuulsamaks saanud. Võib-olla ongi tuntus see, mis teeb nö päris bändi ja süldi bändi vahe sisse.

Tehnika osas olen Virgoga nõus. Paljud (ka tuntud) bändid teevad tehnika osas tihti kompromisse. Iga kord laenatakse mingi suvaline komplekt kokku ja kvaliteet on väga kõikuv. Hea võimenduse ostmine ei ole odav, aga samas pikas perspektiivis tasub kindlasti ära. Aastaid tagasi tegime otsuse, et esineme ainult koos helimehega (ja oma võimendusega). Pole seda otsust kunagi kahetsenud. Teenitud raha jaguneb loomulikult rohkemate inimeste vahel, aga heli kvaliteet on väga hea ja see säästab ka bändimeeste hääli ja närve, mis on oluline kui on palju esinemisi.

PS.
Kirjutades tekkis veel selline mõte, et kuidas pulmaisasid nimetada, kes teevad samu mänge, mida kõik teisedki pulmaisad. Süldi-isad:)?

Martti
Lehmakommionud

Kireja
Võrgust väljas
Liitus: 6 Veebr 2008 - 20:37
Re: Bändide valik pulmadesse
7 September, 2010 - 00:13

Tervitused!

Tahtsin omalt poolt lisada natuke tähelepanekuid seoses live-ansamblitega ning "süldindusega". Seda enam, et teemat algatavas artiklis jooksis ka üks sulelise nimega ansambel läbi...

Live-ansambli hind on ja peabki olema "põhjadega" tegeva ansambli omast kõrgem seetõttu, et uute lugude korralik seadmine (nii instrumentaal- kui vokaal) ning kokkuharjutamine võtab oma aja, kui seda korralikult teha. Ja kui ikka korralik mitmehäälne vokaal lavalt kostab, siis saab enamik pulmakülalistest kindlasti aru, milles seisneb nelja- või viieliikmelise ansambli võlu. Ühesõnaga - kui on inimesi rohkem, on ka muusika valmimisega rohkem tööd.
Lisaks on live-ansamblil olemas paindlikkus selles mõttes, et kui on tarvis midagi ootamatut, midagi spontaanset esitada (a la peigmees peab röövitud pruudi lunastamiseks mingi loo ansambliga esitama), siis live-ansambliga on seda igal juhul parem esitada, sest kõik saavad laval "silmad lahti hoida" ja vastavalt olukorrale lugu alustada-lõpetada.
Kolmandaks, live ansambli puhul puudub võimalus pulmalisi selles mõttes "petta" et kõik peavad pillimängima ja/või laulma, muidu on kohe tantsurahvale aru saada, et midagi ei klapi. Ühesõnaga - live-ansambliga võib olla tellija täiesti kindel, et maksab esinemise/töö eest, mitte suumaigutamise või imiteerimise eest.

Mis puutub sülti või mitte sülti, siis tegelikult on repertuaar eesti tantsuansamblite puhul küllaltki suures osas kattuv. Nii et minu arvates tekib vahe ansamblite vahel seoses kahe teguriga:
- esiteks - kuivõrd viitsib ansambel vaeva näha "tuntud" lugude seadmisega ja huvitavaks tegemisega, publikule üllatuse valmistamisega. Lugu võib teha huvitavalt või siis nii nagu enamik ansambleid seda teevad. Kui ühe looga tublisti vaeva näha, siis võib "süldiloost" saada korraliku tõmbenumbri.
- teiseks - mida pakub ansambel sellist, mida tavaliselt ei kuule. Need on otsitud ja viimistletud leiud, mis tegelikult annavadki ansamblile oma "näo" ja mille pärast ansamblit kutsutakse esinema. Ja kui siia veel lisandub pidevalt uue repertuaari otsimine ja selle pakkumine, siis on muusikutel ka endil lava peal huvitav. Ja see, paistab publikule kohe silma :D

Sellised (kindlasti subjektiivsed) mõtted minu poolt.

Risto Lehiste
Nukker Kukeke

ahsaraks
Kasutaja ahsaraks pilt
Võrgust väljas
Liitus: 28 Juuni 2011 - 05:10
Re: Bändide valik pulmadesse
25 Veebruar, 2012 - 06:28

Asjalik artikkel ja palju õigeid kommentaare meestelt, kes ansambliliikmetena teavad, millest räägivad.
Minu arust ei olene ühe (pulma)peo muusika headus suurt sellest, kas keegi lahterdab bändi "süldiks", "live'ks" või millekski muuks. Bänd, kes saaks pulmas edukalt hakkama ilma tuntud lugudeta, mida rahvas oskab kaasa laulda, peaks olema tõeline imetegija. Ja vajaduse väikeste, ilma trummarita koosseisude järele tekitab sageli lihtsalt peokorralduse majanduslik pool.
Kõige tähtsam on ikka, et tegijad oskaksid professionaalsel tasemel mängida-laulda ning omaksid piisavalt kogemust ja tahtmist rahvaga arvestada.
Iga asja võib teha hästi või kehvasti. Ka kingade parandamisest või lindude loendamisest võib teha tõelise kunsti, nii ka pillimängust. Ja sel juhul on see kahtlemata kõigile nauditav.

Jõudu!

Meelis
Ans. "Ah sa RAKS!"

MerleR
Võrgust väljas
Liitus: 9 Aug 2011 - 11:53
Re: Bändide valik pulmadesse
28 Veebruar, 2012 - 09:20

Tõeliselt asjalik . Meie pulmas mängib kahemehe bänd. Ei ütleks et ta päris süldikas on , aga täitsa mõnus...meile igastahes meeldib. Kuna meil rohkem keskealised inimesed ja vanemad, siis sai otsustatus ansambel "Taas" kasuks.

Loodame, et see õige valik ja et tuleb mõnus suvine pulm nagu ootame.

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Bändide valik pulmadesse
28 Veebruar, 2012 - 10:08

Tervitus-

TAAS ei ole üldse paha valik, teades et seal mängib selline mees nagu Ain Kõiv ehk ta on suhteliselt hull fänn igasuguste tehnikavidinate koha pealt (mulle on jäänud selline mulje kõrvalt lugedes tema kommentaare erinevates portaalides).

Tervitades,

Virgo

MerleR
Võrgust väljas
Liitus: 9 Aug 2011 - 11:53
Re: Bändide valik pulmadesse
29 Veebruar, 2012 - 22:11

Tore kuulda ka tegijate kommentaare :)
Mul oli ka selline soe tunne kohe see, kui hakkasin nendega suhtlema, nimelt Ainiga.

Arctic Madness 2
Kasutaja Arctic Madness 2 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 23 Märts 2012 - 12:14
Re: Bändide valik pulmadesse
1 Aprill, 2012 - 14:04

Tere!

Tõepoolest, see sülditeema ei vii küll kusagile. :)

Terve maailm coverdab teiste autorite/esitajate lugusid. Mis selles halba on? Nii mõnelgi puhul on uus esitaja kordi huvitavam, kütkestavam, värskem.
Tantsumuusikat viljeleva bändi eesmärk on teha ikkagi head asja. Sellist, mis publikul jala tatsuma võtab ja äratundmisrõõmu pakub. ;)

Pikemaajaliselt tegutsenud, tantsulist liini viljelevatel ansamblitel on repertuaarivalik üldjuhul seinast-seina ning seepärast pole neil koosseisudel mingit probleemi leida sobiv repertuaarivalik mistahes ürituseks.

Konkreetselt pulmapidusid silmas pidades loksutatakse orienteeruv repertuaar paika pruutpaari soovide ning külalisi puudutava eelinfo põhjal. Lõplik valik selgub töö käigus. Kui bänd ja pulmaisa valitakse aegsasti, siis on võimalik eelnevalt kokku leppida mistahes detailides. Vaja on vaid julgelt ja avatult suhelda.

Kokkuvõttes suudab iga endast lugupidav pillimees end häälestada tegelikule olukorrale vastavalt, aga, et maailm ikka värvilisena näiks, siis jätame igale artistile alles tema näo, eks! ;))

Parimat soovides,

Tiit Nurmsalu
trummimees
ansambel Arctic Madness 2