Diskorid - on neid üldse vaja ? - Muusika

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

DiskoripultTervitus-

Lubasin, et kirjutan diskoritest. Lubasin, et paljudele see ei meeldi. Lubasin, et räägin nii nagu asjad on. Loodan, et täidan kõik lubadused.

Pealkiri vast ei ole parim, aga kindlasti hakkab silma. On neid siis vaja ? Tegelikult saab pulmapeol muusikalaskmisega hakkama ju iga mees ja naine, kel olemas arvuti ning piisavalt võimsad kõlarid. Nii on ja nii jääb. Miks siis diskorit pulma üldse vaja ?

Hüpates kohe teema lõppu, kohe alguses, vastan endale ja teile, et diskoreid on vaja. Kuid enne kui ühe neist välja valite, lugege minu kogemusi ning siis teate, mida otsida.

Aga siis alustaks otsast ja alustaks põhiasjadest.

Kui vaadata viimasel ajal seda, kuidas on diskorid väljanäinud nendes pulmades kus ma olen käinud ja mida olen näinud, siis pean ausalt ütlema, et...emmm...nad ei sobi kuidagi pulmadega kokku või siis ei sobi nad kokku selle kvaliteediga, mida ma arvan, et pulmades võiks olla.

Ülikonda neil pole, tehnika on poolik, istuvad oma puldi taga, mis on aastast 1995 ning see, kas rahvale midagi meeldib või mitte, ei huvita neid karvavõrdki.

Esimene asi, mis ma siin kohe välja ütlen, on see, et sõltumata, mis diskor sa oled ja kui suur staar, siis pulmadesse tuled sa ikka viisakas riietuses. Seda ei pea diskorile ütlema, vaid kui ta on hea tegija, siis ta peaks seda ise aduma. Sa ei saa tulla pulma teksastes ja t-särgis, kui sa oled ainuke muusikalaskja ning sa oled kogu aeg keset melu. See on lihtsalt kole...

Teine, kui tegija pakub teenust diskorina, siis peaks tegija ka teadma, mis tuleb tehnikast kaasa võtta. No näiteks viimane kord puudusid diskoril kõlarite statiivid, sest nii oli ta harjunud kogu aeg tegema. Ok, palju ta siis teab akustikast, arvatavasti mitte midagi, sest kui sa paned kõlarid rahva jalge ette põrandale, siis a) pole muusikat eriti kuulda, sest see sumbub esimeste tantsijate jalgadess, b) kuulda on ainult bassi, sest keskmised/kõrged sumbuvad, arvake ära kus - tantsijate jalgades, ning mööda maapinda liigub väga hästi ainult muusika madal ots.

Jättes kõrvale statiivid, siis heal diskoril võiks ikka alati ka bassikõlar kaasas olla (või isegi paar) - no see annab lihtsalt niipalju muusikakvaliteedile juurde.

Samuti ei võta tavaliselt diskor kaasa ka mitte mingisugust valgustehnikat ega ka vist julge noorpaarile öelda, et seda vaja võiks olla.

Kõigele sellele eelpool öeldule, ütlevad paljud diskorid, et see ju maksab, noorpaaril pole nii palju raha, et tellida mind ja tehnikat. Ma pean ju ka selle kuskilt rentima ?

Vastata oskan ma ainult nii, et kui sa juba oma teenuste eest raha võtad, siis jäta ikka mõni kopikas investeeringuteks ja osta siis endale tehnika millega seda teenust pakkuda. Ja tehnika ei saa olla ka kõige odavam "juust", vaid selline millega on hea teha ning millega kvaliteet ei kannata. Või lepi rentijatega pikad lepingud kokku, lepingud mille alusel saad alati tehnika, kuna lubad ainult nende käest võtta.

Samuti ei ole kõige ausam see, kui diskori teenust pakutakse ainult läbi arvuti muusikat lastes. No natuke võiks ikka oidu olla, et näidata ka siis rahvale keerlevaid plaadimasinaid ning seda kuidas sa muusikat kokku miksid - showd peab ka ju saama.

Ja viimane põhjus diskori isikust rääkides on see, et kui sa oled pulmadesse esineva kutsutud, siis sa ei paiguta ennast kuskile nurga taha, kust sind näeb ainult kõverpeegliga, vaid sa paigutad ennast ikka õhujuhiga nii, et oleks teda näha (ja kuulda). Sa ei tohi olla kogu aega kõrvaklapid peas.

Mida kindlasti diskor tegema ei pea, on see, et kui õhtujuhil on vaja oma mikker kuskile pulti ühendada ja diskoril pole nö vabu auke, siis see on tõesti õhtujuhi probleem. Diskor ei pea ning pole kohustatud vastutama kellegi teise töö eest.

Kõige suurem diskori poolt rääkivatest põhjustest on autorikaitse ning vastavad seadused Eestis (ma ei hakka seda siin ümberkirjutama, vaid proovin lihtsalt kasutada lihtsaid eestikeelseid sõnu). Kõikidel headel ja proffessionaalsetel diskoritel on olemas nö reproleping või nimetakse seda siis ka diskorilepinguks, mille alusel võib ta endale ostetud helikandjatelt reprodutseerida teoseid.

Ükskõik milline pidu ka ei ole, enda tarbeks ostetud muusikat ei tohi tavaline inimene (lugege: peokülaline) suurtes peokohtades teistele kuulata lasta. Kui teete pulmad kodus, siis pole mingit vahet, see on teie kodu ning kedagi ei huvita, kus te selle muusika saanud olete (huvitab tegelikult küll, aga seda on kontrollida keeruline), aga kohe kui teete oma peo kuskil peosaalis, talus, lossis, mõisas jne, on muusika päritolul hoopis teine maitse man. Ehk siis teil peavad olema lastava muusika pealt makstud autoritasud, seda teeb kas peokoht ise ja teeb seda ka diskor (avaliku esitamise leping on peokohal, diskoril on siis nö repro ehk esitajaleping. Seda ei pea olema, kui DJ mängib originaalplaatidelt). Muuseas, seda autoritasu peaksid/võiksid maksta ka Eesti kõik ansamblid, kes sülti teevad, kuid see on veel lahtiarutamata teema, nii et seda me siin ei puutu.

Peokohal on tavaliselt küll lepingud olemas nö taustamuusika laskmiseks, kuid puuduvad lepingud, kui kohale tuleb diskor, kel pole originaalplaate.

Nujah, mõtlevad paljud, et niikuinii ei tule keegi ju kontrollima, mis ma ikka põen ? Aga kui tullakse ja teil seda nö diskorilepingut pole ? Ning pole ka originaalplaate ? Mis saab siis ?

Muidugi on probleem ka sellest, et paljud Eestis oma teenuseid aktiivselt pakkuvaid diskorid ei oma seda lepingut - pakutakse küll teenuseid raha eest, kuid ei maksta mittemingisuguseid äritegemisega kaasnevaid makse. Kuid siis on hea koht küsida talt, kas tal on leping ja kirjutada selle lepingunumber ka omavahelisse koostöölepingusse või nõuda, et ta kasutaks originaalplaate.

Lisan veel mõned soovitused ja kommentaarid diskori valikul:

  1. Leppige diskoriga kokku ka stiil, mida tahate.
  2. Kui on mõte, et külalised tahavad soovilugusid, öelge seda diskorile.
  3. Diskoril ei ole maailma kõiki lugusid, ehk siis ärge solvuge, kui kõiki soove pulmapäeval täita ei saa (ja te pole nimekirja andnud)
  4. Hea ja aus diskor on kallim, pole midagi teha.
  5. Alati küsige, kas diskor on Eesti Esitajate Liiduga sõlminud lepingu. Kui pole, siis ta pole kahjuks aus tegija (variant on, et ta mängib ainult klubis ning klubil on leping, kuid kohe kui diskor klubist väljapoole pakub, peab tal leping olema või originaalplaadid)
  6. Küsige ka tehnika kohta, kas on diskori enda oma, kas on ka bassikõlarid jne jne.
  7. Ka pulmaisal, kes lubab teile diskot teha, peab olema leping Eesti Esitajate Liiduga (kui tal pole originaalplaate).

Nõnnaviisi, see on siis lühidalt diskoritest. Aga...kuna infot diskorite kohta on veel - kasvõi sellest, et mis stiili diskoreid valida, siis kirjutan sellest veel. Ja ehk suvejooksul saab näha ka rohkem diskoreid ja siis ka öelda, kas nad on natuke õppinud !

Tervitades,

Virgo Jaani
Pulmad.ee

PS! Viimane nimekiri nendest kellel on Esitajate Liiduga leping
PSS! See muutub pea iga nädal ehk siis seda tuleks ka üle küsida 

Aare Anton
Ahto Kalda
Ahto Kruusmann
Aleksander Tshernikov
Allan Peramets
Argo Lepik
Bert Prikenfeld
Erki Ohmann
Gunnar Tamm
Heiki Haapsal
Heiko Merikan
Imre Hardõkainen
Ivo Ukris
Jaak Kärmas
Kaspar Pokk
Kaupo Mitt
Kert Klaus
Kristjan Kaunissaar
Kristo Kaupmees
Madis Ojaliiv
Maido Möls
Marek Roomets
Marek Talivere
Margus Peterson
Margus-Koit Kivistik
Markko Riitsalu
Marko Pille
Ott Sander Palm
Rait Prits
Raivo Pedanik
Raul Rooma
Rein Karu
Ringo Saar
Roman Kin
Silver Tamm
Simo Jazõkov
Sven Tedre
Tajo Oja
Vaido Pannel
Veiko Värv

Sass Nixon
Võrgust väljas
Liitus: 8 Veebr 2008 - 11:42
Re: Diskorid - on neid üldse vaja ?
14 Mai, 2012 - 17:32

Täiesti nõus Virgoga! Selline tunne et Virgo on mu mõtteid lugenud :)! Alati olen öelnud, et kui pole raha, et võtta korralik band, võtke hea DJ. Kindlasti on hea DJ parem, kui mõni ühe või kahemeheband, kellel puudub nimi ja mängimise kogemus!
Palju kordi on küsitud, et miks teie teenus kallis on? Vastus lihtne, iga korralik õhtujuht/dj investeerib raha ja mitte vähe, tehnikasse! Minna kahe nn "linnupuuriga" (sateliitkõlarid, mis käivad statiivi otsa) diskot tegema on selle genre mõnitamine! Kui keegi tuleb mulle väitma, et tal tehnika, kus mingid noname kõlarid, siis minu jaoks pole see veenev! Hea tehnika on tuntud branditehnika ja just sellepärast selline tehnika ka palju maksab! Ei kujuta endale ette, et peaksin diskot tegema näiteks HQ tehnikaga, meie DJ´de seas on see saasttehnika nimekirjas, samuti nagu Behringer´i firma DJ tooted. Asi peab olema töökindel! Firmanimega tehnika on töökindel ja kindlasti ka kvaliteetse heliga. Diskot tehes, peab kindlasti olema ka subwoofer, ehk maakeeli supakas. Ilma teha on absurd! Ise kasutan dB tehnoloogia supakaid ja sateliite, see firma on tunnustatud ja kvaliteetne. Milleks peab olema tugev võimendi -aga ikka selleks, et ka vaikselt mängides tuleb puhtam kvaliteet, alati peab olema reservi -sama, mis arvuti kõvakettaga! Odava otsa võimendid mängivad ka vaikselt kehvasti ja kõvasti mängides tapab kliendi kõrva ära! Seega heal mobiilsel DJ´l on kindlasti korralik helitehnika ja see on tal isiklik, sest kui hakata veel eraldi tehnikarendiraha küsima, siis võib hind minna liiga kalliks, ehk juba keskmise bandi hinnaklassi. Kui küsitakse, siis ehk amortisatsioonitasu ja see pole suur.
Eraldi teema on valgus. Kui lähete kuskile diskoteeki, kas oskate ette kujutada, et seal pole valgust, efektvalgust, par valgust, lasereid, tossumasinaid jne? Sellist diskoteeki pole ilmselt olemas! Sama ka pulma pakutava DJ teenusega! Kindlasti peab olema korralikul dee jotil ka korralik valgustehnika!Kui kõike ei saa kohe, ehk DJ -l pole veel kõike segmente, siis saab DJ tehnikat ka rentida. Õnneks on meil palju rendifirmasid, kes pakuvad üsna soodsa hinnaga nii heli, kui valgustehnikat. Seega, kui DJ tuleb pakkuma teenust kahe kõlariga ja läppariga, siis saadaksin ma sellise venna kohe kuskile kursustele! Ei saa pakkuda poolikut teenust. Kui DJ pakub muusikat arvutist, siis selleks on olemas spetsiaalsed arvutijuhtimise konsoolid, mida paljud meist juba ka omavad. CD´d hakkavad vaikselt ajalooks muutuma. Samas on konsool oma väljanägemiselt üsna atraktiivne ja sellega saab teha vägagi head show´d, siin on ju kõik kinni dee jotis!
Kui pulmaisa, kes on ühtlasi ka DJ pakub teenust ja tuleb üksinda ilma abiliseta kohale, siis sellist venda ma enda pulma mängima ei laseks, sest kahte asja üheagselt korralikult teha ei saa -lihtsalt see on võimatu! Selleks peab ikka abimees olema.
Muusikavalikust. Kindlasti on välja kujunenud, et pulmades sobib kõige paremini 70,80,90ndate mainstream muusika nii meilt, kui mujalt. Kuid alati on hea küsida, ka noorte playlisti, mida nad kindlati soovivad oma pulmapeol kuulata. Heal diskoril on ka hea rahvatunnetus, küll ta oskab rahvast platsil hoida ja tekitada mõnusa sünergia.
Kindlasti on heal DJ´l ka hea pult, vajadusel toetus pult, kuhu lülitada band, esinejad jne...
Videolahendid, kui DJ on juba aastaid turul suudab ta pakkuda ka korralikku videotehnikat, profi dvd mängijad, projektor, ekraan, videomikser, kaamerad jne...
Riietus peab olema smart casual, et oleks mugav tööd teha ja sa ei solvaks oma riietumisstiiliga pulmalisi. T -särk ja teksad ei sobi pulmapeole. Teksad ehk veel, kui pulma, kuskil talus peetakse, kuid triiksärk võib ju igal DJ´l garderoobis olla!
Õige DJ teeb tööd seistes ja tantsib, elab oma poolt pakutavale muusikale kaasa! Näoga kinni arvutimonitoris... No jah. No comments :)!
Siis veel Virgo poolt lisatud nimekirjale, väike parandus -nimelt on paljudel DJ´del nick name ehk, siis kodanikunime järgi teatakse teda vähe. Siis sellest nimekirjast on -Bert Prikenfeld: DJ Critical, Jaak Kärmas - DJ Bill Young, Sven Tedre - DJ Kert Allas, Aleksander Tshernikov -DJ/pulmavanem Sass Nixon.
Litsentsist. Kui DJ pakub muusikat originaal helikandjalt, siis pole seda tarvis. Kui aga muusika tuleb koopiana, ehk kõvakettalt või kasvõi CDR ´i pealt, siis selleks on olemas igal endast lugupidaval DJ`l leping Eesti Esitajate Liiduga. Kui DJ väidab , et see litsents on olemas aga pole ette näidata, siis saab infot kas minu või Virgo kaudu. Võib ka ju otse Eesti Esitajate Liitu helistada ja sealne rahvas on alati lahkesti nõus Teid aitama.
Ja lõpuks, reeglina on pulm üks kord elus, seega tuleb teha see korralikult, nii, et on aastate pärast hea meenutada ja ei pea teatud kohti meenutustest kustutama...
Algamas on suvi 2012, enda ja Eesti Meelelahutajate Liidu nimel soovin kõikidele noorpaaridele õnnelikku pulmapäeva ja õiget otsust, tegijate valikul.
Parimate päikeliste soovidega,
Sass Nixon
PS: Kindlasti peate olema kindlad, kas dj muusika on legaalne. Mitte kunagi ei oska ette öelda, millal tuleb kontroll diskorit kontrollima (kui tegu lossi, mõisa vms peoga). Selline asi aga võib head mälestused pikaks ajaks ära rikkuda. Parem karta, kui kahetseda :)!

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Diskorid - on neid üldse vaja ?
14 Mai, 2012 - 19:44

Tervitus-

Väike komm, et ega ei ole ikka küll lahkelt see Eesti Esitajate Liit aitamas. Mina ju küsisin seda listi neilt, nemad suunasid Sassile ja Sass küsisid uuesti seda neilt ning Sassile siis vastati.

Ehk siis nad on vajalik organisatsioon, aga väga bürokraatlik.

Tervitades,

Virgo

pisipulm
Võrgust väljas
Liitus: 28 Nov 2011 - 09:33
Re: Diskorid - on neid üldse vaja ?
26 Mai, 2012 - 13:29

Mina leian, et kui pakud dj teenust, siis peaks ka krralik tehnika olema. Teksadel pole midagi viga, kui lisada korralik särk aga dressid jätke koju.

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Diskorid - on neid üldse vaja ?
1 Juuni, 2012 - 23:04

Tervitus-

Nõus. Mul pole tegelikult selle vastu midagi, et DJ on teksades, aga ta võiks ikka olla natuke "smart casuali" tüüpi teksades. Kusjuures rõhk on sõnal "smart" :D

Tervitades,

Virgo

soo puhkemaja
Võrgust väljas
Liitus: 13 Dets 2010 - 12:05
Re: Diskorid - on neid üldse vaja ?
4 September, 2012 - 23:54

Kordaks ka omaltpoolt üle-hea diskor on mitu korda üle kehvast bändist.Kahjuks meie turul neid bände mõned ikka on,kelle lahkumist pulmarahvas kannatamatult ootab.See et diskor omab korralikku tehnikat,sobivat riietust,valgustehnikat jne on elementaarne.See kehtib loomulikult iga elukutse puhul,et head tööd kehva riistaga teha ei saa.

Parimat!

toomas

Tõnis Kotsar
Kasutaja Tõnis Kotsar pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Sept 2012 - 14:56
Re: Diskorid - on neid üldse vaja ?
27 Märts, 2015 - 00:28

Lisan siia omalt poolt nii palju,et kui ikkagi minna pulma diskoriteenust pakkuma peab olema paigas kõik. Heli,valgus ja ka DJ riietus. Ei saa olla nii,et samade riietega millega ma transat teen ja kõlareid tassin mängin pärast muusikat. Mingi lugupidamine võiks ikkagi säilida nii pruutpaari kui ka pulmakülastajate suhtes. Sama kehtib ka tehnika kohta. Ei saa minna pidu tegema päevinäinud heli ja valgustehnikaga mis osaliselt töötab ja osaliselt ei tööta. Reegel,et igasse masinasse on tehasest pandud vajalik kogus suitsu ja kui see suits masinast välja läheb siis see masin enam ei tööta peab kahjuks paika ka kõlarite ja diskovalguse puhul.
Parimat ja edu kõigile