Igal nooblil olengul või ballil on pillimehel ikka kibe töö ... - Muusika

Sisestas lihtne5,
Blogide kategooria: 

Järgnev lugemine on mõeldud eeskätt neile pruutpaaridele, kes soovivad, et nende pulmapeol oleks võimalik tantsu keerutada. Muusikat on igasugust ja seda on võimalik esitada kas muusikute poolt või plaadimängija abil. Võimalustest ja maitsest sõltuvalt olla kas kerge või raske. Proovin järgnevalt ennast asetada peo organiseerijate nahka ja kirjeldada seda teekonda, mis muusikalise meelelahutaja valikul läbida tuleb.

Olles ise kümneaastase staažiga hobimoosekant, siis vaatlen teemat eelkõige bändimehe mätta otsast. Sellegipoolest, kasutades veidi kujutlusvõimet ning asendades sõna „bänd“ lühendiga „DJ“, peaks sama jutt kehtima ka diskori valikul.

Millest alustada?

Katsuge ette kujutada plaanitava pulmapeo soovitavat õhkkonda. Kas tahate pidu koos tantsu ja tagaajamisega või pigem taustamuusikat rahuliku vestluse juurde? Esimesel puhul on kõige kindlam valik bänd, mis oskab mängida natuke kõike ehk siis 50-ndate aastate rokist kuni tänapäevaste hittideni. Džäss- ja meeleolumuusikat viljelevad kollektiivid seevastu on populaarsed just vastuvõtustiilis pulmades, rõhutades oma muusikaga erilist meeleolu, ajastut või stiili. Kui olete aga andunud Kukerpillide või Metsatöllu fänn, siis on asi muidugi juba eos selge, sest te korraldate oma peo ainult oma lemmikbändi osalusel ja nende ajagraafikule sobivalt.

Kui on tegemist vastuvõtu stiilis pulmaga, siis on omal kohal keelpillikvartett või pianist, kui aga poole ööni kestva peoga, on põhjust mõelda tantsumuusika leidmisele. Arvestada tasub ka külaliste võimaliku muusikamaitse ja vanusega ning sellega, kas nad tahavad tantsida, kuulata muusikat või veidikene mõlemat? Laske külaliste nimekiri silme eest läbi, mõeldes kui palju on nende hulgas tantsurahvast.

Esineja seisukohast on äärmiselt oluline, et tellija on välja mõelnud, mida ta tahab. Peo korraldamisel on kaks erinevat lähenemist: esimene – see on noorpaari pidu ja kõik peab olema nii, nagu neile meeldib – või teine, et lisaks iseendale tuleb arvestada ka külalistega. Loomulikult on oma maitse tähtis, kuid alati tasub meeles pidada, et peokülalistele ei pruugi sama muusika kohe mitte meeldida. Ma arvan, et ükski noorpaar ei taha, et külalistele jääks pulmast meelde rokkbänd, mis mängis nii kõvasti, et polnud võimalik rääkida, või vaimustav džässmuusika, mis ei kutsunud miskipärast üldse tantsima. Uskuge, mõru mälestus ebaõnnestunud peost jääb peale külaliste ka muusikute mällu.

Olles välja valinud, mis stiilis muusikat oma pulma tahate, tuleb hakata otsima „seda õiget“. Kui otsustasite elava muusika kasuks, siis kui suurt bändi tuleks otsida? Rusikareegel on, et mida suurem on oodatavate külaliste arv, seda suurem võiks olla bänd ja vastupidi. Minule isiklikult tundub veidi naljakas vaadata viieliikmelist bändi 30 inimesega pulmas, aga erandid pidid teadupärast reegleid kinnitama ...

Viis sammu teile sobiva bändi leidmisel.

 • Esimene samm: koostage nimekiri teile meeldivatest bändidest Tänu kõikvõimsale internetile on seda üsna lihtne teha. Infot bändide kohta leiab nt Neti.ee muusika rubriigist ja Ansamblite andmebaasist. Kindlasti tasub küsida nõu ka oma sõpradelt, samuti pidude korraldamisega kokkupuutuvatelt isikutelt. Nt õhtujuhid, pulmaisad, fotograafid jt on näinud erinevaid meelelahutajaid ning oskavad kindlasti anda palju häid soovitusi. Enamikul bändidest on õnneks olemas veebilehed. Heal tasemel veebileht peaks andma ansamblist suhteliselt adekvaatse pildi. Tihtipeale on kodulehel üleval helinäited või bändi mängitavate lugude nimekiri. Need on esimesed indikaatorid saamaks aru, kas pillimehed vastavad teie maitsele või mitte. Helinäiteid kuulates tasub lähtuda kõhutundest ehk siis kas teile meeldib, mida kuulete või mitte? Lisaks bändi poolt üles riputatud lugude valikule võiks tähelepanu pöörata laulja hääletämbrile, pillimeeste soolode maitsekusele, kokkumängule... Aga tegelikult taandub lõpuks kõik sellele, kas suudate kujutada kuuldud muusikat oma pulmas kõlamas või ei. Kui ei, siis pliiats kätte ja kriipsutage selle ansambli nimi maha. Peale helinäidete kuulamist peaks nimekiri tunduvalt lühemaks jääma.
  Kui sellest tohutust läbikuulatud muusikast saadud laksust on veel vähegi rammu järel, siis võite allesjäänud bändidest koostada edetabeli, et valmistuda kontakteerumiseks esimesse otsa kuulujatega.
   
 • Teine samm: võtke bändi(de)ga ühendust Kõigepealt tuleks välja selgitada, kas bänd on soovitud kuupäeval vaba (mängugraafikud bändide kodulehel ei pruugi alati kajastada kõige viimast infot) ja kui vastus on jaatav, tuleks edasi minna küsimustega hindade, muusika jne kohta. Bändi käest võiks uurida, kaua nad on koos mänginud ja kas neil on soovitajaid või on nende kohta internetis arvamust avaldatud. Kui bändil pole kodulehel helinäiteid, siis võib neid paluda saata e-mailile. Endast lugupidav muusikakollektiiv vastab e-mailile vähemalt 24 tunni jooksul.
  Isiklikust kogemusest tean öelda, et viimasel ajal on sagenenud päringud, kus küsitakse ainult bändi õhtu hinda. Nõus, ajad on praegu rasked, aga austusest Muusika vastu soovitan siinkohal, et kuigi hind on oluline kriteerium, siis kindlasti ärge käsitlege seda ainsa mõõdupuuna valiku tegemisel.
  Ja veel üks soov. Kui te olete korra bändiga ühendust võtnud, kirjutanud või helistanud, kuid siis otsustanud, et mingil põhjusel see bänd teile ei sobi, palun andke sellest ka bändile teada. Esiteks on see viisakas, teiseks saavad bändid niimoodi enda kohta tagasisidet, millest tulevikus tõuseb kasu neile endile ja tellijatele.
 • Kolmas samm: külasta bändi esinemist Kui teil mingil põhjusel pole võimalik kolmandat sammu astuda või bänd teile lihtsalt nii kui nii üliväga meeldib, võite kohe asuda neljanda sammu juurde. Enamikel bändidel on kodulehel üleval esinemiskalender, kus on kirjas, millal nad esinevad avalikes pubides, restoranides, rahvamajades jne. Leidke sealt endale mõni sobiv pidu ja minge vaatama, kuidas teie „lemmikud“ elusast peast välja näevad. Bändi jälgides tuleks jällegi kuulata sisetunnet ehk teisisõnu, kas teile meeldib see, mida laval näete? Kuulake, kas bändi helitugevus on normaalne, kuidas pillimehed laval käituvad, vaadake, kas rahvas tantsib nende muusika järgi ning kõige tähtsam küsimus – kas suudate sama bändi ette kujutada mängimas oma pulmas? Kui bänd teeb pausi ja te olete nähtuga rahul, võiksite ennast tutvustada bändi liidrile ning küsida mõningaid täiendavaid küsimusi, et saada aimu, kas tegu on inimesega, kellega on mugav ja meeldiv suhelda, kellega saab asju ajada ning kelle kätte te usaldaksite oma pulma muusikalise poole.
   
 • Neljas samm: broneerige bänd Kui otsus on tehtud, tuleb lüüa käed. Soovi korral võite bändiga teha lepingu. Kuivõrd antud teemat on pulmad.ee-s piisavalt kajastatud, siis ei tahaks praegu sellel pikemalt peatuda. Huvilised võivad vaadata siia http://www.pulmad.ee/node/4222
 • Viies samm: pidage plaani Pole midagi paremat heast plaanist. Näiteks kui te ei tea, millist lugu valida avatantsu saateks (see ei pea tingimata valss olema), siis võite julgelt bändiga selles osas nõu pidada, samuti pulmalauliku koostamisel. Enamik bände tuleb teile vastu mõne spetsiaalse loo äraõppimise osas, aga siinkohal tuleks meeles pidada, et bändile peaks jääma vähemalt kuu aega selle loo harjutamiseks.
  Ärge andke bändile ette lugude nimekirja, mida mängida. Usaldage neid, sest neil on üldjuhul seljataga aastatepikkune kogemus rahva meeleolude ja soovide hindamisel ning vastavalt sellele muusika valimisel. Samas on igati õigustatud nimetada mõningad lood bändi repertuaaris, mida kindlasti soovite kuulda või nende järgi tantsida. Samuti need lood, mida te kindlasti kuulda ei soovi. Andke bändile teada, kes on teie pulmaisa ja vastupidi. Võimalusel võiksid nad enne pulma ühenduda ja põgusalt pulma kondikava läbi käia. Pulmaisa ja bändi vaheline koostöö peo ajal on väga oluline. Nende teravad pilgud näevad täpselt ära millal on tantsuaeg ja millal mitte.

Hinnad.

Tihtipeale kurdetakse, et bändid ei taha oma hindu avalikustada. Nii see tõesti on ja põhjus on selles, et iga pidu on nagu rätsepaülikond, mis alati erinevatest tükkidest kokku õmmeldakse. Kuidas siis kujuneb ühe bändi hinnapakkumine?

Rusikareegel on see, et mida rohkem on bändis inimesi, seda kallim ta on. Samuti mõjutab hinda bändi tuntus. Pulmade puhul on hinnakalkulatsiooni aluseks ka see, kui pikalt ehk mitu setti muusikud peavad mängima. Enamikel juhtudel kalkuleeritakse hind vastavalt settide arvule ning kõik, mis seda ületab, tuleb kokku leppida ja tasustada eraldi. Igaks juhuks võite varem välja uurida, kui palju maksab bändi lisasett ja kas nad on üldse nõus vajadusel lisalugusid mängima. Hinna määrab teatud osas ka see, mis kell bänd peab saabuma, et jõuda tehnika enne külaliste tulekut üles panna. Kui pidu toimub bändi poolt vaadatuna teises Eesti otsas, siis algab nende tööpäev sellest hetkest, kui nad tehnika autosse tõstavad ja sõitma hakkavad ja me kõik tahame, et iga tund meie tööajast oleks õiglaselt tasustatud.

Olles jõudnud teekonna juurde, tuleb mainida, et ka see on üks komponent, mis bändi hinnas sisaldub, sest autod õhuga kahjuks ei sõida ning mida kaugemale tuleb veereda, seda suuremad on kütusekulud.

Mis puudutab tehnikat, siis õnneks on enamikul Eesti tantsubändidest isiklik tehnika olemas (pean silmas eeskätt helitehnikat). Samas kui soovite tellida tuntumat bändi, olge valmis silmitsi seisma faktiga, et tasuda tuleb ka helitehnika rendi eest. Kui bänd nimetab oma pakkumises hinna, mis on teie jaoks liiga kõrge, siis ärge häbenege seda välja öelda. Paljud muusikud on nõus järeleandmisi tegema selle asemel, et mängust üldse ilma jääda. Vanasõnagi ütleb, et küsija suu pihta ei lööda.

Settide pikkus.

On muusikuid, keda ei kõiguta pulma programm ja kes mängivad oma setid täpselt kellast kellani ära, kuid enamik bände on siiski paindlikud. Näiteks alustab bänd esimest setti ja juhtub, et peale noorpaari avatantsu ei lähe alati üldiseks jalakeerutamiseks. Sellisel juhul on mõttekas lasta pillimeestel plaanitud 30-40 minuti asemel teha kolm-neli sissejuhatavat lugu ning minna programmiga edasi.

Ärgu noorpaar muretsegu, küll moosekandid peo teises pooles "kaotatud aja" tasa teevad.

Mina olen seisukohal, et ansambel ei pea ära ootama hetke, millal viimane pulmaline väsimusest põrandale langeb. Põhjus on selles, et väga raske on säilitada sütitavat energiat viiendasse, kuuendasse või seitsmendasse setti (samas on pillimehi, kes seda suudavad ja müts maha nende ees).

Kui kokkulepitud viimase seti lõpuks on bänd suutnud külalised viia sellisesse staadiumisse, et nende särk on seljas märg ja "üks jalg on õhus" ehk teisisõnu on pidulistel tunne, et tahaks nagu veel midagi, on täpselt õige aeg ametliku programmiga lõpetada. Kuigi seda on raske uskuda, jätab just selle hetke emotsioon rahvale hinge tunde "viimase peal" peost, mida meenutatakse veel aastaid hiljemgi.

Mida bänd teie käest teada tahab?

 • Millises Eestimaa paigas pidu toimub?
 • Kui palju külalisi pulma oodatakse?
 • Mis kell külalised saabuvad? Küsimuse mõte on selles, et tehnika tuleb üles panna ja heliproov ära teha ning mida suurem on bänd, seda kauem võtab see aega. Üldjuhul peab tehnika enne noorpaari ja külaliste saabumist olema paigas ja heliproov tehtud. See tähendab, et olenevalt bändi suurusest tulevad muusikud kohale 1-3 tundi enne peo algust.
 • Kas pidu toimub sees või väljas? Kui väljas, siis oleks mõistlik tekitada bändi mängupaika katusealune võimaliku vihmasaju puhuks.
 • Kas on vaja kaasa võtta taustamuusika, plaadimängija, lisamikrofon vm?
 • Mis kellani teie pidu kestab ja kui kaua soovite, et bänd mängiks?
 • Kas peale bändi viimast lugu tahetakse läbi bändi helivõimenduse veel muusikat lasta?
 •  

Millal eelistada bändi ja millal diskorit?

Diskori tellimist tasub kaaluda juhul kui:

 • peo eelarve on suhteliselt kitsas;
 • soovite kuulda erinevaid muusikastiile (nt kordamööda hip-hop, hevi ja Saksa šlaagrid) Olgem ausad – DJ muusikavaramu on mitmeid kordi laiem kui ükskõik millise bändi omandatud repertuaar;
 • soovite, et tantsumuusika kõlaks pausideta;
 • tahate kuulda muusikat originaalesitajate poolt laulduna.

Kõikidel muudel juhtudel kaaluge tõsiselt bändi tellimist, sest salvestatud heli ei suuda võistelda pillimehe poolt kohapeal muusikainstrumendist väljavõlutud helide soojuse ja tunnetega.

Meeleolukaid muusikaelamusi!

Margo Peetsalu
ans. Lihtne Viis – 100% LIVE !!!
www.lihtneviis.ee

 

ahsaraks
Kasutaja ahsaraks pilt
Võrgust väljas
Liitus: 28 Juuni 2011 - 05:10
Re: Igal nooblil olengul või ballil on pillimehel ikka kibe...
17 Märts, 2013 - 23:16

Tere!

 

Aitäh Margole asjalike mõtete eest! Kirjatükk on praeguseks küll juba 4 aastat vana, aga minu arust igati aktuaalne. 

Justjust, kõik algab plaanist. Õnnestunud (pulma)peo alus on just see, et korraldajad annavad endale aru, milliseid esinejaid nad just sellel peol näha tahaksid. Mina isiklikult eelistaksin vähegi suurema sündmuse puhul elusat muusikat, mitte masinamuusikat. Ehkki ei saa eitada, et leidub ülihästi rahva soove ja peomeeleolu tabavaid DJ-sid.

Tahaksin ikka ja jälle korraldajatele südamele panna: ärge tehke oma valikuid esinejate osas puhtalt "rahapõhiselt". Majanduslik külg on tähtis, selge see, siiski ei saa asjale läheneda nagu, ütleme, odaviskesse, kus paar sentimeetrit otsustabki parima. Kuidagi veidralt palju on küsijaid, keda peale rahanumbri justkui muu ei huvitagi.

Seda valiku protseduuri võiks võrrelda autoostuga. Helistate kõik automüügikuulutused läbi ja valite lihtsalt kõige väiksema hinna, küsimata midagi auto margi, läbisõidu või seisundi kohta. Muidugi saategi siis kõige odavama, mida ju soovisitegi. Roostes sapika kapitaalremonti vajava mootoriga.   

 

 Nagu maailm üldiselt, on ka esinejate palett üpriski kirju. Vedamist, edu ja õnne "õige" leidmisel!

Meelis

ans. "Ah sa RAKS!"