Mõningaid tähelepanekuid seoses ansamblite ja meelelahutusüritustega - Muusika

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Kuna Pulmad.ee on väga head koht nõuannete jagamiseks ja saamiseks, otsustasin ka ise natuke „ansamblindusest“ kirjutada. Ise käime esinemas ansambel Nukker Kukeke nime all, kuid arvan, et need teemad, millest räägin, on üldisemat laadi ning kehtivad enamike ürituste puhul, kus „elavat“ muusikat meelelahutuseks pakutakse (olgu siis pulmad, juubelid, jõulupeod vms).

Kuigi tänasel päeval on palju üritusturunduse ning pulmakorraldusega seotud ettevõtteid, kes suurema osa ettevalmistustest kliendi eest ära teevad, leidub neid tublisid, kes tahavad ikkagi ise korralduse enda kanda võtta. Eriti on seda märgata pulmade puhul. Ja just nendele inimestele mõeldes oleme enda kogemuste põhjal kirja pannud mõned küsimused ning nõuanded, millele tasuks mõelda, kui soov on kuulata või tantsida live-muusika saatel. Ärge palun võtke neid nõuandeid targutamise või kapriisina, vaid kogemustena, mida soovime selle foorumi lugejatega jagada. Need punktid on üleval ka meie kodukal: http://nukkerkukeke.ee/index.php?s=666

Küsimused:

 • Kas üritus toimub siseruumides või väljas? Kui üritus toimub väljas, kas on arvestatud ilmamuutusega?
 • Kas ansamblil on piisavalt esinemisruumi (minimaalselt 4x3 m) ja tantsijatel piisavalt tantsuruumi?
 • Kas lava soovivad kasutada peale ansambli ka teised esinejad?
 • Kas elektrisüsteemid on kvaliteetsed ja peavad vastu?
 • Mis toimub ansamblimuusika vaheaegadel, kes vastutab taustamuusika eest?
 • Mis saab siis kui ansambel lõpetab, kas pidu jätkub ja kas on vaja helitehnikat?
 • Kas ja kelle helitehnikat kasutatakse ürituse üldiseks läbiviimiseks (kõned, õhtujuhi mikrofon, teiste artistide esinemine, taustamuusika jms)?

Ja eelnevale lisaks ka mõned soovitused:

 • Kui üritus toimub väljas, siis tehke eelnevalt kindlaks, et ansamblil on vettpidav katus esinemispaiga kohal. Ilma katuseta ei ole enamik ansambleid nõus välipeol esinema. Sõltuvalt ansamblist nõutakse mõnikord ka, et oleks esinemispaigal ka alus (kaitseks liiva, tolmu ning niiskuse eest)
 • Ansambli helitehnikale on vajalik kvaliteetne elektrienergia. Ebakvaliteetne elektrienergia kahjustab helivõimendust ja instrumente ning võib peo enneaegselt lõpetada. Oleme seda korduvalt tunda saanud. Paljudes kohtades on tulnud natukenegi võimsama tehnikaga (üle 3,5 kW näiteks) probleeme
 • Ürituse kokkuleppimisel on kasulik võimalikult täpselt määratleda, milline on artisti ülesanne Teie peol, kui palju on vaja mängida, alguse ning lõpu kellaajad. Peo õnnestumisele aitab kaasa eelnevalt sõlmitud kirjalik leping. Kogemused on näidanud et millegipärast tekib probleeme just nende üritustega, kus leping tegemata jäi.
 • Kui eelnev kokkulepe puudub, siis on ansambli ülesanne vaid oma muusika esitamine. Ei saa loota, et ansambliga käib kaasas kogu ürituse helindamine või teiste artistide ning peojuhi teenindamine. Kõik on võimalik, kuid need asjad tuleb enne kokku leppida. Üks mu tuttav muusik ütles ükskord peale ühte kooli juubelit tabavalt, et kui ansambel tuleb kaks tundi varem kohtale, siis ei tähenda see seda, et ta saab korralikult heliproovi teha, vaid et kohalikud taidluskollektiivid saavad ansambli tehnikat kasutades oma kavad kolm korda läbi teha. Kordan, et heliteenindus pole enesestmõistetav, vaid kokkuleppe küsimus.
 • Ükski ansambel ei valda kogu maailma repertuaari, seega on kindla pilliloo või tantsu asjus eelnev kõnelus kindlasti vajalik (nt avavalss, sünnipäevalugu). Mis puutub pulmadesse, siis seal oleks väga vajalik kas pruutpaari või pulmavanaga eelnev kohtumine. Kuna pulmad on kahe inimese jaoks väga isiklik ettevõtmine, siis tihti soovitakse erilisi pillilugusid, millest on kindlasti vaja eelnevalt rääkida.
 • Kui ansambel (ise oleme 4-liikmeline) on end laval paika seadnud, on selle nihutamisega tükk tegemist. Seega, kui lava soovivad kasutada ka teised esinejad, tuleb sellega arvestada ansambli paigutamisel kohe alguses.
 • Kui olete lubanud ansambliga asjaolude täpsustamiseks kontakti võtta, tuleks seda ka teha. Ka siis kui Te otsustasite selle ürituse puhul mõne teise ansambli kasuks. Ei tasu peljata ansamblile ära ütlemist, kui see toimub läbirääkimiste käigus. Siis on ka muusikutel selgus majas.

Sellised on mõningad meie ansambli tegutsemisaastatel saadud kogemustest tulnud nõuanded. Loodan, et nendest on kellelegi kasu. Mida vähem arusaamatusi, seda paremad mälestused pidudest jäävad. Nii pidulistele kui pillimeestele.

Lugupidamisega

Risto Lehiste
Ansamblist Nukker Kukeke