Kurvad pruudid ehk mõni sõna tegijate valimisest. - Planeerimine, Fotograafia, Pulmaisad

Sisestas Urmas Ääro,

Loodetavasti on nüüdseks see va masu läbi saanud ja elu taas normaalsetesse rööpasse naasmas. Või kas ikka on? Mulle näib, et üks asi mille taastumine siiski rohkem aega nõuab on üldine kvaliteedilangus. Küllap on see seotud kokkutõmmatud eelarvete tõttu langenud professionaalse tasemega.Fotograaf Urmas Ääro

Pulmafotograafina nägin möödunud aastal päris palju pulmi üsna tundmatute pulmaisadega. Ja see, et nad on tundmatud ei tulene mitte ülekohtust nende suhtes vaid ikka sellest, et nende tase pole teab kui kõrge. Mõnel korral tundus lausa, et olen sattunud mingisse ajaauku ja tagasi liikunud sügavasse nõukaaega. Lamedad allapoole vööd naljad, kõva viinavõtmisele ärgitamine, mängud sellised, et võiks arvata, et tegu on spordipäevaga. Või pulmaisa kellest pulmarahvas lihtsalt „üle astus“, kes ei suutnud üritust sujuval joonel hoida.

Pruudid püüavad küll enamjaolt head nägu teha, kuidas teisiti. Kord võttis suisa üks pruut mul nööbist kinni ja kurjustas :"Urmas, miks sa ei hoiatanud mind." Tegelikult hoiatasin. Ka selline mõte pruudi suust lubab ohtu aimata: „Meil on üks hea suuvärgiga sugulane, ta teeb hästi nalja“.

Tegelikult pole õhtu juhtimine sootuks mitte naljategemine. Olen olnud sageli pulmades kus eriti nalja ei tehtagi ja mänge ei mängita ning mis ikkagi jätavad väga elegantse ja sooja mulje. Fotograaf Urmas Ääro

Pulmaisa roll ja ülesanne on eelkõige pidu sujuvalt juhtida. Olen pulmaisadest kirjutanud oma blogis http://urmasaaro.com põhjalikumalt. Kindlasti aitab see sul paremini tema rolli mõista ja õigeid otsuseid langetada.

Kuid samuti kui kehva toidu nii unustame aja jooksul ka piinlikud pulmaisa ettevõtmised. Mälu juba on kord selline, et halvad asjad ununevad või mõeldakse aja jooksul ilusamaks. Mis aga mitte kunagi ei unune on pildid sinu pulmast. Julgen arvata, et aja kulgedes taipad, et kõige olulisem tegelane su pulmas on see kes aitab mälestusi luua (tõepoolest luua).

Fotograafina ei saaks ma ju teisiti suhtudagi, eks. Küllap olete märganud, et nii mõnigi kauge lapsepõlvemälestus on tegelikult pärit hoopis mõnelt fotolt sellest ajast. Tõenäoliselt ilma selle fotota ei mäletatakski seda.

Siinkohal esitan ühe veidi kiusliku küsimuse: Mis sa arvad, kas fotograafia kajastab reaalsust?

Küllap kõlab see küsimus veidraltki. On ju need reaalsed asjad mida pildistatakse - ju ikka kajastab. Kuid tegelikult kajastab ta hoopis fotograafi nägemust reaalsusest. Öeldakse ka, et fotokaamera näeb tegelikult kahes suunas: Objektiivi poolt vaatab ta maailma mida pildistab ja teiselt poolt läbi pildiakna ka fotograafi hinge.Fotograaf Urmas Ääro Kindlasti on see nii. Küllap oled märganud kui erinevaid pilte erinevad fotograafid samast sündmusest või kohast teha võivad. Seega olen ma täiesti veendunud selles, et hea fotograaf loob sulle su pulmast head mälestused. Tal on kogemust tabada olulisi ja värvikaid hetki ja oskust ning silma need hetked ilusateks ja kõnekateks piltideks luua. Eriti oluliseks pean fotograafi reportaaž- ehk õieti jutustamiseivõimet, võimet oma piltide abil lugu vesta. Ilupildid on kaunid küll kuid nad ei jutusta ju enamjaolt päris tõepärast lugu. Aja jooksul muutuvad kindlasti tähtsamaiks pildid mis aitavad sul meenutada. Tõsi küll ka lavastatud piltidega püüame ju lugu luua. Lugu tunnetest mis tõid teid selle kauni päevani.

Kindlasti on oluline ka korralik fototehnika. Ehkki kunagi üks vana ja väärikas fotograaf ütles, et pole tähtis millega sa pildistad, kasvõi mesitaruga. Oluline on see, kas fotograafil on silma või ei ole. Tänasel päeval ma enam seda dramaatilist seisukohta siiski ei jaga. Korralik profitehnika on nüüd ikka nii hea, et mesitaruga seda võrrelda ...Fotograaf Urmas Ääro

Tipptasemel tehnika lubab ka kehvades valgusoludes hea ja isegi põneva tulemuse saada kuna ta on iga kandi pealt oluliselt tundlikum kui laiatarbe jaoks toodetud mudelid. Kuid on selge ju, et selline väärt tehnika ka maksab korralikult, nii10 – 12 tuhande euro kanti või rohkemgi.

Miks ma seda sulle räägin?

Et sul ei tekiks põhjendamatut lootust saada fotohuviliselt sõbralt samahäid pilte kui fotograafilt kel on selles valdkonnas kogemust ja kes end ka pidevalt täiendab. Mis muidugi ei tähenda, et sa ei võiks seda ülesannet oma sõbra õlule sättida või odavat fotograafi palgata. Lihtsalt pead teadma, et need pildid ei saa olema nii head ja jutustavad kui need mida netis pulmafotograafide saitidel imetlesid. Möödunud masuaeg on toonud turule väga palju odavamat hinnaklassi pakkuvaid fotoinimesi (ju kõiki muidki). Küllap on tihti põhjuseks eelmisest kohast tööta jäämine. Küllap ahvatleb paljusid ka vabakutselise "romantiline" põli. Kindlasti on uute tulijate seas ka andekaid ja omapärase ning uudse nägemusega tegijaid, kellest tulevikus veel palju kuuleme. Mõnda sellist olen ka juba näinud. Kuid suurem enamus pürgijaid seda küll ei ole. Tean seda päris omadest kogemustest. Mul on ette tulnud möödunud hooajal päris palju sellist tööd kus pruut on oma fotograafilt algmaterjali ka kätte kaubelnud ning pöördub siis minu poole, et ma nendest piltidest "midagi teeks mida kannataks albumisse panna". Mitte kunagi varem pole mul sellist tööd küll ette tulnud.

Fotograaf Urmas ÄäroJa veel üks kõnekas turu olukorda kirjeldav sündmus. Mul tuli fotograafide liidu liikmena osaleda tarbijakaitse komisjoni istungil kus arutati rahulolematu pruudi kaebust oma fotograafi vastu. See oli esimene selline juhtum selles komisjonis. Need pildid ei kannatanud tõepoolest mingit kriitikat. Kuid minu manitsus õnnetule pruudile oli pigem: nii hooletult ei saa omale pulma tegijaid valida ja muidugi ka sellise hinna eest.

See fotograaf lihtsalt ei olnudki rohkemaks suuteline.

Mille eest teda siis karistada? Selge, et head tegijad maksavad rohkem. Aga eks pulmade korraldamisel tuleb tihti mõelda mõistele - prioriteedid. On võimalik palju leida kohti kokkuhoiuks mis ometi üldist taset ei muuda. Eks muidugi või selleks kokkuhoiu kohaks olla ka fotograaf, eks siis tuleb leppida ka teistsuguse mälestusega. Kokkuvõtteks võin öelda, et nii palju õnnetuid pruute ei ole ma oma 11ne aastase pulmafotograafi staaži jooksul varem küll näinud. Loodame siis, et meie majanduse paranedes jäävad alles ikka ainult need tegijad kes oma asja südamega teevad ja kel selleks ka eeldusi olgu nad siis „uued“ või „vanad“ ja et pruudid kõik jätkuvalt õnnelikud võiksid olla ning lapselapsega pulmaalbumit sirvides kauneid mälestusi nautida.

Heino
Võrgust väljas
Liitus: 29 Märts 2008 - 06:52
Re: Kurvad pruudid ehk mõni sõna tegijate valimisest.
17 Märts, 2011 - 10:31

Kahetsusega pean tunnistama, et tunnen ka pakutava teenuse kvaliteedi ees tõsiselt muret. Seda eriti pulmavanemate osas. Praegused tegijad enamus pole saanud mingit väljaõpet ega juhiseid - kuidas pulmapidu peaks välja nägema ning millised mängud ja naljad on sobilikud pulmalistele pakkuda. Piinlik on lugeda neid kirju kus palutakse väga , et me ei soovi labaseid mänge oma pulmas või juubelil! Olen näinud ka video- ja fotomehi kes teevad oma alguspildid ja kaadrid ära ja lihtsalt istuvad kuskil nurgas - samas toimuvad peol huvitavad mängud ja tantsud! Tegijate ja pruutpaaride kokkutulekul Vihterpalus oli sellest kvaliteetsest teenusest juttu. Arvamuseks jäi ,et küll turg asja paika paneb. Kahjuks ei pane - vähemalt mitte niipea! Pea igas pruutpaari esimeses kirjas küsitakse esimesena HINDA - mitte seda - mida te suudate mingi raha eest pakkuda. Ja nii valitakse teadmatusest mingi odavaim tegija - kes lihtsalt selle oodatud sündmuse ära rikub või tekitab labasustega piinlikke olukordi. Meil nüüd vaba riik ja igaüks võib teha mis tahab ja kuidas oskab. Jään siiski selle arvamuse juurde et oleks viimane aeg hakata neid pulmavanemaid ja paljusid teisi teenindajaid koolitama ja atesteerima. Kes selle pulmavanemate - õhtujuhtide koolitusasja enda peale võtab ei tea öelda - heal meelel aitaksin seal oma kogemusi ja nõu teistele jagada. Tänud Urmasele -kes siin oma nõuandeid jagab ja tellijate silma teritab teenusepakkujate valikul. Kauneid ja meeldejäävaid pulmi kõigile! Mõningast nõu leiate ka peovanemheino.blogspot.com

Urmas Ääro
Kasutaja Urmas Ääro pilt
Võrgust väljas
Liitus: 12 Aprill 2009 - 13:35
Re: Kurvad pruudid ehk mõni sõna tegijate valimisest.
17 Märts, 2011 - 12:04

Ma arvan, et äkki ikka see ongi see koht nüüd kus agentuuridel võiks eluõigus tekkida. Pulmategijate teenus ei ole ju kui nt hambaarsti oma. Käid alguses mõned läbi, leiad "oma" ja oled elu lõpuni rahul. Meiega puututakse kokku vaid korra elus, otseselt. Kvaliteedi hindamine eelnevalt võib keeruline olla. Fotograafi puhul saad küll pilte vaadata kuid enamjaolt siiski neid valituid. Igal vähegi fotohuvilisel mõni hea ikka juhtub olema (küllap :) Ei saa aga ette teada kas ta ka kindlalt kohale jõuab, kas ka peale mõne armsa pargipildi kogu ürituse loovalt tallele saab (teate romantilises pargis viimseni üleslöödud pruudi ja peiuga kes ka oma elu ülevamas meeleolus on, ei saagi halba pilti teha. Pead olema ikka eriline käpard kui see peaks korda minema :).

Aga pulmaisa, bänd, ka geitering ju. Saab küll käia nende roogasid maitsemas aga kas kohapeal ka kõik niisama kaunisti läbi viiakse. (Muide mu enda pulmas kippus just see osa logisema ehkki toidud olid super head - mu tegijatel polnud tegelikult eelnevat pulmakogemust).

Fotograafidel nt on olemas kutseliit kus neid ka atesteeritakse. Fotograafide liidu liikmega pulmas probleeme ei teki.

Aga kindlasti tagaks pruutpaarile tõelise turvalisuse ja stressivabaduse agentuur. Nemad teavad keda saab usaldada ja töötavadki vaid sellistega. Loodame ikka, et nad taas jalad alla saavad õieti, et pruudid taipaksid, et see väike lisaraha mille nad vahelt võtavad tagab neile sellel päeval (mil ju mitte keegi riskida ei taha) kõik usaldusväärsed tegijad.

Sass Nixon
Võrgust väljas
Liitus: 8 Veebr 2008 - 11:42
Re: Kurvad pruudid ehk mõni sõna tegijate valimisest.
17 Märts, 2011 - 14:35

Päikeselised tervitused!

Enamustel pulmavanadel on, kas erialane haridus (näitejuhtimine, lavastamine, näitleja, kultuuritöötaja vms.). Seega ei saa öelda, et praegused pulmavanemad on võhikud. Enamus pulmavanemaid, kes pulmad.ee lehel ennast reklaamivad on ka tegusad ja vaevalt, et vajavad nõukogude aegset atesteerimis/tarifitseerimissüsteemi. Mul on need ajad vägagi heaste meeles, kui pidime ebakompetetnse zhürii ees nõukogude ajal oma oskusi demoma. Tarifitseeritud/atesteeritud sai ikka see kooslus/band/DJ/õhtujhuht, kes tundis zhürii liikmeid jne. Mõni kutsus zhürii oma "oskusi" -saunapeole vaatama. Teadagi, et peale sellist pidu oli kodanikul kõige parem kategooria/atesteerimistunnistus taskus... Seda süsteemi uuesti!??? No thanks!
Turg? Pulmaturul võetakse vastu tahtmist odavaid pulmavanemaid, sest pulmavanema hinna paneb paika tema nõudlus ja loomulikult kalendris olevad vabad kuupäevad. Olen hakanud pidama ka blogi http://sassnixon.blogspot.com/, kus kirjutan jõudumööda kõigest mis hinge kriibib. Lähitulekul artikkel, kuidas valida õiget pulmavanemat, kuigi olen seal ka põgusalt sellest juba kirjutanud. Õige pulmavanem valitakse aga juba varakult. Paljud teevad seda aasta ja mõni pikemaltki ette. Targalt tehtud!
Koolitusest. Vihterpalu taolisi kokkutulekuid tuleb veegil korraldada, sest see kokkutulek annab samas ka koolituse mõõdu välja. Kui seal anda edasi oma knowledge`i -siis peab see sündmus kestma mitu päeva. Kindlasti on huvilisi tegijate ja ka koolitajate seas! Praegu on aga turg küll asja paika pannud, kvaliteettenust ei saa odavalt!
Labasustest pulmas. Iga endast lugupidav pulmavanem neid lihtsalt ei tee. Iga kvaliteetteenust pakkuv pulmavanem on huvitatud ka jätkuvalt oma teenuse pakkumisest. Kui pulmavanem on labaste mängude läbiviija -siis arvan, et pulmarahvas lihtsalt ignoreerib selliseid tegevusi. 21. sajandil on pulmarahvas piisavalt kogenud meeleelahutuses pakutavaga ja see on igati hea! Nii ei istu pulmavanemad käed rüppes ja kasutades kaasaegseid võimalusi, täiendavad pidevalt oma tegevustikku... Minu tutvusringkonnas pole ühtegi labase tegevusega pulmavanemat ja seega ei pea eetiliseks nimetada enamust pulmavanasid inimesteks, kes pole saanud väljaõpet. Need pulmavanemad, kes pakuvad labasusi on paraku minoriteedis. Neid ei näe pulmad.ee kataloogis, väljatoodud pulmavanemate seas!
Kui fotograaf ja videomees aga niisama pulmas istuvad siis on see ehk teami puudulik töö? Reeglina teavitan alati nii video, kui fotograafi oma tegevustest ja pole veel näinud, et professionaalne foto või videomees niisama istub. Ikka pildistab või filmib üles iga tegevuse! Vahel on kahju, kui fotograaf ära läheb ja ei jää näiteks öist tantsulist osa pildistama, kuigi on ka erandeid. Kuid pulma ametliku osa ajal on antud ametimehed alati in action. Lihtsalt tuleb neile öelda, et lähme peale (töösse)!
Hindadest. Loomulikult küsitakse hinda. Kõik sõltub aga sellest, kui hea müügimees oled! Kui olen noorpaarile lahti seletanud, mida pakun -alles siis tuleb küsimus, palju see kõik maksab? Loomulikult ehmatab noorpaari number, kui nad ei tea, mida nad selle "numbri" eest saavad!
Seega elame tänases päevas, minevikku tagasi mitte ihates ja pakume, enda teenust pidevalt täiendades. Pakume seda, mida kõige paremini oskame. Loomulikult on esmane, et minu töö on ka minu hobi, sest muudmoodi seda tööd teha ei saa! Pulmade hooaeg on tulekul, seepärast jõudu kõikidele noorpaaridele, kui ka tegijatele!

Parimate soovidega,
Sass Nixon

eggi
Kasutaja eggi pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Okt 2006 - 02:26
Re: Kurvad pruudid ehk mõni sõna tegijate valimisest.
17 Märts, 2011 - 12:00

Sama siin, Urmas. Ka pulmad.ee turuuuringust selgub ilmekalt, kuidas 2010 aastal on pruutpaaride seas proffide osatähtsus asjaarmastajate kõrval teinud langustrendi päris paljudes valdkondades - foto, video, transport, meik, soeng, ansambel. Niisamuti on 2010 aastal kasvanud 2009-ga võrreldes "valimatu valimine" ehk valimine vaid ühe kandidaadi seast. "Fotograaf pulmakülaliste seast" trend on 2 korda suurem kui 2009. Foorumeid loetakse vähem ja "kiiremini" siirdutakse kataloogi "valima". Ja veel üht-teist huvitavat leidsin selle aasta turu-uuringus, soovitan soojalt. Samas leiame, et noorpaaride enesekindlus oma pulmi ise korraldada on 2010 kasvanud. See on ju iseeenesest hea. Aga võibolla siia ongi üks koerake maetud - "isekorraldamise noores tuhinas saab iseteadlikkusest kontrollivaba enesekindlus"! Ehk.

lugupidamisega,
Ivo Eggi

Olavi Ruhno
Kasutaja Olavi Ruhno pilt
Võrgust väljas
Liitus: 16 Aug 2006 - 10:44
Re: Kurvad pruudid ehk mõni sõna tegijate valimisest.
30 Mai, 2011 - 20:32

Sa Urmas kirjutad õigel aga valusal teemal, ehk valige kvaliteet aga selle eest on vaja natuke rohkem maksta.

Pulmade näol on ju tegemist peresündmuste presidendivastuvõtuga ja selliselt peaks iga pulmas teenust pakkuja ka oma tööd võtma.

Vihterpalus, Pulmad.ee kokkutulekul, leidsime ühiselt et ilmselt oskab pulmaisa, ansambli ja teiste asjameeste kohta kõige rohkem rääkida fotograaf ja videomees, sest neil küll pole ettenähtud ühtegi puhkepausi kavas.

Ehk siis kallid pruudid ja peigmehed, kes te oma pulmi korraldate, küsige siin foorumis otse ja nimepidi et kellel milliseid kogemusi on ja usun et vastajaid jagub. Selliselt suudame kindlasti ära hoida Urmase kirjeldatud ebamugavad, kuid soodsad hetked pulmas.

Olavi Ruhno
Fotograaf
www.olaviruhno.com

PRPM72
Võrgust väljas
Liitus: 8 Okt 2011 - 00:00
Re: Kurvad pruudid ehk mõni sõna tegijate valimisest.
8 Oktoober, 2011 - 00:04

Huvitavad ja harivad faktid. Küsimus vastavalt Teie soovitusele siis fotograafidele, et keda soovitaksite (kas või kellega Teil hea koostöö sujub, sest ka pildistajat vaja) õhtujuhiks vene pulma (noor pruut paar). Inimene peaks vabalt vene keelt rääkima ja ka mingil määral inglis keeles suutma suhelda kuna peig välismaalane.

Tänud ette,
Priit

pisipulm
Võrgust väljas
Liitus: 28 Nov 2011 - 09:33
Re: Kurvad pruudid ehk mõni sõna tegijate valimisest.
4 Detsember, 2011 - 08:54

Ma ei ole nõus sellega, et parima tulemuse saab ainult nö proffidelt. Kiidetakse Riisalu ja Metslat. Mina aga leian seda, et ei ole mõtet maksta suuri summasid fotograafile, kui tema nö käekiri ei sobi. Minule nt meeldivad värvid. Ei meeldi üle valgustatud ja töödeldud pildid. Leidsin ühte fotograafi, kes on alles 2a aktiivselt tegutsenud ja kelle tulemusega olen väga rahul. Oleme käinud perega tema juures ja ütlen ausalt. Tema mõtteviis on sama, mis minul ja tema käekiri sobib. Ma küll ei tea, kui palju kuulsused võtavad aga ühte ma tean. Fotod, mida hiljem saab ei ole ainult pilt. Need kirjeldavad pruudi ja peigmehe olemust. Kui vaatan pilte, siis mitmel kuulsusel on sarnane käekiri. Mina, kelle jaoks ei ole pilt ainult klõpsimine, vaid midagi enamat, kuna tegelen ka ise hobikorras, siis valin ikka hoolega fotograafi.

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Kurvad pruudid ehk mõni sõna tegijate valimisest.
5 Detsember, 2011 - 12:42

Tervitus-

Mina räägin alati sellest, et tõenäosus, et saad parima tulemuse proffidelt, on lihtsalt suurem. Sinul vedas, aga sina teed ka oma pulmad ainult üks kord, fotograafid, pulmaisad jne näevad pulmi kordades rohkem ning neil on ka tunduvalt riskivabam öelda, et võta proff.

Ja maitses on see kinni kohe kindlasti, sinna ei saa midagi parata.

See kuidas pilte töödelatakse ikka kokkuleppe küsimus, mitte et fotograaf teeb ja kõik.

Ega ka pulmaturul olemise pikkus näita kui hea on tegija, häid tegijad on ka väga vähese kogemusega ning loomulikult on nende hinnad alguses väiksemad. Mida ma aga ei usu, et see sama tegija jätab oma hinnad tõstmata, kui tal selleks mingi võimalus on. Ma ei räägi nüüd mingist hüppeliselt tõusust a la kahekordseks ja kohe, vaid hindadest, mis tõusevad 20-30% iga aasta.

Tervitades,

Virgo

pisipulm
Võrgust väljas
Liitus: 28 Nov 2011 - 09:33
Re: Kurvad pruudid ehk mõni sõna tegijate valimisest.
19 Jaanuar, 2012 - 12:12

Kuna ise jagan fotograafiast nii mõndagi, siis ei ole nii, et töödeldakse nii, kuidas pruutpaar tahab. Kui ikka fotograafi käekiri on üle valgustatud pildid või siis kollase tooniga, siis sellised tulevad ka pulmapildid. Kui fotograaf ei tegele värvikirevate piltide tegemisega, siis ei saa neid ka sealt loota.