Kuidas ma oma rahvusvahelised pulmad korraldasin - Planeerimine, Pulmakirjeldused

Sisestas Monsa,
Blogide kategooria: 

Kui mu elukaaslane Chris mind  kaks ja pool aastat tagasi Pariisis Eiffeli torni all, ühel põlvel ja sõrmus käes, naiseks palus, oli ainsaks vastuseks loomulikult “Jah”. Paar päeva pärast kihlust hakkasime mõtlema, kus siis pulmad pidada, kuna ise elame Londonis, aga mina olen pärit Eestist ja tema Lõuna-Aafrikast. Kuid eks need pulmad suuremalt jaolt naiste korraldada ongi, seega jäi minu sõna peale ja Eestis need lõpuks toimusidki, 8. juulil 2006.

Seega ma mõtlesin, et annan teada neile noorpaaridele, kellel selline katsumus ees on, kuidas ma oma pulmad korraldasin.

Jumal tänatud, et Internet olemas on, muidu ma ei oleks ettegi kujutanud, kuidas korraldada pulmad ühes riigis, ja ise elada teises. Ma ei ole Eestis elanud seitse aastat ja kuna ma pole kordagi Eesti pulmas käinud (olen käinud pulmades Itaalias, Kreekas ja siin, Inglismaal), oli mul ikka kartus sees, kuidas ma nendega hakkama saan. Esimene asi, mille kindlaks tegime, oli pulmakoht. Käisime vaatamas oma  kuute erinevat kohta ja otsustasime Taagepera lossi kasuks. Otsusele aitas kaasa (loomulikult ka kena asukoht ja loss ise) lossi müügijuht Helina Elias, kes oli fantastiliselt abivalmis ja tore ning arvestades seda, et temaga tuleb kuni pulmadeni pidevalt suhelda, on parem teha seda inimesega, kes endale sümpatiseerib. Ma vist tüütasin ta oma tuhandete e-mailidega küll ära, kuid eks need pruudid ju muudavad meelt mitmeid kordi ja tahavad kõike teada… Kuna me broneerisime lossi ära aasta enne pulmi, saime selle eelmise aasta hinnaga ja seetõttu sai raha veidi kokku hoitud - või õigemini teiste asjade peale raisatud…

Järgmiseks tuli valida pruutkleit. Las ma kirjutan teile, kuidas see siin, Inglismaal, käib. Iga kuu ilmub oma 6-8 erinevat pulmaajakirja + pulmatortide ajakiri + pulmalillede ajakiri, seega oli mul kindel plaan, kuhu oma kleiti ostma lähen ja millist tahan. Siin tuleb aeg poodi kinni panna (tavaliselt üheks tunniks) ja selga proovitakse kümmet erinevat kleiti. Ning sel ajal, kui müügiassistendid kleite vahetavad, sain mina šampust juua, mmmmmm . Kõik kleidid olid muidugi fantastilised, aga kuna ma seda protseduuri nii nautisin, siis otsustasin käia 5. erinevas poes ja seega proovisin selga 50 erinevat kleiti. Kuna konkurents poodide vahel on suur, siis paljud poed teevad allahindlusi, näiteks poe koduleheküljelt saab välja printida 10-15% allahindlusega kupongi voi näiteks mõned poed annavad 15% alla, kui esimese korraga kleidi ära ostad, seega saab kleidi kätte umbes 30% allahindlusega. Nii et tasub siia šoppama tulla; väga kena kleidi saab kätte juba £500 eest. Mina otsustasin kleidi kasuks - mis oli tegelikult täielik vastand kleidile, millest algul unistasin - mille nimeks oli “Royal Monica” -enam paremaks vist minna ei saanud…

Kolmandaks tuli mul leida pulmaisa, mis oli täielik peavalu. Nagu ma enne mainisin, pole ma Eestis pulmas käinud ning minu arusaam pulmaisast oli lihtsalt mingid tobedad pulmamängud. Mul olid mõned soovitused (et ohh, väga tore ja hea pulmaisa), kuid iga kord, kui ma telefoni kätte võtsin ja neile helistasin, oli mul täielik antipaatia nende vastu, absoluutselt ei sümpatiseerinud keegi neist, nii et ma isegi ei läinud nendega kohtuma, kui juhtusin Eestis olema. Siis mu õde soovitas mul uurida www.pulmad.ee lehekülge ja sealt leidsin Virgo Jaani, klaas veini käes, suurelt mulle vastu naeratamas, ja mõtlesin, et hea küll, helistan talle ja vaatan, mis mees ta selline on. Ning esimesest hetkest oli mul hea tunne tema vastu, seda enam, et ta oli nõus pühapäeva õhtul kell 21.00 külmal jaanuari kuul (-30 kraadi!) meiega kohtuma. Ning ma pean ütlema, et ta suutis meie mõtted pulmaisast ja pulmaisa rollist täiesti ümber veenda. Kindlasti tuleb pulmaisaga avatult rääkida, tuleb välja öelda, milliseid pulmi te tahate ja mida kindlasti ei taha. Päev enne pulmi leidis ta ka aega meiega kohtuda (isegi kui teised pulmad olid tal kohe-kohe algamas) ning meie närve leevendada. Pulmapaeval oli ta enne meid juba lossis ja hetkest, kui meie teda nägime, oli tal korraldamine oma kätte võetud, nii et meil ei jäänud muud üle, kui oma suurt päeva täiega nautida. Kõik tema planeeritud mängud olid huumoriga ja mitte ülepingutatud, terve õhtu läks ilusasti ja ladusalt. Ning ma pean mainima, et ta inglise keel on super, mis oli üks väga suur pluss meie jaoks. Minu suureks üllatuseks kõik teistest rahvustest külalised - inglased, lõuna-aafriklased, rootslased, taanlased, poolakad ja slovakid -  nautisid neid mänge sama palju kui eestlased ja tahtsid kõigest osa võtta (eks viinashotsid aitas ka asjale kaasa ) 

Tagasi Inglismaal, tuli ostsustada kutsete üle. Minu nägemus pulmadest on harmoniseerumine, seega kutsed, lilled, pulmatort, kingitused külalistele ja nimekaardid peavad olema ühte laadi. Ostsustasime kahe põimuva roosiga kutsete kasuks; minu ja pruutneitsi lillekimbud olid roosidest, kõik külalised said kingituseks roosküünlad, nimekaartidele sai scannitud samasugused roosid nagu kutsetel jne… Nime ära andmine toimus ka roosi istutamisega lossiaeda, nii et vana nime matsin roosipõõsa alla.

Fotograafiks sai meil Kristiina Männik, kes on absoluutselt fantastiline ja oma tööle täielikult pühendunud. Meile väga meeldis tema hoiak- kõik pildid said väga loomulikult tehtud, ei olnud, et hea küll, seisa nii ja naerata ja ära liiguta… Ta käis ise meie ümber ringi ja klõpsutas aparaati. Me panime ka laudadele ühekordsed fotoaparaadid, et külalised saaksid pilte teha meie pulmast oma silmade labi. Mida hilisemaks läks ja rohkem purju jäädi, seda rohkem pilte tehti ja enamus neist on super naljakad.

Üks soovitus on mul kõikidele noorpaaridele: kui te kellegagi pulmade suhtes kokku lepite, tehke leping nendega (mina sellele ei mõelnud), et teil on paberil kirjas, et kõik tehtud saab. Näiteks meie kirikuõpetaja otsustas kuu aega enne pulmi reisile minna ja mitte meie pulmi teha (isegi kui kõik oli kokku lepitud ja rahagi juba makstud) ning mina, tuhandeid kilomeetreid eemal Eestist, pidin siis uue kirikuõpetaja leidma. Ainus võimalus oli pastor, kes polnud kunagi varem selles kirikus jutlust pidanud ja ei osanud inglise keeltki, nii et enamus jutlust toimus eesti keeles, peigmehel ei jäänud muud üle, kui ümber kirikuisa pea tiirutavat kärbest jälgida…. Sõrmuste andmiseks tegime ise vanded, vähemalt see tuli ilusasti välja. Kuid pean ikkagi mainima, et kiriklik laulatus on palju romantilisem ja meeldejäävamav kui perekonnaseisuametis, pealegi luterlikus kirikus läheb see päris kähku, umbes 15 minutit ja korras.

Kindlasti olete kõik kuulnud lauset “Ühes korralikus pulmas peab bänd mängima” ja “Esimene tants peab olema valss” - EI PEA, miks? Pidage meeles, et pulmad on teie pidu ja te võite teha oma pulmad täpselt sellised, nagu ise tahate; ei pea olema kinni traditsioonides ja kellegi arvamuses, et nii või teisiti p e a b tegema. Meie otsustasime DJ kasuks, kelleks oli Rauno Märks. Esiteks, minu arvamus on, et inglastele ei lähe peale eestlaste inglise keelne laulmine, ja teiseks, enamik mu külalisi olid noored inimesed, kellele meeldib pidudel käia ja kõigile meeldib tantsida tuntud peolugude järgi. Paremat pidu ma ei osanud tahtagi, tants käis hommikul kella viieni välja ning isegi mu 88-aastane vanaema oli üleval kella kolmeni hommikul.  DJ on muide odavam ka kui bänd, maksma peab ju ainult ühele inimesele + tehnika, söök ja jook, tuba magamiseks on ka ühele inimesele, ning seega saate paar oma sõpra rohkem kutsuda. Pealegi vaevalt bänd jõuaks mängida õhtul kuuest hommikul viieni, DJ-l see asi nii raske pole.
Esimene tants peab olema minu arvamust loo saatel, mis kahte inimest ühendab. Kui paljud noored panevad kodus valsitaktid mängima ja hakkavad tantsima? Mitte just paljud, ma arvan… Meie valisime oma esimeseks looks Damien O’Rice ‘The Blowers Daughter’ - selle loo ja klaasi veini saatel on kodus mööbel mitmeid kordi toanurka lükatud ja kahekesi tantsitud ja Chris on mulle tuhandeid kordi laulnud ‘I can’t take my eyes of off you….’ Arvan, et enamik mu külalisi polnud seda lugu kordagi varem kuulnud, kuid meie tantsisime teineteise jaoks, mitte selleks, et oma külaliste meele järgi olla.

Kuna me mõlemad oleme oma kahekümnendate aastate lõpus, siis enamusel meie sõpradel on juba lapsed. Algul mõtlesime, et palkame lapsehoidja, kuid siis otsustasime, et ostame igale suuremale lapsele joonistusraamatu värvipliiatsitega ja väiksematele lastele mänguasjad, seega kena kingitus lastele ja tore tegevus neile, kui igav hakkab.

Igatahes on mul soovitus neile, kellel on pulmaplaneerimised ees välismaalasega: tehke pulmad Eestis. Need on palju meeldejäävamavad, kui tavalised vastuvõtu stiilis pulmad, mis mujal maailmas on tavapärasteks. Nii meie ise kui külalised jäid väga rahule. Meie välismaa sõbrad ütlevad nüüd, et kui nemad kunagi abielluvad, siis pulmad peavad toimuma Eestis, kuna meie pulm olevat parim, kus nad käinud on. Sellist asja, et ühes nurgas olid eestlased ja teises nurgas inglise keelt kõnelevad inimesed, ei olnud - kõik said omavahel väga hästi läbi, kaasa aitasid muidugi pulmaisa tegevus, viinashotsid jne.

Kahju, et pulmad läbi on, ma hea meelega teeksin uued pulmad otsa - loomulikult oma mehega :)

Ma panin ka mõned pildid üles galeriisse oma pulmadest, kui kellelgi on huvi…

Tervitades,

Monika Bend

Kaidiandcole
Võrgust väljas
Liitus: 12 Dets 2006 - 23:08
Vaga julgustav...
12 Detsember, 2006 - 23:12

Elan ka ise Londonis ning muretsen juba nii monegi planeerimata asja puhul, kuigi pulmad alles juuli lopus 2007. Tanu selle artikli eest.

k2nga
Kasutaja k2nga pilt
Võrgust väljas
Liitus: 15 Jaan 2007 - 12:21
Aitäh!
17 Jaanuar, 2007 - 18:11

Suured tänud julgustava artikli eest!
Olin väga mures oma itallasest kihlatuga, kuidas Eestis pulmi teha, kuna elame Itaalias. Kuid tänu internetile ja mõistvatele inimestele on meie pulm realiseerumas.
Suured tänud julgustavate sõnade eest ning kasutame nii mõndagi teie tehtud trikki ;)

Aitäh!

Isabellake
Võrgust väljas
Liitus: 7 Juuni 2007 - 12:06
Re: Kuidas ma oma rahvusvahelised pulmad korraldasin
7 Juuni, 2007 - 12:29

Mul tulevad pulmad iirlasega, 11 juuli 2007 ja teeme ka Eestis, esiteks tuleb odavam ja teiseks - palju l6busam!! Ta ise kusjuures tahtis Eestis pulmi teha peale minu 6e pulmapidu, super!

martina
Re: Kuidas ma oma rahvusvahelised pulmad korraldasin
31 Oktoober, 2007 - 22:46

Minul t2pselt sama lugu, ameerikast orgunnin pulmi. Koht leitud, aga ei ole kes paari paneks, keegi ei taha ametiruumidest v2lja tulla! Teine asi, miks peab kuu aega ootama kui avaldused sisse antud! Meil pole aega nii pikalt Eestis ollagi. Kas kellegil on kogemust ooteajaga olnud, kas on vastu tuldud?

marmelaad
Kasutaja marmelaad pilt
Võrgust väljas
Liitus: 2 Okt 2007 - 12:35
Re: Kuidas ma oma rahvusvahelised pulmad korraldasin
1 November, 2007 - 00:19

meid siin siis päris palju :) mina organiseerin oma pulmi hetkel shotimaalt, kuid meil see eelis, et tuleme ikka enne Eestisse ja jääme ka peale pulmi siia. mis avalduste esitamisesse puuub, siis see peaks seadusega paigas olema ja vaevalt et keegi seda oma vastutulelikkusega muuta saab, aga uuri ja vaata, mis teha annab. nagu öeldakse, et kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. edu!

kairitac
Võrgust väljas
Liitus: 29 Dets 2007 - 16:33
Re: Kuidas ma oma rahvusvahelised pulmad korraldasin
29 Detsember, 2007 - 16:43

Tänan artikli eest, see on minu jaoks väga huvitav, sest plaanin pulmi juunis 2008 Alzeerlasega, kellega olen juba 3 aastat Londonis elanud, see artikkel aitab mind päris palju, meil on plaanis pulmad registreerida Londonis ja mega pidu teha Eestis Sangaste lossis :) kui kellelgi Londonis elavatel tublidel välismaalastega elavatel Eesti naistel igav hakkab, siis saame kokku ja vahetame muljeid, ma elan Notting Hill Gate'i lähedal, kõike kõige paremat
Kairi :)

pulgajäätis
Kasutaja pulgajäätis pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Veebr 2008 - 15:58
Re: Kuidas ma oma rahvusvahelised pulmad korraldasin
9 Mai, 2008 - 00:43

Sai ka lõpuks see tore lugu ära loetud. Mina ka siin orgunnin asju Taanist. Meil toimub registreerimine Taanis raekojas 19.07.08 (ei meeldinud see Eesti bürokraatia ja muude asjaolude sunnil muidugi ka) ja pidu toimub siis aasta hiljem Eestis 18.07.09, täpsemalt Võrumaal. Tahtsin kindlasti toredat pulmapidu just Eestis, sest minu jaoks on taanlaste pulm ikka üldiselt igav (taanlaste pulmakommestest kirjutasin oma blogis). Ja pealegi on taanlastel kergem tulla Eesti pulma kui minu sõpradel ja sugulastel Taani.

simpson
Re: Kuidas ma oma rahvusvahelised pulmad korraldasin
18 Oktoober, 2008 - 00:09

Mina elan veel hetkel Eestis, aga pulmad toimuvad Kanadas, olude sunnil. Aga väga põnev artikkel oli küll :). Ma püüan oma kanada pulma nii palju Eesti pulmakombeid saada kui võimalik. tulemas on Eesti poolelt 10-12 inimest :)

Airija
Kasutaja Airija pilt
Võrgust väljas
Liitus: 23 Sept 2007 - 18:43
Re: Kuidas ma oma rahvusvahelised pulmad korraldasin
27 Juuni, 2009 - 23:17

Vaga tore lugemine oli! Mina hakkan me pulmi Iirimaalt korraldama, kihlatu on leedulane. Kindlasti saab ponev olema... pabistan juba ette, et kaugelt korraldamine saab keeruline olema, aga motlen pulmakorraldaja abi kasutada. Sinultki sain paar ideed ;).

Kadrita
Võrgust väljas
Liitus: 23 Juuni 2009 - 21:32
Re: Kuidas ma oma rahvusvahelised pulmad korraldasin
28 Juuni, 2009 - 12:54

Nii hea teema!
Suur tänu jagamise eest. Ma hakkan ka just 2010 väga-väga rahvusvahelist pulma korraldama Eestis ise mujal elades. See laste värviraamatu idee on minu arvates ülihea. Samuti ka ühekordsete fotoaparaatide oma.