Isetehtud kutsed - nõuanded pruutidele - Planeerimine

Sisestas Kristiina Disain,
Blogide kategooria: 

NB! Antud artikkel on kirjutatud algajatele, selle eesmärk on toetada isetegemist. Materjalide ostukohad on antud mõeldes sellele, kust oleks tavainimesele kasulikum osta arvestades koguseid ja mugavust. Ei ole mõeldud professionaalsetele kutsete tegijatele.

Paljud pruudid sooviksid ise oma kätega pulmakutseid valmistada, kuid ei tea millest alustada. Loodetavasti on see väike artikkel abiks pruutidele :)

  • Paber. Pulmakutse põhjaks sobib väga hästi kartong paksusega ca 220gsm – 300gsm, kartong võib olla tekstuurne, pärlmutterläikega või matt. Et lisada kutsele aktsenti disainpaberit kasutades (mustriline paber, käsitööpaber, scrapbookingu paber, disainpaber) tuleks valida sellist paberit, mille saaks kleepida põhja külge, selleks sobib paber paksusega ca90gsm – 140 gsm. Paberilõikamiseks sobib ideaalselt paberigiljotiin, tänu sellele on kartongi lõigatud servad sirged ja ilusad, kuid giljotiin on üsna kallis investeering (hind alates ca 60eur). Odavam on paberilõikur (hind alates ca 10eur). Paberilõikurid on saadaval kontoritarvete poodide
  • Kust paberit osta? Parim hinna ja kvaliteedi suhe on kaupluses Zelluloos (asub Tallinnas), samuti on seal parim valik disainpabereid, mis Eestis üldse saada on. Interneti poodidest on laia valikuga Hobbyplace kauplus, mis asub Narvas kuid müüb kaupa ka interneti teel, seal on parim valik scrapbookingu (mustrilised) pabereid ja samuti võib sealt soetada ka kaunistusi ning erinevaid tarvikuid (lõikurid, figuursed augurauad, liimid, kaunistused jne). Samuti on suhteliselt lai valik kaupluses Lavex, mille kauplused asuvad üle Eesti ning Vunderis, mis pakub samuti võimalust osta interneti kaudu. Väiksem valik on kontoritarvere poodides (näiteks Knopka, Büroomaailm jms). Välismaalt (nt ebay kaudu) paberit osta ei soovita, kuna paberi saatmiskulud tihti ületavad paberi enda maksumuse.
  • Kui ei soovi ise kutsete põhju valmistada, võib osta valmis kaardipõhjad näiteks Tiimarist. Hinna poolest ei ole soodne, kuid tagab ilusa ja kvaliteetse tulemuse.
  • Liim. Paberi liimimiseks ei soovita kasutada liimi, kuna selle tagajärjel on tihtipeale tulemuseks lainetav või liimiga määrdunud paber. Parim on selleks õhuke kahepoolne teip (mitte ehitusteip!), teibi saab osta kontoritarvete poodides. Detailide liimimiseks võib kasutada kuumaliimi püstolit või universaalset liimi (nt Moment Kristall). Paberist detailide esiletõstmiseks võib kasutada paksemat kahepoolset teipi.  
  • Kaunistused. Kaunistamiseks sobivad hästi paelad ja pitsid (soodsaim ost ja lai valik on kangapoodides). Samuti sobivad erinevad lilled (siinkohal soovitan osta ebay kaudu, kuid tuleks varuda aega ja kannatust, kuni kaup saabub). Sama kehtib ka pärlite ja kivikeste osas, lai värvi valik ja soodsaim ostukoht on pruudi jaoks ebay. Kaunistuste poolest on Eesti kauplustest parim valik Tiimaris ja Hobbyplace poes.  
  • Tekst. Käsitsi kirjutatud tekstid ja kirjed kutse esikaanel (nt „Kutse”) võivad tihtipeale rikkuda kogu muljet, kui nad on kirjutatud viltu. Sellisel juhul soovitan kasutada printerit ja loobuda käsitsi kirjutamisest, kui ei ole kindel et tulemus jääb ilus ja puhas. Tekst kutse sees võiks olla vahelehel, sellisel juhul saab vajadusel ilma suure vaevata vahelehte asendada.
    Soovitan mitte osta koheselt materjale kokku. Alguses tuleks läbimõelda kutse disaini, võimaluse korral osta alguses mitu erinevat varianti paberit (igaühte 1 leht näiteks) ja erinevat värvi paelu (näiteks igaühte 1meeter) ja erinevaid kaunistusi, seejärel katsetada kodus. Kui on saavutatud soovitud tulemus tasuks mõelda, kas sellise kutse tegemine ei osutuks liiga keeruliseks kui on vaja valmistada 30 või 50 samasugust. Samuti tuleks mõelda sellele, kas sellise kutse disain oleks kokkuvõttes taskukohane. Materljalide ostmisel soovitan osta neid varuga (eriti paberit ostes), sest vahest kaardi tegemine ebaõnnestub ning tuleb uus asemele teha. 

Käesolev artikkel ei hõlma 100% kõiki poode ja materjale ning selles antud soovitused on antud minu enda kogemuste põhjal :)

tervitades,

Kristiina
Kritiina Disain 

MerleR
Võrgust väljas
Liitus: 9 Aug 2011 - 11:53
Re: Isetehtud kutsed - nõuanded pruutidele
4 Jaanuar, 2012 - 20:33

Super hea postitus :)
Aitab palju :)