Taanlaste pulmakombeid - Pulmad mujal maailmas, Ideed

Sisestas pulgajäätis,
Blogide kategooria: 

Kuna siin juttu juba oli nn musilaste rünnakust (Anti Einpaul-i blogi), mõtlesin, et kogun siis infot netis ja lisan omad kogemused ning teen kokkuvõtte taanlaste pulmadest. Muidugi kui keegi veel rohkem oskab sel teemal sõna võtta, siis aga palun, täiendused on teretulnud:)

ILM - 2 päeva enne registreerimist pidavat peigmehe päev olema, et milline on ilm sel päeval selline pidavt peigmehe tuju ka olema - päev enne registreerimist pidavt pruudi päev olema, et milline on ilm sel päeval, on ka pruudi tuju - Pulmapëval pidi päikseline ilm armastuserohket ja pikka kooselu näitama, vihm- ja lumesadu rikkust, hall ja sombune ilm õnnetud abielu.

RIIETUS JA JALANÕUD - Pruut pidavat kandma midagi uut, midagi vana, midagi helesinist ja midagi laenatud, kus juures laenata ei tohtivat lahutatud naiselt. - Kui pruut kannb kinga sees münti, siis ei pidavat kunagi rahast puudu olema. - Pruut peab oma kingad ise ostma või laenama mõnelt õnnelikus abielus olevalt sõbrannalt. - Peale pulmi peab kingi hästi hoidma, et mida paremini hoiad, seda parem abielu - Kui kingad katki lähevad, ei olevat see just väga hea.

PRUUDIKIMP - Pruudikimbuga olevat selline lugu, et selle pidavat mees lausa ise tegema või siis nagu enamus teeb tellivad lillepoest ja siis hoiatatti veel, et kimpu ei tohi vette panna, pidavat lühike abielu tulema ja kui pruudikimbul on kas või üks lill närtsind enne kirikust välja saamist, siis see pidi õnnetust tooma. - Pruudikimbu viskamine, kes kätte saab on tulevane abielluja - Pruudikimbu jätmine mõne sugulase hauale pidi õnne tooma.

PEOL - Taanlaste analoog meie KIBE-le, on kahvli või noaga (või isegi lusikaga) taldriku pihta löömine, mille peale pruutpaar peab toolidele ronima ja siis suudlema. Kui pruutpaar siis toolidele saanud ja kui pulmaseltskond hakkab jalgadega trampima, siis peab pruutpaar laua alla minema suudlema. - Kui pruut peaks ruumist lahkuma, siis kargavd kõik naised peigmehe juurde ja annavad talle põsemusi ja kui peig on ruumist läinud, annavad mehed pruudile põsele musi. - Pruudi looriga pidavat selline lugu olema, et kui pruut sellega nõus on, siis loor lõigatakse tükkideks ja jagatakse pulmalistele hea õnne nimel. - Peigmehega tehakse aga nii, et peigmees nabitakse kinni ja tal võetakse üks jalanõu jalast ning lõigatakse soki ots ära, see pidi vist hea olema selleks, et mees võõrastesse naistesse ei läheks. - Kui taanlased karjuvad "sukapael" (taani keeles siis strømpebånd), siis pidavat pruut oma sukapaela näitama. Üldiselt taanlaste pulmas on palju kõnesid (enamus väga humoorikad), laulmisi ja muid etteasteid sõprade poolt ( nt pulmarahvas saab laululehed ettekandjalt ja siis lauldakse mõnel tuttaval viisil ümbertehtud sõnadega laulu). Taanlased võivad niimoodi laua taga istuda ja vahel sekka laulda ja kõnesid kuulata 6-7 tundi järjest. Kusjuures kõnede pidamiseks on ka enamasti teatud järjekord: 1 pulmaisa (taani keeles toastmaster), pruudi isa, peigmehe kõne pruudile, isamees, peigmehe isa, pruudi kõne, muu perekonna kõned, pruutneitsi ja siis sõbrad. Muideks kõne ajal süüa ja juua pole just kõige viisakam. Pruudivalss peab kindlasti enne kl 24.00 tantsitud saama - ei tulegi nüüd meelde, et miks see nii just on, võib-olla keegi teab?

SÖÖK - taanlased alustavd tavaliselt eelroaga, siis tuleb põhiroog, seejärel magustoit, kohv ja peenemad napsud (liköörid, konjak jms) ja kui osa rahvas veel kohal siis antakse ka nn öö-sööki (supp, pirukas jms). Peale igat rooga laud koristatakse, mitte nagu meil on laud lookas kõike head ja paremat näksimiseks terve õhtu (st kümlaud). - Taanlaste "pulmatort" (süüakse ka aastavahetusel ja leeritusel) on kransekage , mis on siis selline väga magus ja martsipani maitsega- minule isiklikult see kransekage ei meeldi, sest mulle ei meeldi martsipan. - Pulmatordi lõikab pruutpaar koos nagu meilgi ja tordist peavad osa saama kõik külalised, et pruutpaaril ikka õnne oleks.

Kindlasti on veel traditsioone, mida taanlased jälgivad, aga need olid ma arvan kõige põhilisemad. Võib-olla keegi sai ideid isegi oma pulma jaoks.:)

UPDATE: natuke muudetud, pildid lisatud: http://10453.edicypages.com/pidu/taani-pulmakombed

Pilt: peigmehe sokiotste lõikamine (Internetist leitud pilt)

Meery
Võrgust väljas
Liitus: 20 Veebr 2008 - 20:41
Re: Taanlaste pulmakombeid
21 Aprill, 2008 - 19:53

Väga põnev, saab mõnda ideed oma pulmagi laenata:) Mulle meeldis see peigmehe sokiotsa äralõikamine - naljakas veidi.

pulgajäätis
Kasutaja pulgajäätis pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Veebr 2008 - 15:58
Re: Taanlaste pulmakombeid
10 September, 2008 - 14:50

sain veel teada, et lisaks sokiotsa äralõikamisele värvivad nad veel küünelakiga peigmehe varbad ka üle :D

BellaKrissu
Võrgust väljas
Liitus: 20 Märts 2007 - 16:33
Re: Taanlaste pulmakombeid
22 Aprill, 2008 - 09:21

Tundub, et taanlased on lõbusad ja ilusate traditsioonidega rahvas! Siit on nii mõndagi kõrva taha panna! Ma hakkan ka nüüd ilma jälgima ;) ja ootan oma hõbemünti Eestisse, kingad panen ka kusagile klaasi taha vist ;) Eriti meeldis aga mõte pruudikimbu jätmisest sugulase hauale...

pulgajäätis
Kasutaja pulgajäätis pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Veebr 2008 - 15:58
Re: Taanlaste pulmakombeid
22 Aprill, 2008 - 17:18

ojaa traditsioone neil jätkub, isegi selle kohta kui sa pole enne 25 abiellunud, siis oli mingi värk kaneeliga vist (ei mäletagi täpselt milleks seda kaneeli kasutati) ja kui meesterahvas (või kehtis see ka naisterahva kohta - kodune töö tegemata :P) enne 30 a pole abiellunud, siis sünnipäeval ehitati maja ette tünnidest, või kui siis maal elab, heinapallidest iagsugu kujusid - ju vist siis tähelepanuks, et näete siin elab vallaline mees :D

Kui need taanlased söögilaua tagant vestlemast veel tantsima ka saaks (tavaliselt taanlased istuvad kogu õhtu laua taga), siis oleks lõbu täitsa laialt nendega :D

kummikomm
Võrgust väljas
Liitus: 17 Veebr 2008 - 18:10
Re: Taanlaste pulmakombeid
22 Aprill, 2008 - 10:56

:) taani oli see riik kus ma aasta aega õppisin (ja oma mehega tuttavaks sain)
ja mis mulle taanist eredalt meeles on, on sealne väga jube ilm :) või juhtus siis lihtsalt halb aasta olema :) loodan, et need peigmehe ja pruudi tujud ilmast küll sõltuma ei hakkaks :)

pulgajäätis
Kasutaja pulgajäätis pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Veebr 2008 - 15:58
Re: Taanlaste pulmakombeid
22 Aprill, 2008 - 17:08

taanlased ise ka irwitavad oma ilma üle, tavaliselt kui ma eestis olen, on taanis vihmane ilma ja vastupidi - ma loodan, et meie päeval ikka hea ilm tuleb :)

Pilks76
Võrgust väljas
Liitus: 12 Sept 2007 - 21:13
Re: Taanlaste pulmakombeid
22 Aprill, 2008 - 12:52

väga lahedad kombed, tuleks nii mõndagi tava isegi kasutada:)

rjad
Kasutaja rjad pilt
Võrgust väljas
Liitus: 26 Dets 2007 - 15:08
Re: Taanlaste pulmakombeid
22 Aprill, 2008 - 17:29

Küll sa ikka oled tubli viitsid pidevalt nii huvitavaid blogisid kirjutada. Tore on ka teiste maade pulmakombeid teada.

Kailikene
Kasutaja Kailikene pilt
Võrgust väljas
Liitus: 23 Märts 2008 - 18:14
Re: Taanlaste pulmakombeid
22 Aprill, 2008 - 20:56

väga huvitav, hoopis teistsugused kombed kui eestlastel.