Pulmad Hiinas - Pulmad mujal maailmas

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Pulmakombed Hiinas on väga euroopalikud, kõik on nagu meil - ilusad, euroopalikult dekoreeritud autod, valged pruudid, mustad peigmehed, shampanja. Auto taga lohiseb ja kõriseb nööriga tagarauas kinni plekkpurk - komme, mis meile ei olegi jõudnud, aga on väga levinud Lääne-Euroopas. Ainult et pulmad on kollektiivsed, neis on peategelasteks mitu noorpaari. Ise nägin paar korda kolme-nelja noorpaariga pulmarongi, China Dailyst lugesin viiesaja noorpaariga pulmadest.

Kindlasti on niisuguseid pulmi odavam pidada ja Hiinas osatakse majanduslikult mõelda nii riiklikult, firma huvidest lähtudes kui ka perekonnas. Siiski eeldab kollektiivpulm individualismi puudumist või mahasurumist. Ükski perekond ei taha näidata oma vägevust ja rikkust, kõik on nõus tähelepanu ja sära, mida pulm tekitab, teistega jagama.

Kas see oleks ühe euroopalikult rikutud inimese huvi, kui ta küsiks, kas pruudid pulmas omavahel konkureerivad, kellel on kaunim kleit ja kes on kõige ilusam? Või ei teki sellist probleemigi, sest kõik on võrdsed, keegi ei tahagi silma paista? Võibolla soovib pruut teise pruudiga olla just võrdselt ilus ja mitte ilusam?

Juhtusin nägema, kuidas ühes juuksuritöökojas pruuti meigiti. Seda oli tänavale töökoja suure akna ette kogunenud vaatama hulk inimesi, kes ettevõtmist kommenteerisid. Ma loodan, et ei eksi, aga mulle tundus, et pruut nautis oma tähtsat positsiooni, tal oli hea meel, et tõmbab endale tähelepanu.

Üks pruut oli lasknud tähtsa päeva puhul oma juukseid pruunistada (see on blondeerimise eelaste, lühike samm enne pikka ja otsustavat sammu), kõrvades kandis ta rippuvaid riste. Oma elu tähtsaimal päeval ei tahtnud ta välja näha hiinalik või vähemalt mitte selline, mida meie oleme harjunud pidama hiinalikkuseks.

Nägin, kuidas noorpaarid lasksid end koos pildistada ja arvatavasti jääb nende vahele mingi side ja soe tunne kogu eluks. Juhtusin nägema, kuidas peigmees jättis pruudi embamise pooleli, sest taskus helises mobiiltelefon. Ega armastuse ja abielu pärast tohi äriasjad ajamata jääda.

Autor: Olev Remsu
Orig. URL: http://arhiiv.postimees.ee/leht/99/07/28/varia.htm