Pulmakombed Ingeris - Pulmad mujal maailmas

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Ingeris peeti abiellumiseks sobivaks vanuseks meestel 25-30 aastat ja naistel 20-25 aastat. Vanematelt pidi saama loa. Kosja pruudi majja mindi koos isamehega, kes harilikult oli kosija isa , vader või mõni sugulane. Saades jaatava vastuse kosilased ja mõrsja vahetasid kingitusi: raha, sõrmus ja rätik.Samas mõrsja sugulased vaatasid peigmehe üle. Joodi teed. Laulatuse eelõhtul mõrsja ja peigmees läbisid rituaalse pesu, mis toimus saunas. Laialdaselt oli levinud pulmanutt, mis toimus mõrsja isatalus koos mõrsja sõbrannadega. Peale laulatust mõrsja sõitis oma kodu ja peigmees oma kodu, kus mõlemad pidutsesid oma sugulastega eraldi. Järgmisel päeval peigmees läks mõrsjale järele. Nüüd minnakse peale laulatust kohe peigmehe koju. Peigmehe kodus toimus nüüd vastuvõtu pidu. Suguvõsa vaatas mõrsja üle enne peo algust. Pulma lauas pidi kindlasti olema "kuppelileipä"- ümmargune leivapäts. Neid oli isegi mitu ja neid ei söödud pulma käigus. Pulmarahvas andis pruudile kingitusi: raha. Mõrsja, nüüd juba abikaasa, kaasavara viidi uude kodusse pulmapeo järel. Kaasavaraks olid tavaliselt tööriistad, mööbel, riided, raha, samuti koduloomad.

Väike näide keelest ja pulmade pidamisest (lühendatud ühe ingerlase meenetustest):
Häitä ku piät't'ii n'i, minullakkii ol'l'iit ensmäist häät ol'ivat joulun. Eistäin sulhane männöö kysymää morsiaa vanhemmilta ja, vaikka miul ol'kii jo, morsia tuttu ko, kolme kilometrii parves käyt'ii tantsuloil ja... Naist pit' männä isält äit'ilt kysymää jä... Sitten ku isä-äit' antoit luvan jot se on tytön tahto, sit pan't'ii tupakat pöyvväl popperossiloi tupakkaa. Sit kylän tytöt'-ja pojat kaik tul'ivat polttamaa ja sit polttiit n'iim paljo ot tupa täynä ol' savvuu kaksim poproskin pan'n'iit yhtaikaa suuhun'-ja.

Lapsed sünnitati saunas, ristsed pidid toimuma kiiresti. Katsikule tulid abielunaised, tuues kaasa raha ja toidupoolist "rotinoita" emale- pirukaid, nisukringleid, võid ja mune.

Autor: Einar Lukkonen
Orig. URL: http://www.hot.ee/eikko/Kombed.htm