1970. aastate pulmad (Urve Ennu mälestused) - Pulmakirjeldused

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

14.juunil 1969.a abiellusid Urve Mihkelsoo ja Arvi Enn. Registreerimine toimus Pärnu Raekojas, sest Perekonnaseisuamet oli sel ajal remondis. Kui külalised olid kogunenud, astusid uksest sisse pruutneitsid, kelleks olid pruudi õde Tiiu ja peigmehe õde Elle. Pärast neid tuli pruutpaar, teineteise käevangus. Pruut kandis põlvedeni valget kleiti, õlgadeni loori, valgeid sukki ja valgeid kingi. Pruudikimp oli tehtud nelkidest, mis kogu selle pulmalilledeks osutusid. Peigmehel oli seljas tume ülikond. Registreerimisel oli 70-80 inimest, kes kõik pruutpaari sissetulekul püsti tõusid. Pärast registreerimist õnnitlesid külalised pruutpaari ja kõik läksid autodesse, et pulmapeole sõita. Pruutpaari auto sõitis pulmarongis kõige ees.

Pruutpaari autoks oli Volga, mis oli kaetud suure lillevanikuga. Kombeks oli pruutpaar tee peal kinni pidada, aga nad olid sellest juba haisu ninna saanud ning sellepärast sõideti kõrvalisi teid pidi. Kui jõuti juba peaaegu peopaika, mis toimus Sindi Sohvoosi keskuse kinosaalis, peatati autod ja pruutpaar pidi oma kohustusi täitma. Pruut pandi vokki ketrama ja peig puud raiuma. Kui need toimetused tehtud, mindi pulmalistega peosaali. Seal võeti noorpaari auks üks pits likööri, peeti kõnet ja söödi kompvekke. Lauda tuli ligi 60 inimest. Lauale toodi seapraad ja hiljem magustoiduks kompott vahukoorega. Alkoholidest olid laual koduõlu, viin ja liköör. Pulmalauda toodi lilleneidude poolt suur kimp maikellukesi. Pulmaisaks oli Arvi onu, kes mängis koos oma orkestriga ka pulmamuusikat. Orkestrisse kuulusid akordionid ja puupinkpill, mis koosnes pingist ja harjavarrest, mida kraabiti pingi peal. Hiljem oli neid puupinkpille muidugi rohkem ja kõik leiduvad harjavarred võeti abiks. Orkester mängis avavalssi, Urve ja Arvi läksid koheselt tantsima, kuna mõlemad seda väga armastavad. Pärast pruutpaari tulid ka külalised tantsima. Keskööl mängiti maha pruudipärg. Pärast seda võis pruut alles riided ära vahetada. Pidutseti poole hommikuni ja siis puhati natukene. Järgmisel päeval läks pidu jälle samamoodi edasi, ilmad olid ilusad ja tänu sellele peeti maha suur veesõda.
Selle pulmaga pandi alus praeguseks juba peaaegu 33-aastasele kooselule, kuhu ligi 15 aastat tagasi sündis selle pere ainuke tütar.

70.aastatel tõsteti au sisse valge kleit, loor ja abielusõrmus. Palju emotsionaalset ja elamuslikku lisas abielu registreerimise tseremooniale see, kui töökaaslased, taidluskollektiivid ja teised hakkasid osalema abielu registreerimise kaunistamisel. Nad moodustasid spaleeri lilli, rahvariidevöösid või tammepärgi pea kohal hoides. Abielu registreerimise lõppedes andsid nad üle kollektiivi õnnitlused ja kingituse [1: 100].

Autor: Ele Enn
Orig. URL: http://jol.cma.ee/?action=article&CatID=1008&ArtID=1860