Kes kaitseb õhtujuhti ? - Seadusandlus, Tegijad, Pulmaisad

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Tervitus-

Pole kirjutanud pikalt, aga mu kõik bogid hakkavad vist nii - kirjtuada tuleb ju siis kui on millest kirjtuada. Seekord andis põhjuse üks pulmaisa, kes kurtis raske saatuse üle. Nujah, eks me ise ole selle elukutse valinud ja virisemine selle üle, et töö on raske, on minu jaoks mõtetu teema. Kui ei meeldi, tee midagi muud. Aga siinne kurtmine pole seotud kuidagi oma töö valikuga, vaid sellega, kuidas aegajalt (ja harva) käituvad noorpaarid.

Muuseas, sellest pole siin ka kordagi kirjutatud, nii et teeks otsa lahti ning ootaks kommentaare samuti - nii tegijatel kui ka noorpaaridelt.

Ja küsimus on kuidas siis pulmaisa/õhtujuht/tegija ennast kaitsma peab, kui noorpaar kokkulepetest kinni ei pea (siin ja edaspidi pulmaisa = õhtujuht ja vastupidi). Samuti võite õhtujuhi asemele kirjutada ka bändi, cateringi fotograafi jne jne. Situatsioon on sama.

Räägin ka taustast ja tean, et olen ka ise aegajalt samasuguse ootamatuse ees olnud.

Ehk siis õhtujuht lepib noorpaariga midagi kokku, kuid pulmapäeval need kokkulepped ununevad. Noorpaar paneb pulmaisale õlule kohustused, mis ei ole kokkulepitud või millest pole üldse räägitud. Noorpaar muudab kokkulepitud kava pulmapäeval nii, et pulmaisa ettevalmistused lähevad vett vedama. Ja kõige lõpuks - noorpaar nõuab asjade mittetegemise eest kompensatsiooni, sest pulmaisa ju ei täitnud oma kohust. Noorpaar teeb kõikidele tegijatele kavad ette, kusjuures ei kuula, mida profid ütlevad, sest noorpaar teab paremini.

Rõhutan, et sellised variante tekib harva ja isegi väga harva, kuid need on just need olukorrad, kus peaks väga täpselt vaatama, mida teha, sest need noorpaarid on just need, kellele meeldib ka õhtujuhte häbiposti panna (ja leia siis pärast kas põhjusega või ilma).

Esimene küsimus,mis tekib on ju see, et aga miks pole neid asju paberil lepingus fikseeritud ? Vastan kohe omaenda idealistlikust vaatekohast - ka suusõnaline kokkulepe on leping. Võite kohe küsida, et kes tõestab, et midagi on kokkulepitud. Siin oskan vastata ainult, et vaadake enda südamesse ja te leiate vastuse. Petta saab alati ja olles liisinguäris päris pikalt olnud (enam ei ole), siis oli meil käibefraas, et kui petta tahad, siis on see alati võimalik. Hea on, et pettureid on lihtsalt vähem, kui normaalseid inimesi.

Ehk siis mina ütlen, et kui on midagi ka suuliselt kokkulepitud, siis on see täitmiseks mõlemalt poolelt - nii noorpaarilt kui ka pulmaisalt. Parem kui seda saab pärast ka paberipealt kontrollida (näiteks e-post).

Aga kava muutmine pulmapäeval ? See on ju nii lihtne, mis seal pulmaisal seda muuta pole, varrukast on mänge ja tegevust, nii et teeme mis tahame ? Arutame seda siis nii, et asendame pulmaisa näiteks kokaga. Te olete tellinud toidu nädal enne sündmus, kokk ostab koostisosad päev enne sündmust, te muudate menüüd sündmuse päeva hommikul...Kokk ei suuda teile midagi valmistada, sest koostisosi pole. Kas on ikka kokk süüdi ?

Või te tellite bändi, kes mängib puhast kantrilaadset sülti (umpat) ja pulmapäeval ütlete, et ikka tahaks ainult mõnusat rocki ? Bänd ei saa sellega hakkama, sest nad pole seda kunagi teinud. Kas on ikka bänd süüdi ?

Ja viimane - te tellite pulmatordi ja saadate pildid. Paar päeva enne pulma saadate uued pildid ja ütlete, et tehke parem selline. Loomulikult ei ole tort täpselt selline, nagu tahate. Kas on kondiiter süüdi ?

Ei taha süüdlast otsida, aga kindlasti tahaksite teada, kes vastutab ja kes võiks peeglisse vaadata. Kahjuks saab siin peeglisse vaadata ainult noorpaar ise.

Aga kavade ettetegemine või ütlemine täpselt, kuidas mingi asi välja peaks nägema ? Jumala eest, seda võib teha ja seda peabki tegema, aga jätke ka hingamise ruumi. Tegijad on tegijad sellepärast, et nad on varemgi neid asju teinud ja organiseerinud, ei pea kartma, et nad just teie pulmas "ämbrisse" astuvad. Ja kui astuvad, siis 99% just sellepärast, et ettekirjutused on absoluutsed, sellised, mida muuta ei tohi.

Kõige täpsem snaiperipüss maailmas, on tehtud selline, et tema toru logiseb. Tehke ka kava selline, et seal on natuke lõtku ja loginat, siis läheb kõik palju paremini.

Aga kompensatsioon ? Mina soovitan enne mitte midagi küsida ega ka pulmaisal/tegijal midgai maksta, kui te pole korraks veel kokkusaanud ja asjadest rääkinud. Ja veel parem, rääkige pulmajärgsel päeval (kui see on võimalik), mitte paar päeva või nädal hiljem.

Lõpetuseks...

Need on harvad juhused, kuid seda juhtub. Ja ka tegijad astuvad aegajalt ämbrisse. Aga ka noorpaarid astuvad ämbrisse - neil on tegelikult selleks ka õigus, sest see on nende pidu. Kui tegija astub ämbrisse enda ebaproffessionaalsuse tõttu, siis peab ta naha ja karvadega vastutama (see on nii ja see jääb nii), aga kui tema ämber on seotud noorpaari tegemata jätmistega,väga palju põdeda ei tasuks.

See on päeva peab olema noorpaarile kõige ilusam, aga ilusaks teeme selle kogu meeskonnaga - nii noorpaar, külalised kui tegijad. Mitte ainult üks komponent.

Tervitades,

Virgo
Pulmad.ee

Olavi Ruhno
Kasutaja Olavi Ruhno pilt
Võrgust väljas
Liitus: 16 Aug 2006 - 10:44
Re: Kes kaitseb õhtujuhti ?
13 Juuli, 2011 - 15:02

Tuginedes enda 12 aastasele tegevusele seoses erinevate sündmuste korraldamisega ja fotograafitööga, jääb ainult tõdeda, et see on väga raske teema nii juriidiliselt kui ka emotsionaalselt.
Suusõnaline leping pole nii ohtlik midagi, kui selle toeks on võtta kirjavahetus. Soovitan soojalt peale kohtumist kokkulepped panna meilile ja sellest täitsa piisab mõlemale poolele.
Mis puudutab tegijatele täpselt etteütlemist, see ongi kindlasti vajalik. Tegemist ju pruutpaari tähtsa päevaga ja kes teaks paremini, mis on nende unistused. Siin tuleb aga mängu tegijate professionaalsus. Peab olema julgust öelda, et see pole minu stiil ja paremini kannaks selle välja keegi teine ning pakkuda välja mõni nimi või firma. Selliselt on nii mõnigi probleem eos ära hoitud. Need otsused aga tuleb teha kohe koostöö alguses. Ehk mängige lahtiste kaartidega.
Peale sündmust probleemide lahendamine juriidiliselt on praktiliselt võimatu paaril lihtsal põhjustel:
• Kes on see ekspert, kes ütleb, et asi ei õnnestunud ja millega seda mõõta?
• Kuidas hinnata pulmapeol tekkinud kahju, mis ei ole materiaalne?
Üks tuntud ja armastatud õhtujuht küsis oma Facebooki kontolt mingi aeg tagasi, et andke nõu, kuidas saada pool aastat võlgu olevalt pulmapaarilt raha kätte ja kas nende nimed oleks vaja siin samas avalikustada. Üks sõber vastas, et ära võta halba karmat endale.
Olen arvamusel, et pulmad on nii õrn ja habras sündmus igale pruutpaarile ehk lase ennast professionaalidel natuke juhtida parima lahenduse saamiseks ja kõik tegijad, kes julgevad seda usaldust kuritarvitada raha saamise eesmärgil, siis need kõik tuleb tõmmata rattale.
Kokkuvõtteks soovitan veelkord et mängime kõik lahtiste kaartidega ja kumbki pool ei peaks tahtma halba karmat oma hingele.

Lugupidamisega

Olavi Ruhno
Fotograaf
www.olaviruhno.com

sleepwalkers
Kasutaja sleepwalkers pilt
Võrgust väljas
Liitus: 18 Märts 2008 - 16:59
Re: Kes kaitseb õhtujuhti ?
13 Juuli, 2011 - 18:18

Üks asja külg on siin veel puudutamata. See on see kuidas tegijalt asju eeldatakse.

Pole harv juhus, kuidas poole pulma peale (vahel isegi siis kui bänd mängib) tuleb bändi juurde ilutulestiku firma töötaja ja teatab, et 15 minuti pärast on vaja helitehnika väljas mängima panna, et ilutulestiku ajal oleks muusika.

Või siis tuleb keegi "üllatusesineja" plaat näpus ja teatab, et seda on vaja kohe hakata läbi ansambli tehnika esitama. selle peale mõtlemata, et bänd ei ole ju kohustatud CD-mängijat kaasas vedama kui nende enda taustamuusika tuleb MP3 mängijalt.

Või siis tuleb keegi vindine tüüp ja teatab, et ta oli nooruses kõva kitarrist ja tahaks nüüd noorpaarile laulu kinkida. Kui ta ise aga sellega hakkama ei saa või bänd oma pille ei luba (mis on ju täiesti ennekuulmatu!) siis on taas bänd süüdi.

Ma usun, et selliseid asju on ka teiste tegijate praktikast omajagu võtta ja meeldivad need asjad ei ole. Me saame küll viia sellised asjad miinimumini kandes kaasas lisa asju (arvuti plaatide mängimiseks, raadiomikrofon kõnede jaoks jne.) aga tegelikult pole paljud asjad lihtsalt teostatavad. Näiteks korra juba helitehnika paika saanud bändil läheb selle mujale viimiseks umbes 1 tund aega. Kas keegi tahab, et nende peos tekib 1 tunnine tühimik ja hiljem peab veel bänd pool tundi puhkust ka võtma, kuna tegemist on füüsilise tööga.

LAHENDUS:
Kõik sellised pisiasjad tuleks tegijaga läbi arutada.
Kui teil on ilutulestik, mis vaja muusikat pole probleemi paar väiksemat kasti välja juba valmis panna aga see on bändi jaoks lisatöö.

Kui teil on üllatusesineja, siis pole probleemi kui see on kokku lepitud ja esineja ka suudab esineda. Samuti oleks vaja teada kuidas see esinemine toimub (MP3 või plaat, mitu mikrofoni jne).

Ärge eeldage, et asjad lihtsalt lähevad nii nagu teie olete ette kujutanud vaid suhelge tegijatega mida on vaja, et üks või teine asi toimiks. Hiljem tegijat süüdistada pole mõtet kui te pole oma soove ja mõtteid selgelt väljendanud.

Ilusaid pulmi kõigile!

golomb
Kasutaja golomb pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Märts 2008 - 22:18
Re: Kes kaitseb õhtujuhti ?
14 Juuli, 2011 - 23:48

Aitäh sulle Virgo väga huvitava teema avaldamise eest!

Ja tõepoolest, kas on siis süüdi pulmaisa selles, et noorpaar pulma ettevalmistust tõsiselt ei võta ja meeldiva koostöö asemel iga asja peale negatiivselt reageerib, avaldades oma pahameelt nii pulmaisa, bändi kui ka peopaiga personali suhtes?

Kaheksa aasta jooksul, mis ma olen tänaseks pulmaisa/õhtujuhi tööd teinud, olen näinud igasuguseid kliente, külalisi ja probleeme ning ei hakka varjama, et just vene klient on üldjuhul selline, kes tahab pigistada pulmaisalt ja bändilt kõik, aga väärilist töötasu selle eest maksta ei soovi :) Kuid õnneks pole see alati nii!

Paljud kliendid, kes omavad veidi suuremat ülevaadet pulmaisa ja õhtujuhi elust teavad, mida see töö endast kujutab ning päris nii julmalt meid alati nurka ei suru, vaid teevad meeledi koostööd ja aitavad meil muuta üritust või pulmapidu aina paremaks.

Oma klientidele olen alati rääkinud, et mida paremini suudame ettevalmistusajal meeldivaid suhteid säilitada, seda meeldejäävam ning kaunim on see üritus või pulmapidu, mida me koostöös korraldame.

Mõistan ka neid kliente, kes tahavad palju ja vahel ise ka ei tea mida, kuid ei suuda seda üritust 100 % kinni maksta. Neile ma soovitan koguda või lükata see üritus edasi, kuna liialt kokkuhoides võib keedetud supp või siirup jääda lahjaks ja süüdi selles lõpptootes pole kindlasti ainult õhtujuht või pulmaisa.

Samas pole raha alati peo õnnestumisel ainsaks mõjuvaks faktoriks. Tuleb mõelda ka sellele, keda Te oma üritusele või pulmapeole kutsute ja kas poleks targem mõned probleemsed persoonid koju jätta, sest ürituse läbiviimisel võivad need isikud alkoholi mõju all muutuda raskesti juhitavaks isegi palju kogenud pulmaisadele või õhtujuhtidele, kui jutt juba meie kaitsmisest käib.

Aga eks pulmaisade ja õhtujuhtidena võime siin blogis kurta oma raske elu üle veel ja veel, kuid tunnistagem, et probleemideta olekski igav seda ametit pidada, sest just need annavadki kogemusi, oskusi ja teadmisi, mis aitavad meil muuta Teie tulevased üritused ja pulmapeod veelgi paremaks.

Lugupidamisega,
Pulmaisa/õhtujuht
Ilja Golomb

www.golomb.ee
ilja [at] golomb.ee
tel. 55 614 260

Urmas Ääro
Kasutaja Urmas Ääro pilt
Võrgust väljas
Liitus: 12 Aprill 2009 - 13:35
Re: Kes kaitseb õhtujuhti ?
8 August, 2011 - 15:00

Kulla pruudid, kohe kindlasti tuleb tegijatele jätta mänguruumi. Mitte mingi valemiga pole võimalik kõike toimuvat pulmas ette näha ja arvesse võtta.
On olnud pulmi kus pulmarongi on kinni peetud 5-6 korral. Pulmamajja jõuti 1,5 tundi plaanitust hiljem.
Mõnikord röövitakse pruuti mitu korda ja pidu jääb hulgaks ajaks seisma. Sajab pulmalistele mõeldud fotosessiooni ajal vihma ja see tuleb hoopis hilisemasse aega lükata kuhu tegelikult juba on planeeritud muid tegevusi jne. Palju sõltub ka pulmaliste temperamendist ja algatusvõimest (mõnikord korraldatakse üllatusi millest ka pruutpaar ise ei tea).

Minu silmis on "kõva" pulmaisa ikka just see, kes suudab nö näppu pulsil hoides sujuvalt reageerida. Eelnevalt kokkulepitud kava ei tohiks küll üleliia jäik asi olla. Ei pea ju kogu aeg pulmas midagi toimuma, inimesed tahavad omavahel veidi ju ka niisama juttu ajada.

Minu kui fotograafi jaoks oleks ikka õudusunenägu kui pruut tuleks minu juurde netist tõmmatud listiga kus peal kirjas kõik võtted mida pean ära pildistama. Loomingulisele ja otsivale lähenemisele minul siis ruumi küll ei jääks. Õnneks pole mulle selliseid nõudmisi esitatud. Ma arvan, et sellisest tööst ma üldse loobuksin.

Mu moraal paaridele võiks olla ikka see, et valige hoolikalt tegijaid oma pulma. Ja mitte selle järgi, kes täpsemalt suudaks etteantud kavast kinni pidada vaid just paindlikkuse ja oludega arvestamise võime järgi.

Tegijatele aga vist see, et arendaksime endas võimet nendele paaridele ei öelda kes meie loomingulist lusti piirata püüavad.

Ingamari
Võrgust väljas
Liitus: 6 Jaan 2011 - 19:14
Re: Kes kaitseb õhtujuhti ?
11 August, 2011 - 13:07

Lp. Pruudid-peiud. Olen taiesti nõus eelpool öelduga. Leppige sündmuste käekäik eelnevalt pisidetailideni kokku, kuid jätke tegijatele mänguruumi. Ajakava ei saa kunagi minutilise täpsusega järgida, seda enam, et tegu on peoga. Samuti ei ole teostatavad koik teie soovid – unustage Ameerika filmidest nähtu ja jääge reaalsuse piiridesse!
Olles ise just äsja abiellunud, võin öelda et suusõnalised kokkulepped toimivad. Ja kui on fantaasiat ja arusaamist, läheb teie pulmapäev ladusamalt.
Näiteks oli meil plaanitud kavva palju rohkem tegevusi, aga ajaliselt jätsime mõned sujuvalt ära. Ei ole ju mõtet peale pressida mõnda mängu kui külalised eelistavad vaikselt õlleklaasi taga juttu puhuda.
Samas aga oli mu isal ja vennal plaanitud üllatusesinemine pruutpaarile väikese muuskalise palaga. Hea oli,et sellest plaanist kuulsime paar paeva enne pulma ja oli aeg pulmaisa hoiatada,kes sujuvalt tekitas augu antud lugude ettekandmiseks.
Veel olime sunnitud ära jätma kuumaõhupalli,sest lihtsalt tõusis tuul ja ei tahtnud Eestimaa mõisat tuleohtu sattida, et ”kangekaelselt päevaplaan täita”!
Fotodega oli nii, et eelsessiooni ei tellinud, jätsime fotograafile vabad käed. Piltidele läks mõisa ümbruses ilusate kohtade taustal pildistatu. Väga vahvad võtted said!
Meil oli rahvusvaheline üritus ja külalisi pea igast maailma otsast - Malaisa, Austraalia, Lõuna-Aafrika, Šveits, Imglismaa, Namiibia, Araabia Űhendemiraadid, Liibanon ja Eesti. Seega niipalju erinevaid maitseid on võimatu ühtlasi rahuldada, aga kuna pulmapeo korraldus käis jooksvalt rahva käitumist jälgides, siis jaid rahule eranditult kõik!
Hoolimata sellest,et kuulete korduvalt ”Teie päev, Teie pidu”, jätke meelde : ”Abielu on Teile, pulmapidu on Neile!” Ja kui olete valinud endale head tegijad, siis võin äsjasest kogemusest kinnitada, saate endale just peo, millest külalised hiljem räägivad: ”käisime vahval pulmapeol!”
Peo korraldus on loov töö nagu maali maalimine voi instrumentaalpala ettemängimine. On juhised ja plaanid, kuid maksate siiski tegijatele nende aja ja kogemuste eest, mitte plaani täpse järgimise eest!
Siinkohal suured tänud meie super õhtujuhile Virgole, kelle õlul lasus eesti-inglise keelse pulma läbivedamine. Ka täname südamest teisi tegijaid: Sleepwalkers, Mäesalu Catering, Urmas Ääro (fotod), Anniki Made (florist), Gustav Piir (preester), Maiu Rosenfeldt (tseremoonia muusika-keelpillid), Pihlaka Kondiitrid (pulmatort), Annely Viik (käsitöökompvekid) ja Saue Mõis.
Eelpool tegijad on oma ala professionaalid ja kuidas nad oma ülesanded kõik ühtseks ürituseks sulatasid on müstika, aga tulemuseks sai väga hea kõrgetasemeline pulm, millega jaid rahule eranditult koik külalised!

Starius
Kasutaja Starius pilt
Võrgust väljas
Liitus: 6 Aprill 2010 - 11:12
Re: Kes kaitseb õhtujuhti ?
20 Veebruar, 2012 - 12:28

Tõenäoliselt pole Eestis ei pulmadega ega ka muudel elualadel asjalood teistmoodi, kui tegemist lubadustest / kokkulepetest kinnipidamisega. Kas põhjuseks vabadusega koos saabunud kasvatuse (kasvatamatusega) muutumisega või milleski muus, eks see jääb iga inimese oma arvamuseks.
Selge on see, et kõigil ettevõtjatel on "oma lugu" sellest vallast rääkida ja mida pikemalt on tegutsetud, seda suuremad ka kogemused ning "mahlakamad" ka lood. Kuigi nooremad tegijad püüavad appi võtta vanemate tegijate soovitusi ja nõuandeid, et ebameeldivaid kogemusi mitte saada, siis selge on see, et päris ilma "pääseda" polegi võimalik, ehk vast veidi leevendatult. Nii saaksin ka mina tuua mitmeid näiteid, kuidas algsetest pruutpaari (sagedasti küll pruudi) soovidest vaid riismed võivad jääda ja üleöö hoopis teised soovid vajavad täitmist ja pulmadeni vaid loetud päevad jäänud.
Meie tegevuse riietuse köögipoolelt on kokkulepetest mittepidamise osas vast eelkõige kella- ja kuupäevadest mitte kinnipidamine kõige levinum. Kui aeg on kokku lepitud, aga pruut jääb hiljaks või ei tule üldse, siis ka ei helistata, et aega muuta. Või tullakse täiesti suvalisel ajal, nii nagu endale sobib, arvestamata, et proovi teostajal ei pruugi just sellel hetkel vaba aega olla ja siis pirtsutatakse, et miks tema peab ootama või teisel ajal tagasi tulema, kui ta ju just praegu on juba kohal?! Salongi poolt ju jube häbematus küll :(
Tasude poolelt võiks näide olla, kui pruutpaar tellib riietele tööde X teostamise ja sellekohane hind ka lepitakse kokku ning siis muudetakse tehtavat tööd XY-ks (hind muutub) ning lõpuks hoopis YZ-ks (hind jälle muutub), siis lõpuks ei suudeta mõista, miks nii palju tuleb maksta, sest taheti ju Ainult YZ varianti ju? Miks hind muutub? Aga seda, et kõik vahepealsed tööd on ka tehtud ja tegija on oma aega, vaeva, materjale, vahendeid jne. kulutanud-kasutanud, seda miskipärast ei suudeta või ei taheta mõista.
Tundub, et samuti ei suudeta mõelda-mõista, et õmblejal on tavaliselt töös, mitte üks või kaks riietust (kleiti, ülikonda jne.) vaid, et neid võib olla mitukümmend, mis tähendab, et iga eseme omanik soovib unistuste teostumist ja et iga muudatus, iga kõrvalekalle kokkulepitust, mõjutab ka kõiki teisi tööde tellijaid ja tööde teostamise aegasid.
Eks selge on see, et endast annad niipalju, kui võimalik, et kõik soovid saaksid täidetud, aga teistpoolt oleks tore, kui tellija mõistab, et ta saab täpselt niipalju, kui ta ka maksab. Mitte rohkem ega ka mitte vähem.
Mis aga puudutab kaitse võimalustesse, siis ka meie üht-teist ikka kasutame (broneeringutasud, ettemaksed jne.), aga samas on ka selge, et 100%-lise kaitsega vahendit vist ikka polegi.
Eks, kui pruutpaar soovib ühist ametlikku kooselu alustada ebaausalt või kasvõi lihtsalt negatiivsete nootidega, siis ju see kogu abielu saa ka olema täpselt selline.
Kes on ebausklik, kes pole, küll aga vaadates lahutuste statistikat, siis ei saa ju täiesti ebausutavaks sellist varianti ka pidada...
Soovin kõigile tegijatele kindlameelsust ja ikka särtsu ning kellel tekib häid soovitusi või näiteid effektiivsest kaitsest, võiks need üles panna.
Ehk teha ka list mitte ainult halbadest kogemustest tegijatega, vaid ka list halbadest kogemustest pruutpaaridega?

Päikest kõigile!

J.Jan Anderson
Starius salong
www.starius.eu