Uus perekonnaseadus - Seadusandlus

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Uus Perekonnaseadus jõustub 1. juulil 2010.

Alates 1. Juuli 2010 jõustub uus perekonnaseadus, millest on meedias palju räägitud selle loomise ajal. Nüüd enne jõustumist ja ka pulmahooaja alguses, võiks veel põhipunktid korraks üle käia.

Abiellu astujaid puudutab kõige rohkem varaliste suhete küsimused.
Selle seaduse järgi saavad abiellujad ise valida neile sobiva varasuhte: vara-ühisuse,-lahususe või tasaarvestuse.

Hetkel kohaldub abikaasadele automaatselt varaühisus, mis tähendab seda, et kõik abielu kestel omandatu loetakse abikaasade ühisvaraks, mida lahutuse korral peab jagama hakkama.

Teine võimalus on varalahusus, mis tähendab, et abikaasad sõlmivad abieluvaralepingu, milles määratakse konkreetselt, mis kellelegi kuulub. Need kaks varasuhet ei erine uues seaduses senisega võrreldes kuigivõrd.
Uuendus on see, et tulevikus saavad paarid abiellumisavaldust tehes ise valida neile sobiva varasuhte. Kahe eelnimetatud varasuhte kõrval on veel kolmas: juurdekasvu tasaarvestus (kui abiellujad valikut ei tee, kehtib varaühisus).

Juurdekasvu tasaarvestamise puhul on kumbki abikaasa oma vara omanik ning võib seda müüa ja pantida, v.a tehingud perekonna ühise eluasemega, mis on võimalikud vaid abikaasa nõusolekul. Lahutuse korral saab abielu jooksul vähem teeninud abikaasa nõuda teiselt abikaasalt poolt selle vara väärtusest, mille võrra on teine rohkem rikastunud.

Enamus seadusetõlgendajaid püüab seda printsiipi kirjaleda näite varal, proovin siis minagi. Näiteks: Juhanil oli abielludes 250 000 krooni ja Maril 200 000 krooni. Lahutamise ajaks oli Juhanil vara 150 000 krooni ja Maril 100 000 krooni võrra rohkem. Seega oli Juhani vara juurdekasv 50 000 krooni võrra suurem kui Maril, kel on nüüd õigus nõuda Juhanilt poolt varade juurdekasvu vahest ehk 25 000 krooni. Sel moel suureneb mõlema abikaasa vara ühepalju. Kui vara suureneb võrdselt või ei muutu, ei ole kummalgi vaja midagi nõuda.

Enne 1. juulit 2010 sõlmitud abielude puhul midagi ei muutu ning edaspidi kehtib varaühisus. Kes soovib üle minna juurdekasvu tasaarvestamise suhtele, saab seda aasta jooksul teha lihtsustatud korras. Selleks tuleb esitada ühine avaldus abieluvararegistri pidajale.

Muudatustena võiks veel välja tuua:
- Uus perekonnaseadus ei nõua enam alaealistelt (15–18-aastastelt) seadusliku esindaja kirjalikku luba, vaid annab võimaluse, et kohus laiendab alaealise teovõimet, et abielu sõlmida.
- Lisaks Perekonnaseisuametile on võimalik sõlmida abielu ka notariaalselt. Notari juures abielu tõestamine maksab 1000.- +km, Perekonnaseisuametis 300.-+km

Täpne seadus kirjeldus on ära toodud Riigiteatajas https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13240237

Tervitades,

Virgo

IvyWalker
Kasutaja IvyWalker pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Nov 2008 - 17:00
Re: Uus perekonnaseadus
21 Aprill, 2010 - 14:12

Minu arust seal näites midagi valesti. Juhanil polnud ju mingit juurdekasvu, vähenes ju 100 000 krooni võrra. või ma sain millestki valesti aru...

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Uus perekonnaseadus
21 Aprill, 2010 - 15:07

Näiteks: Juhanil oli abielludes 250 000 krooni ja Maril 200 000 krooni. Lahutamise ajaks oli Juhanil vara 150 000 krooni ja Maril 100 000 krooni võrra rohkem ehk siis lisandus 150 000 krooni.

Rõhk on sõnal on "rohkem".

Tervitades,

Virgo
__________________________________
Ma teen seda tõepoolest heast meelest...
www.pulmad.ee
www.pulmaisa.ee
www.svadba.ee
www.weddings.ee
www.twitter.com/pulmad

Olavi Ruhno
Kasutaja Olavi Ruhno pilt
Võrgust väljas
Liitus: 16 Aug 2006 - 10:44
Re: Uus perekonnaseadus
21 Aprill, 2010 - 20:12

Päris põnev lugemine. Tundub et selle uue eaduse mõte on suunata abiellujad rohkem mõtlema oma varalistele küsimustele - väga kaasaegne lähenemine.
Ilmselgelt muutub abiellumise hetkel valitud "pakett" oluliseks alles siis, kui hakatakse lahutama. Abiellumise hetkel on mõtte ikka väga mujal.

Olavi Ruhno
Fotograaf
www.olaviruhno.com

Olavi Ruhno
Fotograaf
www.olaviruhno.com