Kuidas see ilutulestik ikka päriselt käib ? - Tegijad, Ilutulestikud

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Tervitus-

Mind on alati huvitanud see, mida teised tegijad (peale pulmaisade siis) peavad pulmas tegema selleks, et saaks head tulemust. Mis on nende köögipool ? Kuidas käivad ettevalmistused. Olen sellepärast ise teinud Taagepera Lossis teenindajana tööd. Olin seal ainult ühe õhtu, aga selleks et näha, mida nad tegelikult teevad, piisas. Ja nad teevad palju ! Seda mida teevad ansamblid, tean ma niikuinii omast kogemusest bändimehena ning tänu helitehnikarent.ee-le.

Seekord õnnestus ennast kaasa paluda RUF Ilutulestikud meeskonnaga (tegelikult on seal ka Eesti ainukene reaalselt pürotehniku tööd tegev naissoost pürotehnik Kersti, kui te veel ei tea, kusjuures tema tasemeks on III ehk siis kõige kõige parem ja tal on luba ka teisi õpetada), et näha mida peab tegema selleks, et inimesed naudiksid umbes 3-4 minutilist ilutulestikku. No palju seal ikka nikerdamist võib olla ?

Koht

Ilutulestik ise oli Kukruse Mõisapargis ning selle algusaeg oli kell 22.45. Samas minu päev algas juba kell 1700, kui mind peale võeti. RUFi enda inimesed olid selle ilutulestiku nimel teinud tööd juba eelmine päev (kokkupanemine, pakkimine ja kiletamine) ning ka sama päev - kogu ilutulestiku autosse tõstmine.

Ilutulestik ise oli muuseas nö kõige lihtsam ja odavam - ainult 29 erinevat kasti ja karbikest umbes 1400 erineva lasuga. Hmm...seda siis nimetatakse lihtsaks ilutulestikuks. Muuseas, see ei ole nii ainult RUFil, et ka kõige lihtsam ilutulestik näeb välja võimas ja seal on palju pauke/efekte. Ka teised firmad pingutavad väga oma pakkumistega ning teevad kõik selle nimel, et ilutulestik oleks eriline. Hinnast räägime ka natuke selle blogi lõpus.

Kohal olime kell umbes 2000 ja esimese asjana tuli leida ülesse õhtujuht, kellega kokkuleppida ilutulestiku algus. Kes veel ei tea, siis ilutulestiku tegemiseks peab alati kokkuleppima alati ka kohaliku omavalitsusega, et nad teaksid, et selline asi toimub. Tuleb öelda nii ilutulestiku kestvus, tüüp, paukude arv ja alguskellaaeg (see viimane ei saa enamasti olla rohkme kui 2300, väga üksikud omavalitsused lubavad ilutulestikku teha kesköösel). ja kuigi ilutulestiku algusaja viimane hetke (22.50) oli etteöeldud, siis õhtujuhiga tuli igaljuhul kokkuleppida see, kuidas rahvas välja tuleb ning mis on ilutulestiku alguse märgiks.

Juhtmed

Olen näinud erinevaid ilutulestikke ja olen näinud neid palju. Sellised, kus mees ise suure tikuga tuld tõmbab ja patareide süütenööre süütab, pole enam viimasel paaril aastal olnud. On piisav kogus juhtmeid, karpe ja pult. Tegelikult näeb proffessinaalse ilutulestiku installatsioon või paigaldamine välja nagu helitehnika või valguse paigaldus. Kõigepealt mõtled paigutuse, et midagi ette ei jää, siis paned kastid ja patareid nii, et ilutulestik oleks ilus. Siis tõmbad juhtmed patarei juurest patareini ja siis pulti. Keerad võtid, testid ja vajutad suurt punast nuppu...Ei, vajutad suuri punaseid nuppe, sest ilutulestik on jagatud erinevateks gruppideks ning tehnik ise otsustab, mis järjekorras midagi ülesse lendab.

Ilutulestiku ettevalmistamine - patareid

Ilutulestiku ettevalmistamine - suur patarei

RUFi puhul on eripära see, et kogu tehniline varustus on neil enda poolt välja töötatud ning ka valmistatud. Alates pultidest lõpetades karpide ja juhtmedega. Sest nii nad tahavad :D No eks igaüks läheb hulluks omamoodi !

Ilutulestiku ettevalmistamine - vajalik tehnika

Kogu see juhtmete vedamine võttis aega poolteist tundi, kusjuures kogu aeg sadas vihma. Kui nüüd mõelda, kas vihm ilutulestikku segab, siis ütlen ausalt, et eriti mitte. Samas segab see kindlasti ilutulestiku nautimist. Kui ilutulestik on tehtud proffessionaalselt, siis on kõik varustus ilmakindel. Samuti on kõik patareid kaetud kilega, et vihm laengutele ligi ei pääseks.

Siit muuseas ka soovitus kõikidele, kes ise ilutulestiku teha tahavad pulmades - kilet pole mõtet patareil maha võtta, sest lasud lähevad sealt kenasti läbi, midagi ei juhtu (olen seda näinud, et võetakse).

Elektriliste laskmissüsteemide puhul on ainult üks pisike probleem - kui tõesti on kuskil ühenduse probleem, siis väga lihtsalt seda ilutulestikku tööle ei saa. Süütenööre pole eriti võimalik hiljem lisada. Samas tean ma seda, et aastas läheb nässu ainult 2-3 ilutulestikku. Kui mõelda palju neid tehakse, siis seda on ikka väga vähe.

Turvalisus

Kõige suurem risk isetehtava ilutulestiku puhul, eriti pulmades, on see, et isehakanud pürotehnik on tavaliselt ikka natuke napsune. Aga proffessionaalne pürotehnik ei tohi seda endale lubad, samuti on hea tava, et ilutulestiku juures on alati 2 pürotehnikut. Kui ühega midagi juhtub, siis teine teab mida teha. Samuti teab proff, kuidas ilutulestik paigutada nii, et see kellelegi kaela ei saja ning puudesse ei lenda.

Mis muidugi ei tähenda, et ise ei saa või et ise ei tohi. Väga hästi saab ja väga hästi tohib, lihtsalt valige õige mees või naine süütenööri süütama ning kõik on suurepärane.

Plaan

Ma olen unustanud rääkida, et enne kui üldse juhtmeid vedama hakati, istus pürotehnik (Kersti) umbes 20 minutit valge paber käes ning kirjutas sinna erineva koguse numbreid ja koode. Kui ma uurisin, et mis asi see siis on, siis öeldi, et ilutulestiku järjekord ning juhtmete ühendamise skeem. Ja see paber oli põhiline abivahend, millega pärast sütikujuhtmed karpidesse ühendatid. Kui ma siin räägin karpidest, siis need on sellised vaheblokid juhtmete ja puldi vahel (pealegi programmeeritud), kust kaudu jagatase puldist tuleb käsklus erinevate sütikute vahel. Samuti näitavad need karbib lambikestega, kas signaal tuleb läbi - nii vool kui andmed. Kui hõõguvad roheline ja punane tuli, siis on kõik korras. Kui mitte, siis on kuskil ühendusega jama ja tuleb viga ülesse otsida.

Ilutulestiku ettevalmistamine - plaan

Ilutulestik

Nagu eelpool öeldud, see oli kõige lihtsam ja odavam ilutulestik, mida RUF teeb pulmades. Aga kuulake nüüd, mis on lihtne ja odav ilutulestik...Ma saan väga hästi aru, et odavus on alati suhtes millesegi. Ja mis kellelegi on odav, on teistele vägagi kallis. Kui vaadake, mis selle raha eest saab !

 • 5 fontääni
 • Mitmevärviline patarei: 1tk 36-lasku
 • Hõbedased langevad lehed: 3 punktist lehvikukujuliselt lastuna – 192 lasku
 • Pommid, kaliiber 50mm: 35tk
 • Praginakomeedid + vile: 3 punktist lehvikukujuliselt lastuna – 725 lasku
 • Kulla lehvik: 120 lasku
 • Roomaküünal kuldsete palmidega: 18 lasku
 • Patarei: 36 lasku
 • Hõbedase saba ja värvilise efektiga patareid: 5 punktist – 160 lasku
 • Lehvikupatarei: 24 lasku
 • Pommid: kaliiber 75-125mm, 11 lasku

Seda hinnaga ainult 700 eurot, kusjuures hinna sees oli transport Kukurusele ja pürotehnikud. Mõned poolproffid patareid, mida saate ilutulestikufirmadest osta, on ka kallimad. Ja kui seal sees on ka transport Kukrusele, siis on transport sama ka Tartusse - vahemaa on ju sama.

Ja jälle see ei ole nii ainult RUFiga, ka teistel on sellised pakkumised olemas (nii Arnikal, kui Hansa Ilutulestikel kui ka Triplexil) - pigem on inimestel hirm, et ilutulestik maksab kindlasti alates 1000 eurost. Ei ole see nii. Ja kindlasti tehakse teile ka pakkumisi, kui te firmadega korralikult läbi räägite.

Pauk

Pauk ise on siin all videos olemas, mitte lõpuni, midagi peab teil endal ka avastamiseks jääma :D - mul sai telefon tühjaks 2.20 pealt, sealt edasi kestis ilutulestik veel oma minuti vähemalt :D

Lugupidamisega,

Virgo
Pulmad.ee
PS! Samasugune ilutulestik lasti ülese ka Pulmad.ee 2011 aasta kokkusaamisel, vaata siit http://www.youtube.com/watch?v=frLnFRjJ9b8