Õhtujuhist pulmas - Tegijad

Sisestas Urmas Ääro,
Blogide kategooria: 

Ehkki iga pulm on eelkõige ikka sõprade ehk siis aktiivsete pulmakülaliste nägu, (on väga tansulisi pulmi, väga lõbusaid ja ka üsna vaoshoitud üritusi) on Eesti pulmas  õhtujuhil päris oluline roll pulmapeo õnnestumisel. Üks tähtsamaud ülesandeid on rahva koordineerimine ja juhtimine. Õhtujuht suunab külalised šampuseklaasidega pruutpaari õnnitlema sobivas suunas (tegelikult laguneb klaasidekõlistamise tseremoonia ilma juhtimata lootusetult).  Ta kuulutab välja avavalsi ja hoolitseb selle eest, et kogu seltskond oleks selleks hetkeks kohal. Ta kogub kimbuviskamise või pruudipärja mängimise ajaks vallalised kokku jne. Ilma sellise organiseerimiseta kujuneb üritusest paras “Browni liikumine”. Pruutpaaril Pulmaisa Tõnis Millingendal ei sobi kuidagi inimesi mööda maja taga ajada: ” Minge nüüd saali, me hakkame torti lahti lõikama. No kuulge, teie ikka ka.” Isegi lühikese vastuvõtu korral peale tseremooniat muudab kordineeritud tegevus teie väikese pulmapeo meeldejäävaks. Kui teie eelarve ei võimalda profesionaalset õhtujuhti, leidke keegi sõnakas ja esinemisjulge kes teid selles aitaks.

Kasutan siin tihti sõna “õhtujuht” ehkki päris õigeks ma seda ei pea. Kaugeltki mitte iga õhtujuht ei 

Pulmaisa

suuda pulmapidu läbi viia. Pulmast teeb pulma ikka traditsioonide austamine. Siinkohal on mul üks tõsine soovitus – kui teie jaoks on tähtis, et teie pulm erineks juubelist või suvepäevadest, palgake ikka pulmaisa kes seda tööd on kaua teinud ja kelle jaoks pulmade läbiviimine on nö leivateenimise oluline osa. Tema on asja üle tõsiselt mõelnud ja ette valmistanud ja ka arenenud, et trendidega kaasas käia. Ta tunneb traditsioone ja oskab neid ka ilusti kasutada. Ma ei ole eriline arhailiste traditsioonide austaja ja ei arva sugugi, et eesti pulm peaks välja nägema kui etendus vabaõhu muuseumis kuid hea pulmaisa pikib oskuslikult vanu traditsioone väga kaasaegsesse rüüsse. See aga, kelle jaoks teie pulma läbiviimine on nö “haltuura” ehk lisateenistus ei muretse asja pärast üleliia. Olen olnud aegajalt tuntud näitlejate juhitud pulmades mis siiski oleksid päris head juubelid mitte aga sündmused kus meid on kutsutud osalema meile väga armsa sõbra või pereliikme elu ühest õnnelikumast hetkest. Hea isamees asetab pulmapeo aukohale noorpaari, hea näitleja aga mõistagi iseenda.Pulmaise Virgo Jaani

Pean tõeliselt headeks pulmaisasid kes suudavad luua lõbusa hoogsa õhkkonna kuid suudavad tekitada ka tõeliselt sügava tundehetke. Tõttöelda ei õnnestu see alati ka väga kõrge tasemega pulmaisadegi. Väga südamlik hetk on enamjaolt see hetk kui kinnitatakse sidemeid oma perekonnaga, kallistatakse vanemaid ning tõotatakse üksteise eest hoolitseda mis ka ei juhtuks. See tõotus ei ole kindlasti paberilt loetud kõne ega ka kõrva sosistatud lubadus. Kas teate miks pruutpaar oma pere esimesest koogist (pulmatordist siis) teineteist toidab ja sellestsamast koogist tüki ka oma vanematele lõikab?

Pole vist mõtet lisada, et hea pulmaisa repertuaaris ei ole “allapoole vööd” mänge. Keda oma sõpradest te tahaksite näha alandatuna.

Mängudest üldse. Algaja isamehe tunneb kindlalt ära selle järgi, et pulm kipub spordipäevaks minema. Talle tundub, et tuleb anda nö kogu raha eest, mis talle makstakse. Ja nii ta muudkui korraldab. Tegelikult soovivad aga inimesed ka isekeskis juttu puhuda ja omapäi olla. Tullakse ju kaugelt kokku. Hea pulmaisa ei muretse meeleheitlikult selle pärast, et aega ei jätku nende mängude läbiviimiseks mis pruudiga sai kokku lepitud.pulmaisa Anti Einpaul Kava mis eelnevalt koostatakse on pulmaisale tõesti ainult kava mis aluseks võtta. Ellu rakendatakse plaanitu ikka vastavalt sellele kuidas pidu kulgeb. Kui ikka pruut pulmas ära röövitakse jääb pidu selleks ajaks seisma ja mõni plaanitud asi võib jääda tegemata. Ka on ju seltskonnad väga erinevad, hea pulmaisa on võimeline kätt pulsil hoidma ja vastavalt olukorrale improviseerima.

Kuna eestis pulma korraldamisega tegelevad agentuurid pole eriti populaarsed (millest on mul väga kahju, sest profesionaalselt korraldatud pulm ikka erineb küll kodukootust), aitavad pulmaisad sageli ka pulma korraldamise poole pealt. Kas nüüd küll otse jõuga aga nõuga küll. Ja pulma peo kulgedes jälgib pulmaisa reeglina ka selliseid asju mis otseselt tema alasse ei kuulu, peamiselt siis köögiga suhtlemine, mis kellaks tort valmis seada jne. Pruut ja peig ei peaks sel päeval küll muretsema korralduslike asjade üle. Pulkmavana Martin LiivetSai 3 aastat tagasi ka ise pulm peetud (tõsi küll, mõlemad secondhand aga pidu oli lahe), nüüd tean täpselt mida see korraldamine tähendab, tean ka seda, et seda päeva plaanime küll kaua ja kulutame palju resurssi kuid möödub ta kiiresti nagu säraküünal. Ära lase selle päeva säral korralduslikel probleemidel tuhmuda lasta.

Et mu jutt üldsõnaliseks ei jääks nimetan ka need tõelised staarid kelle korraldatud pulm jääb meeldejäävaks kogu eluks ja mitte ükski tõrvatilk ei jää seda mälestust rikkuma. Mitte mingil juhul ei ole tegemist pingereaga. Kõik nad on erinevad ja ka nende korraldatud pulmad on seda.

Tõnis Milling
Väga vaimukas ja improviseeriv. Pulm parajalt tempokas ja väga lõbus.

Virgo Jaani
Väga aktiivne ja vitaalne. Hoogne ja lõbus pulm.

Anti Heinpaul
Pulm kujuneb väga soojaks ja sõbralikuks. Pigem rahulik kui kiire.

Vahur Jüris
Väga vaimukas ja lõbus pulm. Kindlalt väljakujunenud rütmiga.

Martin Liivet
Keskmiselt tempokas. Martin teeb ka vanast traditsioonilisest tanutamisest kaasaegse pulma kaasahaarava osa. Just temalt sain teada miks pruutpaar üksteist tordiga söödab.

Urmas Ääro, Fotograaf
originaal: http://fotokarma.com/blogi/pulmadest/ohtujuhist-pulmas/
www.urmasaaro.com
+ 3725295711

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Õhtujuhist pulmas
23 Märts, 2010 - 16:30

Tervitus-

See on hea, Urmas. Väga mõnus ja loetav ja natuke ka õpetlik pulmaisadele.

Tänud sulle.

Tervitades,

Virgo
__________________________________
Ma teen seda tõepoolest heast meelest...
www.pulmad.ee
www.pulmaisa.ee
www.svadba.ee
www.weddings.ee
www.twitter.com/virgojaani

Fideelia
Kasutaja Fideelia pilt
Võrgust väljas
Liitus: 1 Sept 2006 - 00:16
Re: Õhtujuhist pulmas
25 Märts, 2010 - 12:42

Mulle ka meeldivad siin ära toodud staarid.:)
Fideelia

Fideelia

sleepwalkers
Kasutaja sleepwalkers pilt
Võrgust väljas
Liitus: 18 Märts 2008 - 16:59
Re: Õhtujuhist pulmas
26 Märts, 2010 - 14:41

Väga ladusalt kirjutatud ja ülimalt targad tähelepanekud. Kindlasti midagi nii pulmaisadele kui ka nende klientidele kasuliku ja õpetliku.
Eriti tahaks aga kiita siin välja toodud pulmaisade kirjeldusi. Oleme kõigiga pulmades koostööd teinud ja siin toodud kirjeldused on 100% otse naelapea pihta. Sellised nad ongi - kõik oma ala tegijad ja kõik väga erinevad.
Kiitus Urmasele!

Esko
www.sleepwalkers.ee

eggi
Kasutaja eggi pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Okt 2006 - 02:26
Re: Õhtujuhist pulmas
7 Oktoober, 2010 - 09:05

Väga kenasti kokku võetud mõtted, Urmas. Ja hea meel, et võtsid julgust kirjeldada paremikku. Pulmaisade roll pulmanäo määramisel on tõesti suur, eriti, kui rahvast on üle 40 ja tabavalt leitud Browni liikumine saab uued mõõtmed.
Ja kuna professionaalsuse seisukohalt on tegu Eesti paremikuga, siis väikesed erinevused hakkavad mängima stiilis. Istudes ka peale pulmi veel kümneid ja kümneid tunde videomontaažilaua taga ja vaadates pruutpaari kõrval pulmaisa toimetamisi, hakkab päris kenasti silma pulmaisade eripärad. Siit ka siis mõned enda tähelepanekud omadustest, milles nad just eriti tugevad on:

Tõnis Milling - nooruslik, vajadusel "coolilik", optimistlik, kaasaegsus

Virgo Jaani - ennastsalgavalt pühendunud, ekspressiivne, täpne, hoogne

Anti Einpaul - tolavaba, sõbralik, initsiatiivsust toniseeriv

Vahur Jüris - julgustav, mänguline, vajadusel artistlik

Martin Liivet - igijhaljaid väärtusi austav, traditsionaalseid pulmakombeid elustav, "tasa" ja targu talitav

Mulle meeldib, kui pulmaisal on oma iseloom, oma käekiri, oma anne! Ja kuigi videolt paistab see välja, jääb sõnadest alati puudu.

Huumorisoone jätsin nimme märkimata, sest huumoriks on suutelised kõik antud pulmaisad :)

lugupidamisega,
Ivo Eggi

lugupidamisega,
Ivo Eggi