Kuidas pulmas kõnet pidada? - Traditsioonid

Sisestas Virgo Jaani,
Blogide kategooria: 

Kõige ebamugavamad momendid pulmades on tavaliselt pulmakõned, eriti kui igaüks alates vanaonust ja lõpetades noore vennapojaga, soovib saada sõna ja tähelepanu. Suuremale osale inimestest ei ole kõnepidamine kerge ja see tekitab ebamugavust ka teistes külalistes.

Õigel hetkel ilusti peetud kõne annab aga peole juurde tooni ja vürtsikust ja sellepärast pakume siin välja mõned nõuanded, et peokõne saaks peetud ja tulemus oleks kõigile positiivselt meeldejääv.

 • Ole konkreetne - pikk kõne võib muutuda igavaks ülejäänud rahva jaoks, nii et konkreetsus on abiks
 • Mõtle kõne läbi - paljud inimesed arvavad, et kui teil on juba shampusepokaal käes, siis pole muud vaja teha, kui tõusta püsti, hingata korralikult sisse ja rääkida ära kõik, mis südamel. Aga tavaliselt pole see piisav. Enne pulmapidu mõtle läbi, mida sa tahad öelda rahvale, milline oleks kandev idee.
 • Ära loe kõnet paberilt - kirjuta kõne valmis ja võta see ka peosaali kaasa, kui kirjatükk taskus tugevdab tunnet. Püüa jätta kõnest meelde nii palju kui võimalik, et Sa ei peaks vaatama lauale meenutamaks oma kõne sisu. Kuna kõneldes rahvaga on väga oluline visuaalne kontakst, siis on tähtis, et kõneldes vaataksid kuulajaid ja hoiaksid silmsidet.
 • Harjuta - enne esinemist harju koostatud kõnet soovitatavalt peegli ees, et tekst ei tunduks võõras seda kõva häälega esitades.
 • Räägi mõni lugu - kõneks sobib väga hästi mõni mõistulugu koos sinupoolse seletusega ja viidetega pulmapaarile. Lugu ei tohiks olla liiga eksklusiivne ja mitmeti mõistetav, sest kui kõik inimesed ei saa räägitavast aru, on huvi Teie kõne vastu kiire kaduma. Rääkides pruudist või peigmehest, rääkige sellistest asjadest, mis võiksid huvitada kõiki, nagu lapsepõlves koos tehtud pättused, hobid...
 • Kasuta huumorit - midagi ei saa minna valesti, kui kasutad huumorit ja ei ületa hea maitse piiri.
 • Räägi südamest - kuulajad saavad aru, kui kogu sõnum tuleb hingest, nii et vali rääkimiseks selline teema, mis sulle endale ka meeldib.
 • Räägi kõvasti - hääletugevus tasub valida selline, et ka kaugemas lauaotsas istujad kuuleksid. Kui arvate, et hääl ei ole piisavalt tugev, siis tasuks kasutada mikrofoni.
 • Jälgi oma käsi - ära pane oma käsi kõneldes taskusse või õõtsuta neid külgedel. Kasuta oma käsi, et illustreerida oma kõnet.
 • Millal kõnet pidada - kõige kindlam hetk kõne pidamiseks on peale sooja söögi lõppu. Siis on külalised kustutanud oma esimese nälja ja on valmis osalema milles iganes. Peale söögi lõppu peetud kõnel on kõige suurem tõenäosus, et Teid kuulatakse ära ja ka sõnum jõuab kohale.
 • Kes peaks kõnet pidama - oodatud on, et kummagi suguvõsa poolt peab keegi kõne, kas keegi vanematest või siis vanavanematest. Peale vanemate või vanavanemate kõnesid võiks kõne pidada isamees ja peale teda siis kas pruut ja peigmees mõlemad või siis üks nendest. Pruudi ja peigmehe kõne lõpetab ametlike kõnede osa ja peale seda võivad sõna võtta ülejäänud.

Neid nõuandeid meeles pidades, ei tohiks küll ükski pulmakõne pidamata jääda.

Vana tegija
Võrgust väljas
Liitus: 12 Sept 2007 - 10:05
Re: Kuidas pulmas kõnet pidada?
11 Oktoober, 2007 - 12:28

Millest peaks üldse pruutpaar kõnelema? Tänama vanemaid, kõiki, et kohale tulid?

Kai Kuusik-Greenbaum
Võrgust väljas
Liitus: 1 Aprill 2007 - 19:34
Re: Kuidas pulmas kõnet pidada?
6 Jaanuar, 2008 - 20:06

Arvan, et kuigi meil ei ole vist väga populaarne, et peig ja pruut vastamisi vannet annaksid kirikus, võiksid värsked kaasad ehk ka kõne teineteisele teha, kuna see on ikkagi nende päev:) Muidugi on soovituslik ikka ka vanemaid tänada ja kui vanavanemad elavad ja ka pulmas on, võiks ehk ka neid tänada:)?
Paar varianti, kuidas ameerikas (ja mujal, kus peig ja pruut vandeid annavad teineteisele), seda tehakse:

Pruudi vanne oma kaasale

Mu kallis (kaasa nimi),
Meie pulmapäeval mõtlen ma kõigile põhjustele
Miks mind on õnnistatud olla sinu naine:
Sa oled mu elu õnn.
Sinus leidsin ma palju rohkem kui ma iial oleks osanud loota,
rohkem kui ma olen iial unistanud, et üks mees võiks olla.
Sinu käte vahel tunnen ma end õnneliku, kindla ja kaitstuna.
Sa oled mu kangelane, mu kaitsja, mu hingekaaslane, mu armastus.
Ma sündisin sinu jaoks.
Mu südames oli koht, mille sina täidad ideaalselt.
Iga kord kui sind näen, armun üha uuesti ja uuesti.
Me oleme nii sarnased, ent samas nii erinevad.
Meie sarnasused seovad meid kokku
ja meie erinevused hoiavad meie lugu huvitavana.
Ja mis iganes ei juhtuks,
lased sa mul olla just see kes ma olen.
Ja ma olen nii tänulik selle üle.
Ma tahan sind jätkuvalt „avastada”.
Armastan sinus nii paljusid asju
ja ma tean, et leian veel palju mida armastada.
Paljud väikesed asjad, mida sa teed, et mind õnnelikuks teha,
liigutavad mind rohkem kui sa tead.
Sa näed mind oma südamega
ja sa paned mind alati end imeilusana tundma.
See on algus
meie ülejäänud elule koos.
Meil on nii palju õnne veel ees,
eluaeg armastust,
Eluaeg suurepärasteks mälestusteks.
Mitte miski ei tähenda rohkem kui sinuga koos olemine.
Ma armastan sind, ma usaldan sind, ma olen sinuga täiesti avatud.
Ja nüüd, saades meheks ja naiseks,
tahan, et sa teaksid, et mitte kunagi
ei saa mul olema kedagi teist peale sinu,
Mu mees, mu armastus, mu elu!

(Naise nimi), ma olen alati teadnud millist naist ma tahan: säravat, atraktiivset, hea huumorisoonega, heasüdamlikku. Sa oled kõike seda ja veel palju palju enam. Kui oleme koos, olen ma õnnelikum kui ei iial varem. Sa tood minus välja parima. Sind on nii kerge armastada ja mitte keegi ei saa sind armastada nagu mina. Las ma olen su armuke, su mees, su kangelane, su suurim austaja. Ma pakun sulle ennast eluajaks, mu arm, mu elu.

(Mehe nimi), minu unistuste mees, kellega tahan igavesti koos olla on tugev, tark, hea, õrn ja romantiline. Sa oled parem kui ma oskasin unistada. Olles sinuga koos särab mu süda naudingust ja rõõmust ja ma ei suuda uskuda, et mind on niimoodi õnnistatud. Ma sündisin sinu jaoks. Lase mu olla sinu sõber, sinu armastaja, sinu armuke, su suurim fänn. Pakun sulle oma südant, oma meelt ja oma elu.

Kalbim
Võrgust väljas
Liitus: 1 Juuli 2007 - 20:12
Re: Kuidas pulmas kõnet pidada?
6 Jaanuar, 2008 - 22:12

Algul kui ma su postitust lugema hakkasin, siis mõtlesin, et kuidas on võimalik niimoodi ettekirjutatud vandeid lugeda näiteks oma pulmas.. et see peaks tulema ikka südamest ja ise väljamõelduna.
Aga, kui ma seda vannet lugema hakkasin, siis mõtlesin sõnade sisule sügavalt kaasa.. need tundusid nii õiged, nii täpsed.. Samal hetkel lugedes kujutasin ette, kuidas ma seda oma pulmas mehele loeksin.. ja juba lihtsalt siin lugemisest hakkasid mul pisarad jooksma, lihtsalt need kõik sõnad on nii armsad. Ja ma juba olen loodud sellise tundelise ja romantilise inimesena.. Kuidas oleks veel võimalik seda vannet ette kanda pulmas, reaalselt mehe ja kõige külaliste juures olekul.. Ma kardan, et mul hääl hakkab värisema, silmad täituvad (õnne)pisaratega ja ma lihtsalt hakkan täiest hingest nutma.

See vanne andis hea idee tõlkida see näiteks minu mehe emakeelde ja lugeda see selles keeles ette.. Aga sel juhul saaksid sellest aru ainult mina ja mees. Teine variant oleks inglise keeles lugeda. Enamik külalistest saaks aru.

Kalbim
Võrgust väljas
Liitus: 1 Juuli 2007 - 20:12
Re: Kuidas pulmas kõnet pidada?
6 Jaanuar, 2008 - 22:34

Leiaks nüüd kuskilt vanemate tänamiseks ka mingisuguse kõne, mis samuti nagu eelmine (vanne mehele) oleks südantliigutav, täpne ja armas.. Siis oleks langeks kivi südamelt. :D

Kai Kuusik-Greenbaum
Võrgust väljas
Liitus: 1 Aprill 2007 - 19:34
Re: Kuidas pulmas kõnet pidada?
7 Jaanuar, 2008 - 09:15

minu tänukõne näide on ühes minu varasemas blogis (meie pulm 07.07.07 ülevaade) juurde lisatud:)

Tiit_S
Kasutaja Tiit_S pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Jaan 2009 - 14:47
Re: Kuidas pulmas kõnet pidada?
26 Jaanuar, 2009 - 13:52

Mina küll ei soovita sellise googeldatud kõne kasutamist, see nagu võtab kogu mõtte sellelt vande andmisest. No mis mõte on lugeda mingit kõnet, mis peaks tõepoolest tulema südamest/hingest jne mingilt vormilt maha....

Ei ole paremaid halvemaid aegu, on ainult hetk, milles oleme praegu!