Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak? - Traditsioonid

Sisestas Anti Einpaul,
Blogide kategooria: 

Pruudiröövist on siin foorumites juba üht-teist kirjutatud.
(http://www.pulmad.ee/node/117, www.pulmad.ee/node/4257 ja www.pulmad.ee/node/6979)

Mul on üks alternatiivne idee, mida tahan jagada.

Mu nähtud kogemuste põhjal leidub viiest pulmast vähemalt neljas neid mehi, kes õhtu arenedes ja pudelite tühjenedes hakkavad pruudiröövimise plaane pidama - vaatamata sellele, mida keelavat noorpaar või pulmaisa neile selle kohta teada on andnud. Teada antakse aga neljal juhul viiest, et noorpaar tahaks oma pulmas iga hinna eest pruudiröövist loobuda.

Riskid, mida pruudiröövimine endaga kaasa toob, on ka reeglina teada - ja ega siis keegi ju tegelikult midagi kurja ei plaanigi, aga sagedamini kui tahaksime, lihtsalt "kukub välja nii, nagu polnud mõeldud" (ehk nagu tavaliselt). Igal juhul pole pidu pärast ebaõnnestumist enam see, mis ta oli enne.
- vahel, kui kõik on justkui lõpuni sujunud, on mõni väärikamatest sugulastest ikkagi solvunud,
- vahel läheb märkamatu põgenemine untsu ja tagaajamise käigus tekib spontaanseid kokkupõrkeid või lausa rebenemisi (tagajärjeks muhud, kanged kaelad, määrdunud riided ja katkine mööbel),
- vahel ei tea pruudiröövlid midagi andekat välja mõelda, kui neil kord juba pruut peitu on viidud ja venitavad tühjalt peoseltskonna aega (isegi terve tund on veedetud läbirääkimistes - kas pruudi tagasisaamiseks on parem esitada tibutantsu või anda röövlitele veel neli viina vmt - mis enam üldse tore polnud),
- vahel ei leia röövlid pruuti enam ise ka tagasitoomiseks üles :(

Kord aga nägin rootslastega ühes pulmas pidutsedes kommet, mida oletan, võiks ka meie pulmades pruudiröövi asemel sagedamini ette võtta.
Tol korral läks nii, et kui peigmees oli korraks laua tagant lahkunud (arvan küll, et saabuvaid sündmusi ette aimates), tõusid rootslastest mehed kõik korraga püsti ja tegid kiire tiiru ümber laua pruudi selja tagant läbi ja - andsid talle möödudes musi. Kõik toimus kiirelt, efektselt ja lõbusalt.
Ajaks, kui peigmees oma kohale tagasi saabus, oli kõik juba möödas, vaid pruudi põsed õhetasid pisut rohkem, kui enne...
Küllap peigmehelegi ära räägiti, milliseid riske toob endaga kaasa pruudi omapäi jätmine ;)
Ei tasu nimetadagi, et eesti tüdrukud tegid hiljem rootslasest peigmehele tagasi - nii et ka peigmees sai pruudi äraolekul oma rivi musisid kätte - ja oli selle juures üsna rahuloleva näoga :)

Pulmaisana olin ma sellise asjade käiguga üsna rahul - elevust oli küllaga, väike õpetlik iva ei olnud ka puudu ning riske nagu polnudki.
Olen sedasama pruudimusitamist tänaseks korra ka läbinisti eestlaste peol ise algatanud. Tunnistan, et teisel korral tundus see sama tore, kui esimeselgi nägemisel. Solvujaid ei kohanud :)

Ma leian, et oleksin küll rahul, kui senised pruudiröövi plaanijad võtaksid pulmas pigem midagi sellist ette, mille jaoks ei tule peo peakangelast kusagile peitu viia vaid kõik toimub rahva silme ees, mis ei jää venima vaid käib hoogsalt, millest saab suurem hulk pulmalisi isiklikult osa võtta ja mille emotsionaalne tulemus pole kuigivõrd kehvem traditsioonilisest pruudiröövist.

Ootaksin siin huviga tulevaste pruutide, aga ka peigmeeste, pulmaisade ja teiste pulmaliste mõtteid ja reaktsioone sellele ideele - kas on veel kellelegi isiklikke kogemusi, mis arvate, kas võtaksite osa, kas võtaksite korraldada, mis nimega oleks hea sellist ettevõtmist eesti pulmakommetes nimetada jne.
Aga laseksin end ka veenda, kui keegi innukalt põhjendaks, miks just pruudirööv tema meelest üks asendamatu pulmatraditsioon peaks olema.

Tervitused Triinule ja Hansule!

Anti Einpaul
www.anti.ee

BellaKrissu
Võrgust väljas
Liitus: 20 Märts 2007 - 16:33
Re: Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak?
14 Aprill, 2008 - 11:23

Hea mõte! Ja nii ei pea pruut kusagil ootama, et peig avastaks, et pruut polegi lahtise kõhuga kempsus vaid on röövitud. Ja külalised ei pea ka tegevusetult ootama. Lõbus oleks see kah aga kuidas sellist tegevust teletada- kas siis pulmavana räägib või ärgitab külalisi ni käituma? Külalised ju ei tea sellisest tegevusest arvatavasti midagi...

luuna2x
Võrgust väljas
Liitus: 30 Dets 2006 - 21:42
Re: Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak?
14 Aprill, 2008 - 12:26

Kusjuures väga andekas ja riskivaba üritus :D Aga jah, kuidas kõik mehed või siis naised teadsid sellist asja ette võtta? Kas pulmaisa ärgitas?

Meil ei tule ka pruudiröövi... lihtsalt ei taha! Aga see muside idee täitsa hea!!! :)

kataks
Võrgust väljas
Liitus: 7 Aug 2007 - 09:45
Re: Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak?
14 Aprill, 2008 - 13:19

Tõepoolest, olen ka ise juba hirmuga mõelnud selle pruudiröövi osa peale pulmast ning hirm tuleb peale ... reeglina need röövijad ikka need kes ka alkoholi natuke rohkem pruukinud, niiet oma kleidiga natuke joomase meesterahva süles tema samal ajal joostes, ei tahaks olla ... Samuti ei taha et peol tekiks selline auk, kus pruut ja peig segaduses, üks otsib, teine passib ja külalised teevad samal ajal maeiteamida :)

Ühesõnaga VÄGA hea on see pakutud variant ning kindlasti räägin sellest ka oma pulmaisale, et pruudiröövi igal juhul ära jätaks. Kuid kas sel juhul ka turvamehed ikkagi vajalikud või on musiring möödapääsmatu või kuidas?

Epu
Kasutaja Epu pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Aug 2007 - 23:23
Re: Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak?
14 Aprill, 2008 - 14:09

Idee on supertore! Ma juba kujutaks ette oma meest õhetavana, kui pulmaseltskonna naised kõik musitamas on käinud teda. Ja ega ma ise ka parem poleks:P Aga see on ikka palju mõnusam, kui pruudirööv, mida mina oma pulmas näha ei tahaks!

____________________
Koduhaldjas

************
Kui mu kõrval vaid,
Päevi jagad ilusaid,
Käime läbi koos kõik maailma teed.

pulgajäätis
Kasutaja pulgajäätis pilt
Võrgust väljas
Liitus: 4 Veebr 2008 - 15:58
Re: Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak?
14 Aprill, 2008 - 14:20

Tean ise ka jah seda kommet (taanlastel ka sama asi), aga vot minu tulevasele see komme just ei meeldi ja ise ka ei tahaks, et kamp meesterahvaid minu "ruumi" tulevad. Mis puutub pruudiröövi, siis tulevasele oli see idee isegi põnevam (tal isegi juba valmis mõledud, kes mu turvad peaksid olema). Kui pruudirööv ikka läbimõeldult korraldada / etendada (kes röövib, mis on nõudmised jms) ei tohiks midagi juhtuda (oleneb ju seltkonnast ka, mina oma külalisi tunnen ja nemad kindlasti midagi mõtlematult rumalaga hakkama ei saa), vaid lisab hoopis veidi elevust ja seda eriti mu väliskülalistele.

efkatirts
Võrgust väljas
Liitus: 13 Nov 2007 - 02:40
Re: Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak?
14 Aprill, 2008 - 17:12

Enam ei mäleta, kes mulle seda rääkis või kust ma seda kuulsin, aga on pakutud välja ka n.ö. lisaks röövijatele ka nende käskjala amet (või kuidas iganes teda nimetada:). Tolle inimese ülesanne on teavitada peigmeest ja pidulisi, et pruut õnnestus ära röövida ning kes ühtlasi loeb ette tingimused, kuidas pruut lunastada. See välistab selle, et pruut tund aega või rohkem kuskil suvalises kohas passib enne kui teda otsima hakatakse ja üles leitakse. Minu arust päris vahva idee neile, kes siiski otsustavad pruudiröövi oma pulmas teha. Samuti oleks see tingimuste dikteerimine ja lunastamise protsess omaette vahva vahepala pulmas.

Vana tegija
Võrgust väljas
Liitus: 12 Sept 2007 - 10:05
Re: Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak?
14 Aprill, 2008 - 18:15

Väga vahva idee! Midagi teistsugust pruutpaari(de)le, kes pruudiröövi korraldada ei taha. Võtaksin ise sellest osa (nüüd juba pulmakülalisena :)), ja nimeks jätaks siis musilaste rünnak (peaaegu nagu mesilaste rünnak , aga musilased kõlavad palju paremini ;)).

leiwoudw
Võrgust väljas
Liitus: 26 Märts 2008 - 07:23
Re: Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak?
14 Aprill, 2008 - 19:59

Pole varem midagi taolist kuulnud. Idee iseenesest on väga super, aga seda peab siis tegema sellises pulmas kus paarike üksteise peale ei solvu(sest teadagi on mõned paarid sellised kes solvuvad iga pisikesegi asja peale). :)

02.07.2010
Seisuga 14.04.2008.a. on jäänud 809 päeva veel meie suur sündmuseni! :) ;)

mirju
Võrgust väljas
Liitus: 14 Märts 2008 - 12:35
Re: Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak?
14 Aprill, 2008 - 20:03

Vaat meie pere pulmas ka täiesti välistatud pruudirööv.Peame muidugi seda musitamise asja veel arutama,kuid tundub kuidagi parem olema.Näis,mis meil tuleb või tulemata jääb.
Kõike ilusat!

Pilks76
Võrgust väljas
Liitus: 12 Sept 2007 - 21:13
Re: Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak?
14 Aprill, 2008 - 23:06

Päris andekas idee. Mina ei soovi oma pulma ka pruudiröövi, sest vahest ongi nii et hea nali, aga lõpeb inetult nagu ikka juhtub, kui veidi alkoholi tarbitud.
Aga mulle meeldis see koht, et pruudiröövijad ei leia ise ka pruuti pärast ülesse, pruut tehi vist väikese vimka tagasi röövijatele:)

Kailikene
Kasutaja Kailikene pilt
Võrgust väljas
Liitus: 23 Märts 2008 - 18:14
Re: Pruudiröövi asemel musirööv ehk musilaste rünnak?
16 Aprill, 2008 - 14:07

väga huvitav ja uudmoodne idee.
See vb väga huvitav olla.