3D pulmad - Video

Sisestas MStudio.ee,
Blogide kategooria: 

Käesoleva sissekandega sooviksin veidi selgitada pulmalistele 3D video asju lähemalt, sest vaikselt hakkavad inimesed huvi tundma ka 3D pulmavideo vastu.

Alustangi tegelikult lõpust. Et vaadata stereoskoopilist 3D pilti pole vaja ei erilist telekat, ei DVD mängijat ega midagi muud peale 3D prillide. 3D filme saab vaadata näiteks ka tavalisest arvutist või isegi mobiilist.

Kuidas tekib üldse 3D pilt? Selleks on 2 põhilist moodust - kas filmitakse kohe 3Ds kahe kaameraga või tekitatakse ruumilisus hiljem arvutis. Arvutis järeltöötlusega stereoskoopilise pildi tekitamine on väga mahukas ja kallis töö ning odavam on toota 3D kohe filmides. Samas on 3Ds filmimiseks vaja jälle kas kallist kaamerat või spetsiaalset ehitatud seadeldist, mis võimaldab kahe kaameraga filmimist. Viimast varianti kasutame ka meie ning oma kätega sai see seadeldis valmis ehitatud.

3Ds filmimisprotsess on keeruline ja aeganõudev, kõiki asju tuleb kaks-kolm korda üle kontrollida: et ikka oleksid fookused ja kaameranurgad paigas. Sellepärast on ka tegemist üpriski kalli teenusega, mis edaspidi hakkab maksma sõltuvalt muudest lisateenustest 3000 € ja peale.

M Studio toodab Eesti esimese 3D pulmafilmi täispaketi ainult hinnaga 1000 € (sisaldab m.h. Steadicam Pilot’i kasutamist ning muid lisateenuseid).

Muu hulgas on võimalik teha ka pulmapilte 3Ds ning ka seal on võimalik pildistatud pilte hiljem stereoskoopiliseks teha. Just näidet viimasest näeb: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=186984751342283&set=a.117025338338225.7495.117023448338414

Väga täpset artiklit kõigest 3D film/video/pildiga seonduvast saate lugeda: http://www.mstudio.ee/index.php?id=94

Kui teil tekkis mingeid küsimusi, siis olge lahked neid siin kommentaarides kirjutama või saadke e-mail tanel [at] mstudio.ee

eggi
Kasutaja eggi pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Okt 2006 - 02:26
Re: 3D pulmad
18 Märts, 2011 - 02:33

Väga põnev. On teil juba aimu, mis koefitsendiga montaaži maht korrutub? Igaljuhul, kui film valmis saab, kutsuge vaatama. Loodetavasti noorpaar vastu pole. Võtan FullHD projektori ühes. Ja prillid ka olemas :)

lugupidamisega,
Ivo Eggi

MStudio.ee
Kasutaja MStudio.ee pilt
Võrgust väljas
Liitus: 24 Veebr 2010 - 18:23
Re: 3D pulmad
18 Märts, 2011 - 08:48

Suures piiris võib korrutada aja kolmega...

--------------------------------------------------
aasta tegija 2010 by pulmad.ee
pulmavideo, pulmafotod, pulmameik
www.mstudio.ee

Vimps
Kasutaja Vimps pilt
Võrgust väljas
Liitus: 3 Aug 2007 - 12:36
Re: 3D pulmad
29 Märts, 2011 - 19:31

Tõesti väga põnev teema. Kui võimalik, siis broneeriks ka ühe koha sellel seansil. Ma võtan kõigile õlled ja endale prillid.

Viimar Lindau
Vimps Productions

MStudio.ee
Kasutaja MStudio.ee pilt
Võrgust väljas
Liitus: 24 Veebr 2010 - 18:23
Re: 3D pulmad
18 Märts, 2011 - 08:54

Eelpool kirjutasin põhililiselt sini-puna 3D vaatamise variandist, kuid võimalusi on veel. Kopeerin siia paar lõiku täispikast 3D artiklist, mille soovitan ka läbi lugeda. ....

Teine lahendus kasutab põhimõtet, mille puhul kuvatakse parema ja vasaku silma pildid kordamööda ning blokeeritakse sünkroonselt teise silma vaateväli. Enamasti on selleks kasutusel lcd ekraanidega prillid, millel klaasid vastavalt tumenevad. Näiteks kui parasjagu kuvatakse ekraanile parema silma pilt, siis on vasaku silma prilliklaas tume ja vastupidi. Süsteem eeldab piisava sagedusega projektorit või monitori, minimaalne sagedus oleks 100hz, st. 50 korda sekundis kuvatakse parema ja 50 korda vasaku silma pilt. Kuna süsteem eeldab sünkroniseerimist ja spetsiaalseid elektroonikaga prille siis nimetatakse neid aktiivseteks. Selline lahendus on kasutusel enamusel poes müüdavatel 3d telekatel ning Tallinna Coca-cola plaza ja Tartu Ekraani kinodes. Saadaval on ka arvutiga ühendatavad aktiivprillid, millega saab 3d filme vaadata sobivalt monitorilt või arvutiga ühendatud telekast. Erinevalt anaglüüfmeetodist on selle ja järgnevate süsteemide puhul võimalik edasi anda täisvärvides pilti.

Kolmas võimalus on kuvada mõlemale silmale erinev pilt eristades nad polariseeritud valguse abil. Läbi polariseerivate filtrite projitseeritud pildid kuvatakse spetsiaalekraanile mis peegeldab polariseeritud valgust ning polariseerivate klaasidega prillide abil saavutatakse efekt kus parem silm näeb vaid vastavalt polariseeritud valgust, st. parema silma pilti, ning vasak silm vasaku oma. Seda süsteemi kasutatakse näiteks Tallinnas Solarise kinos, uues Kristiine keskuse 4D kinos ja Tartus Ahhaa 4D kinos. Polariseeritud valgust kasutatakse ka 3d arvutiekraanide ja televiisorite tootmiseks kuid viimased on hetkel veel suhteliselt kallid. Polariseeritud süsteeme nimetatakse ka passiivseteks kuna nad ei tugine vaheldumisi parema ja vasaku silma jaoks kuvatavale pildile ja mõlema silma pildid kuvatakse samaaegselt.

Neljas suund on erinevalt kolmest eelmisest prillivaba. Erineva pildi kuvamiseks on siin kasutusel spetsiaalne mikroläätsedega kaetud ekraan. Sobival kohal seistes murravad läätsed ekraanil kuvatavat pilti nii, et üks silm näeb ühte, teine teist pilti. Sõltuvalt ekraani ehitusest on sobivaid vaatamispositsioone kas üks või mitu. Kuigi prillivaba 3d on efektne on piiratud vaatamispositsioonid suureks puuduseks. Pea vähimalgi liigutamisel pöördub 3d pilt "pahupidi" ja efekt kaob. Vastavad ekraanid on hetkel veel väga kallid, kuid sama põhimõtet kasutavad ka laialt levinud 3d piltidega taskukalendrid ja postkaardid.

Esineb ka lahendusi mis ei mahu ühegi siinkirjeldatud suuna alla. Näiteks on mõõdukalt levinud prillid, millel kummagi silma jaoks oma väike ekraan. Silmasõbralikumad kõigist eelpool kirjeldatuist on kahtlemata polariseeritud valgust kasutavad süsteemid kuna neil puudub ebameeldiv tajutav vilkumise efekt. Samas arenevad aktiivprille kasutavad süsteemid kiiresti ja uute kõrgsagedusega paneelide ja projektorite ilmumisega on häiriv vilkumine kõvasti vähenenud.

Lisaks sobivale esitustehnikale on tarvis 3d pilt kuidagi ka ekraanile/projektorisse saada. Erinev tehnika nõuab ka erinevat sisendsignaali. 3d telekate omanikel on võimalik 3d pilti nautida kas 3d Blu-ray plaadilt vastava mängija abiga, 3d telekanalilt või telekat arvutiga ühendades ja sealt sobivat signaali välja saates. Uus HDMI standard toetab ka 3d pildi edasiandmist ning uuemad telekad peaksid sobiva signaali ise ära tundma. Arvutist 3d pildi telekasse saatmiseks on vajalik sobilik videopleier ja uut HDMI standardit toetav videokaart. Võimalik on telekaga ühenduda ka tavalise monitorikaabli abil kuid sel juhul võib probleemiks saada prillide ja pildi sünkroniseerimine.

Arvutiomanikud võivad 3d pildi vaatamiseks hankida kas sobiva teleka ja kasutada eelkirjeldatud lähenemist, või siis muretseda endale sobiva monitori ja 3d prillid. Kasutada võib näiteks mänguritele mõeldud nVidia aktiivklaasidega prille kui polarisatsioonimeetodil põhinevaid passiivprillidega 3d monitore.

Kui aga ükski eelnevatest lähenemistest võimalik ei ole, siis on alati abiks anaglüüfpildid ja vided, mille vaatamiseks piisab üliodavatest prillidest ja vastava töötluse läbinud filmist.

--------------------------------------------------
aasta tegija 2010 by pulmad.ee
pulmavideo, pulmafotod, pulmameik
www.mstudio.ee

arx33
Võrgust väljas
Liitus: 11 Sept 2006 - 09:17
Re: 3D pulmad
1 Aprill, 2011 - 14:00

Kui ruumi on, siis tuleks ka piiluma... Ja kohvi kõrvale kringel või tort siis minupoolt.

Arvo Laane
OÜ Emotsioon

Videograaf Arvo * Infokataloog>Video
GSM 53264364

saundland
Võrgust väljas
Liitus: 30 Dets 2008 - 10:45
Re: 3D pulmad
1 Aprill, 2011 - 11:30

Nali naljaks aga tahaks ka pingile mahtuda.Tundub,et tehnika ja joogid on juba olemas -minu poolt kõigile snäkid.

Ringo Voosalu
Saundland