Kas kaks kaamerat on parem kui üks? - Video

Sisestas Vimps,
Blogide kategooria: 

Otsides vastust küsimusele "kas kaks on parem kui üks", siis ühte ja õiget vastust siin ei ole. Kõik oleneb pulmast ja selle ülesehitusest ning noorpaari soovidest.

Minu senise praktika kohaselt on pulma tellitud kaks operaatorit siis kui on tegu tavapärasest suurema pulmaga ning raha pärast midagi tegemata pole jäänud. See on hästi väike ring, kus on moto, et mida rohkem seda uhkem.
Tõsi, kahe kaameraga saab sündmust filmida erinevate nurkade alt ning algmaterjal saab olema palju värvikam ja mitmekesisem. Kindlasti on viimane asjaolu suureks plussiks.

Nüüd kui järgida otsest vajadust, siis kahest operaatorist oleks abi laulatuste puhul suuremates kirikutes või registreerimisel vabas õhus, kus on ka suur hulk külalisi (100+). Ühel operaatoril võib raskeks minna, sest üritus laiub suhteliselt suurel pindalal ning koos kaameraga külaliste vahel jooksmine võib olla häiriv tegur külaliste jaoks.
Kahe kaamera kasutamine lisab ka omamoodi turvalisust. Üheltpoolt, et kõik olulised tähthetked saaksid salvestatud ning teiselt poolt, et kui ühe kaameraga peaks midagi juhtuma, siis teine jätkab tööd ning ei jää mingit musta auku.

Järjest popimaks on muutunud soov alustada filmimist alates ettevalmistamisest, kus tehakse pruudile soeng/meik ning peigmees seob lipsu. Kui noored teevad oma ettevalmistust samaaegselt erinevates asukohtades ja saavad kokku alles altari ees, siis nende mõlema tegevuste ja teekonna katmiseks on kindlasti vaja kahte operaatorit. Sama reegel kehtib ka kõigi teiste plaanide kohta pulmapäeval kui peaks toimuma midagi tähtsat samaaegselt kas või sama hoone kahes erinevas ruumis. Ekstreemnäide. Üks kaamera jookseb kaasa pruudi röövlitega ja teine peigmehega, kes pruuti taga otsib.

Kõik seni toodud näited kahe kaamera vajalikkusest käivad põhiliselt ettevalmistuse ja laulatuse/registreerimise kohta, kus teatud juhtudel on kahe kaamera kasutamine soovituslik ning vahel lausa möödapääsmatu. Peo osa filmimise juures peaks ühest kaamerast igati piisama kuid pole ka patt mitut kasutada.

Negatiivsetest teguritest rääkides, siis kahe kaamera kasutamise peamiseks miinuseks on pulmavideo kõrgem hind. Esmalt on vaja katta teise operaatori honorar ning kuna materjali tekib topelt rohkem, siis ka montaaž nõuab rohkem aega. Samas kui raha pole takistuseks ja/või noorpaaril on kindel soov saada teatud erinõudmisi sisaldav pulmavideo, siis on kahe operaatori kaasamine hea mõte.

Kui kaks operaatorit valida, siis soovitaks võtta ühe kindla meeskonna, sest parima tulemuse eelduseks on operaatorite hea koostöö. Hea komplekti saab ühest kaamerast statiivil staatiliste plaanide jaoks ning teine kaamera Steadicam'i otsas katmaks ära kõik liikumised lisades omakorda videole dünaamikat. Erinevaid võimalusi on muidugi palju rohkem ning reeglid siin puuduvad.

Kokkuvõtteks. Nagu juba alguses sai öeldud, et nö. õiget vastust antud küsimusele ei olegi olemas. Pigem oli eesmärgiks anda tulevastele noorpaaridele mõtlemisainet antud teemal.

Parimate soovidega,
Viimar Lindau
Vimps Productions

Urmas Ääro
Kasutaja Urmas Ääro pilt
Võrgust väljas
Liitus: 12 Aprill 2009 - 13:35
Re: Kas kaks kaamerat on parem kui üks?
31 Märts, 2011 - 17:29

Veel mõni aspekt siia juurde ka fotograafi poolt.

Kui ma näen tseremoonial kahte kaamerat millest üks on veel statiivil valdab mind teatav äng :) Minu kui fotograafi tegevus saab nii päris kõvasti piiratud ja selleks, et head tööd teha ei jää mul muud üle kui häbematu olla (mida ma muidu igal juhul üritan vältida). Ma pean siis jälgima kahte kaamerat, et ma nende kaadrisse ei satuks. Kui üks on statiivil siis see võtab mult ära selle võttekoha kus ta parasjagu asub ja ka vastasoleva ala. Käestfilmiv videomees on liikuv ja me saame kordamööda mingeid kohti kasutada. Saame ka ilusti teineteisega arvestada. Kahe videomehe korral jääb fotograafi tegevusväli tükk maad väiksemaks ja järelikult ka pildid kehvemaks. Või kui ta on piisavalt jultunud (pressistiil) saab küll paremaid pilte kuid video kus liiga sageli on kaadris fotograaf. Eks see ongi taas prioriteetide küsimus.

Teine apekt mida paarid peaksid arvestama on see, et sel juhul sebib altari juures liiga palju inimesi. See võib hakata häirima tseremoonia enda küllalt õrna meeleolu.

Olen olnud pulmas kus oli 3 videomeest ja nende tööd korrigeeris režissöör. Oli ka 3 fotograafi (filmivõtted :). Aga kindlasti tuleb ka üks kogenud ja loominguline videomees, nagu seda ka Viimar ise on suurepäraselt toime kauni loo jutustamisega.

Harrieti Stuudio
Kasutaja Harrieti Stuudio pilt
Võrgust väljas
Liitus: 31 Jaan 2011 - 14:58
Re: Kas kaks kaamerat on parem kui üks?
1 Juuni, 2011 - 12:23

Tänan Urmas, et võtad fotograafide poolelt sõna. Lihtne see ei ole. Arvestamine üksteisega. Aga siin tulebki vist mängu see, et kas inimesed, kes korraga pulmasündmusi jäädvustavad, on seda ka varem koos teinud või mitte. Kui töötad kindla fotograafiga koos tandemina, siis ma usun pigem paremasse tulemusse. Meil käivad sageli fotograafid kahekesi ning konkreetse tööjaotusega on tulemus väga hea.

Miks ikkagi võtta pulma pildistama kaks fotograafi, sellest võib veel lugeda Harrieti blogist SIIT

Mari
Harrieti Stuudio
www.harriet.ee