Kui palju maksab pulmavideo tegemine? - Video

Sisestas Vimps,
Blogide kategooria: 

Tihti potsatab minu kirjakasti lühikese ja lakoonilise sisuga e-kiri “Kui palju maksab pulmavideo tegemine?” ning heal juhul lisaks veel kuupäev ja koht. Kui päris aus olla, siis üheselt sellele küsimusele on vastata väga raske, sest puudub kindel definitsioon pulmavideo jaoks. Kui siiski ainult selle info põhjal mingi number pakkuda, siis selle taga on peidus tegija visioon pulmavideost, tema oskused/kogemus ning tehnilised vahendid.

Kuigi pulma nö. formaat peaks kõigile teada olema, siis ikka ja jälle suudavad uued noorpaarid millegi uuega üllatada, mis omakorda on väga positiivne. Iga pulm on oma sisult ja vormilt erakordne ja kordumatu. Sellele lisaks on noorpaari soovid ja ootused igakord erinevad. Arusaamad pulmavideo sisust ja formaadist on samuti vägagi erinevad. Seega, lühikesele küsimusele lühidalt vastates, tähendab see suurt ohtu mööda rääkimiseks, kus noorpaar kujutab ette ühte aga tegija arusaam ja käekiri on hoopis midagi muud. Lõpptulemuseks võib saada pettumus ning asjatud pinged.

Millest siis alustada? Kui põhimõtteline otsus videograafi tellimiseks on langetatud, siis esimese asjana soovitaksin lugeda läbi video teemaliste blogide varasemad sissekanded, et viia ennast kurssi erinevate võimalustega. Kõige esimene võiks olla Ivo Eggi (Filmikoda) pool kirjutatud lugu "Ideid hea filmi saamiseks ja selleks vajaliku videooperaatori leidmiseks". Natuke ehk liiga pikk aga see eest väga põhjalik ülevaade, mis peaks kindlasti panema mõtted liikuma. Tanel Melk (MStudio) lahkab tehnoloogilisi küsimusi oma sissekannetes "Pulmavideo - HD? SD? Miks üldse?" ja "3D pulmad". Omaltpoolt olen tutvustanud Steadicam nimelist instrumenti ning andnud nõu alternatiivsete lahenduste osas kui eelarve on kitsas. Lisaks nimetatud kirjatükkidele on seal veel teisigi sissekandeid samade autorite poolt ning seega ei hakka ma siin detailsemalt erinevatel võimalustel peatuma.

Mida rohkem on noorpaar nõus tegema eelnevalt kodutööd, seda kindlam, et saadav tulemus vastab ootustele.
Kui otsustavaks teguriks on ainult hind, siis on eriti tähtis, et pakkumised oleksid tehtud võrdsetel alustel, sest ilma sisu täpsemalt lahti kirjutamata võivad erinevate tegijate nägemused olla üsnagi erinevad. Vahel võib grammike kallim lahendus pakkuda aga sisu poolest kõvasti rohkem. See on koht, kus tuleb olla tähelepanelik ja näpuga järge ajada. Ainult hinna järgi otsustada mina ei soovitaks vaid pigem ikka varem tehtud tööde põhjal.

Kokkuvõtteks, kui põhjaliku eeltöö tegemine ning oma visiooni kujundamine tundub liiga tülikas, siis võiks hinnapäring sisaldada vähemalt päevakava seda osa, kuhu soovitakse videograaf kaasata. Kui kellaaegasi kõiki paigas veel pole, siis vähemalt planeeritav alguse ja -lõpu aeg võiksid olla paigas. Kui asukohti, kus midagi toimub on rohkem kui üks, siis võiks need olla ära mainitud koos liikumistrajektooriga. Kui noorpaar ei esita mingeid oma soove vaid jätab videograafile vabad käed, siis tuleb seda kokkulepet lõpuni meeles pidada, sest hiljem midagi muuta on raske või suisa võimatu.

Vastust pealkirjas toodud küsimusele me ei leidnud ning see polnudki otsene eesmärk. Loodan, et minu mõtteterad/soovitused aitavad tulevastel noorpaaridel pulmavideo teemal paremini kaasa mõelda, oma soove koondada ja visiooni koostada.

Parimate soovidega,
Viimar Lindau
Vimps Productions
www.vimps.ee

pisipulm
Võrgust väljas
Liitus: 28 Nov 2011 - 09:33
Re: Kui palju maksab pulmavideo tegemine?
10 Jaanuar, 2012 - 16:49

Väga huvitav jutt aga mingi hinnakirja võiks ikka paika panna, millega pruutpaar saaks arvestada, et kas ikka tellida või mitte. Pruutpaaril on ju raske oma kulusid arvestada, kui vastatakse, et meil kindlat summat ei olegi ja kõik sõltub.

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Kui palju maksab pulmavideo tegemine?
10 Jaanuar, 2012 - 17:09

Tervitus-

Nõus, mõned hinnad koos näidetega ei teeks paha !

Aag muidu ju täiesti hariv !

Tervitades,

Virgo

Vimps
Kasutaja Vimps pilt
Võrgust väljas
Liitus: 3 Aug 2007 - 12:36
Re: Kui palju maksab pulmavideo tegemine?
11 Jaanuar, 2012 - 14:51

Iga aasta kui toimub tihedam hinnapakkumiste tegemine, siis vaikselt tiksub mul peas ka hinnakirja tegemise plaan kuid siis jõuan jälle tõdemuseni, et pulmavideo ei saa minu nägemuse järgi olla riiulist võetav nö. karbitoode kindlas "mõõdus" kindla hinnaga. Isegi kui teeks valmis mingi ports "karpe" ja paneks neile numbrid peale, siis teiste tegijate "karpidega" võrdlemine on keeruline kuna "karbi" sisu on tõenäoliselt erinev.

Teise äärmusena, kui ma paneksin kõik erinevad komponendid (millega video tegemisel arvestada vaja) pikka nimekirja, siis valdkonda mitte tundval inimesel võtab see lihtsalt silma kirjuks ja ei muud kasu.

Kulude arvestamiseks on noorpaaril muidugi vaja konkreetset numbrit kuid tahan soovitada, et enne selle numbri küsimist oleks tark mõelda oma soovide ja ootuste peale.

Minu kirjatüki eesmärk polnud mitte rääkida, et kui palju eurodes midagi maksab vaid pigem anda läbi oma senise kogemuse tulevastele noorpaaridele mõtlemisainet selleks hetkeks kui pulmade korraldamisel jõutakse video teemani.

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Kui palju maksab pulmavideo tegemine?
12 Jaanuar, 2012 - 10:53

Tervitus-

Ma tean, et see ei ole lihtne, aga äkki paned siia mõned lingid tehtud töödega ning lisad ka selle konkreetse töö hinna ?

Tervitades,

Virgo