Steadicam - mis loom see veel on? - Video

Sisestas Vimps,
Blogide kategooria: 

Sissejuhatuseks paar sõna ajaloost. Steadicam'i leiutas 70ndate keskel Hollywoodi filmioperaator Garrett Brown, kes oli tüdinenud tolleaegsetest tavapärastest võimalustest liikuvate kaadrite saamiseks. Siis peale spets relside ja kraanade midagi rohkem väga polnud.  Mõlemad tehnikad on tänaseni filmitööstuses küll kasutusel kuid neil on ikka need samad tehnilised piirangud, mis on olnud algusest peale. Lähtudes oma unistustest saada kaamera vabamalt liikuma, töötas Garrett Brown välja kaamera stabiliseerimisvahendi, mis oli kinnitatud operaatori külge ning see andis filmitööstuses juurde meeletud uued võimalused. Esimesena kasutati sedalaadi kaamera stabilisaatorit Hollywoodis 1976.

Kõik, kes on kasutanud videokaamerat kõndimise pealt, teavad mis tulemuse sealt saab. Keha liikumine kandub läbi käe kaamerasse ning saadud tulemus on hüplik, kõikuv ning raskesti jälgitav. Nüüd kui operaatori ja kaamera vahele panna Steadicam, siis selle seadeldise ülesanne on lahutada operaatori keha liikumine kaamerast. Tulemus jääb sujuv, ühtalane isegi siis kui operaator jookseb täie hooga.

Siin üks lühike klipp, kus hr. Brown tutvustab just pulmavideo tootjate seas populaarset Steadicam'i mudelit nimega Pilot. Pane tähele, kogu see klipp on salvestatud samuti Steadicam'i abiga. http://www.youtube.com/watch?v=J2shQVbvVwQ&feature=player_embedded

Kohalik näide elust on pühapäeviti jooksev telesaade "Tantsud tähtedega", kus aeg-ajalt tiirleb kaamera ümber tantsupaaride kui need parajasti oma kava esitavad. Seal on samuti Steadicam abiks, kuid televisioonis ja filmitootmises on kasutusel hoopis suuremad ja kõvemad mudelid.

Nüüd siis lõpuks pulmade juurde.
Läänemaailmas on pulmavideo valdkonnas Steadicam juba aastaid kasutusel kuid Eestis on see alles suhteliselt uus teema. Põhjuseks võib kindlasti lugeda Steadicam'i suhteliselt krõbedat hinda võrreldes ülejäänud hädavajlikuga nagu kaamera, statiiv, jne. Samuti on Steadicam'i kasutamine nagu muusikariista mängima õppimine, mis nõuab palju aega ja harjutamist. Kui aga Steadicam'i õigesti kasutada, saab sellega luua väga huvitavaid kaadreid.

Pulmade puhul on Steadicam kõige rohkem abiks just iluklippide tegemisel. Kindlasti saab ilusa tulemuse avavalsi filmimisest, kui noorpaar on üksi tantsupõrandal ning kõik külalised neid vaatamas... nagu tantsud tähtedega. Steadicam'i kasutamine ei tähenda tingimata koguaeg liikumist ja ringi jookmist vaid sellega saab ka seista lihtsalt kohapeal ning filmida staatilisi kaadreid. Olen ise kasutanud Steadicam'i praktiliselt terve pulmapeäva vältel ning seeläbi saanud väga huvitava tulemuse. Kõige värvikama tulemuse saab siis kui kasutada kahte kaamerat ja kahte operaatorit. Üks operaator kasutab Steadicam'i ning salvestab liikumised ja liikuvad kaadrid ning teine operaator keskendub staatilistele plaanidele. Igatahes variante on palju ning ainsaks piiranguks on tegijate loovusvõime.

Ühe näitena piiri tagant tookisn ära Kanadas pesitsevat produktsioonifirmat Stillmotion, keda julgeks nimetada maailma tasemel suunanäitajaks pulmavideode tootmises. Nende töödes näeb samuti üsna palju liikuvat kaamerat. Üks konkreetselt Steadicam'iga seotud klipp, mis näitab ühtlasi kaadritagust tegevust ning ka lõpptulemust: http://vimeo.com/4043508

Antud teema on selline, millest võiksin kirjutada veel väga pikalt kuid tõmbaks siinkohal joone alla. Vastan meeleldi kõikidele antud teemaga seotud küsimustele.

Parimate soovidega,
Viimar Lindau
Vimps Productions