Kas sa mind kuuled? - Muusika

Sisestas Raen,
Blogide kategooria: 

Kirjutan ühest aspektist, mis kaasneb bändi, DJ ja muusikaga üldisemalt - see on helivaljus. NB. "kõvadus" on termin, mis käib muude asjade kohta, eks! :-)

Küllap oleme kõik viibinud mõnel sündmusel, kus muusika on kurdistavalt vali, sel ajal, kui tahaks oma vestluspartneri juttu üle laua kuulata. Või vastupidi, muusika kõlab liiga vaikselt ja "väikselt" ning tantsurahva jalgade sahin summutab bändi.

Siit ka esimene mõte, et helivaljuse õigel nivool on peo õnnestumises suur roll mängida.

Kuidas aga hinnata ja tagada just see õige nivoo?

See pole tegelikult nii lihtne, kui arvata võiks. Võib küll saalis mõõdukiga ringi käia, aga tulemuseks on vaid numbrid, inimeste taju on aga üsna subjektiivne ja erinev. Teiseks sõltub tulemus ka kuulaja asukohast saalis - arusaadav, et otse kõlarite ees istuja jaoks kõlab bänd teisiti, kui taga saali nurgas olijale. Ja ka kella-ajast - muusika, mis peo alguses võib tunduda vali, kõlab hiljem peomöllus napsusena juba täitsa parajalt.

Teine mõte aga - on üks ütlus - "muusika pole mitte liiga vali, vaid on viletsa soundiga". Ja see peab vägagi sageli paika. Kui bändi/dj helivõimendus on kvaliteetne ja piisava võimsusvaruga, võimaldab see edastada laia helisagedusriba ja ilma moonutusteta. See omakorda tagab selle, et muusika kõlab mahedalt ja ei kriibi kõrva ka natuke suurematel helivaljustel. Ehk siis, veidi üldistades võib öelda, et ei tasu karta, kui bänd tassib lavale hunniku suuri kõlareid ja subwoofereid. Pigem tuleb karta toki otsa aetud väiksemat sorti valjukaid, millele pole põrandal lisaks ainsatki subbakat.

Mõlemad need komplektid on võimelised ruumi täitma väga valju heliga, selle erinevusega, et esimese neist tulemus on mahe, teine aga kurdistav.

Kurdistamine on muide teema, millele inimesed, ei bändid ega publik, reeglina peol olles ei mõtle. Paraku on aga tõsi, et liigvali muusika kahjustab kuulmist. Kahuripauk võib su hetkega teha kurdiks, veidi vaiksem, aga siiski piisavalt vali ja kestev müra tapab kuulmist tasapisi, esimesena kaovad kõrvust just need kõige kõrgemad sagedused. Kõrvad vilistavad järgmisel päeval peale pidu? Nii see algab.

On olemas erinevaid tabeleid ja numbreid, kui kaua mingi helivaljuse mõjusfääris viibida võib, ilma, et veel peaks oma kuulmise pärast muretsema, aga olen lugenud rusikareeglit, et kui pead häält tõstma, et ennast oma vestlusparnerile kuuldavaks teha, on muusika liiga vali.

Siis ju ei saaks ühelgi peol käia, eks!

Aga igatahes tasub selle peale mõelda ja vajadusel ka midagi ette võtta. Ma ei kujuta ette, et näiteks pulmapeo eel jagataks pidulistele kõrvatroppe, aga bändi võiks vajadusel korrale kutsuda küll.

Sest reeglina

- bändid arvavad, et mida valjem muusika, seda parem mulje neist jääb
- pillimehed/dj-d on pideva muusikas ( = müra ) viibimise tõttu sageli ise juba kas vähemate või suuremate kuulmiskahjustustega
- bänd ei taju, olles ise kõlarite vahel/taga, saali jõudva heli valjust õigesti
- bändimeeste kõrvamonitorid toimivad ühtlasi ka välise müra summutajana - neil endil on laval hea vaikne olla
- bändimehed lähevad mängides hoogu, unustavad end ja nii see helinivoo muudkui tõuseb

Õige nivoo ja hea soundiga pidusid soovides

Raen Väikene

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Kas sa mind kuuled?
20 August, 2014 - 20:02

Tervitus-

Olles ise ka poole kohaga muusik ja piisavalt ka muusikat kuulanud ning ka piisavalt külaliste kommentaare ansamblitele muusikatugevuse kohta edastanud, siis olen märganud, et:

1. Sa võid kutsuda korrale nö hea tantsubändi, aga pole mõtet korrale kutsuda muusika valjuduse koha pealt nö kontset bändi (ie Smilers, Shanon, Koit Toome jne jne). Esiteks, kui te neid juba kutsusite, siis peate arevstama, et nad enamasti teevad oma esinemist nagu kontserti, mitte nagu tantsuks mängimist (ja seda kõige positiivsemas mõttes, sest nad ei ole ju süldibändid).
2. Ma ei ole nõus, et muusika on vali siis, kui sa pead oma vestluspartneriga vestlemiseks häält tõstma - pulmades teevad juba ka 20 inimest tavalise vestlusege nii suurt ja vali heli, et kui sa tahad rahulikult vestelda, siis pead niikuinii minema teise tuppa. Kui ansambel peaks selle järgi on volüümi paika panema, siis nad peaksid mängima ilma võimenduseta :D
3. Aga kindlasti peaks mängima ansambel nii valjult, et sokisahin üle nende ei kostuks :D

Ja 100% olen nõus sinu "Pigem tuleb karta toki otsa aetud väiksemat sorti valjukaid, millele pole põrandal lisaks ainsatki subbakat"... Ma pidin eelmine nädalavahetus ära ehmatama, kui Glehni Lossi saabus nn diskor, kellel oli kaasas 2*10 tollist 300w kõlarit, millega tema tahtis diskot teha. Minu otsekohese ütlemise peale, et nende kõlaritega sa täna siin ei tee, ütles mees, et ta on nendega ka suuremates saalides mänginud ning et need on 1000w kõlarid ja kõige paremad pealekauba. Nojah...Noorpaari see ei peagi huvitama, aga me kasutasime ikka minu omasid.

Marko Pille ütles õigesti (vot siin http://www.pulmad.ee/blogid/muusika-planeerimine/dj-pulma-juubelile-voi-erapeole) , et DJ-l peab olema "vastava eriala teadmisi, töövõtete tundmist ja spetsiaalse aparatuuri olemasolemine". Sama ka heal bändil.

Tervitades,

Virgo
Pulmad.ee

Raen
Kasutaja Raen pilt
Võrgust väljas
Liitus: 26 Aprill 2008 - 14:13
Re: Kas sa mind kuuled?
23 August, 2014 - 16:25

Õige ta on - ei ole võimalik tantsumuusikat teha nii vaikselt, et inimesed samal ajal lauas mõnusasti juttu vesta saavad. Tantsumuusika vajab piisavalt detsibelle, see on fakt. Paraku aga on nendega ka lihtne üledoseerida ja selle peale tasub mõelda, nii bändidel kui publikul.

Ma ise vähemalt üritan alati seda oma pidudel arvesse võtta ja hoida helivaljus nii tugev, kui vaja. Aga mitte tarbetult üle selle

Kalmer Neidla
Võrgust väljas
Liitus: 24 Okt 2014 - 15:44
Re: Kas sa mind kuuled?
19 November, 2014 - 12:31

Tere ! Soovin lisada !
Kogemus näitab,et kui oled rahavaga ühel lainel,tunned kindlasti ära, kui tugevasti on vaja mängida.
Paljud muusikud tulevad kahjuks ennast lavale tõestama,mitte muusikat mängima,sellest tekivadki konfliktid.Suhestumine inimestega on tähtsaim asi.
Olgem ausad,pulm on selline üritus kus sa pead arvestama mitmete erineva vanuserühmadega. Ei saa tulla ja kõmmutada kohe ainult rocki v padu tümakat,
kui ämmad ja äiad istuvad ja ootavad oma tantsulugusid.Ja samas, kui peale südaööd ka püss paukuma ei hakka (muusikalises mõttes),siis jäävad
noored pulmalised ja ka noorpaar üsna pika ninaga bändi valikus. Olen olnud noorte inimeste pulmas ,kus noortel ei olnud midagi teha,(vanade inimeste
lood),tantsiti rohkem moe pärast .Hiljem kurdeti.
Helitugevus on võimalik alati omavahel tellija ja pulmaisaga kokkuleppida,(suheldes,respekteerides).
Reeglina ei häiri ka tugevam heli ,kui ta on hästi paigas ,nii ,et mingid sagedused kõrva ei karga. Samas ka vaikne halb heli võib olla häiriv.
Suhtlemine omavahel on tähtsaim asi ,et kõigil lahe oleks.

eggi
Kasutaja eggi pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Okt 2006 - 02:26
Re: Kas sa mind kuuled?
3 September, 2014 - 21:23

Ka ise olen liig sageli tundnud, kuidas heli valjus on üle normi... ja samuti kippunud tundma, justkui "bändid arvavad, et mida valjem muusika, seda parem mulje neist jääb"... või, arvab helirežissöör, et kui teisiti laua äärest istujaid tantsule ei saa, siis "põhja keeramisega" ikka õnnestub. Alles hiljuti oli pulmas ühe bändi muusika sedavõrd vali, et pruutpaari vanemad pidid saalist õue kargama, sest ei jaksanud enam kõrvalistujalegi kõrva karjuda.

lugupidamisega,
Ivo Eggi