õigused piltidele

8 postitust / 0 uut
Viimane postitus
Kadrita
Võrgust väljas
Liitus: 23 Juuni 2009 - 21:32
õigused piltidele
26 Oktoober, 2009 - 00:09

Kas teie fotograafid on jätnud piltide õigused endale? Me tegeleme fotograafi otsingutega-läbirääkimistega ja nagu ma aru saan, on osadel kodulehtedel pilte palju ja nad jagavad linke hea meelega. Meie kohe kindlasti ei soovi avalikke pilte ei endast, ega ka külalistest. Kas kellegil on fotograaf näiteks mitte nõustunud selliste tingimustega?
Kuidas kogemused ja tavad on?

Seejuures kui oskate soovitada sellist ametlikult tegevat (ehk mitte mustalt) fotograafi, kes Tartusse pildistama tuleks ja pilte ei pane ülesse ega mingil viisil ilma eelneva kokkuleppeta ei levita, oleksime tänulikud ka. Võib nii siia kirjutada, kui ka postkasti saata (kui näiteks ennast pakkuda soovib keegi).

Head nädala algust!

Mariann Volkonski
Kasutaja Mariann Volkonski pilt
Võrgust väljas
Liitus: 11 Jaan 2009 - 12:52
Re: õigused piltidele
26 Oktoober, 2009 - 01:45

Hea tava on see, et fotograaf ei avalikusta fotosid, kui klient seda ei soovi. Hea tava on ka see, et kui fotograaf tahab mõnda eriti head fotot oma portfoliosse lisada või näitusel kasutada, siis klient seda lubab. :) Otseloomulikult enne küsides. Juriidiliselt on kõik palju keerulisem. ;) Autoriõigus ja kasutusõigus on erinevad asjad ning sellest tulenevalt on fotograafil tegelikult päris palju nn õigusi. Mida igaüks nendega peale hakkab, on juba iseasi; võtmesõna on mõistlikkus mõlemalt poolelt. Leia fotograaf, kellega saab kokku leppida Sulle sobivad tingimused.

Minul on veebis vaid galeriid ja fotod, mille osas klientidel erisoove ei ole. Päris palju on aga selliseid paare, kes ei soovi oma fotosid veebis näha ja neile olen seda võimaldanud. Fotograafil on loomulikult alati kahju, kui mõni eriti hea seeria peab nö sahtlipõhja peitma, sest seda vähem on teistele klientidele näidata. :) Olen muide ise varsti kliendi rollis ja pean leidma omale fotograafi. Tahaks ise oma pulma pildistada :D Ja olles väga kriitiline fotode suhtes, loodan samuti, et fotograaf tuleb vastu ning ma saan ise otsustada, mida ta veebis näitab ja mida mitte. Neid fotosid, mis mulle meeldivad ja on hästi välja tulnud, võib fotograaf mu poolest kus tahes kasutada. :)

Fotograaf Mariann Kosemets
http://loomestuudio.com/

Fotograaf Mariann Volkonski
http://loomestuudio.com/

Olavi Ruhno
Kasutaja Olavi Ruhno pilt
Võrgust väljas
Liitus: 16 Aug 2006 - 10:44
Re: õigused piltidele
26 Oktoober, 2009 - 12:40

Mins soovitan et rääkige fotograafile kohe alguses täpselt nii ära, nagu olete siia kirja pannud. Kui fotograaf on sellega nõus, siis tehke kindlasti ka leping. Pange lepingusse sisse piltide levitamise kokkulepe ja kirjeldage ära, millised on kummagi poole õigused. Oleks hästi üllameelne, kui jätaksite fotograafile selle võimaluse, et teiega eelneval kokkuleppel ta võib mõnda tööd eksponeerida aga loomulikult on teil õigus ka keelduda.
Piltide autoriõigust pole teil mõtet osta külla aga piltide omandiõigus, ehk saate pildid plaadil ja teil on neid õigus paljundada oma suva järgi.
Et asi väga keeriliseks ei läheks, tõmban siinkohal otsa kokku, tegelikult on teema veel natuke sügavam.

Fotograaf Olavi Ruhno
http://eestifoto.com

Olavi Ruhno
Fotograaf
www.olaviruhno.com

Kadrita
Võrgust väljas
Liitus: 23 Juuni 2009 - 21:32
Re: õigused piltidele
26 Oktoober, 2009 - 13:34

Oi, väga hea info.

See teema on jah natuke sügavam ja juriidilisem tegelikult. Hea teada, et need pildid, mis teil galeriides on on sinna pandud ikka loaga.
Ma olen ka nõus sellega, et kui no on mõni pilt,mis kohe on hästi välja kukkunud, siis tuleb luba küsida. Olen kindel et igatahes üldjuhul lubaksin, aga ei taha, et meie pulma pilte ilma meie loata levitatakse.

No siis on teada, mismoodi ma selle teema üles võtma pean. :)
Aitäh!

Fotopesa www.fo...
Kasutaja Fotopesa www.fotopesa.ee pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Mai 2008 - 16:23
Re: õigused piltidele
14 Märts, 2011 - 23:35

Fotopesas on asi väga lihtsalt lahendatud.

Enne igat sessiooni täidab klient ära kliendilehe. pulmade puhul siis koos fotograafiga tavalisel stuudiopildistamisel meili teel.

Ja üks küsimus kliendilehel on luba pilte kasutada millele klient lihtsalt vastab jah/ei

juriidiliselt peaks fotograafil õigus olema oma porfoolios enda tehtud fotosid kasutada aga mina ei pea seda õigeks, et inimene peaks pildistama tulles kartma paaniliselt et ega tema pilt kuskile ei satu vastu tahtmist.
(eriti delikaatne teema on see nt aktifotode puhul)

samas minu teada enamus fotostuudioid sellist süsteemi ei rakenda ja ka meie enda lapse pilt on ühe fotograafi kodulehel näidispildina üleval ilma küsimata

edit: märts 2011 nüüd peaks olema nii, et inimesel on õigus oma kujutisele ja ükski fotograaf ei tohiks luba küsimata pilte avaldada ei oma kodulehel ega ka kuskil mujal

Pulmafotod

gigake
Võrgust väljas
Liitus: 27 Aug 2008 - 15:08
Re: õigused piltidele
31 Märts, 2010 - 13:56

Olgu juriidiliselt kuidas on, aga hea tava näeks ikka ette, et alati peaks fotograaf kliendilt üle küsima fotode avaldamise loa kohta, kui fotosid tehakse kliendi tellimusel.

Ja kui klient seda kindlasti ka ise ei soovi, siis tuleks seda fotograafile kohe alguses mainida. Ma ei usu, et oleks olemas fotograafe, kes vastupidiselt kliendi soovidele neid pilte siiski avaldavad.

Fotograaf Janno Pugi
http://gigake.blogspot.com

Olavi Ruhno
Kasutaja Olavi Ruhno pilt
Võrgust väljas
Liitus: 16 Aug 2006 - 10:44
Re: õigused piltidele
31 Märts, 2010 - 16:46

Klassikalises mõttes on tegemist ju fotograafi ja modelli suhtega, ehk ühtegi pilti ei tohi avaldada, kui selleks ei ole kirjalikku nõusolekut.
Nii lihtne see ongi.

Fotograaf Olavi Ruhno
http://www.olaviruhno.com

Olavi Ruhno
Fotograaf
www.olaviruhno.com

MStudio.ee
Kasutaja MStudio.ee pilt
Võrgust väljas
Liitus: 24 Veebr 2010 - 18:23
Re: õigused piltidele
5 Aprill, 2010 - 23:14

Tere!

Saatsin teile privaatse teate, mida saate lugeda, kui klõpsate "sinu konto" ülevalt ning siis keskelt "minu privaatsed teated"

Lugupidamisega,

Tanel Melk
M Studio Grupp
www.mstudio.ee
+372 53 441 551

--------------------------------------------------
aasta tegija 2010 by pulmad.ee
pulmavideo, pulmafotod, pulmameik
www.mstudio.ee