Pulmavideo tegijate konkurents ja käitumiskultuur

9 postitust / 0 uut
Viimane postitus
eggi
Kasutaja eggi pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Okt 2006 - 02:26
Pulmavideo tegijate konkurents ja käitumiskultuur
22 Veebruar, 2011 - 01:14

Antud teemat ei algata ma kerge südamega. Aga et mõneti on pulmavideo tegijate omavaheline lävimine muutunud moraalselt küsitavaks, siis siin on, mille üle mõelda. Mõni päev pärast neis kahes foorumis (SIIN ja KA SIIN) toimunut, saatis üks pulmavideo kolleegidest mulle kirja:

"Olen jälginud M Studio Grupp strateegiat ja käitumist, mis kahtlemata on silma paistnud oma jõulisusega. Eks nad näevad oma promomisega tõsist vaeva, selle eest saab ainult kiita ja tunnustada. Samas aga häirib mind tõsiselt nende taktika, kuidas nad end haibivad. Loodan, et ma pole liialt paranoiline, kuid mind häirib näiteks ..."

Paranoiat, võin omalt poolt kinnitada, siin pole:

1. Näide M Studio kombest öelda sõna sekka kus iganes: http://www.pulmad.ee/peale-pulmi/pulmareisid/mesinadalad-0

Kohatumat kommentaari on raske leida. Meenub anekdoot, kus isa palub poega: "Kallis poeg, suvi on nii kuum ja palav, ole pai, too õlut." Poeg aga pärast naasmist: "Isa, poes õlut polnud, aga ma tõin sulle see-eest küpsist!" :D

2. Kahtlaseid foorumiteemasid on veelgi, stiilis, et küsitakse fotograafi ka kolmveerand aastat peale pulmi ja millele esimene vastus tuleb M Studiolt ja seda vaid pooletunnise "hilinemisega".

3. Kujukas on ka see, kuidas sellel aastal omandas M Studio Aasta Tegija tiitli. 1. veebruari hommikul, kui selgus, et MStudio on jäänud häältearvult teiseks ja hääletamine võib kohekohe lukku minna, tehti ühe tunniga 30 häält juurde ja terve päevaga "tootis" Tanel Melgi juhitud M Studio koguni 70 häält, mis on sama suur number kui palju näiteks enamus fotograafe saavutasid alles 5 kuuga. Yeah. Vahemärkuseks niipalju, et häältekasv rahuajal on vaid 1-2 häält päevas ja mitte 30 häält tunnis. Niisiis, kuigi M Studio sai Aasta Tegijaks või Tegijaimaks Hääletajaks, pole raske aru saada, mis neid jätkuvalt häirib Ivo Eggi juures. Reklaam, reklaam, reklaam. Nende laimukampaania ja minu reklaam pulmad.ee lehel on üsnagi korrektses korrelatsioonis.

Veidike siis täpsemalt meie põnevast hääletamisesaagast:

Päev enne Aasta Tegija 2010 hääletamise lõppu oli mul soov anda oma hääled Ringo Voosalule (häälte seis oli selline, M Studiol oli 157 häält, minul 115 häält, Ringol 55 häält. Kuna mängureeglid seda aga ei lubanud, siis häälteülekanne jäi ära. Miks?

Ärge minust valesti aru saage, Aasta Tegija vallimise idee on hiilgama hea idee, aktiviseerib pulmad.ee lehe lugejaid, tekitab põnevust kõigile ja toob reklaami nii tegijatele kui Tegijatele. Selles mõttes olen ma rõõmus nii Tegijaks saamise üle eelnevatel aastatel kui ka sel aastal esikolmikusse pääsemise puhul. 1. veebruari esimestel minutitel aga mäng muutis minu jaoks oma nägu. Või siis mina elasin illusioonidega. Sellel aasta hääletamisel puudus deklareeritud deadline, mistõttu üksiküritajatel nagu mina on raske "toore jõuga" kaasa skoorida. Mõtlesin küll võtta kasutusele kavaluse, aga seegi läks vett vedama.

Ja nüüd siis lugu, kuidas Ivanuška raius lohel päid.

Sügisel, peale esikolmiku väljakujunemist oli M Studiol häälte järgi kolmas koht. Kuna aga M Studio ei leppinud olukorra orgaanilise lahendusega ja suures võidutuhinas orgunniti endale vähem kui kolme päevaga 53 lisahäält, siis mõtlesin, et okei, kui ta tahab niiväga võita, las siis võidab. Vahe oli ju 42 häält! Siis aga kärbiti M Studio hääli nii, et vahe muutus 24 hääleliseks. Mulle turgatas pähe üks strateegia, mida soovitatakse kasutada vastase puhul, kes on sinust märgatavalt tugevam - näiteks karu. Mõtlesin , et mängin siis minagi suure "M-karu" ees surnut ja ärkan vaikselt alles viimasel päeval, 31. jaanuaril, et teavitada rahvast hääletama minna. Kuna olin M Studio silmis neist 24 häält maas, magaski M Studio rahulikku talveund ka 31. jaanuaril. Minu häälteseis paraneski märgatavalt. Fikseerisin 1. veebruari esimestel minutitel seisu, et vaadata, mis juhtuma hakkab. Põnevusega ootasin hommikut, sest M Studio "tegevusest" polnud öötundidel ei kippu ega kõppu. Ja tõesti, oh seda paanikat, kui M Studio ärkas 1. veebruaril üles ning avastas, et konkurent on temast möödunud suisa 8 häälega! Kiiruga kiiruga orgunniti 1. veebr hommikul kõigest tunniga 30 lisahäält juurde ;DDD, nii et lõunaks edestas M Studio oma konkurenti jälle 50 häälega. Jee. "Rahuajal" oli häältekasv statistiliselt 1,2 häält/päevas, täna aga 70 häält/päevas. Nii palju siis minu karujahist või lohepeade maharaiumisest. Tuttavaid mul ju jaguks, aga... ehh... parem annaksin juba oma hääled Ringole, kes viimased 10 päeva on olnud suisa hääledieedil. Sedapsi, oli kombeks vanal ajal öelda.

Ma rõhutan veelkord, et kuni ma pole näinud M Studio tehtud pulmavideo näidiseid, ei taha ma sõnakestki öelda, kas ja kuivõrd head tööd nad teevad pruutpaarile. MStudio on noor firma ja pretendeerib läbi oma kasvuraskuste nii professionaalsuse kui populaarsuse poole. Minu soov oleks, et siinkohal ka eetikale ruumi jäetaks. Eesti pulmavideo ei ole just kõrge renomeega ja noorkapitalistlik ristisõda üksteise vastu pole just mainet parandava mõjuga.

Mida teised arvavad? Soovitavalt enda nimel.

lugupidamisega, Ivo Eggi

PS Minu kiidusõnad fotograafide kohta, kel selle aasta valimistel "penikoormasaapad" näikse koju jäänud.

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Pulmavideo tegijate konkurents ja käitumiskultuur
22 Veebruar, 2011 - 01:43

Tervitus-

Ivo sinu sõnad laksavad nagu äike kesk talve ja kuna ma tean kui analüüsiv sa alati oled, siis on ka sinu järeldused täiesti teretulnud siin.

Kuna ma tõepoolest kustutan iga jumala aasta kõikidest kategooriatest need hääled, mis on kahtlased, siis tegin seda ka see aasta. Rohkem ei õnnestunud seda teha :D

Järgmisest aastal on mul ideena üks suur muudatus - noorpaarid valivad ankeetide täitmisega välja 3-6 finalisti, kuid nende seas parima selgitavad tegijad ise. See peaks päris palju auru maha võtma ?

Tervitades,

Virgo

eggi
Kasutaja eggi pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Okt 2006 - 02:26
Re: Pulmavideo tegijate konkurents ja käitumiskultuur
22 Veebruar, 2011 - 06:44

Väga põnev idee! Ja selle teostamine ehk veelgi põnevam. Kui oleks tegu pulmaisade, registreerijate, kirikuisadega, siis oleks valem hääletatum=populaarsem=Tegija suht õigustatud. Video vallas paraku populaarsus ja tegijalikkus ei pruugi olla kaksikvennad. Ja Aasta Hääletatuim Video kõlaks naljakalt :D

Ise peaksin ideaalseks, kui pulmavideo hääletamine toimuks videonäidiste alusel. Pulmafotodega oleks muidugi lihtsam, neid vaadata ja hinnata ja hääletada netis on muidugi kergem. Aga eks siingi annab asju organiseerida.

Või siis hääletavad videograafid, pulmaisad ja fotograafid. Visuaalvallaga on nad ju kõik ühtviisi kokkupuutes... 

lugupidamisega,
Ivo Eggi

Sinama Videostuudio
Võrgust väljas
Liitus: 16 Märts 2010 - 22:37
Re: Pulmavideo tegijate konkurents ja käitumiskultuur
22 Veebruar, 2011 - 14:37

Kuna olen Ivo ametivend (ja ühtlasi ka konkurent), siis antud teema huvitab ja puudutab tugevalt ka mind.

Ivo poolt kirjeldatud probleem on igati asjakohane, sest olen samuti jälginud ja kahetsusega täheldanud kurbfakti, et meie ametivendade sekka on ilmunud tegija, kelle käitumine ja taktika pole kaugelt eetiline (firma nimi ja nende viimase aja tegevus on ilmekalt kirjas Ivo kirjutises). Minu loomusesse ei kuulu kaebamine ja teiste peale näpuga näitamine, kuid antud juhtum ei saa ka mind külmaks jätta, kuna kahjustab otseselt või kaudselt kõigi korralike ja ausate videotegijate mainet.

Paraku pole videotegijate maine tänasel päeval kuigi kõrge, millele kahtlemata annab auru juurde iga " must lammas" (neid juhtub muidugi sattuma aegajalt ka teiste ametite sekka).

Minu üleskutse

Ametivendadele:
üritame järgida ausat ja lugupidavat ärieetikat omavahel. Eesti on väike ning muda üleskeerutamine selles tiigis kahjustab meie mainet ja väljavaateid kõigi jaoks. Loodan väga, et see teema jääb omasuguste seas viimaseks ning me keskendume põhilisele -kvaliteetse teenuse pakkumisele. Pole raske arvata, mida noorpaarid meist hetkel arvavad...

Noorpaaridele:
Uskuge, minu ametivendade seas on väga palju, väga kõrge ärieetika, kvaliteedi ja huvitava käekirjaga tegijaid, kellega on tore koostööd pulmapäeval teha. Ma ei taha siin kedagi eraldi välja tuua, sest see oleks reklaam ka mu konkurentidele:) Seega, ärge tõesti kõhelge erinevate videotegijatega kohtuma ning pakkumisi küsida.

Parimate soovidega,
Urmo Lamp
Sinama Videostuudio

Urmo Lamp Sinama Videostuudio Mob: 5669 5520 sinama [at] sinama.ee www.sinama.ee

Vimps
Kasutaja Vimps pilt
Võrgust väljas
Liitus: 3 Aug 2007 - 12:36
Re: Pulmavideo tegijate konkurents ja käitumiskultuur
11 Märts, 2011 - 13:44

Olen Urmo seisukohaga nõus, et üksteise poriga loopimine ei ole ilus ning üritame ikka kenasti läbi saada.
Kui kuulitõukes või odaviskes on lihtne paremusjärjestus paika panna, siis pulmavideode hindamise puhul tuleb paratamatult leppida hindajate arvamuse ja arvuga ühe või teise kasuks.
Mina võtan seda edetabeli asja suht külmalt ning ei tekita sellest endale mingit stressi.

Kokkuvõtteks, austatud ametivennad, tahaks tsiteerida üht nõukaaegset multifilmikangelast Kass Leopoldi:
"Rebjata, davaite zit druzno"

Kes seda multikasarja pole näinud või kes tahab nostalgitseda, vaadaku siit
http://www.youtube.com/watch?v=tccWTKosIqY

Parimate soovidega,
Viimar Lindau
Vimps Productions

MStudio.ee
Kasutaja MStudio.ee pilt
Võrgust väljas
Liitus: 24 Veebr 2010 - 18:23
Re: Pulmavideo tegijate konkurents ja käitumiskultuur
22 Veebruar, 2011 - 20:24

Head kolleegid, internetihääletus ongi niisugune asi, kus võidavad need, kellel on kõige rohkem sõpru või kelle korraldatud pulmades on väga palju uut meediat kasutavaid inimesi. Aga pulmavideote konkurss võiks olla tõsine asi, nagu näiteks reklaamfilmide konkurss. Reklaamfilmide puhul hinnatakse ka nende teostust, mitte seda, kuidas see asju müüb. Nii nagu pulmavideote juures saab hinnata teostust, mitte seda, kui kauaks paar kokku jääb.

Kui konkursi korraldamisel abilisi vaja, siis mina olen käsi kampa lööma.

Lisaks ka mõned meie näidised ning ootame huviga just ka teiste pulmavideotegijate kommentaare :

http://vimeo.com/15016131

--------------------------------------------------
aasta tegija 2010 by pulmad.ee
pulmavideo, pulmafotod, pulmameik
www.mstudio.ee

eggi
Kasutaja eggi pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Okt 2006 - 02:26
Re: Pulmavideo tegijate konkurents ja käitumiskultuur
23 Veebruar, 2011 - 04:04

Hm, ma ei tea, kas nüüd nutta või naerda. Ma just rääkisin, kuidas MStudio teeb kohatutes kohtades endale reklaami ja ta teeb seda jälle, sedakorda siis siinsamas. Meenub "Pole paha!" autor.
Paluti videoklipi kohta kommentaare. OK, paar sõna siis. "Pole paha", seda eriti värvikorrektuuri kohta. Tõsi, monteerija peab veel arenema, sest sulamisefekti sage kasutamisvajadus lähtub samast vajadusest, millega on kimpus enamus amatööre. Mõtlen seda, et kui operaator filmib mittemonteeruvaid kaadreid ja värisevate kätega, siis ongi raske monteerida. Sulamisefekti kasutamine on nagu "tatiga kleepimine", mis võiks vähemalt treileri puhul ära jääda, sest monteerijal on päris suur valikuväli, milliseid kaadreid kasutada, milliseid mitte. Muidu tore klipp, aga ei midagi erilist, millega "no-tead-isegi-miks-selle-klipi-siia-riputasid". Tean nii mõndagi, kes võiks ka linkida siia mõne oma videoklipi… aga teema polnud ju selles.

Sellega olen Taneliga ühel meelel, et jah, internetihääletuse võidabki see, kel rohkem hääli. Mul pole midagi selle vastu, et suur sõpruskond on kutsutud pulmad.ee saidile kaasa hääletama. Minu postitusel oli teine plaan. Esiteks - portreteerida, kuidas enesereklaami altarile ohverdatakse ärieetika. Teiseks - väita, et videotegija hääletamine ei ole üldse seotud sellega, mis tase tegijal tegelikult on, ega ka sellega, kui "uut meediat kasutatakse" :D

Nõus, pulmavideo konkurss võiks tõesti olla tõsine asi. Ja hinnatud mitte ainult klippide-treilerite pealt, aga ennemini täispika pulmavideo pealt. Klipid-treilerid - me ju teame - on samas ka paras petukaup, sest ta peabki olema nagu teaser (isuärataja), alati tore, atraktiivne ja ülilühike. Pulmavideo tegelik tase avaldub aga alles siis, kui näeme täispikka pulmavideot. Oleks ju veider, kui peame treilerit küll heaks, aga kinno ikka ei lähe. Ja päris paljud pruutpaarid piirduvadki ainult klippide-treilerite vaatamisega. Ma tean, et kliendid ei jaksa vaadata meie kõigi täispikkasid pulmavideonäidiseid, kuigi just see tooks välja, kui nüansirohkelt operaator tegelikult filmis ja kui dramaturgliselt monteerija oskas lugu jutustada. Näiteks, ma ise - kui oleksin peigmees - vaataksin ära vähemalt kolme-nelja videograafi näidistöödest laulatuste osa. Just laulautsed/registreerimised on minu silmis kõige adekvaatsem "lakmuspaber", mille pealt saab teha päris adekvaatse hinnangu. Olen viimase 10 aasta jooksul vaadanud ära tuhatkond pulmavideot ja võiksin põhjendada, miks just registreerimisosa vaja vaadata, - aga see poleks antud foorumi teema.

Jah, kahel käel nõus, et Eestis võiks teha pulmavideo konkursi, nii nagu on ju fotograafidelgi "Eesti pulmafoto" konkurss. Olen seda jälginud nii Venemaal kui USAs. Seal on muidugi pulmavideo päris uhkeks ürituseks arendatud. Toon vaid mõned näited, mis kategoorias seal valimised toimuvad:
Parim aasta videograaf, parim pulmaoperaator, parim pulmaklipp, parim armulugu, parim videodisain, parim DVD menüü, parim klipp fotosessioonist, parim tseremoonia, parim mitmekaameratöö jne. Nii on näiteks Venemaal.
Ühesõnaga, jäta oma klippidega liputamine ja löö aga käsi kampa :D

lugupidamisega,
Ivo Eggi

Kristiina Disain
Võrgust väljas
Liitus: 22 Jaan 2007 - 13:36
Re: Pulmavideo tegijate konkurents ja käitumiskultuur
23 Veebruar, 2011 - 10:26

Olen seda teemat jälginud ja tahaks kommenteerida. Ma ei ole kuidagi seotud videotegijatega, ei tunne ühtegi osapoolt ning olen seega erapooletu kõrvaltvaataja (pigem siis lugeja :) )

Tahaksin märkida, et on tekkinud mulje, justkui sellele M Studiole tehakse ära ja seda samuti kasutades mitte päris eetilisi võtteid. kasutaja eggi märkib teemaalgatuses, et pole näinud M Studio videosid ja ei oska kommenteerida. Teine osapool paneb siia vastuseks linki videonäidisega (mis on ka loogiline vastus sellisele teemaalgatusele :) ja sellele järgneb julm kriitika ja väide, et M Studio "liputab" oma videotega :)

Kui algne teema on tehtud ebaeetilistest võtetest, siis jääb lõpuks mulje, nagu teemaalgataja ei hooli ise eetikast. Vabandust, aga see on muidugi ainult minu enda pealtvaataja seisukoht kogu selle teema suhtes. Ma ei mõista, milleks on vaja avalikult siin maha teha teise tegija videosid ning seada kahtluse alla tema oskusi selles valdkonnas? Kuidas see puutub üldse sellesse hääletusse?

Konkurents on paratamatu nähtus ning võtkem seda kui stiimulit enesearendamiseks, mitte sõdimiseks.

parimat soovides

Kristiina

eggi
Kasutaja eggi pilt
Võrgust väljas
Liitus: 20 Okt 2006 - 02:26
Re: Pulmavideo tegijate konkurents ja käitumiskultuur
23 Veebruar, 2011 - 21:30

1. Kuidas saan ma maha teha kellegi videosid, kui siinne teema on hoopis ärieetikast ja laimukampaaniast, mille kohta toon mitmeid näiteid (loodan, et olete ka kõik lisatud LINGID läbi lugenud)

2. Oma postituses ma ei kutsunud MStudiot siia riputama oma klippe. Oma postituses ju ütlen selgesõnaliselt, et juttu ma ei tee MStudio teenusekvaliteedist, aga reklaamvõtete küsitavusest, pidades eelkõige silmas ühes teises foorumis toimunud "lambist" laimamist... Milleks siis siia need klipid?! Pealegi, üksteise klippe oleme me kõik käinud kodukatel vaatamas ja siiani pole keegi palunud kommentaare. Miks siis just nüüd ja siin teemas seda teha?! Toon näite. Kui kuskil tehases treial loobib tavotti oma kolleegide pihta ja tõuseb protest, siis oleks üpris kohatu, kui treial tõmbaks seljatagant välja mõne treitud küünlajala ja küsiks seepeale: "A kuidas teile mu küünlajalg meeldib? Palun kommentaare." Ma tõesti kahtlen, kas klipi siia foorumisse riputamise motiiviks oli vajadus kutsuda inimesi oma klippi kommenteerima. Selleks oleks olnud ikka korrektne algatada uus vastav teema, a'la "Hei, sõbrad-kolleegid, näidakem üksteisele oma klippe ja andkem tagasisidet". Sarnaselt sellele teemale:
http://pulmad.ee/fotograafia-ja-video/video/pulmavideo-tase-maailmas

3. Pealegi, klipp ei räägi veel teenusekvaliteedist. Olen paljudelt palunud näidisDVD-sid vaatamiseks ja mitmetelt olen ka saanud. MStudiolt veel mitte, mistõttu pidasin õigeks oma suu selles punktis ka kinni hoida. Meenutan veelkord, et antud foorumiteema eesmärk pole hinnata MStudio pulmavideosid. Kui nüüd MStudio palus kommentaari klipile, siis sellele palvele ma ka vastasin. Ja kes mind tunneb, loeb minu kommentaarist välja ennemini tunnustamist kui mahategemist. Kui see segaseks jäi, ütlen uuesti - klipp on täitsa tore, koos mõningate vajakajäämistega.

4. Konkurents on väga teretulnud asi, aga ikka siis, kui see toimub sisuliselt ja ausalt ja ilma laimukampaaniata. Meil Eestis on pulmavideograafide vahel niigi nõrk kollegiaalsus, saati siis säärast üksteise ületrumpamist siia vaja.

Vabandan, Kristiina, kui jätsin oma kirjaga vastuolulise mulje.

lugupidamisega,
Ivo Eggi