Jaani kirik Tartus

19 postitust / 0 uut
Viimane postitus
Liisu22
Võrgust väljas
Liitus: 22 Jaan 2008 - 22:46
Jaani kirik Tartus
22 Jaanuar, 2008 - 22:50

Palun jagage kogemusi seoses laulatusega Tartu Jaani kirikus. Tahaks oma laulatuse seal teha, kuid ei ole siiski veel päris kindel.

solen
Kasutaja solen pilt
Võrgust väljas
Liitus: 8 Jaan 2008 - 13:07
Re: Jaani kirik Tartus
22 Jaanuar, 2008 - 22:59

Jaani kirik on väga kaunis. Olen seal kahes pulmas käinud. Võibolla kommentaariks niipalju, et kui pulma ei tule just väga palju inimesi, siis on natukene kõle ja tühi, sest kirik on suur... et kui on väiksem pulm, siis võiks valida ka väiksema kiriku.

Seal on ilus ka ilma kaunistamata muidu, samas valgust on vähevõitu. Nii et on + ja - segamini.

Armastus on kingitus!

Armastus on kingitus!

BellaKrissu
Võrgust väljas
Liitus: 20 Märts 2007 - 16:33
Re: Jaani kirik Tartus
23 Jaanuar, 2008 - 10:04

Täiesti nõus! Nagu suurteks pulmadeks loodud kirik! Muidugi see on ka natukene nadi, et Jaani kirik kajab meeletult ja kirikuõpetaja jutt kumab vastu aga seda juttu kuulad hiljem video pealt ;) Ja kaunistamise osas tõesti piisab vähesest juba... Üks asi on veelmiinuseks- teie pulma võib sattuda turismigrupp, sest kirik on ju omaette vaatamisväärsus ja kui seal ka veel pulm on... Mida veel turistil tahta... :) Kirikuõpetaja on seal ka tore ja sõbralik ja muhe! Ilus koht!

snegurotska
Kasutaja snegurotska pilt
Võrgust väljas
Liitus: 21 Aug 2007 - 09:14
Re: Jaani kirik Tartus
23 Jaanuar, 2008 - 14:56

mina olen ka korra jaani kirikus pulmas käinud, tõesti oli seal ka võõrast rahvast vahtimas. ise oleks ka selle kiriku valinud aga kuna sealsel kirikuõpetajal ei ole perekonnaseisuametniku litsentsi, siis valisin Pauluse kiriku,

Liisu22
Võrgust väljas
Liitus: 22 Jaan 2008 - 22:46
Re: Jaani kirik Tartus
16 Veebruar, 2008 - 13:23

Meie pulm nüüd kindlalt Jaani kirikus. Usun, et saab väga ilus olema. Praegu käime seal leeris ja kirikuõpetaja tõesti väga tore. Ja muideks on tal täielik õigus ka inimesi ametlikult paari panna, niiet ei tea, kust vastupidine info. Loodan, et ei jää suureks, kuna pulmakülalisi on 50 ringis aga kuskil 20-30 inimest tuleb ilmselt liskas lihtsalt laulatusele, kuna kõiki peole kutsuda pole võimalik, kuid laulatusest saavad ikka ju kõik osa võtta.

liiska
Kasutaja liiska pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Mai 2008 - 21:28
Re: Jaani kirik Tartus
24 September, 2008 - 17:45

Kas keegi palun siis oskaks öelda, kes on see kirikuõpetaja, kes seal ilmalikke registreerimisi teeb? Jaani koguduse õpetaja Petti ei ole volitatud perekonnaseisuameti kohustusi täitma, seega registreerimisõigust tal pole, aga ometi siin teemas väidetakse, et sai seal kirikus registreeritud ka. Käisin täna ise kohapeal küsimas ja õpetajat ennast küll polnud, aga öeldi täpselt nii, et Petti ei soovi täita riigiametniku kohustusi ja pole endale registreerimisõigust taotlenud.
Sama õpetaja oli seal ka veebruaris, kui Liisu siin allpool on kommenteerinud, et tal on selleks õigus.

Põhimõtteliselt pole maailmalõpp minna perekonnaseisuametisse ja seal registreerida, aga noh, natuke hakib see ikkagi sündmusi.

ribell
Võrgust väljas
Liitus: 2 Märts 2008 - 18:08
Re: Jaani kirik Tartus
24 September, 2008 - 20:14

Meie küsisime ka Jaani kiriku kohta.. saime natuke külma ja ebameeldiva vastuse, seepärast otsustasime teise kiriku kasuks.. kuid Jaani kirikust öeldi, et kui tahame laulatust ja registreerimist korraga teha siis peame maksma "kiriku kasutamise tasu" ja võime kutsuda mõne sellise kirikuõpetaja kellel vastavad õigused olemas (Jaani kiriku õpetaja ütles, et tal pole ja ta ei kavatsegi neid hankida).. Otsustasime Peetri kirkiku kasuks, sest sealne õpetaja oli väga sõbralik ja temal on ka registreerimisõigused olemas..

liiska
Kasutaja liiska pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Mai 2008 - 21:28
Re: Jaani kirik Tartus
24 September, 2008 - 20:59

Tean jah, et tal on põhimõte, et ei muretse endale seda litsentsi. Aga las olla :) Kui ta vähegi on nõus meid laulatama, siis abiellume ikka seal.

Liisu22
Võrgust väljas
Liitus: 22 Jaan 2008 - 22:46
Re: Jaani kirik Tartus
24 September, 2008 - 18:02

Tõesti ei ole Urmas Pettil õigust ametlikult paari panna. Kuid kindlasti tasub oma laulatus just seal teha. Tartu kirikutest on see vaieldamatult suursuguseim ja ilusaim! Meie näiteks käisime enne laulatust perekonnaseisuametist läbi. Seal kulus aega ~10-15 minutit. Ja Urmas Petti läbiviidud laulatusega jäime ka väga rahule. Äärmiselt tore inimene. Seega soovitan Jaani kirikut kõigile abiellujatele.

liiska
Kasutaja liiska pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Mai 2008 - 21:28
Re: Jaani kirik Tartus
24 September, 2008 - 18:13

Aga kas oli perekonnaseisuametis selline võimalus ka, et ei pidanud seal sõrmuseid vahetama ega mingit tseremooniat läbima jms? Me tahaks siis tõesti lihtsalt anda allkirjad ja kõike muud seal vältida, külalisi sinna ei kutsuks ja ajaks seal läbi nii tagasihoidlikult, kui iganes võimalik. Mis sa arvad, kas saabnii?

minny
Kasutaja minny pilt
Võrgust väljas
Liitus: 25 Aug 2007 - 10:54
Re: Jaani kirik Tartus
25 September, 2008 - 17:12

Mina käisin see suvi ühel laulatusel Tartu Jaani kirikus. Ja mina ausaltöeldes pettusin selles mida nägin. Esiteks hästi ebasobiv oli see kui pruutpaar astus kiriku peauksest sisse ja seejärel kui oli saanud a'la 2 sammu astuda altari poole, löödi need suured uksed pruutpaari seljataga kõmmdi kinni. See oli visuaalselt väga ebasobiv...häiris tohutult silma. Ma ei saa aru, miks ei oleks võinud kirik laulatuse ajaks kirikuuksi lahti jätta? Või kui tõesti on vaja kirikuuksi kinni lükata siis võiks ju teha seda siis kui inimesed enam sinnapoole ei vaata ja pruutpaar on juba altari ees.
Teiseks häiris nii mind kui mu meest (teiste külaliste arvamust me ei küsinud) see kui kohe seal ees kus pruutpaar seisis, nende läheduses oli orel, mis paiknes KAPPIDES!!! Ja siis üks ilmatuma suure tagumikuga mammi istus seal kapi ees ja mängis orelit, tagumik külaliste poole uppis. See oli natukene koomiline vaatepilt.
See mis mulle kolmandaks ei meeldinud on tegelikult rohkem minu isiklik arvamus sest igaühel on ju oma maitse. Aga kolmandaks ei meeldinud mulle ka see kirik seest - oli kuidagi sünge ja midagi nö. vanast ajast ei olnud säilinud - ei olnud altarit ega maale ega midagi nö. silmailuks. Altari asemel oli ees üks tavaline nö koolilaua stiilis laud, kus taga siis kirikuõpetaja seisis ja laual oli küünal - muus osas oli ees täielik tühjus. Aga võibolla annab seda kirikut muuta kaunistamisega mõnusamaks ja õdusamaks...muidu see pulm kus meie käisime - seal ei olnud kirikus kaunistusi. Minu kokkuvõtlik arvamus selle kiriku kohta on, et Tartu Jaani kirik on selline hästi lihtne kirik.

* * *

Astu naerdes läbi elu ja Sa leiad, et oled õnnelik :)

* * *

Proua ARU alates 23.08.2008

http://www.pulmad.ee/node/8475

liiska
Kasutaja liiska pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Mai 2008 - 21:28
Re: Jaani kirik Tartus
25 September, 2008 - 18:42

Oi minny, nüüd oled väga eksinud! Nii ajaloos kui kunstiajaloos õpib iga gümnaasiumiõpilane haruldasi terrakotasid, mis on säilinud Jaani kirikus Tartus ja mis on nii "vanast ajast" kui ette annab kujutada. Käisin neid ise just veel eile vaatamas.

Ja orel pole praegu küll mingites kappides ja pruutpaarist on see ka üsna kaugel, sest orel on vahetult enne altariesiseid astmeid ja sealt on pruutpaaril veel jupp maad minna altarini. Ja altar pole kindlasti mingi kirjutuslaud, vaid graniidist massiivne laud.
Ning mulle näiteks meeldib, et see kirik on valgem kui keskmine Eesti kirik. Igal juhul valgem kui Tartu Pauluse näiteks, ja minu meelest just tunduvalt vähem sünge.
Uksed pannakse kinni ilmselt sellepärast, et see kirik on just nende ülikuulsate terrakotade ja oma üldise vanuse ning arhitektuuri poolest üldse üks väga vägev turismiobjekt ja ilmselt üritatakse sellega vältida turistide laulatusele sattumist. Mina pruudina oleksin sellise liigutuse eest hoopis tänulik.
Lisaks on seinad maale täis, küll mitte ristile löödud Jeesuse pilte vms, vaid hoopis kunstinäitusi korraldatakse seal. Ja pildid on valitud väga maitsekalt ja sobivad ülihästi kiriku üldise miljööga.

Mulle see kirik ühesõnaga väga meeldib. Meeldib just see, et seal pole igasugu nikerdusi ja meeldib see tohutu ajaloohõng, mis seal on, sest on fakt, et see on üks vanimaid kirikuid Eestis. Meeldib, et seal on palju valgust ja avarust.
Midagi lihtsat seal küll pole, aga noh, meile ka ajaloos hästi palju räägiti Jaani kirikust ja selle tähtsusest ning sellest, mis sellega ajaloo vältel juhtunud on. Eks kui tausta ei tea, siis jääbki teine mulje asjadest.

minny
Kasutaja minny pilt
Võrgust väljas
Liitus: 25 Aug 2007 - 10:54
Re: Jaani kirik Tartus
25 September, 2008 - 19:19

Miks ma kohe oskasin Su vastust oodata liiska :D Ole nüüd rahulik ja ära võta asja isiklikult....see oli lihtsalt minu arvamus Tartu Jaani kiriku kohta. Ütlesin seda mis mulle silma jäi ja mis mulje mulle jäi seal laulatusel. Oma arvamust avaldades ei saa mitte kunagi eksida, et Sa teaksid ;)
Ajalugu ja kunstiajalugu pole kindlasti minu lemmikained ja ka ülikoolis õppisin võimalikult ajalookauget eriala....vaevalt, et ka laulatusele tulevad külalised ajalooteadlased on :D Ütlesin seda lihtsa ja ausa inimese vaatevinklist mis mulje mulle täpselt jäi :)

* * *

Astu naerdes läbi elu ja Sa leiad, et oled õnnelik :)

* * *

Proua ARU alates 23.08.2008

http://www.pulmad.ee/node/8475

liiska
Kasutaja liiska pilt
Võrgust väljas
Liitus: 17 Mai 2008 - 21:28
Re: Jaani kirik Tartus
25 September, 2008 - 19:56

Vat seda ma tõesti ei tea, miks sa mu vastust oodata oskasid ja mul pole mingit põhjust isiklikult võtta, sest tänase päeva jooksul sai selgeks, et meie laulatus toimub hoopis Tartu Peetri kirikus.
Ja ma ei väida, et sul ei võiks olla oma arvamus, aga see, et seal kirikus pole säilinud midagi vana, on lihtsalt tõele vasturääkimine, sest sealsed terrakotad on kuulsad üle maailma ja on väga kenasti kiriku peasaalis eksponeeritud. Enamik inimesi ikka üldiselt teab, et need seal on, ka need, kes pole kunagi Tartus elanud, selleks ei pea olema kaugeltki ajaloolane.

Ja eks minagi oma vastusega avaldasin osaliselt oma arvamust ja osalt parandasin sinu valearvamust, et seal pole mitte midagi säilinud vanast.

ribell
Võrgust väljas
Liitus: 2 Märts 2008 - 18:08
Re: Jaani kirik Tartus
25 September, 2008 - 20:51

meil ka Peetri kirikus :) - mees ütles, et seal on palju pidulikum õhkkond..

luuna2x
Võrgust väljas
Liitus: 30 Dets 2006 - 21:42
Re: Jaani kirik Tartus
3 Oktoober, 2008 - 14:09

Miks peab olema nii küüniline. Igal inimesel on oma arvamus ja Sa ei pea seda igakord oma arvamusega ümber lükkama ning oma arvamust peale suruma. Kahjuks selline ründamine kajab igas Sinu kommentaaris.

See mis meeldib Sulle ei pea teistele meeldima.

kaanka21
Võrgust väljas
Liitus: 22 Sept 2008 - 07:40
Re: Jaani kirik Tartus
3 Oktoober, 2008 - 21:17

No pulmapidamise seisukohalt ei oska öelda,sest kirik kajab ja tõesti seal liigub palju turiste aga arvan et see ei tohiks nagu segada :)

Aga üldiselt mulle nii mitte pulmade seisukohalt meeldib :)

MsBridezilla
Kasutaja MsBridezilla pilt
Võrgust väljas
Liitus: 5 Juuli 2011 - 16:22
Re: Jaani kirik Tartus
5 Juuli, 2011 - 16:54

Nii kas keegi on viimasel ajal ka Tartu Jaani kirikus abiellunud? Millised on reeglid - sest mina (pruut) ei ole ristitud, mees on protestantliku kiriku poolt Shotimaal ristitud. Samas Jaani kirik vaga meeldib, et rendi voi niisama valja kuna kiriklik laulatus pole tegelikult omaette eesmark.

Otsime koike - pulmavana, kohta, nou ja abi ellkoige :)

Triin Käpp
Võrgust väljas
Liitus: 30 Juuni 2015 - 10:02
Re: Jaani kirik Tartus
30 Juuni, 2015 - 10:04

Lisan siia ka Tartu Jaani kiriku ametliku info, mida võib leida ka meie kodulehelt:

Kiriklikul abielu sõlmimisel tõotavad mees ja naine teineteist armastada ja austada kuni elu lõpuni. Abielu püsimine ja õnn rajanevad abikaasade vastastikusel ennastsalgaval armastusel, mõistmisel, teenimisel, andestusel ja meeleparandusel. Nagu Kristus on andnud end ristikogudusele, nõnda tuleb ka abikaasadel Kristuse eeskujul elada teineteise heaks (Ef 5:1–2). Abielutõotus kehtib kuni abikaasa surmani.

Laulatusel sõlmivad mees ja naine omavahel abieluliidu, millega pruutpaar seob ennast jäädavaks ja lahutamatuks kooseluks. Vaimulik on kirikupoolne tunnistaja ja liidulepingu seaduslikkuse kinnitaja. Lisaks on laulatus eestpalve- ja õnnistamistalitus, millega pruutpaar ja temaga koos laulatusele kogunenud kogudus palub abielutõotuse täitmiseks Jumala õnnistust. Laulatada saab vaid luterliku kiriku täieõiguslikke liikmeid (ristitud ja leeritatud). Erinevate kirikute liikmete laulatamisest loe lähemalt siit.

Kui soovite laulatustalitust Jaani kirikus, soovitame esimese sammuna täita ära kodulehel olev ankeet, mille järel siis teiega kiriku poolt ühendust võetakse. Muidugi võib alati tulla ka õpetaja endaga kõnelema.

Ülikooli-Jaani koguduses laulatavad koguduseõpetaja Urmas Petti, abiõpetaja Triin Käpp ja vikaarõpetaja Naatan Haamer. Triin Käpal on olemas ka riikliku registreerija õigused. Laulatussoovi puhul tuleks sobiva õpetajaga kontakti võtta. Kontaktid leiad kodulehelt.

Laulatuse juurde kuuluvad nii muusika kui kaunistused. Muusika võib tellida koguduselt või läbirääkimistel koguduse õpetajaga võtta kaasa enda muusikud. Kogudusel on pakkuda mitmesuguseid muusikalisi võimalusi (orel, viiulid, puhkpillid etc) – täpsemalt tasub küsida koguduse muusikajuhilt Elke Undilt unt [at] kultuur.edu.ee

Laulatuse eest kirikule tehtava annetuse suurus sõltub mitmetest näitajatest (aeg, muusikaline kujundus jm). Täpsema info tarbeks ning sobiva laulatuse aja registreerimiseks palun oma soovist kirjutada tartu.jaani [at] eelk.ee

Erinevate kirikute liikmete laulatamisest

Segaabielu korral (kui üks osapool kuulub teise kristlikku konfessiooni) peab laulataja sellest eelnevalt teatama asjaosalise koguduse vaimulikule. Segaabielu laulatamine on mõeldav toimetada mõlema konfessiooni vaimuliku poolt ühiselt, ühe talitusena. Kui segaabielu on juba laulatatud teise abikaasa kirikus, teatatakse sõlmitud abielust kogudusele ning võetakse abielupaar eestpalvesse. Soovi korral võib pidada abielu õnnistamise talituse.