Pruutpaar või noorpaar?

5 postitust / 0 uut
Viimane postitus
Muffin
Võrgust väljas
Liitus: 14 Jaan 2014 - 20:57
Pruutpaar või noorpaar?
9 Märts, 2014 - 16:39

Mis vahet on nendel sõnadel?

Dreamers
Võrgust väljas
Liitus: 17 Juuli 2012 - 19:50
Re: Pruutpaar või noorpaar?
10 Märts, 2014 - 11:25

Tere!

Kiire otsingu tulemusel tuleb tõdeda, et Eesti Keele Instituut seda ei kommenteeri. Aga kuna ma ise olen varemalt nende väljendite üle mõelnud, siis tahtsin kirjutada oma lähenemisnurgast.
Pruudi seisus kestab kuni abiellumise hetkeni, peale mida saab temast abikaasa. Sellest hetkest alates pole mu meelest enam põhjust ka väljendi "pruutpaar" kasutamiseks. Aga oh rõõmu, just siis võikski hakata kasutama väljendit "noorpaar" ja seda niikaua kuni ise tahate või kui tunnete, et nüüd oleks õigem teie kohta öelda juba "vanapaar" :)
Ehk siis minu jaoks ollakse pruutpaar pulmapäevani (k.a.) ja peale seda on tegemist noorpaariga.

Päikest!

Margo
bändist Dreamers

Virgo Jaani
Kasutaja Virgo Jaani pilt
Võrgust väljas
Liitus: 10 Aug 2006 - 16:48
Re: Pruutpaar või noorpaar?
12 Aprill, 2014 - 19:45

Tervitus-

Minu loogika samamoodi nagu Margol - pruutpaar kuni pulmapäevani ja pulmapäeva südaööni. Peale seda noorpaar. Samas kasutan ma ise neid väljendeid läbisegi, nii et täpset vastust ka minult ei tule.

Martin Liivet oskaks teile 100% õige vastuse anda.

Tervitades,

Virgo
Pulmad.ee

Aficionado
Võrgust väljas
Liitus: 16 Jaan 2014 - 13:46
Re: Pruutpaar või noorpaar?
14 Aprill, 2014 - 10:51

Aga mina küsiks siis hoopis niipidi, et kust maalt saab paarist pruutpaar? Kihlumise hetkest? Või kui on pulmapäev paika pandud ning tehakse aktiivsed ettevalmitusi pulmadeks? Mõni on 5 ja rohkemgi aastaid kihlatud, aga nt, 6 aastat pruutpaar olla on kah imelik ju.

Martin Liivet
Kasutaja Martin Liivet pilt
Võrgust väljas
Liitus: 5 Märts 2007 - 18:21
Re: Pruutpaar või noorpaar?
21 Aprill, 2014 - 14:06

Pruut ja peigmees öeldakse ju tihti, eriti lapsed omavahel: et kas pruuti ka on või kas ta on su peigmees? Eks ta ikka tihedamat läbikäimist tähenda neiu ja noormehe vahel! Pruutpaariks öeldi vanasti paari kes nn. kihlused välja kuulutanud, tänases päevas siis kui kätt on palutud ja plaanitakse pulmi, teatatakse vanematele! Mehed võiks ikka kosjas ka käia nö. ämmale-äiale rõõmu valmistada ja abieuettepanekust teda anda.
Kogu pulmade ettevalmistusperiood nimetati noori "pruutpaariks" kuni pulmapäevani, mil kostab kindel JAH sõna. Siis ollakse abieluinimesed ja teoreetiliselt lõppes ka pruudiseisus. Vanasti olevat kirik aga tihti pahane olnud, et paganarahvas hakkas siis alles pidu pidama ning nimetati kogu pulmapeo noorpaari ikka edasi pruut ja peigmees. Eks teada on, et ka kirikuisandaid peole ikutsuma hakati ja nad tulla ka väga tahtsid! Siis tuli neilgi asjade käigule käega lüüa ja kaasa mängida pulmamängu-pulmapidu. Teada on, et pulmalised ikka sõnapaari noorpaar pärast jah sõna kasutasid ja peojuhid isamees, raudkäsi sama tegid. Soovitan minagi kuni registreerimise või laulatuseni "pruutpaar" öelda ja pärast "noorpaar". Noorpaari mõistet kasutati kuni mesinädalate lõpuni. Oma pulmaisa tegemiste juures olen kinni pidanud loogikast, et pärast registreerimist või laulatust ütlen pöördumistel NOORPAAR. Vahel eksin minagi ja mainin kogemata pruutpaar. Arvan, et sellest ei maksa heituda!
Teoreetiliselt, loogiliselt on/oleks enne PRUUTPAAR - JAH sõna laulatusel või registreerimisel - edasi NOORPAAR!!!

Kauneid, ilusaid ja mõnusaid pulmapidusid!

Martin Liivet
pulmavanem

Pilt kommentaari juurde: 

Meeldejääva pulmapeo korraldamine nõuab oskusi, ideid, aega ning infot sellest, kust leida sobivad ametnikud, esinejad, toitlustaja ja peopaik. Ka esmapilgul lihtsa sündmuse organiseerimisel võib ette tulla mitmeid takistusi, millega tuleks osata juba eel