Rahvuslik pulm

12 postitust / 0 uut
Viimane postitus
marililleke
Võrgust väljas
Liitus: 18 Aprill 2010 - 23:10
Rahvuslik pulm
17 Veebruar, 2011 - 00:43

Toimuvad meie pulmad sel suvel. Plaanis on tagasihoidlik pidu vanemate koduõuel. Kuna pole ise ühesgi rahvuslikus pulmas käinud siis äkki keegi oskab soovitada, mida meeles pidada või häid nõuandeid jagada. Vbla keegi kes on ise pdanud rahvusliku hõnguga pulmi kirjeldaks või kui keegi on külalisena käinud, tooks välja midagi p
nevat. Kõik hea info on teretulnud.

sinjorita
Võrgust väljas
Liitus: 14 Nov 2007 - 14:16
Re: Rahvuslik pulm
17 Veebruar, 2011 - 17:25

Tanutamine ja põlletamine – Alles selle toiminguga muutus neiu abielunaiseks. Tanutamisega oli abielu sõlmitud. Mõrsjaema lööb pruudile tanuga vastu pead ja sõnub: „unusta uni, mäleta mälu, pea mees meeles!“ Siis asetab tanutaja mõrsjale naise peakatte pähe. Seda korratakse kolm korda: esimesel ja teisel korral pannakse müts viltu ja mõrsja raputab selle peast või viskab maha. Alles kolmandal korral jääb müts lõplikult noorikule pähe. Põlle etteseadjaks oli tavaliselt pruudivend. Põlle ettesidumine toimus mitmete naljatuste saatel: põlle sobitati ümber kaela, siis ümber jalgade ja mujale: „..kord paneb ta põlle otsa peale, siis lõua alla, siis rinde peale, kuni oma koha peale jõuab, kusjuures ta igakord küsib: „Kas siin on paras?“ On siis põll paraja koha peale juhtunud, siis seotakse nene sõnadega kinni: et seda kuuel kuul ja seitsmel nädalil lahti ei saa!“
On rohkesti teateid sellest, et noorikuga tantsimine oli pulmatsermoonia vältimatu osa. Nooriku tantsitamine näikse algselt kuuluvat viljakus- või sigivusrituaali.
Traditsiooniks oli noorpaari tseremoniaalne magamaviimine esimese pulmapäeva hilisõhtul. Noorpaar viidi magama pulmaliste kaaskonna saatel. Üsna levinud komme oli panna noorpaar esimeseks ööks magama lauta, eriti lambalauta. Hommikul äratati noorpaar laulua ja pillimänguga. Peiupoisid proovivad sängi tugevust: „Kui pruudisäng oli tehtud valmis, läksid peiupoisid aita ja heitsid peale, et nad vaatavad, kas põhi on kõva. Muidugi nad põrutasid põhja alt ära. Ehitajanaised pidid jälle otsast peale hakkama.“ Oli tavaks, et pruutneitsi ja peiupoiss riietavad võidu pruuti ja peigu lahti:“..peiupoiss ja tüdruk võtsid võedu noorepaari jalast saapaid, poiss peimel ja tüdruk noorikul. Kumm enne valmis sai, sii lõi teist...“
Ülepea kannatasid pulmades vigurite ja naljatempude alla need, kes püüdsid sõba silmale lasta. Pruugiks oli magajad une pealt kinni siduda või kokku nõeluda. „Unisest peast õmmeldi vanu pastlid ja tursapeasi püksiperse ja selga kinni. Õmmeldi kaks pulmalist kokku.“
Pulmaoksjon – Kuna pulmad kestsid vanasti mitu päeva, siis ööbisid pulmalised enamasti pulmamajas. Öösel „varastasid“ agaramad pulmalised uinunud kaaslastelt riided. „Varastajateks“ olid üldiselt pulmaliste poisid- peiupoisid, pruudivend või ka pruuttüdrukud. Järgmisel hommikul toimus oksjon, kus „varastatud“ esemed enampakkumisel „maha müüdi“. Ja alati pidi saama asja tagasi ostjaks ikkagi selle seaduslik omanik, teised aitasid lihtsalt hinda tõsta.
Pulma lõpuks keedeti mingi traditsiooniline lõputoit, kas kapsasupp, klimbisupp, koorega kartulid vms., mis andis pidutsejatele märku laialiminekuks.
Nädala pärast peetimõnes paigas veel ka järelpulma.Ida pool tegi noorpaar aga ühes omaste ja lähematega külaskäigu nooriku vanemate juurde. Järelpulmas lõpetati harilikult ülejäänud õlu.

sinjorita
Võrgust väljas
Liitus: 14 Nov 2007 - 14:16
Re: Rahvuslik pulm
17 Veebruar, 2011 - 17:30

Ahjaa, pruudipärg ei mängitud maha nagu seda praegu tehakse- pruutpaar valib kellele ringis pärg pähe panna. Õigesti käis see nii, et tehti kaks ringi. Esimeses oli pruut keskel ning mitte abielus naised tema ümber, teises ringis peig ning tema ümber mitte abielus olevad mehed. Mõlemal, nii pruudil kui ka peiul seoti silmad kinni ning siis laulu lõpus panid nemad pärja ning mütsi kobamisi kellegile pähe. Meil plaanis samamoodi teha. Me ei taha kedagi eelistada selle pärjaga ning samuti mulle meeldib ehe ja rahvuslik viis. Meil plaanis siis kui pärg peas ja mütsilotu ka liiguvad need kaks ringi omavahel kokku, mõlemast ringist valitu võtab oma elukaaslase käevangu (meil kõik paarirahvas) ning meil tantsib ringi keskel kaks paari, mis tähendab kahte pulma järgmine aasta:).

marililleke
Võrgust väljas
Liitus: 18 Aprill 2010 - 23:10
Re: Rahvuslik pulm
17 Veebruar, 2011 - 20:35

Suur tänu senjoriita.
Ootaks veel vastukaja

atalmar
Kasutaja atalmar pilt
Võrgust väljas
Liitus: 5 Mai 2009 - 22:20
Re: Rahvuslik pulm
19 Veebruar, 2011 - 01:27

Minu vennal oli rahvuslik pulm ja väga tore oli. Samas oli see stiliseeritud, mitte 100% rahvuslik. Mina olen just kuulnud, et ämm paneb põlle ette ja ema tanu pähe või oli vastupidi.
Pruudipärja jah rahvuslikus pulmas ei olnud. Lisaks sellele oli meestel väga erinevaid rolle pulmas. Mine võta kuskilt raamatukogust vana pulma raamat ja otsi välja just see mis meeldib. Päris rahvuslikus pulmas olid ikka üs karmid traditsioonid, mida tänapäeval oleks suur julgustükk järgi teha.

arx33
Võrgust väljas
Liitus: 11 Sept 2006 - 09:17
Re: Rahvuslik pulm
20 Veebruar, 2011 - 16:02

Viimasest koduõuel peetud rahvuslikust pulmapeost on üksjagu aega möödas… Aga meenub, et valdav enamus külalisi oli rahvariietes, pruudil peas rukkilille pärg ning pidu sai peetud vastavalt toonastele kommetele kuhu oli vahvalt lisatud ka mõned tänapäevasemad asjad.

Kiriklik laulatus toimus vanas ja väärikas maakirikus, õnnitluste ajal mängis külakapell (viiul, akordion, kannel jne). Peokohta jõudes tuli esmalt väravad lahti laulda ning värskel noorpaaril ka mõned vahvad katsed teha. Maja peremees pakkus ehtsat koduõlut ning siis sai ka lauda istutud ja esimene viil leiba lõigati vastavalt vanadele traditsioonidele. Pulmapeo käigus toimus ka puu istutamine koos hobuserauaga, vanasse pastlasse noorpaarile esimeste müntide kogumine, veimevakast kinkide jagamine, tanutamine, loits öise lõkke ümber, pruudipärja maha mängimine. Nagu toonane komme oli, pakuti tordi asemel leiba. See oli aga tõesti vahvalt valmistatud ning söömisel said kõik meeldiva üllatuse osaliseks:) Kõige selle vahele olid poetatud ka mõned tänapäevasemad toimetused ning kokku sai vahva pulmapidu.

Vanu pulmakombeid on palju ning need on ka Eesti erinevates nurkades pisut erinevad. Vanadest pulmakommetest on ka kunagi raamatuid välja antud – usun, et neid peaks olema heades raamatukogudes võimalik laenutada.

Edukat organiseerimist soovides,

Videograaf Arvo
Kataloog>Video

Videograaf Arvo * Infokataloog>Video
GSM 53264364

inglike81
Kasutaja inglike81 pilt
Võrgust väljas
Liitus: 16 Aug 2006 - 11:24
Re: Rahvuslik pulm
20 Veebruar, 2011 - 20:50

Soovitan võtta ühendust Maavalla kojaga. Vaadata võid www.maavald.ee ja linki Maausk.
Sealne eestvedaja pidas just eelmine aasta põliste traditsioonidega enda pulmad. Ahto Kaasik oli minu meelest mehe nimi.

marililleke
Võrgust väljas
Liitus: 18 Aprill 2010 - 23:10
Re: Rahvuslik pulm
21 Veebruar, 2011 - 16:27

Täielikult rahvuslikuks me siiski ei lähe vaid ikkagi tuleb see nö stiliseeritud variant. Oskab ehk keegi soovitada häid käsitöölisi kellel lasta linaseid ja rahvuslike tikanditega riideid õmmelda?

krisshhy
Võrgust väljas
Liitus: 18 Juuli 2011 - 11:05
Re: Rahvuslik pulm
17 Jaanuar, 2012 - 12:45

Tasub vaadata tiinatikib.blogspot.com ;) , seal väga ilusaid rahvuslikke kleite.

Heino
Võrgust väljas
Liitus: 29 Märts 2008 - 06:52
Re: Rahvuslik pulm
20 Märts, 2011 - 11:16

Tere kõigile rahvuslike pulmade huvilistele!
Tore,et Teid ikka on!
Olen viinud neid läbi palju.
Praeguse Vabariigi aegu on rahvariideid pulmas kahjuks harva tulnud selga panna.
Heal meelel annaksin nõu ja aitaksin selliseid pulmi tihedamini läbi viia.
Kindlasti tulevad need ka palju odavamad!
Vaadake nõuandeid ka peovanemheino.blogspot.com
Lõbusat pulmaaastat kõigile!

KixEE
Kasutaja KixEE pilt
Võrgust väljas
Liitus: 26 Jaan 2012 - 00:30
Re: Rahvuslik pulm
26 Jaanuar, 2012 - 01:02

Ilus!

Hakkan Teid kindlasti jälgima, kuna tulevikus endalgi ikka Eesti Rahvuslik pulm plaanis maha pidada, küll aga väikese tvistiga, aga sellest edaspidi! :)

Kõike paremat,

Kirsti

| Emotsiooni fotokunstnik |

softi
Võrgust väljas
Liitus: 13 Mai 2011 - 22:35
Re: Rahvuslik pulm
13 Mai, 2011 - 22:37

Soovitan korralik pulmaisa võtta, siis pole karta, et rahvuslikus pulmas tegevust väheks jääb;)